Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

iiiccc
28.06.2019 5 z 5

Celá tato série je monumentem stejně jako katedrála, která dějem prostupuje.

jprst
09.06.2019 4 z 5

Rád si občas přečtu nějaký ten historický román a tak jsem se nechal vysokým hodnocením nalákat i na tento. Ale neobjevil jsem nic extra výjimečného, přečíst se to dá, ale nespavostí mě to rozhodně neohrožovalo, v některých pasážích děj ztrácí spád a až neuvěřitelně se to táhne. Prostě pro mě spíše zklamání.

Jokrzeb
28.05.2019 4 z 5

Kniha okamžitě vtáhne do děje, líbila. Popis života ve středověku, politika, náboženský fanatismus. Jediná výtka - pro mne trochu černobílé. Po přečtení jsem se snažil dívat na seriál. Dal jsem dva díly...

vladka321
17.05.2019 5 z 5

Pilíře země..., díky svému mnohostránkovému formátu se mi do čtení této knihy
moc nechtělo. Ovšem, co se stalo po prvních pár stránkách, poznání hlavních postav mě doslova dostalo. Děj knihy mě vtáhl tak, že opravdu nepustil. Hltala jsem jednu stránku za druhou a těšila se na další příběhy stavitele Toma, jeho rodiny, kingsbridgeského převorství, drsného 12tého století... Tak velkolepě, jak kniha vypadá, tak opravdu velkolepě vypráví osudy jedné rodiny a postav, které se kolem této rodiny vyskytují. Jejich putování v čase dokonale navazuje na další volné pokračování Na věky věků.
Knihu mohu jen doporučit. Navzdory mnoha stránkovému formátu vás kniha doslova pohltí :)

maja2712
12.05.2019 5 z 5

Krásná kniha mě provedla anglickým prostředím rytířů, převorů, králů, biskupů, obyčejných lidi a především stavbou jedné katedrály a osudy jejich stavitelů a rodin. Autor me dokázal teleportovat do 12. století a vše prožívat s lidmi té doby. Při vstupu do kostelů, bazilik a katedrál sklanim obdiv ke všem jejich tvůrcům.

gigi77
17.04.2019 3 z 5

V porovnání s Katedrálou moře od Ildefonso Falcones, hodnotím poněkud skepticky.
Tak se mi zdá, že si autor ukousl poněkud velké sousto, kde spojil dohromady tři významné žánry - především náboženské pohnutky, odbornou stránku stavitelství katedrál a historickou romanci. Od každého trochu, pro někoho moc, pro jiného málo. Určité pasáže byly ploché, encyklopedicky široké, to mi vadilo.
Přirovnala bych to k polévce: občas nakousnu dobrý knedlíček, sem tam se mi na lžíci objeví kousek zeleniny, hodně nudlí, ale vývar slabý.

Dagnov157
06.04.2019 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál a teď dočetla. Mohu to i obráceně, u hezkých děl to nesnižuje účinek podání.

Ctenar1202
30.03.2019 5 z 5

Nadherna kniha s uzasnym pribehem, kterou jsem behem par let cetla nekolikrat a vzdy me zcela pohltila. Kdo miluje mocenske boje, stredoveky tvrdy zivot a jako lahudku navic historii stavitelstvi, ten bude maximalne spokojeny.

Stanko470
20.01.2019 5 z 5

Jedinečné, ta knížka se tak pohodově čte a člověk se dozví spoustu zajímavého o stavitelském mistrovství.

lenik284
14.01.2019 5 z 5

četla jsem již dávno ,ale pro mě velmi krásný historický román, přečteno jedním dechem až mě mrzelo , že byl konec, prostě super, super ,super

zdenaR
11.01.2019 5 z 5

Jako všechny romány tohoto autora - profesionální, čtivé a hlavně obsáhlé.
Miluji tlusté romány :-)))

brabofka
03.01.2019 5 z 5

Nad prvními stránkami knížky jsem se byla hodně zvědavá, jak se do skoro tisíce stránek dá vložit stavba katedrály a ještě tak aby byla atraktivní pro čtenáře. Musím uznat, že to autor zvládl na 1 s *.

frantisek3075
31.12.2018 5 z 5

Skvělé, moc dobře se to čte

Dela111
24.12.2018 5 z 5

Pilíře země jsou pro mě jednou z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Děj se odehrává ve 12. století a ústředním motivem je stavba katedrály.
Na osudech několika hlavních postav autor věrohodně popsal život ve středověku - od kruté šlechty přes církev s jejím bojem o moc a majetek až k bídě prostých lidí, kteří museli nechat novorozeně v zimě na hrobě matky, protože ho neuživili...
Zamilovala jsem si hlavní postavy, autor je velmi dobře vykreslil. Neskutečně mě bavila stavba katedrály. Obdivovala jsem zanícení a touhu stavitele Toma postavit krásnou majestátní stavbu.
Kniha má více než 900 stran, ani jediná není nudná, naopak, čte se jedním dechem. Ken Follett napsal výjimečně živý, úžasný historický román. Toto je brilantní dílo.

