Povznesení

Povznesení https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415603/bmid_povzneseni-MkA-415603.jpg 4 681 188

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním „dopřávali“ tolik zlého to nejlepší.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Elevation , 2018

radkanin
16.10.2020 5 z 5

King proste umi. Kratka knizka, spis delsi povidka, cetla se jednim dechem.

Anna 13
11.10.2020 3 z 5

Nemám tušení, jak knihu hodnotit, co k ní napsat.
Je pro mě taková neuchopitelná...

Postavy příběhu mě nijak zvlášť nezaujaly. Netušila jsem, co má společného Scottovo drastické ubývání na váze s párem leseb, po celou dobu mi to nešlo do hlavy, hledala jsem souvislosti, nudila jsem se... Vůbec jsem netušila, kam King příběh povede, ale musím říci, že i když mě příběh vlastně vůbec nezaujal, ten konec byl v něčem šíleně krásný. A za to ta třetí hvězda.

Je to však jedno z těch děl od Kinga, které mě nezaujalo a ke kterému jsem nenavázala žádné city. Občas se mi to s nějakou jeho povídkou stane... Nijak zklamaná ani nejsem. I takovýhle je občas Stephen King.

PetikH2O
20.09.2020 5 z 5

To bylo lehounky poctenicko na jedno odpoledne :).

luksky
20.09.2020 3 z 5

V pohodě povídka :-)

ADE138
15.09.2020 4 z 5

Povznesení je kratší román nebo delší povídka. Jen několik postav, jednoduchý příběh, ale skvěle napsané a promyšlené. Líbilo se mi.

Susan94
19.08.2020 5 z 5

Naprosto úžasná knížka.
Přečteno za jedno odpoledne a to se mi u Kinga nikdy nestává.
Líbilo se mi úplně všechno, myšlenka, styl psaní, postavy, grafická úprava. Nejlepší byla část popisující běžecký závod. V tomhle případě by mě nevadilo číst klidně i 3x tolik víc stránek.

Adhara
28.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Podobný dojem ako z Kúzelnej skrinky pre Gwendy. Čítalo sa to dobre, ako King skoro vždy, ale pripadalo mi to iba ako začiatok knihy a nie samostatná kniha. Dej sa utína vo chvíli, v ktorej sa začína rozbiehať. Po celý čas som nechápala Scottovu absolútnu pasivitu aj rezignovaný postoj k životu. To nemohol po Dni nula počkať, ako sa to bude vyvíjať? Možno by sa mu hmotnosť časom bola vrátila. Možno by ju mal zápornú. :-) Zalietať si mohol kedykoľvek, keď už by ho čakanie a podivný život omrzeli. Nežil si nijako zle, nechápem preto jeho ľahostajný postoj k životu a pokorné čakanie na smrť. Dokonca bez strachu z nej alebo z toho, že záhadná vec, ktorá ho postihla, sa môže vyvinúť nejakým absolútne nepredvídateľným spôsobom. Skrátka, hoci je Scott milý chlapík, absolútne som sa s ním nevedela stotožniť. To, že príbeh nedostal nijaké vysvetlenie, som tiež neprehltla. A napokon ani to, ako veľmi sa King opakuje. Nápadovo to bol do veľkej miery kríženec jeho starších románov Zhubni a Dlouhý pochod (tie závody).

kethy
24.07.2020 5 z 5

Mistr hororu pan King opět dokázal to, že i když je svět přehlcen příběhy a spousty povídek, dokáže vymyslet něco absolutně genálního. Řekněte pravdu, koho by napadlo, že ikdyž má vaše tělo 120 kilo, váha si vás moc neváží. A nepomůže ani závaží - pardón, vzpomíinka na Michala Tučného....ta váha si mě neváží.....ale zde je to tak trochu opakem. Tleskám!!!!!

jsemtady
20.07.2020

tak tohle je romantika :-) ala King

MamaKnihomolka
10.07.2020 4 z 5

Kingovka, která mi anotací nepřišla nijak zajímavá, ale potřebovala jsem jednohubku na pár večerů. A to doslova na dva.
Knihu jsem si v hlavě přehrávala jako film. King dokáže děj popsat tak živě, že si to přehrávat ani nejde. A proto mě asi i dohnal k slzám. Nikdy bych totiž nevěřila, že mě Mistr hororu dokáže rozplakat.
Odchod jako je v knize bych přála každému. V duši klid, být se vším srovnaní, s vědomím, že vás má někdo rád a s pohledem na hvězdy.
Rozhodně jsem se po přečtení knihy velmi zamyslela nad životem a co v něm dělám a dělat bych měla.

