Zahradníkův rok

Zahradníkův rok https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183463/zahradnikuv-rok-183463.jpg 4 499 108

Zahradníkův rok je úsměvná knížka o tom, co všechno čeká na zahrádkáře v průběhu celého roku. Karel Čapek humornou formou vystihuje zahrádkářovu lásku k přírodě včetně každodenních starostí s tím, aby jeho zahrada rostla.

Olafa
28.12.2020 5 z 5

Balzám na duši :)

"Říkám vám, smrt není; není ani spánek. Rosteme jenom z doby do doby. Musíme mít s životem trpělivost, neboť je věčný."

SuperSojka
06.12.2020 4 z 5

Na jeden zátah se to nedá úplně číst, člověk by si to zcela nevychutnal. Některé fejetony mi přišly těžkopádnější, některé geniální, většina byla skvělá. Zahrádkáři jistě ocení ještě o něco víc.

Terka_v25
27.11.2020 5 z 5

Pan Čapek uměl krásně a s jemným vtipem popsat život nadšených zahrádkářů. Má naprostou pravdu, zahrada to je celoroční práce, znovu a znovu. Ale ta radost, když něco hezky roste, kvete či plodí :) Knížka je to útlá, nestárnoucí a s perfektními ilustracemi. Zkrátka se mi líbila.

Marla
05.11.2020 5 z 5

Geniálně napsané a i dnes aktuální. Zahradničení se změnilo snad jen v tom, že přibyla nějaká mechanizace a možná se pěstují trochu jiné rostliny, patrně i v názvosloví bude rozdíl. Ale práce zůstává stále stejná, i radost z kvetoucí krásy i úžas nad dílem obou Čapků.

Ronnie68
05.11.2020 4 z 5

Rozhodně zajímavé počteníčko ... vůbec mě to nezklamalo ...

Skallarix
28.10.2020 4 z 5

Kniha o zahrádkářích, i o nás, rozličných pěstitelích (ať už okrasných rostlin, květin, stromů, bonsají...), a hlavně o strastech a radostech tohoto řemesla. Obdivuji autorův přehled ve zmiňovaných rostlinách, i jeho zápal pro věc. Chvílemi jsem nemohl ani uvěřit, jak se mu tolik rozličných rostlin, o kterých píše, vejde na jeho pražskou zahrádku. Jeho kniha mě přivedla i na pár nápadů, jak zlepšit půdu i svým rostlinám bez používání jen přípravků, které si můžeme opatřit v zahradnictvích a hobby marketech, ale zapojit i kus té přírody (a nemám na mysli jen mrvu!)...

KaLiBi
17.07.2020 4 z 5

Čtivé, krátké, humorné. Klasická Čapkova nenahraditelná hra se slovy. Přečteno s chutí.

Erudite
09.07.2020 5 z 5

Doporučuji číst knihu ve vlaku, na zahradě, v klidu a pohodě. Čapek umně, místy vtipně, místy vážně, popisuje rok zahradníka. Pokud jste kdy něco pěstovali, je tato knížka humornou klidnou četbou pro vás :)

„Budoucnost není před námi, neboť je už tady v podobě klíčku; je už mezi námi; a co není mezi námi nebude ani v budoucnosti. Nevidíme klíčky, protože jsou pod zemí; neznáme budoucnost, protože je v nás." - Karel Čapek, Zahradníkův rok

Renncha
03.07.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila,humorná, o přírodě a květinách, opět Čapek ukázal, že umí psát :) kniha pro zahrádkáře :) spokojenost 100 %

salamandrina
30.04.2020 4 z 5

Audio kniha. Milé. Ale nedá se to poslouchat moc vkusé. Optimisticky zvučný hlas předčítajícího je někdy iritující :) nicméně jinak super a milý.

Teclaireddy
05.04.2020 5 z 5

Nádherná četba - lehká, květnatá, humorná, moudrá, hravá, nadčasová.
Knížka opravdu pohladí po duši (i díky skvělým ilustracím).

1amu
03.04.2020 4 z 5

Po přečtení tohoto povídání pana Karla a shlédnutí roztomilých kreseb pana Josefa vím jedno:
zahrádkářem nikdy nemohu být.
Jasno je pro osobu jako já hned na počátku čtení:
"Tedy ani leden není pro zahradníka dobou nečinnosti. Především je nutno zpracovat půdu. Hned na Nový rok se vyřítí do zahrady. Pustí se do ní rýčem. Po delší námaze se mu zdaří zlomit rýč o půdu tvrdou jako korund. Zkusí to motykou, činí-li to trvale, přerazí o ní topůrko. I chopí se krumpáče a docílí toho, že rozkopne cibulku tulipánu, kterou vsadil na podzim. Vezme tedy dláto a kladivo, ale to jej brzy omrzí. Snad by šlo půdu kypřit dynamitem, ten asi zrovna nemá . Počká na oblevu. A ta se možná náhle dostaví. Hrrrrr na zahradu ! Nalepenou hlínu si na botkách odnese domů. Tedy pokud na povrchu rozmrzla."
Atd. Jinak se čte kniha výtečně. Ostatně od autora je na to jeho příznivec již zvyklý a připraven.

Aliii
27.03.2020 5 z 5

Říkala jsem si, že tahle kniha bude výzva. Květiny mám sice ráda, ale zahradničení mě vůbec neláká, spíš naopak. Karel Čapek ale nikdy nezklame. Hned úvodní popis boje zahradníka s hadicí mě rozesmál a příjemně naladil na další čtení.

kilometr
24.01.2020 5 z 5

"My zahradníci žijeme do budoucnosti,kvetou-li nám růže,myslíme na to,že příští rok nám pokvetou ještě líp,a za nějakých deset let bude z tohohle smrčku strom".90%.

knihyKeMne
18.01.2020 4 z 5

Moje milované zahradničení ve spojení s mistrovským vyjadřováním pana Čapka - to jsem musela mít!

A skutečně, velmi příjemné počteníčko. A navíc inspirativní! Těch názvů rostlin, neboli peren, musím si vygooglit, o čem to tak básnil!

MilanCFC
16.01.2020 5 z 5

Jsem totální nezahradník, nicméně tato knížka se nyní řadí mezi nejoblíbenější. Je naprosto fantastická, taková lehká a plná výborných kresbiček a ještě lepšího humoru. Boje s malinovníkem nebo zahradník na dovolené mě upřímně pobavily.
A opět ta Čapkova čeština, ta tu opravdu 'kvete'.

hellena1523
03.01.2020 5 z 5

Kniha - napsaná přenádhernou češtinou -, která chytne za srdce především ty, kteří propadají kouzlu přírody, rostlin, není jim cizí zahradničení. Takoví čtenáři si, myslím si, tento kus užijí asi nejvíce.

Johncze
18.12.2019 4 z 5

Příjemný a milý kousek. Určitě je potřeba mít k zahradničení a pěstování nějaký vztah, jinak vás asi dost věcí mine a stejně ale budete zavaleni všemi názvy a činnostmi, kterými se kniha jenom hemží. Ideální na rozšíření slovní zásoby.

Florindela
06.12.2019 5 z 5

Ta kniha je evidentně psaná o mně a o mém sousedovi z osady. Naprosto skvělá!

JarmilaNovotna
02.09.2019 5 z 5

Báječná kniha, ke které se ráda vracím.

příroda rostliny, flóra

Karel Čapek