tomas2002

Přečtené 57Bible
? - srpen 2020
Bible 2001, neznámý, neuveden


Svět jako vůle a představa - svazek I.
? - srpen 2020
Svět jako vůle a představa - svazek I. 1998, Arthur Schopenhauer


Houby z Yuggothu / Fungi from Yuggoth
? - březen 2020
Houby z Yuggothu / Fungi from Yuggoth 2019, Howard Phillips Lovecraft


Flossie, patnáctiletá Venuše
? - listopad 2019
Flossie, patnáctiletá Venuše 1992, Algernon Charles Swinburne

Je velká škoda, že do češtiny je od tohoto anglického básníka přeložena jen utlá sbírka erotických povídek. Tyto povídky nejsou nijak výjimečné - spíš průměrné. Byť jsem propadl jeho poezii, tyhle povídky byly opravdu o ničem. Uvítal bych spíš přeložení básní tohoto autora. Básní a děl v kterých se inspirovali velcí umělci - ať už to byl Daniel Keyes který svůj román pojmenoval řekněme...značnou aluzí (Růže pro Algernon) nebo H. P. Lovecraft kterému byla Algernonova báseň ,,By the North Sea" velkou inspirací ke stvoření povídky Dunwichská hrůza.


Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole!
? - říjen 2019
Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! 2000, Jean-Louis Fournier

Geniální, opravdu geniální a čtivá knížka která může ukázat náctiletým, že morálka není jen nudná snůška keců s křesťanským základem. :) Poměrně trefný a hezký humor ocení především náctiletí knihomolové. Za humor a myšlenku 3*


Havran a jiné básně (14 básní)
? - říjen 2019
Havran a jiné básně (14 básní) 2008, Edgar Allan Poe

Dlouho jsem přemýšlel, jak tuto sbírku hodnotit. Pravdou je, že jsem lepší poezii nečetl. Havran mě uchvátil absencí typických básnických prostředků a přesto opravdu hutnou, chvílemi řekněme hororovou atmosféru, která dodávala značně temné podbarvení celé básně. Byť není má nejoblíbenější, doposud se naprosto ztotožňuji s tím, že Havran je určitým průlomem v poezii a jednou z nejlepších básní za poslední dvě staletí. Další básně nebyly špatné – mě osobně nejvíce zaujalo Město v moři, kde vnímám značný vliv na Lovecrafta a Zvony (nádherně lyrická sprška). perfekcionismus dohnal jeho díla do naprosté dokonalosti – a hlavně v poezii je to znát. Čtyřmi hvězdami hodnotím hlavně díky tomu, že jsme měli daleko lepší sbírky jeho básní bez závislosti na kvalitu díla jako takovou. Přesto - rozhodně doporučuji!


Sopky
? - říjen 2019
Sopky 2003, Philip Steele

Knížky Steela mám rád, protože umí opravdu poutavě psát o něčem, co úplně poutavé není. Ať už "uvádí do děje", jako v tomhle případě kdy popisuje triviální reálie, tak když jde do hloubky jako v knížce "Rytíři".


Severská mytologie
? - listopad 2018
Severská mytologie 2017, Neil Gaiman

Dřív, než začnu s hodnocením téhle knížky, nutno říct, že každý čtenář musí mít na paměti, že Gaiman zde neměl prostor pro svou fantazii. Musel se držet určitých vymezených mantinelů, které mu hlavní probírané téma (severská mytologie) poskytovalo. Přesto však mé hodnocení ke knize nebude nijak valné, hned vysvětlím proč. Začněme fakty - knížka je složena z několika příběhů provázaných hlavními postavami mytologie. Příběhy/kapitoly jdou za sebou a působí tedy jako "příběh v příběhu" avšak ne vždy zcela přesně. Samotné vyprávění není psáno nijak poutavě a výjíma snad tří příběhů/kapitol mi vše přišlo poměrně "šedě" zpracováno. Podtrženo/sečteno: a) Je-li člověk skalním fanouškem Gaimana, je povinností, mít ji v knihovně. b) Je-li člověk začínajícím "Gaimaňákem", nedoporučuji. Nechte si tu knížku na chvíli, až Vaše víra v Gaimanovi bude neochvějná. c) Zajímá-li člověka samotná severská mytologie, doporučuji raději revidované encyklopedie (například od Vlčkové, Page nebo Lindowa) nebo jiné převyprávěné formy (například Kadlečkové), které Vám řeknou víc a možná budou mít i nosnější hodnotu. (Encyklopedie tedy určitě). Z toho důvodu je mé hodnocení takové, jaké je...


