Povznesení

Povznesení https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415603/bmid_povzneseni-MkA-415603.jpg 4 681 188

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním „dopřávali“ tolik zlého to nejlepší.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Elevation , 2018

BStone
16.06.2022 4 z 5

Krátký a krásný příběh z mistrova pera, který mne povznesl svým námětem i velkým vypravěčským umem autora. A třeba povznese i vás...

soupik2012
12.05.2022 5 z 5

Tak zase nic. Marně hledám nějakou knihu od pana Kinga, která by se mi vůbec nelíbila. Pro mě je to opravdu ten nejlepší spisovatel na světě. Přitom tento příběh je tak jednoduchý a snadno předvídatelný. Ale napsáno je to tak krásně, že jsem si příběh opravdu moc užila. Opět je zde chybné založení štítku. Horor? No to ani náhodou. Vlastně je to spíš taková pohádka o lidském bytí a nebytí. Audioknihu načetl pan Jiří Lábus. Což jenom umocnilo můj pocit z pohádkového příběhu.

jaroiva
07.04.2022 5 z 5

Audiokniha byla pro mě velké překvapení, protože bych nikdy netipla, že by Kingovku mohl číst J. Lábus. A že by to mohlo tak sedět k jeho pohádkovému přednesu.
Škrtla bych tady ten štítek Horor. Ale jinak jsem si to velmi užila, za chvilku je doposlechnuté, ale myslím, že zůstane něco zachycené někde uvnitř.

killy
26.02.2022 3 z 5

Spíš novela než kniha, lupla jsem to za jeden den ale musím říct že je to milý a zvláštní příběh o smíření. Scott je sympaťák. Hezké setkání s něčím nepochopitelným

NADEI
21.02.2022 5 z 5

Nevím, co jsem čekala, ale že mě Povznesení uzemní určitě ne. Nostalgická povídka o bytí, či nebytí, přátelství a pochopení, o tom, že vždy není všechno tak, jak to vypadá. Skvělé čtení doporučuji !

ZÓNA
03.02.2022 5 z 5

King si může dovolit napsat příběhy, které by jiným spisovatelům neprošly.
Jeho zralý spisovatelský um mu umožňuje psát nehororově, ale stále oslovovat svoje ranné příznivce z dob, kdy jeho knihy měly zcela jiný nádech.
Tuto novelu považuji za další literární skvost, který vzešel z jeho pera.
Ať již se jedná o nápad, o prolínání se společenské, vztahové, sexuální a sociální tematiky.
King píše s nadhledem a zábavně, popisuje naprosto všední okamžiky, z kterých vzejdou nezapomenutelné situace a dialogy. Vždy vymyslí nějaké slovní spojení, které si z románu můžete odnést a bez jakéhokoliv studu používat.
S nonšalancí sobě vlastní zabředává i do oblasti, která se týká každého člověka bez výjimky.
Možná se budete divit, jak velkolepý závěr čtenářům přichystal.
Sice se u něho nebudete bát, nebudete se potit strachy, ani si hryzat nehty.
King postoupil ve svém žebříčku kvality zase o stupínek výš.
Hodnotit Kinga, je jako respektovat vynález, který považujeme za užitečný.
Pokud budu parafrázovat; King nemůže napsat špatnou knihu. Jen si k ní musíte najít cestu a někdy i více přemýšlet.
A povznést se nad zemskou přitažlivost...

santa1212
29.01.2022 4 z 5

Za me trochu netypické dílo od Kinga, taková jednohubka, ale přečetl jsem vlastně jedním dechem a určitě můžu doporučit.

Deia
14.01.2022 4 z 5

Aj keď sa táto kniha odohráva v Castle Rocku a je od Kinga, nič strašidelné v nej nie je. Je to veľmi príjemná, milá kniha o priateľstve, láske, pomoci... Čítala sa mi naozaj veľmi dobre a tým, že je skutočne útla, tak zaberie len pár hodín. Všetky postavy som si obľúbila, hlavne Scotta s jeho pozitívnou energiou a snahou pomôcť svojim susedkám. Motív sa mi veľmi páčil, je originálny – strata hmotnosti, bez straty niečoho iného (napríklad svalstva). Úprimne som neodhadla, kam to celé smeruje, aj keď sa to teda asi dalo predpokladať. Aj koniec mi prišiel veľmi vydarený a dojemný. Je trošku škoda, že tento príbeh nie je skôr súčasťou nejakej Kingovej poviedkovej knihy, priznám sa, že takéto tenké knihy ináč veľmi nemusím (a ešte má aj dosť veľké písmenká), ale som rada, že kniha bude v mojej zbierke a že som ju prečítala, lebo príbeh za to určite stojí.

