Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 373

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

Petronelka123
11.02.2018 5 z 5

Četla jsem ji v těhotenství, takže jsem příběh hodně prožívala :). Krásně čtivá kniha pro dloooouuuhé zimní večery. Určitě se k ní vrátím a přečtu si ji znovu.

Janisss
10.02.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, výborně a čtivě napsaná, patří k mým nejoblíbenějším....

Petass
17.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem už opakovaně, což u moc knih nedělám... Vtáhne Vás do děje a nepustí. Ano - je to "těžká četba" - tahat to s sebou v kabelce moc nejde, ale každá stránka stojí za to :)

irefir
17.01.2018 4 z 5

Historickou tematiku moc nečtu, ale pokud narazím na stejně dobrou knihu, jako byla tato, tak asi začnu:) Úplně mě to pohltilo, myšlenkami jsem opravdu byla s těmi postavami a přestože knížka nebyla právě nejtenčí, přečetla jsem ji dřív než mnohou jinou.

Ildi
06.01.2018 5 z 5

Skvelá, kniha neskutočne prepracovaná, len mi vadilo to držanie knihy. 900 strán trochu veľa na jednú knihu :), ale odpúšťam :)

Inka063
03.01.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Obdivuji autora za jeho nastudování všech detailů života ve 12.století. Tedy - musím věřit, že je nastudoval dobře, protože jsem si to z jiných zdrojů neověřovala. Ale vše působí maximálně důvěryhodně a nakonec to není až tak důležité. Důležité je to, že mě osudy Toma stavitele a jeho rodiny a všech dalších postav pohltily. Že jsem se celých více jak 900 stránek ani chvilku nenudila. Vše je tak barvitě vylíčeno, napínavé skoro jako detektivka a přistihla jsem se, že držím některým postavám palce jak na sportovním utkání. Že se na celém světě širém Aliena setkala s Jackem bylo určitě řízením osudu. Autor to také tak předkládá - jako hotovou věc, která ani jinak dopadnout nemohla a proto nemá cenu o tom nějak déle rozprávět :-). No dobrá, beru to a nebudu mu to vyčítat. Vše ostatní bylo téměř na jedničku.

Ajrad1981
30.12.2017 4 z 5

Tahle knížka se čte pěkně blbě. Hlavně na začátku a na konci. Teda pokud nemáte ruce jako lopaty. No fakt. Držet v jedné ruce 900 stran je dost mazec. ;-)

Příběh samotný je ale nečekaně dobrý. No, nečekaně... Kladné recenze a doporučení jsem samozřejmě zaznamenala, ale pokud do ruky dostávám nějakého autora poprvé, už se snažím být očekáváníprostá. Je vidět, že si autor fakt dal tu práci a nastudoval si o stavění chrámů snad vše, co šlo. Je to čtivé, napínavé, vžíváte se do děje i do postav. Přesto nedokážu dát plný počet. Snad proto, že jsem musela tak dlouho čekat, až domelou boží mlýny. A taky mě dost zklamal popis Alieniny cesty do Santiaga, když hledala Jacka. Sice je nutno obdivovat, že to zvládla bez google map a navigace a že Jacka našla, aniž by měla možnost mu dát vědět telefonicky, mailem či smskou, ale její pouť nedostala prakticky žádný prostor. Přitom to, z jejího pohledu, musela být strastiplná cesta plná nástrah, naděje, zklamání. Chápu, že tohle nebylo hlavním tématem knihy a že by to pak bylo mnohem tlustší čtení, ale bylo to dost odfláknuté a vzhledem k podrobným popisům všeho ostatního to působilo jako pěst na oko.

DickBach
18.12.2017 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že někdy prohlásím, že je kniha "příliš dlouhá". A přesně to zde platí i s těmi uvozovkami. Za tu dobu jsem si na hrdiny tak zvykla, že jsem se ještě 14 dní po přelouskání poslední stránky těšila domů za stavitelem Tomem.... A tu mi najednou docvakne, že Tom už.... Mísí se ve mně trochu smutek, trochu obdiv, trochu.... Bezesporu je to velmi pěkná kniha, propracovaná a napínavá. Velmi děkuji za to, že hrdinové byli skuteční a uvěřitelní. Klaďasové nebyli vždy a za všech okolností skvělí, bezchybní a příkladní. Dopustí se i velmi špatných činů a přesto jim to "baštíte i s navijákem" a navíc mačkáte pěstičky až vás bolí. Klobouk dolů a velké díky.

Kitty
21.11.2017 5 z 5

Jako velká obdivovatelka gotických katedrál jsem doufala v rozsáhlejí popis stavby, ale nakonec nevím, zda by to nebylo nudné.
Příběh sám byl napínavý, pro mě však občas přitažený za vlasy a i postavy příliš jednoznačné -ti hodní a ti zlí. Když je zlo potrestáno, kladní hrdinové se mají nakonec dobře, degraduje se kniha v mých očích na pohádku.
Líbí se mi romány zasazené na pozadí skutečných událostí, tady se toto odehrává až v závěru a kniha končí, když se mi líbí nejvíce (vražda T.Becketa).

