Zahradníkův rok

Zahradníkův rok https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183463/zahradnikuv-rok-183463.jpg 4 499 108

Zahradníkův rok je úsměvná knížka o tom, co všechno čeká na zahrádkáře v průběhu celého roku. Karel Čapek humornou formou vystihuje zahrádkářovu lásku k přírodě včetně každodenních starostí s tím, aby jeho zahrada rostla.

Guzzi
31.10.2017

Poučné a úsměvné...

hanka.v029
06.10.2017 5 z 5

Milá kniha, vždycky mně potěší. Často se v ní najdu, protože taky zahradničím

kuky921
22.09.2017 5 z 5

Velmi příjemné čtení, které pohladí po duši a zároveň v některých pasážích poznávám některé příbuzné, které bez zahrádky nedají ani ránu :-)

MOu598
27.07.2017 5 z 5

Četla jsem v srpnu 2013. Podle mých poznámek:
Četla jsem již po několikáté.
Útlé, milé, hezké, čapkovský styl.
Pěkné, super.

IvetB
17.07.2017 5 z 5

Okamžitě se mi vybaví můj tatínek, který se věčně rýpe v hlíně, sází, přesazuje, odpleveluje a kropí. :-) Tahle kniha je jako pohlazení.

amaenium
24.06.2017 5 z 5

Jelikož jsem se před nedávnem jaksi sázela kytičky, a tak se asi stalo, že mi nějakou záděrou či jak vnikla do těla trocha půdy a způsobila jakousi otravu nebo zánět; zkrátka se ze mě stala zanícená zahradnice, tak jsem po téhle knize musela dříve nebo později sáhnout. Svým milým a velmi čtivým způsobem mi ukázala, co to znamená být pravým zahradníkem a knihu bych každému doporučila přečíst. Ať už se jedná o amatéra zahradníka, experta a nebo právě toho chudáka známého, co musí o zahradu pečovat, když je majitel zahrádky na letním bytě.

Vlasta155
23.04.2017 5 z 5

Tuhle knihu mám už roky moc ráda. Čiší z ní klid a mír, vždycky po ní sáhnu, když je mi ouvej.

WeeWar
29.09.2016 5 z 5

Knihu jsem si přečetl, abych v předjaří roku 2016 alespoň trochu vhlédl do zahradnického šílenství mé tchýně (kytky a zelenina a jejich různé kousky jsou prostě všude od sklepa až po půdu, o zahradě nemluvě, to je snad 10 měsíců z roku úplná džungle) a snad i pochopil, proč mám už v únoru vyvézt hlínu, ano Hlínu:) ze skleníku, jet někam traktorem ke koním, naložit plnej valník hnoje, ten překydat do skleníku a zase tam polovinu hlíny před pár (dvěma!) dny vyveženou zase návezt.

Popravdě je kniha precizně po Čapkovsku napsaná, jistý vhled jsem získal, ba dokonce mě přepadlo i chvilkové vzrušení, ale zahradník se ze mě bohužel rozhodně nestal. Jakékoli nadšení vyprchalo právě u toho skleníku a hlavně v dnech následujících.

Ale abych byl spravedlivý, kniha je to opravdu krásná, troufám si říci, že o dost krásnější, než samotný koníček:)

ZuzziŠ
12.04.2016 5 z 5

Na vědomost se dává, že začíst číst Zahradníkův rok je nejlepší na jaře. Radujete se společně s autorem z toho, že všechno pučí, a začnete přemýšlet o půdě...
...a pak, dříve než kalendář, dojdete ke konci roku, kde se ze zahradničení, tak nějak plynule, samozřejmě, samo a nevtíravě, stane hluboké a pravdivé zamyšlení o životě, který je věčný. A to všechno pěkně prosím, při popisu toho zahradničení.
Čapka nelze nemilovat.

Leluse
24.02.2016 5 z 5

Vtipná kniha, která bude blízká každému, kdo pečuje o nějaký kousek přírody a těší se z její krásy. V latinských názvech jsem se orientovala, jelikož jsem studovala zahradnictví. Ovšem čtenářům, kteří si pod názvy nedovedou představit skutečnou rostlinu, budou latinská označení připomínat španělskou vesnici (tedy pokud nejsou dotyční Španělé :) Při čtení mi bylo hezky a svět mi přišel zase o něco pozitivnější. Podle mě musel být Karel Čapek laskavý muž, z jeho slov to vyloženě vyzařuje...

Lady Greystoke
16.02.2016 5 z 5

Obdivuji Čapkův pozorovací talent a jeho geniální styl. Jak se praví v doslovu této knihy - "Jeho čeština tvoří nesporně jeden z vrcholů, kam až se vzepjal a rozvinul umělecký jazyk v tomto století." Amen.

heda333
11.02.2016 5 z 5

K této knize už bylo snad vše řečeno.

MayB2
18.01.2016 5 z 5

Kdo se dnes snaží napsat něco pěkného o zahradničení a rostlinách, marně se snaží dosáhnout dokonalosti Zahradníkova roku.

ufounek17
16.01.2016 5 z 5

Luxus....moje knížka ze zš...

kiris
05.03.2015 5 z 5

Kdybych ke knize přišla v předškolním věku, věřím, že by se zahradničina stala mým dětským snem :-).

SuperFrankie
20.06.2014 4 z 5

Karel Čapek, kolega zahradník-amatér, dokázal na 152 stránkách mistrně popsat jeden rok ze života nás zahradnických nadšenců od nervózního postávání za oknem se strachem o naši zahrádu v lednu, až po poslední rozkvetlou astru v říjnu. Doporučuju přečíst všem, kterým taktéž učaroval svět zelených rostlinek, sazeniček, nebo kaktusů a teď konec řečí, mám na okně pořád pár sazeniček, které potřebují do půdy!

Dadula118
07.05.2014 4 z 5

pěkné

inikori
17.02.2014 4 z 5

Klasické vtipné Čapkovo dílo. Ovšem kdyby se vymazaly všechny (latinské) názvy rostlin, které mi nic neříkají, byla by knížka tak o třetinu kratší.
Čtenáři, které zahradničení vůbec nezajímá, si mohou jednu hvězdičku ubrat. Zahrádkáři, kteří stejně jako Čapek nepěstují zeleninu, ale ujíždějí si na okrasných květinách si mohou dát plných 5*.

Hrefna
20.01.2014 4 z 5

Po jeho těžkých dílech byla tato kniha balzámem. Má neuvěřitelně jemný a distingovaný humor, dnes už je uměním pobavit lidi bez sprostých slov a laciných narážek a pan Čapek to uměl. Hlína a rýpání v ní mě nikdy moc neoslovovalo, ale teď mám pocit, že jim víc rozumím, že jsme si dokonce v něčem podobní. Asi týden po přečtení knihy jsem si uvědomila, že hledám své domácí květiny na internetu a studuji, co jim nejlépe svědčí, přestěhovávám je blíž k oknu a jiné oddaluji. Takže velké díky za mé květiny, snad se u mne budou mít o trochu lépe :)

Muflonius
10.10.2013 5 z 5

Opět laskavé vyprávění. V zábavné hyperbole čteme o zahradníku fanatiku, jak bojuje proti údělu počasí, s hadici zahradní a láme zahradní nářadí v křížové výpravě za dokonalou zahradou. Ač zasazeno do jednoho roku, je kniha komprimovanou zkušeností mnoha let. Věřím, že každý kdo má zahradu se od srdce zasměje a pozná v oné postavě zahradníka sám sebe.

příroda rostliny, flóra

Karel Čapek