Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

inkatenysek
04.11.2018 5 z 5

Pokud máte rádi historickou tématiku, nevadí vám mnoho postav a ještě jste je nečetli, tak si rozhodně Pilíře země nenechte ujít.

Ken Follett v nich čtenáře zavádí do středověké Anglie 12.století, kde na osudech mnoha postav, pocházejících z nejrůznějších společenských vrstev a prostředí, vykresluje tehdejší temnou dobu, poznamenanou nestabilní politickou situací, kdy zuřila nejen dlouholetá válka o královský trůn, ale boje a pletichy o moc a majetek probíhaly i mezi šlechtici a církevními hodnostáři v rámci jednotlivých hrabství a větších měst, což výrazně ovlivňovalo i životní podmínky obyčejného obyvatelstva.

Hlavní dějová linka se odehrává v převorství ve skomírající vesničce Kingsbridge. Tam se úřadu převora ujímá osvícený mladý mnich Philip, který má plán, jak celé místo přeorganizovat, aby začalo opět vzkvétat. Navíc se rozhodne postavit novou katedrálu. V Kingsbridge se tak díky tomu zkříží cesty hned několika hlavních hrdinů, vznikají jak nová přátelství, tak i nepřátelství, která přetrvají mnoho desetiletí a stojí stovky lidských životů, vyplouvají na povrch dávná tajemství a křivdy a zrodí se i jedna láska, která překoná vše...

Osobně jsem tuto knížku četla už podruhé. Kniha mě opět překvapila svou obsáhlostí. Moc se mi na ní líbí, jak v ní autor zabíhá až úplně do nejmenších detailů. Je vidět, že si na přípravě knihy dal opravdu záležet a prostudoval všemožné materiály, jen aby se co nejvíce přiblížil skutečnosti. Čtenář si tak může utvořit obrázek nejen o životě mnichů v klášteře, stavbě katedrál, ale také o jednom období anglické historie. Mám ráda knížky, které obsahují kromě smyšlených osudů hlavních hrdinů i nějaké to poučení.

Ctenar1202
06.10.2018 5 z 5

Skvela kniha. Strhujici pribeh.

pompačka
06.10.2018 5 z 5

Krásné čtení .
Jeden z nej autorů .

Galadwen
17.09.2018 4 z 5

Celkem čtivá historická skoro pohádka, i když přiznávám, že mne nevtáhla tak bezezbytku jako mnoho ostatních komentátorů. Nicméně i tak vysoce nadprůměrné čtení.

helenkan
15.09.2018 5 z 5

Super čtení.

Pavlína79
12.07.2018 5 z 5

Výborné, čtivé, pokud člověk neočekává historickou odbornost či psychologickou hloubku (to by tento skvělý společenský román neobstál), ale jinak bezva čtení, o osudech lidí v minulosti.

MissiPippi
29.06.2018 4 z 5

Na to jak je kniha objemná, vyskytuje se v příběhu málo postav. Navíc povahy postav jsou jednotvárné, bez vývoje, jasně dané, kdo je špatný nebo dobrý. Nikdy není nic černobílé. Stavbu katedrály ani nedoprovází nijak odborné názvy, pro někoho plus, pro mě mínus. Jednoduché a čtivé, pohádka pro dospělé, vše dobře dopadlo samozřejmě. Po předmluvě jsem získala pocit, že se dočkám něčeho jiného, trochu náročnějšího.

Igor1311
27.05.2018 5 z 5

monumentálny vyše 900 stranový príbeh nás zaviedol do stredovekého Anglicka sužovaného občianskou vojnou. Napočudovanie je to jeho prvý historický román, no po prečítaní som mal pocit, že s ich písaním má bohaté skúsenosti.

ly237
14.05.2018 5 z 5

Když člověk vidí tu bichli, tak si říká, že to prostě musí být nudný, že se to vyčerpá a pak to čtenář už jenom setrvačností dojede. Není, dokonce i na stánce 800 se pořád těší, co bude dál. A když to dočte, tak mu to chybí. Follett umí psát a vytvořit komplexní svět, všechna čest.

Silvienka
12.05.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Douho mě nic tolik nevtáhlo, jako tento příběh a bylo mi líto, kdyz skončil.

Abia
09.05.2018 5 z 5

Vzala jsem si jí na dovolenou, potřebovala jsem delší knihu, aby mi vydržela na 6 dní. Nevydržela. Četla se skvěle a moc mě bavila, dozvěděla jsem se hodně nových věcí. I když je tak rozsáhlá, je zábavná a přehledná, rozhodně se nedá předpokládat konec. Vždyť člověk ani neví, zda tu katedrálu nakonec dostaví, když se to kolem pořád tak mele :-).