Celkově hodnotím kladně, je to pěkný román, který s klidem doporučím.

Schary
20.11.2017 odpad!

Krasne pocteni!!!Propracovana kniha,ktera sleduje stavbu katedraly a lidi kolem.Kdyz jsem si precetla tema knihy,moc me to neoslovilo,ale jak knihu jednou otevrete,uz ji nezavrete. Poutave cteni,plne zvratu.

Kamil2
12.11.2017 5 z 5

Pilíře země jsou z mého pohledu tak trochu kontrovezní - až moc černobíle vybarvené charaktery postav dodávajíc jim spíše pohádkový rozměr (dobro/zlo) a naproti tomu spád, intriky...velice povedné část střídající tak trochu pasáže nad kterými jsem pozvedal obočí...ne nechci být hnidopich, udržet vysokou laťku na tolika stranách nedokáže žádný autor. Mě nejvíce bavili pasáže o stavbě chrámu a pak posledních cca 200 stran, kdy jsem se nemohl od čtení odthnout. Těch pět hvězdiček není jen pro autora za knihu, ale i pro každého čtenáře, který se nezalekne objemnosti knihy. Kdo chce hledá mouchy,já jsem si knihu přes všechny kritické připomínky vychutnal.

PADA123
31.10.2017 5 z 5

Doporučuji! Úchvatné a strhující čtení. I když má kniha mnoho stran vůbec to čtenáři nevadí.

allyce
17.10.2017 5 z 5

Určitě doporučuji! Ani chvíli mě děj nenudil, a to je u tak obsáhlé knihy velké plus. Vlastně mi bylo líto, že nemá dalších x stran.

koki.veru
08.10.2017 5 z 5

Nejprve mě zarazila délka knihy, ale nakonec jsem se překecala a pustila se do ní a dobře jsem udělala. Velice povedený příběh a ani chvilku jsem se nenudila. Okamžitě jsem si oblíbila nějaké postavy (třeba Toma stavitele a Alien) a stejně tak mnoho postav nesnášela. Nejsem zrovna fanda historických románů, ale tenhle jsem si velice oblíbila a určitě si přečtu i druhý díl :)

VerčaFF
04.10.2017 4 z 5

O této knize jsem hodně slyšela, ale její téma a délka mě od čtení trochu odrazovaly. Nakonec jsem se ale odhodlala a stálo to za to. Jde o historický román, jehož děj se odehrává v Anglii po několik desetiletí a neustále sledujeme osudy několika hlavních postav, případně celých rodin. Ač mě téma nijak zvlášť nezaujalo, děj je velice čtivý a čtenář si k hlavním hrdinům vypěstuje velice silný vztah. Po pár desítkách stran zjistíte, že někomu hrozně fandíte, a u někoho byste si přáli, aby už ho konečně zabili. Už rozumím tomu, proč je knížka tak populární, není akční ani napínavá, ale něco na ní prostě je.

Klárka83
03.10.2017 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. Nejdříve jsem měla obavy z množství stránek, že se kniha bude táhnout a mít "prázdné" pasáže, ale opak byl pravdou, když už to vypadalo, že kniha začne být strnulá, objevila se další akce, která hrdiny posunula dál. Knihu vřele doporučuji nejen milovníkům historie!

ladisone
20.09.2017 5 z 5

Na to kolik má kniha stránek se četla velmi dobře. Ač to nebyla kriminálka tak stále mě kniha udržovala v napětí a říkal jsem si jak to všechno skončí, jak se to posune atd. Skvěle popisuje život v době středověké Anglie a člověk žasne jak se dříve žilo a co vše museli někteří vytrpět. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi napětí a historii.

KnihomolkaKatka
04.09.2017 4 z 5

Kniha je celkově čtivá, ale chvílemi jsou tam nudné některé pasáže.

knihomolka_eli
03.09.2017 5 z 5

Ken Follett opäť nesklamal, je to jeden úžasný spisovateľ, rýchlo vás to vtiahne do deja, 900-stranová knižka prečítaná naozaj neskutočne rýchlo, pretože chcete vedieť, ako to všetko dopadne, čo bude s postavami, ako sa dej vyvinie...láska, vášeň, intrigy, politika, boje, stavby, zápletky v deji...každý si príde na svoje, teraz si to postupne pozerám aj filmovo, a je to rovnako úžasné vidieť ako čítať. Odporúčam

Warty
01.09.2017 5 z 5

Ken Follett je prostě skvělý. Člověk hltá každé slovo, každou větu. Jedna z těch knih, od kterých je velice těžké se odtrhnout, protože člověk prožívá s hlavními hrdiny každý okamžik. Kniha skutečně vtáhne člověka do atmosféry středověké Anglie.