Torgal
14.12.2018 5 z 5

Písať komentáre s odstupom niekoľkých mesiacov nie je žiadny med, ale zabojujem. Vynikajúca historická freska mapujúca niekoľko desaťročí výstavby fiktívnej katedrály v Kingsbridge. A to, že celý tento príbeh bol kompletne vymyslený bez opory v historických prameňoch je jediná vec čo kalila moje nadšenie z tejto knihy. Je totiž napísaná mimoriadne čtivým spôsobom a vôbec by mi nevadilo, ak by mala ešte niekoľko sto/tisíc strán navyše. Celkovo škoda, že ostalo len pri jednej knihe (nepriame pokračovania odohrávajúce sa v iných storočiach nepočítam), lebo tomuto námetu by viac svedčala románová séria. Tiež by sa tak autor vyhol skratkovitosti, ktorej hlavne ku koncu pribúdalo. Zamiloval som si skvelé postavy, i keď od začiatku bolo jasne definované ktorí sú dobrí a ktorí zlí. A strašne ma bavilo čítať ako hrdinovia prekonávajú úklady morálne skazených zlosynov. Nemôžem síce povedať, že by na mňa kniha pôsobila historicky autentickým dojmom - na to väčšina postáv uvažovala až príliš moderne - ale to pôžitku z jej čítania vôbec nič neuberá. 9/10

Back
11.12.2018 5 z 5

Pokud budu brát trilogii Pád titánů atd. jako jednu knihu, jsou Pilíře země druhá Follettova kniha, kterou jsem četl. Nebudu však srovnávat, prostředí je barvitě vykresleno, smyšlené postavy se potkávají s těmi historickými a celkově se mi kniha opravdu velmi líbila. Jediné, co bych vytkl, je předmluva autora. Tu bych zařadil až na konec knihy jako doslov, protože se tam zmiňuje např. o Phillipovi a už dopředu jsem tedy věděl, jaký zhruba bude. Každopádně dávám 5 a jsem zvědav na pokračování.

Sedlmajerka
24.11.2018 5 z 5

Knihu jsem měla v ruce již před osmi lety, ale po pár stránkách jsem jí odložila. Už nevím proč. Po zjištění, že nyní vychází třetí díl, jsem jí vytáhla z knihovny a nedokázala se od ní odtrhnout. Četla jsem až do čtyř do rána a ani během těch pár hodin, co jsem věnovala spánku, jsem neměla klid. Postavy za mnou přicházely do snu a žily si vlastním životem. Já se potom ráno probouzela nevyspalá a plná vzteku a beznaděje. Nyní jsem oprášila i Na věky věků, ale po sto stránkách jsem si ještě nedokázala žádnou postavu zamilovat. Tak uvidíme, jestli bude stejně dobrá jako Pilíře, protože ty u mě mají za pět hvězd!

alzbeta4963
20.11.2018 3 z 5

Na rozdíl od ságy Století už historie ustupuje do pozadí a je to spíš červená knihovna. Někdy až trošku přitažená za vlasy.

Klarinecka
19.11.2018 5 z 5

Ojojoj, nádherný tlustospis. Naprosto úžasné počteníčko. Ken Follet, kterého jsem objevila teprve nedávno, mě opět překvapil a dostal. Kavky, Kolo štěstěny, Sršeň létá v noci - vše super. A teď tohle dokonalé veledílo. Jdu ihned na další knihu. Ňam.

Atuin
16.11.2018 5 z 5

S Pilíři Země je to jako s čajem o páté. Na ten má určitě každý jiný pohled a někdo by si ho užil a jiný si ho nedovede představit vůbec. Je to velice anglické a velice typické pro takový žánr v anglické literatuře.
Mě to oslovilo, osobně jsem od toho žádný přesah do jiných rovin nečekala, ale kniha je nečekaně dobrá. Svým způsobem komorní a svým způsobem epická a budí respekt už jen tím že to autorovy drží pohromadě.5/5