EnaryFeniel
07.01.2022 5 z 5

Miloučká, laskavá knížečka, která mě zahřála u srdíčka. :)

KubaHanzelin
15.12.2021 3 z 5

Příjemné počtení o nenávisti, přátelství a přijetí nevyhnutelného osudu.
Moje druhá Kingova kniha, s tím, že už se pomalu chystám na další díly Temné věže, když po víc jak roce mohu:) mě neurazila, ale ani z ní nejsem nějak extrémně nadšený. Jak píše Mayya pode mnou, trochu mi to místy připomínalo Raye Bradburyho, protože i když osobně nemůžu objektivně říct, že tohle není King, na kterého jsou ostatní zvyklí, skoro bych řekl, že čtu jiného autora.
Jen mi příjde lehce zbytečné vydávat něco tak krátkého jako samostatnou knihu..

Mayya
03.12.2021 4 z 5

Za mě Bradburryovská jednohubka v Kingově podání. Miloučké.

smazenaryba
13.11.2021 3 z 5

Fajn príbeh. Trocha moc ufňukaný, ale fajn. Problém mám skôr s tým, že je to samostatná kniha. Byť súčasťou poslednej Kingovej zbierky (Když teče krev), spraví ju lepšou. Takto samostatne to na knihu nevydá. Ak nepatríte medzi autorových skalných, uberte si bod.

jasmína
26.10.2021 3 z 5

Knihu jsem přečetla, ale kdyby mi to někdo dal, a neřekl od koho kniha je, Kinga bych nehádala..... čekala jsem víc..... ale už u třetí knihy jakoby to nebyl Pan MIstr.....

HloupýHonza
21.09.2021 4 z 5

Na podobný typ knih u Kinga řada čtenářů není zvyklá, ale vůbec to nevadí, naopak je to doslova povznesení pro čtenářovo srdce, poněvadž dokáže tato kniha pobavit, možná i lehce vyděsit strachem z neznámého a nevyhnutelného, ale hlavně v případě tohoto příběhu dojmout, to se zde velmi povedlo. Je to skutečně příjemné čtení, které mě velmi překvapilo, pokud King bude pokračovat dále v podobných knihách, myslím, že to vůbec vadit nebude, stále totiž neopouští ten svůj mysteriózní styl.

Mydlivoj
13.09.2021 4 z 5

Rychle přečtené. Ne že by mě to strhlo. Ale kvůli formě podání. Člověk by řekl, že je to povídka. Ale není. Chytře podané. Pan Král ví jak na nás.

tetanurae
24.08.2021 4 z 5

Někdo si myslí, že s přibývajícími léty se Stephenu Kingovi vytrácí jeho schopnosti. Možná na tom něco pravdy je; když srovnáme jeho tvorbu ze středních let s tou ranou či naopak pozdní, nejspíš kvalitativní rozdíly najdeme. Ale King je prostě King

Třebaže je Povznesení novelou (nikoli románem nebo povídkou, jak se někdo snaží dělat chytrého), na ,,odéru" Kingova stylu mu to neubere.

Scott Carey je muž středního věku, dobře stavěný, vysoký a poměrně lenivý, čemuž napomáhá jeho práce interiérového designéra. Jednoho dne se však začne dít něco, s čím se Scott bojí zavítat k lékaři: ačkoli jeho tělo vypadá stále stejně, každý den ztrácí na váze. A pak je tu problém s lesbickým párem jeho sousedek. Zvládne Scott urovnat své sousedské spory a pomoci někomu druhému dřív, než se jeho hmotnost vytratí úplně?

Stephen King v této knize možná nevydal to nejlepší ze sebe, ale i tak jde o velice vydařený příběh s originálním motivem. Kritika, že je kniha v pevných deskách, na žlutém volumenu a s řádkováním nižším než normostrana, není namístě. Jde spíše o sběratelské vydání, u kterého nemůžeme přepočítávat pouze stránky na cenu knihy. A pro fanoušky Stephena Kinga platí, že nesmí chybět ve sbírce.
Celkové hodnocení 82% -hluback-

Lo3ce
23.08.2021 5 z 5

Taková povznášející jednohubka pana Krále, která vůbec nebyla bubu. Po jeho Růženkovské dřině se mi toto četlo samo. Já stejně začínám Kinga podezírat, že není jeden.. takových knih, námětů, stylů.. to snad není možné :)

pazdy15
09.08.2021 4 z 5

Docela fajn oddechový čtení :) Malinko dojemný a vcelku povedený.

Mayaku
01.08.2021 3 z 5

Hodně mi to připomíná knihy ze série Murakamiho novelek ilustrovaných Kat Menschik. Příjemné, milé, krátké a čtivé, ale nic moc to ve vás nezanechá a za pár chvil si z toho kromě základní premisy nebudete pamatovat nic. Bohužel.

zeros
01.07.2021 3 z 5

Takové milé, pohádkové, všichni se polepší a vše vyřeší. Tedy až na problém hlavního hrdiny. Byla do docela hezky strávená chvíle s touto kratičkou knížkou, ale že by došlo k nějakému povznesení, to se říct nedá.