Povznesení

Povznesení https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415603/bmid_povzneseni-MkA-415603.jpg 4 681 188

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním „dopřávali“ tolik zlého to nejlepší.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Elevation , 2018

Péťa Z.
24.04.2023 5 z 5

Moje teprve druhá kniha od Kinga (já se prostě nerada bojím) mě velmi mile překvapila.

Příběh byl dobře vymyšlený, přitom myšlenka samotná je tak jednoduchá, až je geniální.
Postavy si nejde neoblíbit. V hlavní roli bezvadný sympaťák, kterého bych chtěla za kamaráda! :-)

Povznesení je jeden z těch příběhů, které si určitě budu pamatovat. Skvělá je knížka i po jazykové stránce, je to dojemné a něco to ve vás zanechá. ;-)

Kaik
09.03.2023 3 z 5

Krátká, skoro povídková záležitost o mezilidských vztazích s téměř pozitivním vyzněním. Scottův přístup k jeho fenoménu byl sympatický, nicméně kniha mě jinak příliš hluboko nezasáhla. Do čtenářské výzvy dobré, ale příště si od Kinga vyhradím čas na něco plnotučného.

Jarmila97
20.02.2023 5 z 5

musím říct že od této knihy jsem neměla žádné očekávání. od tohoto spisovatele mě zatím zaujala jsi jenom jedna nebo dvě knihy takže jsem čekala že to co se mi vůbec nelíbí to nebude ale měla málo stran a byla taková maličká tak akorát do čtenářské výzvy. nakonec po dočtení knihy jsem byla strašně rozpolcená, hodně jsem nad knihou uvažovala a musím říct že mě velmi zasáhla na druhou stranu je strašně hezká představa toho kdyby to tak vážně bylo jak to bylo v knize

bobulaL
23.01.2023 5 z 5

Odpolední jednohubka od pana mistra. Příjemný příběh o mezilidských vztazích v městečku Castle Rock a zvláštní anomálii pana Scotta. Hororovku nečekejte, spíše pohádku pro dospělé. :)

Metla
22.01.2023 4 z 5

Příjemná knížka o lidech, jejich vztazích, předsudcích, o tom, co společnost rozděluje a jak ji lze stmelit. V hlavní roli je chlápek, který se stal fyzikální anomálií a byl by rád, aby psi nových sezdaných sousedek nesrali na jeho trávník. Slušnost ne vždy vyvolá obdobnou reakci a někdy je holt zapotřebí najít v sobě zásoby trpělivosti, pochopení a úsilí k nápravě vypadávající komunikace i lecčeho navíc. Zatímco Scott nenápadně ztrácí váhu, jeho vliv dobrého člověka podobně skrytě váhu získává - přinejmenším v městečku Castle Rock.
"Povznesení" je takový sluníčkový příběh hladící po duši, štítek "horor" je zde nesmyslný. Zápletka obsahuje silný prvek nadpřirozena, bát se však rozhodně nebudete. Možná v závěru otřete slzu, možná si otráveně povzdechnete nad přehnaným patosem. Mně se tahle novelka líbila, mile vyplnila jeden den nemocenské. Jen tu politickou agitku si mistr King může vetknout do anusu - už jsme všichni dávno pochopili, že je fanatický liberál a nenávidí Trumpa. 75%

KnihoSny
10.01.2023 4 z 5

pro mě kniha byla zajimavá nevím co přesně bych oni mohla říct asi jen skuste jí:)

Mruskulka
05.01.2023 4 z 5

Zajímavé. To je první slovo, které mě napadlo. Knížka má pár stránek a četla se snadno. Příběh se mi líbil.