Atlas mraků
? - listopad 2018
Atlas mraků 2006, David Mitchell

Z mnoha míst jsem na tuhle knížku slyšel chválu. Právě proto jsem si dost možná sám čtenářský zážitek zkazil. Netvrdím, že se kniha řadí do průměru, to rozhodně ne, nicméně mě ani "nevystřelila úžasem na Měsíc". Souhlasím s uživatelem "Mantikocka", rozvržení kapitol je opravdu zmatečné, chvílemi se ztrácíte popřípadě hledáte spojení mezi kapitolami. Ovšem závěr mi dojem z této knihy docela spravil. Přesto, byly knihy, které mě oslovily víc, proto mé hodnocení je na 3*. Doporučuji trpělivým hloubavým čtenářům. Není to odpočinková četba.


Demonata
? - listopad 2018
Demonata 2010, D. Shan (pseudonym)

Velice čtivé a napínavé dílko. O'Shaughnessy opět využívá role "loutkaře za oponou" a pohrává si s čtenářem jako kočka s myší. Popravdě jsem měl obavy, zda-li po sáze Darrena Shana dokáže překonat už tak vysoko nastavenou laťku na literaturu pro mládež. Jak vidno - mé obavy byly zbytečné. Kniha je dynamická, čtivá a je přesně tím, co bych označil jako horor pro mládež. Dynamičnosti dodává hodně na důrazu nejen zvraty v knize ale také brutální scény, hlavně i "kýble krve" hned v prvních kapitolách. O'Shaughnessy opět nezklamal, jsem zvědav na další díly.


Foucaultovo kyvadlo
? - říjen 2018
Foucaultovo kyvadlo 2001, Umberto Eco


Vlaky
? - srpen 2018
Vlaky 1998, John Coiley


Mistr a Markétka
? - srpen 2018
Mistr a Markétka 1969, Michail Afanasjevič Bulgakov


První kniha krve
? - leden 2018
První kniha krve 1994, Clive Barker

To, co napsal Stephen King o Barkerovi se ukazuje, jako naprostá pravda. Hodnocení povídek: Mrtví mají své dálnice ***** Půlnoční vlak smrti ***** Azrael a Jack *** Blues prasečí krve **** Sex, smrt a hvězdy zář ** Města v horách **** Celkové hodnocení knihy: Kdybych mohl, rád dám 100%, protože tohle je opravdu umělecké dílo. Ale jedna povídka, a sice; Sex, smrt a hvězdy zář mi tam vůbec nesedla. Zbytečně dlouhé popisy nedůležitých věcí/osob. Ale, naproti tomu ostatní povídky; každý nápad, každá metafora, vše s tak mrazivou atmosférou plnou temnoty, krve, hrůzy a sexu... opravdu klobouk dolů. Barkerův styl psaní mne chytil a zaujal a proto, ač na vážkách, dávám 80%.(4 hvězdy) Rozhodně doporučuji přečíst.


Psychoblábol
? - květen 2017
Psychoblábol 2012, Richard L. Ganz

odpad!

Vždycky mě vytočí do běla podobné rady, jak odradit lidi od lékařské (v tomhle případě psychologické) pomoci a jak "to překonat s Bohem". Tyhle knihy bych zakazoval. (Byť jsem věřící...)


Volání netvora
? - květen 2017
Volání netvora 2012, Patrick Ness

Nu, co říci k úvodu? Sebelepší komentář a pochvala se nemůže přiblížit ani na sto honů ke kvalitám tohoto veledíla. Tahle knížka, je důkazem toho, že k silnému zážitku z četby nepotřebujete "bichle", které nám za jiných okolností podpírají skříně a prohýbají police. :-) Velice, opravdu velice temný příběh, který v momentě, kdy začne, svažuje svou tendencí Vaši náladu stále hlouběji a hlouběji do propasti. V samém zoufalství dočítáte poslední stránky s hořčičným zrnkem ... jakési naděje. A přitom si neuvědomujete, že autor Vás po dobu čtení a snahy nesesypat se z toho naprosto rozebral. A co říci nakonec? Nikdy jsem neplakal u žádné knihy, kterou jsem četl, ale protagonista v geniálním podání Patricka Nesse nenechal mé oči suché.


