Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1318 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

Marika Vanova
18.07.2022 4 z 5

Četlo se to dobře, ale za konec jednu hvězdu dolů.

DomYell
12.07.2022 4 z 5

Tahle knizecka je jako takovy sen... Vlastne se toho v ni ani moc nedeje, ale pritom i deje.. doprovazeno krasnymi kresbami... je to takovy literarni bonbon.... dal bych plny pocet hvezdicek...ale prijde mi, ze to je jeste nedodelany, nebo ze tam neco chybi na konci..

IvaKo
20.06.2022 3 z 5

Od Murakamiho jsem četla mnohé, ale toto je první příběh, kde je hlavní postavou žena. Mladá žena, která prostřednictvím své nepochopitelně probíhající nespavosti rozebírá svůj dosavadní stereotypní život a nachází sama sebe. Otevřený konec v té nejdramatičtější chvíli mě rozladil. Působivé ilustrace.

Pine
19.06.2022 4 z 5

Haruki Murakami mě míjel, teď jsem po něm zjištně sáhla kvůli Čtenářské výzvě...
Krátký příběh, který Kat Menschiková doplnila krásnými expresivně laděnými ilustracemi. Čtivé, jasné, stručné. Super nápad. Záměrně vynechaná jména. Místa k zamyšlení. Symbolika.

Otevřené konce, kdy autor rozehraje fantazii čtenáře, mi nevadí. Ale toto? To je jak kdybych četla Kafku. To není otevřený konec jak vrata, ale jak brána do Mordoru. Odehrávalo se to skutečně nebo jen v mysli hrdinky? Něco mi uniká, což se může jednoduše stát - nejsem japanolog.

Schullerka
18.06.2022 4 z 5

Zajímavá povídka, která donutí člověka přemýšlet. To zamyšlení jsem si dost užila a ilustrace v knize jsou opravdu krásné. Jen mám pocit, že ten náhlý konec byl takový autorům úskok od toho, aby nápad povídky nemusel rozvinout do jejího plného potenciálu.

Lenka.Vílka
23.05.2022 5 z 5

Asi jsem to pochopila blbě, ale já si prostě myslím, že kniha vůbec není o ne/spánku. To je pouze první kulka v zásobníku...a zároveň se to lze pochopit i jako metafora...

Jaký je rozdíl mezi rutinou a nudou? Co se stane, když do naší rutiny přijde změna, kterou nečekáme? Co se všechno stane a co to všechno změní?

Když něco změníme ve své rutině, změní se náš náhled na ní? Začneme si všímat zároveň trhlin a zároveň těch dobrých věcí, které jsou součástí a jsou fajn?

A jelikož se nejedná o román, podle mě ani o novelu, ale ne, slova jsem nepočítala, podle mě se jedná o povídku. Ta je natažená moc hezkými ilustracemi. Původně jsem myslela, že i písmo bude modré, aby to bylo celé stylizované, ale nekonec to bylo ok tak, jak to byl. Ale je to povídka. Čili s koncem nemohu mít žádný problém. Takhle má totiž končit správně napsaná povídka.

gabriela3565
06.05.2022 4 z 5

Ač netuším, jestli jsem pochopila, co tím chtěl básník, tedy Murakami, říct, ale prostě mě to bavilo. Četla jsem ji v hluboké noci (jak jinak) a od vnitřních myšlenek postavy jsem se nemohla odtrhnout. Kniha vyvolá prazvláštní pocit, emoci. Autorův styl ve vás prostě utkví.

Sybelle
03.05.2022 3 z 5

Krátká povídka o vnímání toho, jak žijeme své životy. Hlavní hrdinka ztratí potřebu spánku. A tím dostane příležitost více přemýšlet o životě. Jestli to vezme z dobrého konce nebo ne, je na posouzení každého. Autor tu nechává jako vždy prostor k zamyšlení.
Doprovodné kresby jsou velmi dobré a vizuálně dotváří pěkně příběh.

adellza
25.04.2022 4 z 5

Povídka s překvapivým koncem, psaná jednoduchým Murakamiho způsobem, velmi dobře odráží atmosféru neustálého bdění, nekonečného Teď, které nezajímá, zda je den či noc. Hlavní hrdinka si hledá způsob, jak s touto svou netypickou patologií pracovat a využít ji ve svůj prospěch.

bupilla
07.04.2022 4 z 5

Pôsobivé.
Strhujúce. Nedá sa prestať čítať a nedá sa o tom nepremýšľať.
Ide až na dreň.
A ilustrácie a celkovo grafické spracovanie knihy - úchvatné.
Môže byť horor krásny?
Mám silný pocit, že áno, pán Murakami. Klobúk dole.

Anavi8912
06.03.2022 3 z 5

Zvláštní kniha , moc jsem nepochopila autorův záměr. Zaujaly mě krásné ilustrace.

Alexxxka
05.03.2022 3 z 5

Četlo se mi to celkem fajn.... Ale čekala jsem že to bude akčnější, víc psycho na konci.... A ten konec jsem teda nepochopila....

lucie0874
21.02.2022 2 z 5

Tato kniha byla divná od začátku do konce,vůbec jsem to nepochopila

Pengi
30.01.2022 2 z 5

Nejsem vůbec cílovka, dostala jsem se k ní jen díky čtenářské výzvě. Neříkám, že je špatná, ale není to můj šálek čaje

Italkaaa
24.01.2022 5 z 5

Skvěle vystavěný příběh, nenudila jsem se ani chvíli.

PetraBery
23.01.2022 4 z 5

Krátká, zvláštní a zajímavá. Tak bych shrnula tuto tenkou novelu. Mladá žena ve svém zaběhnutém životním rytmu řeší otázky přítomného okamžiku, když několik nocí po sobě nespí. Určitě k zamyšlení, konec jsem takový nečekala.

red_marionette
14.01.2022 3 z 5

Moje první autorova kniha. Kniha nutí k zamyšlení. Konec překvapil.

lucievach
12.01.2022

U Murakamiho knih je zajímavé, že je konec, když to vůbec nečekáte.

Booky84
01.01.2022 4 z 5

Opět pro mne zvláštní kniha, hlavně tedy ten konec. Již druhé dílo od tohota autora během jednoho dne a rozhodně nelituji. Text lehce plyne a nutí čtenáře k přemýšlení a jako bonus opět krásné ilustrace.

Niu
01.01.2022 4 z 5

Když už jsme se všichni ládovali těmi jednohubkami, tak já si dopřála i tu knižní. Zaujala mne v prvé řadě ilustrace a pak i název. A počin z pera Murakamiho to urychlil. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Celkem mrazivé čtení. Možná každý zažil ty chvíle mezi bděním a sněním, ty strachy, co se s ním děje. Každý se v tom může částečně poznat. Líbí se mi Murakamiho styl psaní. Nejsou tam běžné dialogy, jako bývá zvykem, ale spíš zamýšlení se jednotlivých postav nad problémem. I když to byla tak krátká knížečka, čekala jsem ten závěr o maličko jiný.