Koupit knihy

Terry Pratchett

britská, 1948 - 2015


Nahrávám...

Životopis

Celým jménem Sir Terence David John Pratchett, OBE. Narodil se v Beaconsfieldu 28.4.1948 a zemřel 12. března 2015. Byl to anglický novinář a spisovatel, patřící mezi současné nejpopulárnější autory humoristických fantasy románů.

V roce 1965 začal pracovat jako novinář. Dělal vše, co žurnalistika nabízí, snad s výjimkou nedělních fotbalových zpráv. Podařilo se mu vyhnout všem dobrodružným zaměstnáním, kterými je většina spisovatelů přinucena se živit, aby měla vůbec o čem psát. V touze najít si klidné místečko se T. Pratchett stal tiskovým mluvčím Central Electricity Generating Board, což je společnost atomových elektráren. V roce 1987 zjistil, že ho psaní baví víc než skutečná práce, a od té chvíle se počet jeho děl vyjadřuje dvoumístnou číslicí, a mají své stálé místo na žebříčku bestsellerů.

Žil v Sommersetu s manželkou Lynn a dcerou Rhiannou a neustále se živil novinářskou profesí, protože jak tvrdil, mohl tak pracovat v teple, suchu a nemusel zvedat nic těžkého. Dále prohlašoval, že psaní knih je největší legrace, jakou si může člověk užít sám. Jeho koníčkem bylo pěstování masožravých rostlin.

Ke konci roku 2007 bylo Pratchettovi diagnostikováno onemocnění Alzheimerovou chorobou. Dne 1. ledna 2009 jej Alžběta II. jmenovala rytířem, díky čemuž mohl Pratchett užívat titul sir. V roce 2009 Pratchett oznámil, že chce podstoupit eutanázii, dříve než se nemoc dostane do kritického stadia. V roce 2010 byl vybrán, aby na toto téma přednesl 1. února 2010 tzv. Dimblebyho přednášku (Richard Dimbleby Lecture byla založena na památku reportéra BBC Richarda Dimblebyho v roce 1972; od té doby je každoročně vybrána a poctěna významná osobnost, aby přednesla přednášku na aktuální téma). Přednášku s názvem Shaking Hands With Death (Potřást si rukou se smrtí / Smrtěm) Pratchett napsal, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji nemohl přednést, a proto ji přečetl Pratchettův přítel herec Tony Robinson (Baldrick ze seriálu Černá zmije). Terry Pratchett zemřel ve svém domě 12. března 2015 na následky Alzheimerovy choroby. V srpnu 2017 byly na přání autora zničeny zárodky již nedokončených knih, když před otevřením výstavy o jeho životě a díle historický parní válec zničil pevný disk z Pratchettova počítače.

Každý z příběhů Terryho Pratchetta se vyznačuje nejen originálními postavičkami - od svalnatých hrdinů (často s poněkud malým mozkem), přes mudrce, přihlouplé mágy, svérázné čarodějnice, mimozemšťany, nevrlé trpaslíky, prohnané pouliční obchodníky, naštvané bohy a ne zrovna nejchytřejší šlechtice, až po mluvící stromy a kameny. Přitom ale nabízí vyprávění bez násilí a krveprolití, což je v žánru fantazy spíše výjimkou. Navíc se v jeho dílech tu a tam objeví narážka a zároveň parodie na klasické dílo. A právě díky tomuto lehkému stylu psaní a humorné fantazii se jeho knihy řadí mezi bestsellery.

www.stránky o Pratchettovi česky:
http://www.discworld.cz/zemeplocha/terry_pratchett/(zdroj životopisu: ld.johanesville.net)

Přidat ocenění

Ocenění (17)

2012 - Goodreads Choice Awards (Best Science Fiction) - Dlouhá země
2011 - YALSA Book Awards (Margaret A. Edwards Award)
2010 - British Book Awards (Outstanding Achievement)
2010 - World Fantasy Award (Life Achievement)
2008 - Locus Awards (Best Fantasy Novel) - Nadělat prachy
2008 - Los Angeles Times Book Prize (Young Adult Literature) - Národ
2007 - Locus Awards (Best Young Adult Book) - Zimoděj
2005 - Locus Awards (Best Young Adult Book) - Klobouk s oblohou
2004 - Locus Awards (Best Young Adult Book) - Svobodnej národ
2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Titul mimo beletrii) - Kuchařka Stařenky Oggové
1999 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cyklus – Zeměplocha)
1998 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cyklus – Zeměplocha)
1997 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cyklus – Zeměplocha)
1997 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Fantasy) - Muži ve zbrani
1996 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cyklus – Zeměplocha)
1995 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cyklus – Zeměplocha)
1994 - British Book Awards (The Fantasy and Science Fiction Author of the Year)

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996