Zahradníkův rok

Zahradníkův rok https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183463/zahradnikuv-rok-183463.jpg 4 499 108

Zahradníkův rok je úsměvná knížka o tom, co všechno čeká na zahrádkáře v průběhu celého roku. Karel Čapek humornou formou vystihuje zahrádkářovu lásku k přírodě včetně každodenních starostí s tím, aby jeho zahrada rostla.

RMarkéta
22.07.2019 5 z 5

Čert nikdy nespí a zahradník evidentně taky ne. Sama jsem se v knížce našla a poznala. Když se něco provádí s láskou, tak se o tom krásně s láskou povídá. Čapkovy fejetony jsou moc příjemné a skvělě ukazují jeho slovní zásobu. Čeština je krásný jazyk. Musela jsem se na některé výrazivo zeptat mé babičky a nebo využít služeb přítele googla na telefonu. Taky mě pobavily i humorné kresbičky, kterými je text trefně doplněn. Bezva letní čtení.

Korsika
20.07.2019 2 z 5

Naposloucháno jako audiokniha při zalévání na zahradě. V režii Markéty Jahodové čte Otakar Brousek.

PROCHEY
20.05.2019 1 z 5

Asi největší knižní zklamání za poslední dobu. Chtěl jsem si rozšířit vlastní knihovnu o nějaké přední autory, a tak jsem se, na základě komentářů tady, rozhodl právě pro Zahradníkův rok. Myslel jsem, že to bude oddechovka, která mj. pobaví. Nepobavila, dokonce mě ani nebavila! Nejvíce mě unavovaly ty popisy a přívlastky přes půl stránky apod., autor se také docela často opakoval - to ale mohlo být tím, že jednotlivé kapitoly původně vycházely samostatně jako fejetony... Nicméně Čapka mám pořád v oblibě a moc se těším, až si zase přečtu např. Povídky z jedné a druhé kapsy. Tohle už ale nikdy víc, díky, čau!

martin č.
14.05.2019 5 z 5

Manželka si na jaře po více než roce váhání prosadila koupi zahrádky, tak se z panelákové krysy stanu zahradníkem. No zahrádky, kus lesa to je spíš, bez mála 1000 čtverečných metrů to má. Samá kopřiva, klíšťata, zato krásný potůček, kde si děti vaří bláto, taky úplně malinkatou chatičku tam máme, co si ji namaluji hnědou a bílou barvou. Už měsíc hrabeme, vykopáváme, vyklízíme neřád a když přijedeme za týden, plevel zase bují a vše vypadá skoro stejně jako minule. Ale máme tam skokana, slepýše, spoustu hlemýžďů a potočních živočichů, taky strakapouda ťukajícího do stromu jsem zahlédl snad prvně v životě. A antickou sochu bych si tam chtěl pořídit, abych si po ní mohl u stolečku číst Thukydidovy dějiny, bude-li vedle toho hrabání sekání a bulhaření kdy.
Zatím jsem musel povinně šáhnout po prvním zahrádkářském průvodci, který tak krásně sepsal pan Čapek. Sami tušíme (a pan spisovatel nám to vrchovatě v této nádherné vtipné knížečce potvrdil), že taková zahrádka je panečku běh na hodně dlouhou trať, co není nikdy u konce. Ale je to jaksi moudré tu zem obdělávat, tak snad nás to bude bavit a třeba si i tu sochu pořídím :-)

Hani77
17.04.2019 4 z 5

Kniha úsměvných "jednohubek" ze života zahrádkáře. Velice vtipné pasáže, ale není to kniha, kterou bych přečetla jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout, jako tomu bylo u Čapkových dramat.

Greenfingers
13.04.2019 5 z 5

Zahradníkův rok je skvělá knížka, která zaručeně potěší všechny milovníky zahradničení, zvláště pak ty, kteří se věnují pěstování květin. Autor v ní prokázal nejenom své odborné znalosti a přehled, ale svým odlehčeným stylem vyprávění snad nabídl zábavu i těm, kteří nemají "zelené prsty" jako já. Z každého odstavce knížky přímo čiší Čapkova láska k zahradě, kytičkám, půdě a k přírodě vůbec. Já to mám úplně stejně a proto jsem si tuto knihu zamiloval. Vřele doporučuji.

