Povznesení

Povznesení https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415603/bmid_povzneseni-MkA-415603.jpg 4 680 188

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním „dopřávali“ tolik zlého to nejlepší.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Elevation , 2018

callahanh
22.06.2021 4 z 5

Pro čtenáře i Kinga samotného návrat do Castle Rocku, který je takový smířlivý. Divné věci se tam dějí pořád, ale proti tomu, co se dělo dříve, už je to jen odvar, což nevadí. Povznesení má specifickou, hodně zvláštní atmosféru něčeho, co už se nikdy nevrátí a je to spíš takové (možná) rozloučení s maloměstem, které toho zažilo dost a dost a přitahuje různé podivné existence. I když by se mohlo zdát, že King bude variovat svůj román Zhubni, není to tak, protože hubnutí je tu pouze záminkou pro nějaké životní bilancování, především ale není nijak odůvodněné a prostě se děje, což je ale záměr a pátrat po důvodu nemá smysl. V závěru je kniha posmutnělá, ale opět smířlivá, bez patosu a paradoxně nabízí i naději. Je dobře, že autor zůstal u formátu povídky, protože nějaké rozepisování by podobnému příběhu asi moc neslušelo a určitě by jen odvádělo pozornost. Konec možná mohl být propracovanější a emočně silnější, to ale King evidentně nechtěl, proto nechal všechno trochu otevřené. Ve zdejších komentářích několikrát zmiňovaná politická korektnost moc nevadí, protože na ní chtěl King ukázat určitou konzervativnost některých lidí. Povznesení není povídka, k níž se bude čtenář často vracet, ale v nejlepším slova smyslu jde o lehce optimistické (v kingovském slova smyslu pochopitelně) a feel good dílko, které je určeno pro zkušenější Kingovy fanoušky a začínat s ní není úplně nejlepší, protože dojmy o autorovi hodně zkreslí, i když popis závodu v běhu je naprosto fenomenální. Horší je pak všudypřítomný marketing, který z běžné povídky roztažením písma, velkými okraji a obrázky na počátku každé kapitoly dělá novelu a tak ji i prodává, což mi tedy přijde malinko podvod a laciná vějička. 70 %

Limonadovyjoe
31.05.2021 5 z 5

Nikdy bych neřekla, že Stephen King a feel good příběh mohou jít k sobě dohromady. Ale ano! King je úžasný vypravěč nejen hrůzostrašných příběhů ale umí i tyhle až pohádkové povídky. V městečku Castle rock, které můžeme znát z jiných příběhů, se lidem dějí neobyčejné věci. Scott Carey vypadá pořád stejně a přesto neustále ztrácí na váze, váží dokonce stejně v oblečení i bez něj.. Kromě svého zdraví musí řešit i spory s novými sousedkami, které místní nechtějí příliš do své komunity přijmout. Všechny spory ale postupně s lehkostí zmizí. Závěr knihy je neuvěřitelně citlivý a dojemný.

"Jediná věc, která je těžší než se po půl kile denně rozloučit sám se sebou, je rozloučit se s přáteli.".

Lajtwing
14.05.2021 4 z 5

Milá, krátká knížka s naprosto úžasnou premisou. Scott žije jaksi osamělý, i když vcelku úspěšný život. Sám si z toho beru to, že i těch několik dobrých lidí v našem okolí stojí za to být šťastný, vážit si jich, ale příběh lze uchopit mnoha způsoby! A to ho dělá tak pěkným. Konec je zvláštně nádherný. Hvězdu ubírám za to, že se pan King politicky vyjadřuje, to se mi nelíbí - opravdu mne nezajímá, že je zatvrzelý demokrat a nemá rád Trumpa a že si myslí, že jeho voliči musí být hlupáci (ne, nemusí být). [dočteno v ang. orig. 15.5.21]

Šimon_
30.04.2021 5 z 5

Vlastně jsem moc nevěděl, co od téhle kingovské jednohubky čekat... a dostal jsem jeden z nejhezčích příběhů za dlouhou dobu. Povznesení je feel good příběh á la King (a že on to umí). S originální, lehce mysteriózní zápletkou, sympatickými postavami, hromadou (vkusné) pozitivity a koncem, u kterého snadno ukápne nějaká ta slza. Nádhera. (P.S. Chci film, kde bude Scotta hrát Brendan Fraser!)

P.owl
30.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Kingovská jednohubka na jeden delší večer. V podstatě se v knize pracuje s fyzikální změnou hlavní postavy, mezilidskými vztahy okolí a následně autor rozvíjí své myšlenky na základně těchto skutečností dál a dál. Až do výšin nebe za přítomnosti barevných světel a výbuchů.
Kniha není tajuplná, děsivá, jak jsme většinou zvyklí, ale staví tentokrát především na lidskosti, pochopení a přijetí reality. Pro mě osobně bylo čtení knihy a i povedený závěr, jedno velké pohlazení po duši. Je fajn mít úsměv na rtech i na konci, který není ještě navíc happy end.

Dani419
25.04.2021 5 z 5

Vždy po přečtení kvalitního příběhu si říkám, kam na to ti spisovatelé chodí? A přitom pan King nevymyslel nic zázračného, ale dokázal to zpracovat do příběhu plného napětí a očekávání. Hlavní hrdina je sympatický a vy nevíte, zda jeho hubnutí je správné a nebo nebezpečné. Pointa příběhu je očekávaná již od začátku, ale i tak je dojemná a možná i pro mnohé smutná. Rozhodně se ale chvilku nad osudem hlavní postavy zasmějete.

zylla
21.04.2021 4 z 5

Příjemná malá jednohubka, úplně na začátku jsem si myslela, že se King opakuje, protože "Zhubni" už tu přeci bylo, ale kdepaak...