Lálin59
09.04.2018 5 z 5

Vynikající román, bylo znát že napsání předcházela pečlivá příprava a studium historických faktů.
Když jsem viděl rozsah, vzpomněl sem si Falconesovu Katedrálu moře a řikal sem si, že jestli to bude taky tak výborný čtení tak nebudu zklamaný.
Bylo to super, možná ještě o trochu lepší.
Nelze než doporučit.

lima123
01.04.2018 5 z 5

Výborný pútavý román, odohrávajúci sa v stredovekom Anglicku. Život staviteľa a jeho sen o stavbe katedrály, a tiež mníchov v kláštore, grófov a kráľa, intrigy, láska, ... Knihu určite odporúčam.

parxel
29.03.2018 5 z 5

Pilíře země mne hodně dlouho odrazovali svými monstrózními rozměry. Avšak krátkce poté co jsem knihu začal číst, jsem si velmi rychle uvědomil, že mé obavy nebyly namístě. A tak se přede mnou postupně otevřel příběh katerály, jejíž stavba spojila dohromady životy několika lidí s odlišnými osudy, touhami a ambicemi. Na pozadí přitom zuřila válka o korunu.

Pilíře země jsou pro mne knihou, která je napsána způsobem, že se v podstatě čte sama. A přestože je velmi obsáhlá, tak hlavních postav není mnoho a čtenář se v nich nezratí. Souhlasím s tím, že některé postavy mohou působit poněkud černobíle. Ken Follett však jejich životní příběh vykresluje v dlouhém časovém rozmezí, což podle mého názoru zmíněný nedostatek vyvažuje a knize to dává jedinečný "šmrnc". S některými postavami tak prožijete prakticky celý jejich život od dětství až do zráleho věku, jiné vás v průběhu opustí, některé dozrají a projdou velkou vnitřní změnou jiné nikoliv. A tak nějak to v životě chodí.

Dávám plný počet, protože takhle nějak si představuji knihu, ke které bych se jednoho dne chtěl vrátit.

irca3468
23.03.2018 5 z 5

Dočteno a je mi smutno, že to skončilo...
Knihu jsem si nechala darovat na základě velmi kladných ohlasů, do četby jsem se pustila s nemalým očekáváním (CHYBA), ze začátku jsem se, díky tomu, trochu zadrhávala a jednou jsem si položila i kacířskou otázku: "Co na tom sakra všichni mají?". O pár stránek dál jsem pochopila!

Moc Vám milí "součtenáři" děkuju za doporučení! Za čas se ke knize jistě vrátím a taky si přečtu některé z volných pokračování.

A teď z jiného soudku: Proč má česká verze knihy tak strašně ošklivou obálku (mám tu verzi s vitrážovým okénkem, starší verze je ještě hnusnější), když anglická verze je celkem povedená? Chápu, že jde o věc vkusu, ale kniha je celkem drahá, a já jí mám v knihovně :))) Tak by mohla nějak vypadat. Podle přebalu bych si knihy v knihkupectví vůbec nevšimla, což je škoda. update: verze z roku 2015 je pěkná ;)

archandelka
23.03.2018 4 z 5

Tato kniha se mi nehodnotí vůbec lehce. Ale tak popořádku:
Jako výrazné plus považuju především její rozsah, mám ráda knihy, které mají hodně stránek, protože mi to umožňuje být s postavami delší čas a lépe se s nimi ztotožnit. U Pilířů země velmi oceňuji, že to mělo tah na branku, bavilo mě to celou dobu, nebyly tam zbytečné prodlevy, super byly i ty časové skoky, jak postavy postupně stárnuly. A zároveň velmi oceňuji detaily stavby katedrály, bylo vidět, že autor si dal hodně práce s nastudováním této problematiky.
Jako negativum hodnotím především naprostou černobílost postav - kladné postavy jsou prostě kladné se vším všudy (a většinou jsou trochu oběťmi), a záporné jsou záporné se vším všudy. Zároveň to má tak trochu pohádkový happy end. Z celého textu je dost patrné, že autor nevěří v Boha, koneckonců to sám i v úvodu zmiňuje, protože církev byla vykreslena opravdu velmi negativně, což ale zas na druhou stranu tak v té době i být mohlo, a aspekt víry se v celém příběhu zohledňoval jen velmi okrajově (což na to, že hlavními postavami byli mniši a biskupové, bylo docela zvláštní).
Celkově teda můžu říct, že se mi to líbilo, asi proto, že ráda čtu romány a ráda čtu hrubé knihy, ale rozhodně mi to asi jednou stačilo a nemám z toho pocit, že by to byla jedna z nejlepších knih mého života.

