Terry Pratchett

britská, 1948 - 2015 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

Celým jménem sir Terence David John Pratchett, OBE. Narodil se v Buckinhamsiru v roce 1948 a zemřel 12. března 2015. Byl to anglický novinář a spisovatel, patřící mezi současné nejpopulárnější autory humoristických fantasy románů.

V roce 1965 začal pracovat jako novinář. Dělal vše, co žurnalistika nabízí, snad s výjimkou nedělních fotbalových zpráv. Podařilo se mu vyhnout všem dobrodružným zaměstnáním, kterými je většina spisovatelů přinucena se živit, aby měla vůbec o čem psát. V touze najít si klidné místečko se T. Pratchett stal tiskovým mluvčím Central Electricity Generating Board, což je společnost atomových elektráren. V roce 1987 zjistil, že ho psaní baví víc než skutečná práce, a od té chvíle se počet jeho děl vyjadřuje dvoumístnou číslicí, a mají své stálé místo na žebříčku bestsellerů.

Žil v Sommersetu s manželkou Lynn a dcerou Rhiannou a neustále se živil novinářskou profesí, protože jak tvrdil, mohl tak pracovat v teple, suchu a nemusel zvedat nic těžkého. Dále prohlašoval, že psaní knih je největší legrace, jakou si může člověk užít sám. Jeho koníčkem bylo pěstování masožravých rostlin.

Každý z příběhů Terryho Pratchetta se vyznačuje nejen originálními postavičkami - od svalnatých hrdinů (často s poněkud malým mozkem), přes mudrce, přihlouplé mágy, svérázné čarodějnice, mimozemšťany, nevrlé trpaslíky, prohnané pouliční obchodníky, naštvané bohy a ne zrovna nejchytřejší šlechtice, až po mluvící stromy a kameny. Přitom ale nabízí vyprávění bez násilí a krveprolití, což je v žánru fantazy spíše výjimkou. Navíc se v jeho dílech tu a tam objeví narážka a zároveň parodie na klasické dílo. A právě díky tomuto lehkému stylu psaní a humorné fantazii se jeho knihy řadí mezi bestsellery.

www.stránky o Pratchettovi - česky:
http://www.discworld.cz/zemeplocha/terry_pratchett/

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net

Populární autoři:

David Gemmell

1948 - 2006
Douglas Adams

1952 - 2001