Dan Simmons

americká, 1948

Nahrávám...

Životopis

Dan Simmons, nar. 4. 4. 1948 v Peorii ve státě Illinois, patří dnes již ke starší generaci renomovaných a osvědčených autorů science fiction, jeho tvorba se ale ani zdaleka pouze na SF neomezuje. Největšího úspěchu ovšem nepochybně dosáhl s cyklem epických SF románů Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu. Český čtenář ho navíc mohl poznat z bohaté povídkové tvorby, v níž mistrovsky kombinuje prvky SF, fantasy i hororu. Kritikou je velice pozitivně hodnocena i zatím třídílná série detektivních románů tvrdé školy, spojených postavou soukromého očka Joea Kurtze.
Simmons po ukončení studia pedagogiky na Washingtonově univerzitě v St. Louis roku 1971 osmnáct let pracoval jako učitel na základních školách. První povídku uveřejnil roku 1982, od fenomenálního úspěchu Hyperionu roku 1989 se věnuje výhradně literární činnosti. Za tentýž román je také nositelem ceny Hugo a obdržel i řadu dalších ocenění za své povídky. .
Roku 1971 dostudoval angličtinu na univerzitě v St. Louis, poté 18 let vyučoval na základních školách, poslední čtyři roky se věnoval zvláště nadaným dětem
. Spisovatelem na plný úvazek je od roku 1987, první práce (povídka Řeka Styx teče proti proudu) mu byla otištěna 15. února 1982 – v den, kdy se mu narodila dcera Jane. S ní a svou ženou Kathryn žije v Longmontu ve státě Colorado.

Do fantastiky vstoupil za podpory Harlana Ellisona povídkou The River Styx Runs Upstream (Řeka Styx teče proti proudu) v magazínu Twilight Zone (1982). Jeho románovým debutem je horor Song of Kali (1985; Píseň Kálí).

Román Hyperion (Hyperion) se zcela právem stal skutečným průlomem v autorově dosavadní tvorbě. Naplno se projevila Simmonsova nezkrotná fascinace intelektem, což spolu s barvitou imaginací, okázalou symbolikou a ve space opeře tolik potřebnou originalitou vytvořilo dílo patřící k vrcholům fantastiky nejen 80. let (cena Hugo, Locus a Seiun 1989). Statut stěžejního díla potvrdil v rámci celosvětově známé ságy romány The Fall of Hyperion (1990; Pád Hyperionu), Endymion (1996; Endymion) a The Rise of Endymion (1997; Vzestup Endymionu).

I přes úspěch na poli science fiction zůstal v oblasti fantastiky věrný převážně hororu, jak prokazuje následující tvorba počínaje titulem Carrion Comfort (1983; Doba mrchožroutů), Summer of Night (1991; Černé léto), Children of the Night (1992; Děti noci), The Hollow Man (1992) a Fires od Eden (1995).

V následujících letech vydal několik románů žánrově spadajících mimo fantastiku – The Crook Factory (1999) a Darwin\'s Blade: A Novel of Suspense (2000). Pověst autora schopného nenuceného pohybu mezi žánry definitivně potvrdil sérií thrillerů Hardcase (2001), Hard Freeze (2002), Hard as Nails (2003) a Hard Day Dying, drsnými příběhy bývalého soukromého detektiva , jenž se krátce po propuštění z vězení zaplete do gangsterského vyřizování účtů. V poslední době se plně soustředil na opět dvoudílný science fiction projekt, v jeho rámci přepracoval pod názvy Ilium (2003; Ílion) a Olympos (2007; Olymp) motivy Homérova starořeckého eposu podobně, jak se mu to předtím podařilo s dílem Johna Keatse. To je jen nástin vrstevnatého děje rozsáhlé ságy, která je již dnes řazena k nejlepším space operám desetiletí. Jako její prolog lze označit již dříve vydanou povídku The Ninth of Av (2002).

Povídkovou tvorbu zná dobře i český čtenář a to převážně díky souborům Prayers to Broken Stones (1990; Modlitby ke zlomeným kamenům) a Lovedeath (1993; Láskosmrt).

Mimo beletrii se zmiňme rovněž o různorodém materiálu pod tituly Going After the Rubber Chicken (1991) a Summer Sketches (1992), v prvním případě jde o krátký soubor několika přednášek, druhá kniha pak obsahuje poznámky osvětlující vývoj autorovy literární produkce. Dan Simmons je spisovatelem mnoha tváří, což se v jeho tvorbě neprojevuje pouze častými přechody mezi literárními žánry, ale i pohybem od čiré originality až ke komerčně vystavěné fantastice, naštěstí téměř vždy napsané vytříbeným stylem se zářivou imaginací hodnou skutečného mistra.

Zdroj životopisu: www.spisovatele.cz; legie.cz