cube6
30.06.2020 3 z 5

Zároveň s kratinkou novelou "Kouzelná skříňka pro Gwendy" se jedná spíše o slabší mistrův kousek. Obě knihy nenadchnou a ani vyloženě neurazí. Možná, kdyby tyto dvě knihy byly součástí nějaké rozsáhlejší povídkové sbírky, tak by to bylo lepší. Takhle mi to trochu smrdí kalkulem. Absolutně nechápu zařazení tohoto díla mezi horory. To jako vážně?

Hodnocení : 6/10

Rose88
20.06.2020 3 z 5

Moje první kniha po opravdu dlouhé knižní pauze. Kinga jsem si vybrala zkrátka proto že nezklame, někdy to bývá slabší jindy je to naprostá pecka ale šlápnout vedle se s ním prostě nedá. Výjimku tedy netvoří ani tato krátká zajímavá povídka, četlo se to lehce a rozhodně mi to zpestřilo menší část deštivého odpoledne. Děj je svižný, zápletka zajímavá a dokonce se během děje malinko dostaneme do světa několika celkem milých avšak nijak zvlášť zajímavých postav. Tentokrát se určitě nejedná o nějakou velikou pecku ale službičku to udělá, na samostatnou knihu to moc nevidím, spíše jako část povídkové knihy ale co si budeme říkal prostě se s Mistrovo přibývajícím věkem vydavatelé ještě snaží podojit slavnou a opěvovanou zlatou kravičku. Vidím to tak, že my zapřísáhlý "kingovci" určitě koupíme, ostatním doporučuji zvážit nákup jeho slavnějších a propracovanějších děl.

Rade
17.06.2020 3 z 5

Na konci textu může být SPOILER.
Celkem fajn příběh, dobře se to čte, Scotta si oblíbíme, manželky vůbec nevadí, naopak, v tom není ten problém.
Od Kinga čekám ale něco, co mě uzemní, ohromí, nebo naopak pohladí, s čím mohu souznít, tady je všechno tak jednoduché, nakonec mi všechny postavy přišly podobné, všichni byli na sebe hodní a chtěli si pomáhat. Hezké poselství, ale čekala jsem něco navíc… Možná byl pro mě problém i v tom, že to byla samostatná kniha, v souboru povídek bych příběh asi vnímala jinak, tam by mi možná stručnost a jednoduchost nevadila.
Za ten fantasy nápad jistě palec nahoru, ale ani ten konec mě za srdíčko nevzal, nakonec mi, proti mé vůli, znělo v uších : „Jednou ráno - přišel vítr - vzal si střechu - i s pokrývačem….“

Peršanka
06.06.2020 3 z 5

Tak jsem to včera s přestávkami přečetla, no... je to furt King, ale nějakej vyšeptalej, šílené pozitivní, ba přímo menšinově alternativní. Až se mi připomnělo okřídlené "budeme na sebe hodní" z Cesty kolem mé hlavy od M. Skály. Škoda, škoda.

WeDemBoy
31.05.2020 4 z 5

Takový nenápadný, příjemný, spíše tajemný příběh. Přiznám se, že mě trošku štve, že jsem se nedočkal žádného rozzuzlení, ale sakra... King má prostě tak neuvěřitelně čtivý styl, že i tuhle jednohubku jsem zhltnul i s navijákem jak nic!

LuciJa
30.05.2020 5 z 5

Výborná knížka. :-)

zdenda75
19.05.2020 5 z 5

Bylo to sakra krátké! A vlastně o ničem. A taky jsem se nedočkal žádného rozuzlení. Ale hergot! Pan King umí psát tak skvěle, že i když píše o ničem, je to POVZNÁŠEJÍCÍ!

Gabcatko
18.05.2020 4 z 5

Příjemná, čtivá, lehká Kingova jednohubka na jedno odpoledne.

dominika8192
18.05.2020 4 z 5

Odlehčené, dojemné a laskavé. Příběh Scotta je tak trochu absurdní, ale od Kinga je i takový příběh uvěřitelný.

Maki.s
17.05.2020 4 z 5

Další z Kingových knih, které padly za jednu cestu vlakem a nedaly se od nich odtrhnout oči, i když to nebyl jeho typický styl.