Clea3112
05.01.2023 4 z 5

AUDIOKNIHA: Stephen King přistoupil k tomuto svému literárnímu počinu tak trochu jako Chytrá Horákyně. Je to napínavé, ale horor, ani thriller to není. Dějí se tam nadpozemské jevy, ale sci-fi román to taky není. Vznáší se tam tabuizované téma zabalené do křehkého obalu složitých mezilidských vztahů v konzervativním prostředí amerického venkova, ale klasická sociální novela to také není. Existenciální otázky o smyslu bytí, poslání, naplnění lidského života se vám chtě-nechtě při čtení Kingových řádků samy derou do mysli …. ale ani kafkovsky laděné drama to není ! Je jedno, čím Povznesení je, důležitější je, co si z něho odnesete. Pro mě byl tento zdánlivě nenápadný „kousek“ příjemným literárním zážitkem, který právě díky spisovatelovu umu nechat prorůstat více žánrů a tematických rovin najednou, činí z obyčejného sendviče delikatesu hodnou vychutnání. Interpretace v podání Jiřího Lábuse vynikající!

KnihoSny
12.12.2022 4 z 5

Možná je to i na zamyšlení :) příběh se mi líbil konec trošku ukápla slza:) knihu jako jednohubku doporučuji ️

faba
02.12.2022 3 z 5

To byla sranda (promiňte mi to slovo), to používá moje dcera, když je něco dobré, zvláštní a trochu i divné. Nevím proč...
Četlo se to opravdu dobře a byl jsem zvědav, jak to dopadne. Zvláštní konec... Jestli je to možné nebo ne, jsem neřešil, vždyť je to King a všechny jeho knihy jsou nemožné nebo aspoň pohádka. Tak je k tomu nutno přihlížet. Bavilo mě to, a ač je to taková jednohubka (jak tu někdo napsal), stojí to za přečtení.

Monačte
30.11.2022 4 z 5

Tenhle kousek mi připomněl dobu, kdy jsem jako malá koukala na seriál Krajní meze, měla z toho špatný sny a husí kůži a vlastně ani nevěděla proč. Povznesení má atmosféru podobnou. Dějí se tam divné věci. Ani ne zas tak moc strašidelné, ale divné, nepříjemně divné. Což je přesně ten důvod, proč Kinga čteme.

pavel.2
26.11.2022 2 z 5

Čte se to příjemně, na Kinga netypicky až sametově. Ale zápletka je nesmysl a konec také, takže jsem ve výsledku nadšením rozhodně nehýřil... Záleží na čtenář- jako zákusek pro příjemný den bez přemýšlení skvělé, pokud ale máte vyšší očekávání a na kingovky jste zvyklí, můžete být zklamáni.

LussyP
26.11.2022 4 z 5

- Co si zasloužíš nemá nic společného s tím, kde skončíš. -

Moje třetí Kingovka a každá kniha byla zatím úplně jiná. Tuto bych také nenazvala hororem, ovšem tato mě, narozdíl od Holčičky, bavila, děj a příběh krásně plynul. Je tu skvěle popsaná důležitá věc, která mi poslední dobou všeobecně ve světě chybí - lidskost. To, jak se občané města chovaly ke dvou, lidem, jen na základě toho, že se měly rády... Hrůza a bohužel, nic nereálného. Jak Scott hubne a cítí, že jeho život se blíží ke konci, rozhodne se s tím něco udělat. Není zapšklý, utrápený, naopak, cítí se povznesený. Je to jednohubka na jedno odpoledne, velice dobře se čte. Konec byl pro mě až pohádkový.

lazarus
25.10.2022 4 z 5

Nemá smysl ke kratší novele smolit sáhodlouhý elaborát, raději si ji přečtěte sami. Časově to vyjde zhruba nastejno.
Povznesení je jednohubka na odpoledne a dvě, tři kafča. Víc nestihnete. Slibuju.
Ovšem je to jednohubka zábavná, vtipná, milá, smutná a střelená zároveň. Anotace ke knížce mě nijak nezlákala a odkládal jsem to co šlo. Nuže, chyba nemalá. Pan maestro opět a zase překvapil, pobavil, nenudil a navíc hezky pohladil na duši, což je u něj rozhodně věc nevídaná.