Bauriska
14.04.2021 3 z 5

King trochu jinak. Něžněji. Příjemně plynoucí čtení se zajímavým námětem. Ale já bych nás, čtenáře, tolik nešetřila. Šla bych klidně mnohem víc do hloubky příběhu.

milan.krimsky
31.03.2021 4 z 5

Hezky napsaný příběh, jen ten konec trochu smutnej, nedokončenej k zamyšlení

ddkk
28.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla chuťovka! Příběh, jehož pointa byla jako na dlani a přesto jsem si stále myslela, že ono se to nějak vysvětlí...Vysvětlilo - něžně, poeticky a nejlíp jak to bylo možné.

Záviděla jsem tu nesnesitelnou lehkost Kinga, s níž po příběhu popírajícím veškeré pozemské znalosti přírody, budu koukat k obloze a vyhlížet. Protože co kdyby...

Povídka, vydavatelem převlečená nejmíň za novelu, mě potěšila a přiměla k zamyšlení. King je prostě king.

Doporučuji.

jan37
23.02.2021 4 z 5

Fajn jednohubka, kdo by se nechtěl vznášet jako balon....

AmyLee992
06.02.2021 5 z 5

Kingovské!

Aykiru
28.01.2021 4 z 5

Jedním slovem: Netypické. Povznesení není tak zvláštní námětem, který je podle mě "kingovský" více než dost, jako svým zpracováním, které spíše než krále hororu připomíná Fredericka Backmana. Jestli je to dobře, či ne, říct nedokážu.
A přesto, že souhlasím s tím, že by se dal příběh ještě trošku rozvinout, nedomnívám se ale, že by mu přidalo "logické rozzuzlení". Protože vysvětlení samotné tam je, jen není úplně "fyzikální".
Pro mě to byla příjemná jednohubka, která spíše překvapila, než zklamala.

mira7076
23.01.2021 3 z 5

Svělý a zajímavý start, který byl doprovoázen zajímavým příběhem, ovšem konec byl strašně urychlen a nijak zajímavý.

houbaaa
17.01.2021 3 z 5

Poněkud netypický King, kterého přečtete na posezení. Příjemná oddechovka, nic víc, nic míň!

Lejčís
04.01.2021 5 z 5

Velmi netypický a hlavně útlý King.. přečteno za dvě hodinky, zanechalo to ve mně spoustu nádherných pocitů. Vůbec bych se nezlobila, kdyby King produkoval více takových knih, jde mu to :)

BernardBlack
08.12.2020 2 z 5

I ty, Štefane?? Když už i King "musí" cpát hyperkorektní gender do své průměrné povídky, navíc zbytečně natáhnuté na samostatný román, tak je to definitivně v...CENSORED:)

sharik
15.11.2020 3 z 5

Vítejte v trumpovsky orientovaném maloměstě plném homofobie a s jedním záhadným "hubnutím" místního občana jako nádavkem. Milá jednohubka Povznesení, možná maličko naivní, leč kingovsky čtivá. Dobrý nápad, kterému bohužel trochu škodí, že tentokrát Mistr nad mistry Stephen King vynechal jakékoli vysvětlení, jak k oné zahradě došlo, co za ní stálo. Ne, že by King vždy vodil čtenáře za ruku. Pro srovnání mě napadá třeba Colorado Kid, kde stejným způsobem není důležité, proč se věci dějí, ale hlavní je vývoj situace. Tady bohužel pozadí vcelku chybí a závěr není tak působivý, jak by nejspíš měl být. Ale ani tak to nebylo vůbec špatné počtení.

Petkona
11.11.2020 3 z 5

Jako takhle. Od Kinga jsem zatím četla jenom dvě knihy (tahle je třetí) a vím, že bych to asi neměla srovnávat, ale z těch dvou, co jsem četla, jsem byla oproti tomuhle nadšená. Nevím. Nějak mě to vůbec nezaujalo. Bylo to takove ehhh. I po přečtení knihy jsem vůbec nenacházela nějaký smysl ve Scottově situaci, ani tam nebylo vysvětleno co to zpusobovalo (a jestli to tam někde bylo, tak jsem to prostě nezaregistrovala), což mi teda dost vadilo. Podle mě by z toho mohlo být něco dokonalého, kdyby to bylo delší a příběh se víc rozpracoval a nebyla by to jen 140ti stránková povídka. Zkrátka mi přišlo, že z toho autor mohl vytřískat více, protože to je genialni napad, ale zkrátka se mi nelíbilo zpracováni a popis informaci (jako byl třeba Scottův stav skoro na konci knihy) jsem úplně nechápala a nedokázala jsem si to moc představit. Jediné co bych na knize ocenila byl ten konec. To bylo opravdu povedene. I když chování postav u toho konce bylo podle mě hrozně lehkomyslné a přišlo mi že to hrozně rychle vzdali, i když chápu, že to bylo v určitém směru asi tak vymyšlené. Ale po dvou skvělých pětihvězdičkových Kingových knihách bylo tohle pro mě trošku zklamaní. Ale tak jestli hledáte nějakou Kingovu knihu na jeden den, která nemá nějaké výrazné hororové prvky, tak tohle asi fajn, ale určitě to není jedna z nejlepších Kingových knih.

spackler
23.10.2020 5 z 5

v gaimanových amerických bozích se mi nejvíc líbilo, jak si stín v zimním prdelákově zatepluje okna seznamuje se s lidma a nic moc se nestane-takhle na mě působil i tenhle mini román-fajn postavy a strašná pohoda z toho jde