Radka1911
27.03.2019 5 z 5

Všechny knihy Karla Čapka mám ráda. A Zahradníkův rok - čtu každé jaro než se vypravím také na svoji zahrádku, protože aspoň vidím, že takový blázen do zahradničení nejsem sama. Jinak nádherně a vtipně napsané, úchvatná klasika.

tteerriinnaa
30.01.2019 4 z 5

Karel Čapek - mistr slova

kara
18.01.2019 5 z 5

Zahradníkův rok je jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.
Byla sice napsána už před mnoha lety, ale to jí nijak neubralo na kráse a autentičnosti.
i v dnešní době existují zapálení a nadšení zahradníci a zahrádkáři, kteří mají jako jednu ze svých hlavních životních lásek svoji menší či větší "hroudu hlíny", ve které se od brzkého jara do pozdního podzimu s láskou hrabají, okopávají své výpěstky, vytahují se před přáteli svými raritními kousky a prostě nedají na svoji zahrádku dopustit. Jak já jim rozumím. Patřím mezi ně spolu s celou naší rodinou. Každý se sice specializujeme na něco jiného, ale nadšení máme všichni.

Phoenix16.cz
31.12.2018 4 z 5

Zahradníkův rok se asi nejvíc podobá Měl jsem psa a kočku, jen téma je jiné. Autor tu poukazuje, vyjmenovává, pozoruje a popisuje "fakta" a odlehčenou humornou formou je předkládá čtenářům. Je to ohromné množství názvů různých rostlin! Bohužel pro mě většinou neznámé.

babystar
19.11.2018 5 z 5

Drobná knížečka, kterou bych doporučila jako povinnou četbu všem zahrádkářům. A ti, kteří nezahradničí si při její četbě mohou zlepšit alespoň náladu. Krásná čeština a milý humor potěší každého.

Hun
29.08.2018 5 z 5

Nikdy jsem nezahradničil. A přesto tahle knížka patří mezi mé nejoblíbenější – zkrátka proto, že je tak neuvěřitelně vtipná. Vrchol Čapkova humoristického génia.

bookfan
23.08.2018 5 z 5

Zahradníkova bible. K této knize jsem dospěla jakmile jsem začala sama zahradničit. Lze se k ní vracet nespočetněkrát.

Briv
19.08.2018 5 z 5

Tuhle knihu mi darovala moje babička - veliká zahradnice. Už od mala mě prováděla po zahradě od jara až do zimy a u každé kytky jsme se zastavily a vždycky mi o ní něco povídala. Protože měla zahradu opravdu velikou, tak to bylo na hodně dlouho. Dneska už zahradu nemá, ale když jsem se do knížky začetla, tak jsem to všechno zase prožívala znovu - její nadšení, touhu mít nějaký nový přírůstek, často úmornou práci a všechny ty činnosti, které k zahradničení patří.
Zahradníkův rok opravdu velice věrně a laskavě popisuje všechny vášnivé zahradníky. Krása a balzám na duši. Děkuji babičko Růženko!

HelaF
18.08.2018 5 z 5

Má nejmilejší Čapkova kniha. Celý rok je v hromádce knih na nočním stolku, občas po ní sáhnu, náhodně, nebo k aktuálnímu měsíci otevřu a jen se kochám úžasným jazykem, laskavostí a pravdivostí slov i v dnešní době. Zahradničím a v lesčems se sama vidím:). Čapek byl úžasným pozorovatel. Velmi doporučuji i audio verzi namluvenou panem Josefem Somrem

ivca6341
15.07.2018 5 z 5

Četla jsem ji na základní škole jako povinnou četbu. Na to, že to byla povinná četba, se mi kniha četla moc dobře, i když v té době to nebylo něco, co jsem ráda četla. Na konec se mi kniha moc zalíbila, že si ji dodnes pamatuji.

uhoř49
28.04.2018 4 z 5

Pro člověka znalého asi dobrá kniha ,pro mne moc názvů kytek které si určitě už ani nepamatuji....

Uroborus
11.03.2018 5 z 5

Čítal som to už dávno, za svojich zahradkárskych začiatkov a stále ju mám v knižnici.

KubaSomr
08.02.2018

Nevíte někdo jaká tiskárna tuto knihu vytiskla?

micha-ella
16.12.2017 5 z 5

Četla jsem jako dítě a na naší zahradě prováděla stejná pozorování a pokusy o zahrad-ničení. Od té doby se v mojí knihovně nashromáždila spousta knížek o zahradách a přírodě, ale tahle z nich zůstala nejmilejší.

příroda rostliny, flóra

Karel Čapek