Nuttelka
23.10.2022 4 z 5

(Audiokniha)
S panem Kingem nikdy nevím do čeho jdu, takže nikdy nemám žádná očekávání a nechám se překvapit. Tato jednohubka má zajímavý námět, jak vztahy kolem Scotta, tak i záhadné "hubnutí" Scotta a nepříjemný pocit, co nastane v bodě, kdy se váha ukáže na čísle nula. Vesměs ve mně rezonují spíše smutné pocity, ale kniha se mi líbila a to i hlavně díky skvělé interpretaci Jiřího Lábuse, skvěle načteno.

Arkagas
24.08.2022 4 z 5

Když se řekne Stephen King, všichni čekají horor, thriller nebo napětí. Ale Stephen umí napsat i příběhy bez strašidel, démonů a strachu a přitom s obrovským přesahem a lidskostí. Povznesení je příběh Scotta, který vypadá stále stejně, ale přesto každým dnem ubývá na váze. A jak to dopadne už tak nějak sám tuší. S tímhle tajemstvím se rozhodne svěřit svému dlouholetému příteli a nakonec ji dvou sousedkám - lesbickým manželkám, se kterými neměl ještě nedávno dobrý vztah. Lidé se ale vyvíjí a pochopení lze najít mnohdy i v situacích, ve kterých byste to nečekali. Zatímco Scott se pomalu začíná vznášet, přátelství těhle pár lidí zapouští kořeny.
Tahle kniha je vlastně takovou pohádkou pro dospělé, trošku román, trošku sci-fi, trošku společensky - kritická. Ale konec Vás rozhodně dostane. Jedná se o útlou knížečku o pár stranách, spíše takovou novelu, která vypadá jako příběh pro děti, ale její poselství je obrovské.
Moje hodnocení: 9/10

Ivan F
24.07.2022 4 z 5

Stephen, Stephen, aj úplnú "somarinu" dokážeš napísať tak, že sa tomu dá uveriť a chuť - no, chuť je delikátna - taká pravá kráľovsko-kingovská. Je fajn, že pán Stephen opustil horor, ako svoju Alma mater a vystúpil na krídlach literatúry, a to ruku na srdce aj navzdory pindom kritikov, do top klubu vplyvných spisovateľov súčasnosti. Nutno poznamenať, že Kingovi na rozdiel od iných škrabákov idú aj krátke literárne útvary rovnako bravúrne ako knihy, na ktoré treba takmer celý strom. Jedinú výhradu mám k prekladu názvu (nie k samotnému prekladu, nečítal som ho, preferujem originál) - už x krát som si všimol, že knihy dostávajú hlúpe názvy a nevystihujú originál. Povznesení - exaltation: 1. a feeling or state of extreme happiness, 2. the action of elevating someone in rank, power, or character, 3. the action of praising someone or something highly. Ani jedna definícia nepasuje na Elevation. Hoci ako synonymum by to mohlo byť, hoci riadne krívajúce.

p0stm0derna
14.07.2022 5 z 5

Audiokniha je vážně skvělá. Tenhle Lábus je opravdový génius. Příběh fajn, trochu předvídatelný. Kdyby to nepsal King, řekl bych si, hele ten člověk píše jako King, akorát nemá ty nápady, jakože co by se mohlo stát nejhoršího a ono se to stane, akorát s horšími dusledky, které mě nenapadly.

Kolaloka
09.07.2022 3 z 5

Čekala jsem napětí a horor, nic. Nápad zajímavý, nečetlo se to vyloženě špatně, ale žádná hitparáda to taky nebyla. Mám podezření, že chtěl napsat něco, co nikdo nedokáže zfilmovat :D

Mooneylan
20.06.2022 4 z 5

Obyčejně, když sáhnu po Stephenovi, čekám horor. Temný příběh, rozervané postavy, morální dilemata, tichou hrůzu našlapující tiše ve vašem stínu... Ale tohle jsem nečekala! Krátký milý příběh o lidskosti, běžných věcech v ne zcela běžné situaci. Pokud si chcete obnovit vnitřní naději v lidstvo a zároveň u toho vnímat genialitu Kingova psacího stroje, jděte do Povznesení ;)