Odpusť a zapomeň
? - březen 2017
Odpusť a zapomeň 2004, Lewis B. Smedes

odpad!

Hledal jsem pomoc, domníval jsem se, že tato kniha mi bude nápomocná a naopak. Šroubované, mechanické jednání jako by lidé byli roboti, nesmyslné zpracování a ač pro křesťany možná dogmaticky povinné, pro lidi s citlivou duší dorážející. Někteří lidé by knihy opravdu psát neměly, tohle je ukázkový příklad.


Kniha Nosferatu: Vampýrská bible
? - březen 2017
Kniha Nosferatu: Vampýrská bible 2008, Petr Štěpán

odpad!

Dlouho jsem nečetl takový nesmysl. Z počátku knížka působí sympaticky, má hezkou vazbu a hezky graficky dělaná. Nicméně je výsledkem toho, co se mi na dnešní společnosti hnusí. Až na to, že místo puberťaček s vyšpulenou pusou a moudrými citáty, tady máme super-nesmysly a zvláštní guláš nepřesné historie, opředené citáty vytrhnutými z kontextu. Posuďte sami: Brát si do pusy Nietzscheho - zapřísáhlého odpůrce náboženství, či Howarda Phillipse Lovecrafta (jehož jméno ani v knize není napsáno dobře) je opravdu vrchol. Nu a dále už jen takové ty perličky, hodné jako vstupenka a jednosměrná jízdenka do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Když to zjednoduším - Hitler vlastnil Necronomicon, Titanic se potopil, protože převážel upíry... (oukej, v téhle části knihy jsem už brečel - ale ne smíchy jako na začátku) a dál tajemné zakázané rituály. Tady jsem s knížkou končil, protože jsem neměl nervy pokračovat dál. Ale ... popravdě by mě nepřekvapilo, kdyby s 11. září začal autor spojovat nějaký tajný upírský řád, který prostě nechtěl, aby budovy stály... a kdo ví co ještě... Podtrženo/Sečteno: Historicky je knížka nepřínosná. Byť se dozvídáme zajímavé informace o životě představitelů Drákuly, vše je na základě JPP ("jedna paní povídala"). A ten zbytek..., braní si do úst autory, vytrhávat je z kontextu ... a "moc moc" tajné rituály ... působí spíš jako spis aktivního pacienta Bohnic.


Dracula
? - březen 2017
Dracula 1970, Bram Stoker


Bludná planeta
? - březen 2017
Bludná planeta 1991, Edgar Allan Poe


Zkoušky smrti
? - březen 2017
Zkoušky smrti 2006, D. Shan (pseudonym)


Zabijáci úsvitu
? - březen 2017
Zabijáci úsvitu 2008, D. Shan (pseudonym)


Upírův pomocník
? - březen 2017
Upírův pomocník 2003, D. Shan (pseudonym)


Upíří kníže
? - březen 2017
Upíří kníže 2007, D. Shan (pseudonym)


Upíří hora
? - březen 2017
Upíří hora 2005, D. Shan (pseudonym)


Synové osudu
? - březen 2017
Synové osudu 2009, D. Shan (pseudonym)


Spřeženci noci
? - březen 2017
Spřeženci noci 2008, D. Shan (pseudonym)


Pán Stínů
? - březen 2017
Pán Stínů 2009, D. Shan (pseudonym)


Madame Okta
? - březen 2017
Madame Okta 2002, D. Shan (pseudonym)


Lovci z přítmí
? - březen 2017
Lovci z přítmí 2009, Darren O'Shaughnessy


Krvavé chodby
? - březen 2017
Krvavé chodby 2003, D. Shan (pseudonym)


Jezero duší
? - březen 2017
Jezero duší 2009, D. Shan (pseudonym)


