Dva liangy rýžového vína

Dva liangy rýžového vína https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8336/bmid_dva-liangy-ryzoveho-vina-85x-8336.jpg 4 47 11

Osudy muže, který prodával vlastní krev Jü Chuův román je sondou do života obyčejného čínského člověka v období hospodářského experimentu Velkého skoku, následujícího hladomoru, chaotického období Kulturní revoluce a postupného otevírání Číny na konci 70. let 20. století. V dobách hladu je pro továrního dělníka Xu Sanguana prodej krve místní nemocnici často jediným způsobem, jak uživit rodinu. Uchyluje se k němu pokaždé, když se jeho rodina ocitne vinou politických a hospodářských katastrof na mizině. Situace se zhoršuje a Xu Sanguan stále častějším prodejem ohrožuje své zdraví. Kromě těchto problémů se dostává i do krize osobní... Krev je v románu nejen obchodovaným zbožím, ale také symbolem oběti, vazby mezi manželi a vazby mezi otcem a synem... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dokořán

Xu Sanguan mai xue ji , 1995

momo01
19.04.2024 5 z 5

Chtěla jsem původně dát jen 4*, ale na příběhu je něco, co by mě dřív nebo později stejně přimělo zvýšit hodnocení na 5*. I když se odehrává v Číně, a pro nás tedy dost vzdálené kultuře, a i přes groteskní situace, je to nesmírně reálný příběh, plný nejenom bolestných a krutých událostí, ale i drobných gest, kterými vyjadřuje sílu lásky, náklonnosti a lidství. A ke všemu končí tak, že to vykouzlí úsměv na tváři.

000nugatovej
26.11.2022 5 z 5

Dojemný příběh! Jeho prostí hrdinové čelí svým vlastním selháním mnohonásobně znásobovaným společenskými okolnostmi. V jejich soukolí vypadají sice slabí a zcela bezbranní, ale jejich skutečné činy plné lidské lásky je činí silnými.
Dojemný a přitom tak silný příběh!

kikies
31.10.2021 4 z 5

Kruté, smutné a tak vzdálené, proto tak těžko představitelné pro Středoevropana. Mám trochu problém v příbězích z Asie a podobně exotických prostředích - jak s orientací ve jménech, tak s pochopením odlišné mentality. Ale hloubka a síla hrdinových zážitků a zkušeností na mě dolehla i tak.

Knihomol90
08.01.2021 5 z 5

děsivé, ale čtivé

LenJen
27.02.2020 5 z 5

Velice příjemné překvapení. Taková svižná, děsivě realistická novela s (pro Evropany) exotickými reáliemi. Budu doporučovat svým přátelům, doporučuji tedy i zde.

hrdlickova_61
10.04.2019 5 z 5

Zavedla jsem ve své knihovně (na malé pobočce) speciální regál pro knížky tohohle typu (takové, které čtenáře vtáhnou do děje a zároveň mu sdělí něco podstatného o životě, o životních zkušenostech autorů, o té které kultuře a době...). Knížky zde porůznu střídám, dodávám je z ostatních regálů a zase odebírám, podle potřeby. "Dva litry rýžového vína" se už mnohokrát tímhle regálem "protočily", aniž by vzbudily větší zájem. A když je někomu doporučím, reakce po přečtení je často rozpačitá. Proto mě mile překvapily kladné ohlasy tady na Databázi. Za sebe dávám jednoznačně pět hvězdiček a jsem vděčná autorovi za příběh, jaký bych si nikdy nedovedla představit. Natož prožít.

bookemma
04.04.2019 5 z 5

Povinná četba, která mě ovšem velice bavila a velice příjemně překvapila. Ovšem hnusy, které se v Číně děly a stále ještě dějí, ty mě nepřestanou nikdy překvapovat. Otřásala jsem se hnusem, cloumal mou hněv, vztek na vševědoucího Velkého, na Xu Sanguana, na matku, povídavé ženské, zlé sousedy, vypočítavého doktora, dobré komunisty, nevděčné syny...A na konci mě jak dva liangy ohřátého rýžového vína zahřála zevnitř něha.

mosem
23.10.2018 5 z 5

Většina knih čínských autorů a odehrávajících se v současnosti nebo v minulosti nedávné pro mne představuje poměrně složitý čtenářský oříšek. Styl vyjadřování je velmi odlišný od naší "klasiky" a popisy zachycující kulturní specifika a odlišnosti často brání plnému pochopení autorem předložených myšlenek a záměrů. Tahle kniha je poměrně odlišná. Slova a události plynuly tak samozřejmě, že jsem si ani neuvědomoval ubíhající stránky. I když kulturní odlišnost a zachycení tradic bylo mnohdy překvapivé, neměl jsem pocit nevěrohodného popisu. Navíc specifický autorův humor dokázal i vážné momenty do jisté míry odlehčit a tak přijmout myšlenky autora. A tak kniha, která přerušila jistou hořkost předchozích knih se stává inspirací pro výběr dalších knih čínských autorů, protože zjištění že i "Číňané" mohou být pro mne čtiví bylo příjemné.

učtese
06.01.2015 4 z 5

Tak trochu o tom jak chudák do ještě větší bídy přišel....Prostí číňané ten život asi neměli jednoduchý nikdy a velký Mao jim svými reformami pomohl spíše do hrobu. Jedinou jistotou a hodnotou byla a zřejmě dodnes je rodina. A to je podle mě poselství této knihy, Drží-li rodina pevně pohromadě je to klíč k přežití.

pajusss
27.06.2013 5 z 5

Výborná kniha, která zachycuje životy obyčejných lidí během dramatických historických událostí v Číně.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Keď som túto knihu zbadala na pulte kníhkupectva, niekoľkokrát som si musela prečítať nie len meno autora, ale aj jej názov. S nechápavým výrazom som ju doniesla domov a ona sa mi stratila v množstve iných kníh. Až nedávno som ju znova objavila, zabudnutú, a doposiaľ neprečítanú. Zas som sa pozastavila nad názvom a zopakovala si meno autora, údajne jedného z najznámejších v Číne. No kto by to bol povedal. Ja určite nie.
A poviem vám, že tento príbeh o Su San-kuanovi, ktorý predával svoju krv, bol jedným veľkým prekvapením. Na osude tohoto muža máme možnosť nahliadnuť do života obyčajných ľudí v Číne v období od začiatku 50. až 70. rokov. Je to pohľad viac než zaujímavý, dovolím si tvrdiť, že nami, európanmi až nepochopiteľný, ale každopádne veľmi poučný.
Kto má rád zvláštne a nezvyčajné knihy, ten ňou nebude sklamaný.

Čína čínská literatura rodina krev sebeobětování čínská kulturní revoluce (1966–1976)

Jü Chua
čínská, 1960
2014  89%Žít!
2019  88%Bratři
2007  87%Dva liangy rýžového vína
2021  90%Čína v deseti slovech
2009  89%Bratia I.

Kniha Dva liangy rýžového vína je v