Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1672 373

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

Manyna
27.08.2017 5 z 5

Jak jsem byla bláhová, když jsem si říkala, že mě tahle kniha asi nebude bavit. Je překrásná a všem ji vřele doporučuju. Děj je neustále plný napětí, akce, intrik, lásky, zrady a politiky, takže budete mít opravdový problém se od téhle knihy odlepit.

Blekí
23.08.2017 5 z 5

Pilíře země pro mě rozhodně zůstanou nezapomenutelnou knihou. Aby ne, po více než 900 stranách vám příběh i postavy přirostou k srdci a nenechají vás jít ani poté, co knihu zavřete. U čtení si, pravda, moc neodpočinete, protože neustálý strach o osud vašich oblíbených postav je celkem vyčerpávající, ale zato si můžete být jistí, že vás kniha přenese z reálného světa do nepříznivé středověké Anglie. A to ať chcete nebo ne.

kata0strab
11.08.2017 5 z 5

Kniha je velmi čtivá a příběh mne upoutal. Při čtení jsem navštívila katedrálu v Salisbury, která je knižní předlohou, a musím říct, že jsem knihu prožívala ještě víc.

Karcoolka2210
09.08.2017 5 z 5

5 hviezd bez debaty. Pán Follet to jednoducho napísal skvele. Keďže som nečítala ani jednu z jeho predošlých kníh, tak som nemala problém s tým, že toto je pre neho nový smer. Myslím, že toto sa mu vydarilo na jednotku a vtiahol ma úplne do 12.storočia a mne sa z neho nechcelo odísť. Odporúčam! AJ PS: V angličtine to malo 1076 strán, ale každá jedna stála za to ;)

Jonny
09.08.2017 5 z 5

Jsem nadšený. Těch 928 stránek uteklo jako voda. Určitě to není kniha plná hlubokých myšlenek. Já sem ji bral jako oddechovku, pro ukrácení dlouhé chvíle a fungovala skvěle.
Soucítil jsem s Jackem, když jeho nestandardní přístupy nikdo nechápal. A bylo hezké, že slečna nedostupná, za svoji nedostupnost zaplatila.
V knize mě místy vadil překlad, "Jack řečený Jackův syn" zní prostě divně.

mispulin
18.07.2017 5 z 5

Pilíře jsem četl velice dlouho. Vždy mě kniha na chvíli přestala bavit, ale o to s větší chutí jsem se pouštěl do dalšího čtení.
Nakonec musím uznat, že to za přečtení určitě stálo.

Janag
12.07.2017 4 z 5

Velmi hezká kniha. Asi bych se nezlobila, pokud by autor některé pasáže zkrátil, ale i přes několik zdlouhavých popisů jsem si tento krásný příběh velice užila.

jiri1k
11.07.2017 5 z 5

Výborná kniha. Doporučuji.

asperula
04.07.2017 5 z 5

Knížka je napínavá, zajímavá. Přesunula jsem se s ní do doby 12. století a něco málo zjistila o životě v tomto období. Řadím mezi jednu z nejlepších, kterou jsem kdy četla.

Kerberos
28.06.2017 5 z 5

Historické ságy miluju a tahle je jedna z nejlepších i televizní seriál se mi líbil.

kaja77
25.06.2017 3 z 5

Před chvílí jsem dočetla a pocity mam rozporuplné. Ze všeho nejvíc mi kniha připomněla jihoamerickou telenovelu, ve které nemůže chybět velmi zla žena, která osnuje zlo, Padouch a k němu imegapadouch, a taky nekdo andelsky dobrý Přemnoha líčení sloupovi, arkad, pilířů a oken mne postupně dost nudila a preskakovala jsem. Jen si nemůžu dost dobře oduvodnit vložené erotické scény - chtěl autor udělat radost čtenářům že vydrzeli pasáže plne architektonických popisů nebo dostal pokyn od sveho literárního agenta se slovy kene, trochu to připepři. Vážně nevím.

qinska
12.06.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih,co jsem četla. Je velice čtivá a brzy vás vtáhne do děje.

kruppe
06.06.2017 5 z 5

Výborná kniha. Vše zasazeno do doby gotické. V popředí stavitelova rodina. Ne moc temný středověk (autor dopřál až moc dlouhověkosti pro ústřední postavy a až příliš zdrženlivosti u záporných postav). Vše se točí kolem katedrály, ale nebojte se, nenajdete zde realistické popisy na úkor dějovosti, vždy bude vládnout epická složka s až filmovými střihy mezi postavami, aby vás nikdo nestačil omrzet. V pozadí (i popředí) sledujete Hru o trůny všemožných hodností (od převorských až arcibiskupské stolce, stejně tak od hraběcích až po královské trůny). Ano je to špalek, ale kdo se nezalekne stránek dostane krásnou historickou mozaiku, kde v závěru dopadne i poslední kamínek do zdi gotické katedrály!

mschmidtova
27.05.2017 5 z 5

Jsem nadšená. Ještě nikdy jsem nepřečetla historickou ságu, tohle je moje první. Už teď mi ten svět chybí.
Moc se mi líbí také úvod autora, kde popisuje okolnosti vzniku tohoto románu. Myslím si, že takhle nějak svět dříve opravdu vypadal. Všechny postavy jsou popisovány naprosto věrohodně a já jsem neměla problém ději uvěřit. Ke konci mě už trochu vadily neustálé naschvály záporných postav, to ale neovlivnilo moje hodnocení nijak výrazně.

Eicherik
02.04.2017 5 z 5

To, co dělá tuhle knihu dobrou, je její silný a dobře propracovaný příběh. Ve chvíli, kdy se zdá, že děj začíná váznout, se objeví nová událost, která jej znovu nakopne. Dávám pět pentagramů a ke knize se rád vrátím.

Emilie1906
31.03.2017 5 z 5

Překvapilo mě, kolik toho autor nastudoval o stavbách katedrál v Anglii, kolik jich osobně navštívil, prostudoval stavebních plánů a kolik času strávil v místech katedrál. A současně knihu napsal lehce a čtivě.

vysypanel
15.03.2017 5 z 5

Není nic lepšího :-)

Pigface
06.03.2017 4 z 5

Na osudech několika postav je předložen obraz středověké Anglie. Příběh o tom, jak zdánlivě nevýznamné věci pohybují dějinami zemí a národů. O tom, jak i ve středověku vzdálenost byla realtivním pojmem. O tom, že také budovy mají svůj život a osud. O tom, že velké věci (v dobrém i zlém) začínají jen tak mimochodem a nenápadně. A také o božích mlýnech - někdy melou pomalu, jindy nestačíme sypat zrno.
I když má kniha nadváhu, nechybí jí svěží rytmus a dynamika. Příběh je kompaktní a poutá čtenáře od první do posladní stránky. Pilíře země jsou pro mne pilíře historického románu!

Mabie
02.03.2017 5 z 5

Snad nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.
Z navazujícího Na věky věků jsem byla zklamaná.

martina2704
01.03.2017 5 z 5

Pokud máte rádi historické romány, tak je tahle knížka jednoznačně MUST. Čtivá, napínavá, strhující a překvapivá do poslední stránky. Společnost a atmosféra středověké Anglie je pěkně vylíčena, autor se nedopouští žádných závažnějších historických přešlapů. Pro mě (spolu s navazující Na věky věků) asi nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.