Vyděděnec a jiné povídky
? - březen 2017
Vyděděnec a jiné povídky 2010, Howard Phillips Lovecraft


Volání Cthulhu
? - březen 2017
Volání Cthulhu 1990, Howard Phillips Lovecraft


V horách šílenství
? - březen 2017
V horách šílenství 2010, Howard Phillips Lovecraft


Stín nad Innsmouthem a jiné horrory (5 povídek)
? - březen 2017
Stín nad Innsmouthem a jiné horrory (5 povídek) 1990, Howard Phillips Lovecraft

Mám dojem že Lovecraftova sešitová vydání se stupňují podle děsivosti. Čím "vyšší" vydání, tím více mě vyděsí. Ani "Stín nad Innsmouthem a jiné horory" nebyl vyjímkou. Celé bych to nazval jako "atmosférické vydání"... Ale vemme to popořádku. Povídka první: Měsíční močál Skvělá atmosféra. První věc, kterou bych vyzdvihl. Autor zde neopomněl vyzdvihnout atmosféru tajemna a atmosféru hrůz které obmotávají poeticky povídku a neoddělitelně k sobě patří. Ačkoli je zde typické vyvrcholení/ukončení povídky, které může působit chvílemi jako klišé, zvláště u Lovecraftových prací, zde tomu tak nebylo. Do tohohle příběhu se tenhle konec naprosto skvěle hodil a dohromady tvoří monumentální symfonii hrůzostrašného příběhu. Hodnotím 90% ne proto, že by povídka nebyla dobrá, ale proto, že má mnohem lepší a četl jsem od něj mnohem lepší práce. :) Rozhodně doporučuji. Povídka druhá: Bezejmenné město O téhle práci jsem hodně slyšel a hodně četl ještě dříve, než jsem se do ní zakousl. A zajímala mě právě tolik, že je na ní tolik rozdílných názorů a recenzí. Někomu příjde nudná, jinému zase zajímavá a samotnému Lovecraftovi příjde jako jedna z nejlepších, neboť je pyšný na to, jakou atmosféru dokázal v danné práci vylíčit. Nu, o to těžší pro mě bylo, najít si v tom své stanovisko a snažit se být nezaujatý, ale nakonec, snad, jsem to dokázal. Temná a depresivní. Takhle bych nazval povídku Bezejmenné město. Lovecraft opravdu volí slova tak, že Vám navodí i "temnou náladu" a při čtení se mírně mračíte. Popisy maleb na zdech byl dokonale vylíčeny - samozřejmě i s celým bezejmenným městem - až jsem se prošel sám ulicemi pomocí imaginace a skvělého autorova popisu. Práce má opravdu skvělou, temnou atmosféru a popisy maleb jsou opravdu úžasné - je to takový klenot pro představivost, která pracuje na plné obrátky při čtení. Hodnotím 100%. Doporučuji. Povídka třetí: Pes Upřímně řečeno, tahle povídka mi "učarovala". Není zde co vytknout - naprostá dokonalost. Závěr kupodivu překvapivý a opravdu děisvý, atmosféra je zde drastická - přímo vám drásá chlupy z rukou. Touhle povídku mne autor postrašil docela dost za bílého dne, stačilo jen slyšel štěkot psa na hřišti před domem - a to si nepřejte vidět, jak mě vyděsil, když pes zaštěkal večer. :-))) Opravdu nemám slov - není co vytknout. Hodnocení : 100% - DOPORUČUJI!!! Povídka čtvrtá: On Přiznám se, jak moc mne nadchla předchozí povídka (Pes), tak moc mne tahle zklamala. Děj docela nesrozumitelný a ačkoli je v povídce hodně paralel na Lovecraftův xenofóbní rasismus a Lovecraftův postoj k tehdejšímu New Yorku, krom autorova životopisného kontextu mi tahle práce moc dobrá nepříjde. Nemohl jsem se za celou dobu cvůbec začíst, věty byly krkolomné a těžce srozumitelné a děj také těžce pochopitelný. Za paralely z autorova dětství přidávám nějaká procenta, ale jinak musím hodnotit 30%. Pro lidi, co nejsou až tak začteni do autorova "vnímání světa" a jeho prací, nedoporučuji. Povídka pátá: Stín nad Innsmouthem K téhle práci nemám popravdě řečeno mc co říci, protožeje opravdu mistrně zvládnutí. Stín nad Innsmouthem se mi zaryl pod kůži a při čtení mi stály chlupy jak na rukou tak na zádech. Mistrně zvládnutá atmosféra. Autor má mistrnou obrazotvornost, kterou svými skvělými vyjadřovacími prostředky promítne na plátno fantazie čtenáře a naprosto ho pohltí atmosféra Innsmouthu. Když je čtenář v kuži hlavního protagonisty, prochází se s ním ve špinavých ulicích Innsmouthu a zažívá s ním útěky z pokoje do pokoje před podivnými občany a nestvůrami, dochází k tak prudkému tlučení srdce, že mu chvílemi přečerpává vzduch místo krve. On "předkonec" povídky v podobě zhroucení dává celé situaci mnohem ráznější vážnost a úplné zakončení dodává celému příběhu pečeť hrůzy. Dokonalá atmosféra, dokonalá práce. Hodnotím: 100% - Nemám absolutně nic, co bych mohl vytknout. Rozhodně doporučuji.