RyonMathrin
17.03.2018 5 z 5

Ohromující dílo, spojující historická fakta s rozsáhlým příběhem fiktivních postav. Co na mě zpočátku zvláštně působilo byl fakt, jak autor popisuje odděleně několik životních příběhů. Funguje jako poněkud nezúčastněný, nezávislý (ovšem podrobný a pečlivý) pozorovatel osudů několika jedinců, vyskytujících se v určitém čase (polovina 12. století) na určitém místě (jižní Anglie). Až postupně začaly z příběhů vykrystalizovávat postavy, kterým jsem začal držet palce a naopak ti, kterým jsem přál brzký konec. Do posledních stránek jsem však zůstával v neskutečném napětí, protože životní linky popisovaných postav jsou tak spletité a poutavé a plné opravdu nečekaných zvratů („Umně utkáno!“ řekly by postavy z Fionavarské tapiserie G.G. Kaye).
Středověk je úžasně vykreslen: závislost na úrodě a počasí, když není obilí, přijde hladomor, lidé opustí zemědělské usedlosti a stanou se vyvrheli, kradou, jen aby měli sousto do úst. Zpupnost a zlovůle vrchnosti, která je schopna ukájet své rozmary na úkor nevinných poddaných. Hrůza dlouhotrvající války a tudíž další ožebračování prostých lidí. Lidská zkaženost, která prorůstá mezi lidmi a míří do mocenských kruhů. Provázanost církve s obyčejným životem a její důležitá úloha ve středověku. Zmíněná zkaženost, prorůstající i církví, oproti ušlechtilosti, pravé víře a službě lidem a Bohu v tom správném slova smyslu. Upřímná víra vůbec prostupuje celým dílem a neustále se znovu vynořuje a potvrzuje, přes nesčetné překážky, jimiž je zkoušena. (Víra a církev jsou dvě různé věci, ale v této knize se velmi pěkně potkávají, tak nějak, jak by to podle mě asi mělo být).
Když se všechny nitky osudů dozapletly a ukončily, ohromně se mi ulevilo. Chvíli jsem totiž autorovi měl za zlé, co všechno postavy potká a jejich příběh jsem silně prožíval.
Bylo to velké sousto, ale těch 900 stránek stojí za to.

Evaho73
26.02.2018 5 z 5

Úžasný historický román, pri čítaní ktorého som osem dní prežívala dokonalý čitateľský zážitok.
Kenovi Follettovi sa podarilo napísať rosiahle knižné dielo s ústrednou témou okolo stavby monumentálnej gotickej katedrály, ktorý veľmi autentický prepojil so skutočnými historickými udalosťami.
Zaujal ma výpravný charakter tohto románu, ktorý je napísaný moderným jazykom a bez zbytočných filozoficko - historických úvah, čo celému dielu dodalo akúsi ľahkosť a dnešný čitateľ sa tak oveľa efektívnejšie môže dozvedieť o udalostiach odohrávajúcich sa v Anglicku počas vrcholného stredoveku.

Dejové línie sú veľmi dômyselne vystavané a obsahujú veľa stupňujúcich sa zápletok striedavého charakteru, čo čitateľa po celý čas udržiava v napätí. Rovnako celému dielu dodávajú hodnotu aj dobré vyprofilované postavy, ktoré majú vykreslené okrem dobrých aj tienisté stránky svojho charakteru.
S úžasom som sledovala celý proces výstavby gótickej katedrály, od udalostí tomu predchádzajúcich, cez zabezpečovanie prostriedkov na jej výstavbu, prípravu plánov, základov a samotný zdĺhavý proces jej výstavby. Obdivovala som nadšenie a  sústredený záujem dvoch generácií majstrov staviteľov vyvolaný vnútorným stotožnením sa s myšlienkou na stavbu a celkový vzhľad katedrály, čomu podriadili všetko svoje úsilie. Popritom sa odohrávajú nemenej zaujímavé osudy hlavných a vedľajších postáv, cez ktoré autor drsne a celkom realistický priblížil sredovaký život aj niektoré významné udalostí.

Nakoniec musím ešte vyzdvinúť, ako sa autorovi dokonale podarilo zachytiť celkovú atmosféru vrcholného stredoveku, ktorý sa vyznačoval hlavne rozmachom staviteľstva a veľkým mocenským vplyvom cirkvi zasahujúcim do spoločenského aj osobného života všetkých vrstiev obyvateľstva.

Morgaine07
14.02.2018 5 z 5

Úžasně čtivá kniha podle které byl i seriál.

Petronelka123
11.02.2018 5 z 5

Četla jsem ji v těhotenství, takže jsem příběh hodně prožívala :). Krásně čtivá kniha pro dloooouuuhé zimní večery. Určitě se k ní vrátím a přečtu si ji znovu.