Sny v čarodějnickém domě
? - březen 2017
Sny v čarodějnickém domě 1992, Howard Phillips Lovecraft


Měsíční močál
? - březen 2017
Měsíční močál 2011, Howard Phillips Lovecraft


K branám Stříbrného klíče
? - březen 2017
K branám Stříbrného klíče 1991, Howard Phillips Lovecraft


Hrůza v Dunwichi a jiné horory
? - březen 2017
Hrůza v Dunwichi a jiné horory 1990, Howard Phillips Lovecraft

Mám dojem že Lovecraftova sešitová vydání se stupňují podle děsivosti. Čím "vyšší" vydání, tím více mě vyděsí. Ani "Stín nad Innsmouthem a jiné horory" nebyl vyjímkou. Celé bych to nazval jako "atmosférické vydání"... Ale vemme to popořádku. Povídka první: Měsíční močál Skvělá atmosféra. První věc, kterou bych vyzdvihl. Autor zde neopomněl vyzdvihnout atmosféru tajemna a atmosféru hrůz které obmotávají poeticky povídku a neoddělitelně k sobě patří. Ačkoli je zde typické vyvrcholení/ukončení povídky, které může působit chvílemi jako klišé, zvláště u Lovecraftových prací, zde tomu tak nebylo. Do tohohle příběhu se tenhle konec naprosto skvěle hodil a dohromady tvoří monumentální symfonii hrůzostrašného příběhu. Hodnotím 90% ne proto, že by povídka nebyla dobrá, ale proto, že má mnohem lepší a četl jsem od něj mnohem lepší práce. :) Rozhodně doporučuji. Povídka druhá: Bezejmenné město O téhle práci jsem hodně slyšel a hodně četl ještě dříve, než jsem se do ní zakousl. A zajímala mě právě tolik, že je na ní tolik rozdílných názorů a recenzí. Někomu příjde nudná, jinému zase zajímavá a samotnému Lovecraftovi příjde jako jedna z nejlepších, neboť je pyšný na to, jakou atmosféru dokázal v danné práci vylíčit. Nu, o to těžší pro mě bylo, najít si v tom své stanovisko a snažit se být nezaujatý, ale nakonec, snad, jsem to dokázal. Temná a depresivní. Takhle bych nazval povídku Bezejmenné město. Lovecraft opravdu volí slova tak, že Vám navodí i "temnou náladu" a při čtení se mírně mračíte. Popisy maleb na zdech byl dokonale vylíčeny - samozřejmě i s celým bezejmenným městem - až jsem se prošel sám ulicemi pomocí imaginace a skvělého autorova popisu. Práce má opravdu skvělou, temnou atmosféru a popisy maleb jsou opravdu úžasné - je to takový klenot pro představivost, která pracuje na plné obrátky při čtení. Hodnotím 100%. Doporučuji. Povídka třetí: Pes Upřímně řečeno, tahle povídka mi "učarovala". Není zde co vytknout - naprostá dokonalost. Závěr kupodivu překvapivý a opravdu děisvý, atmosféra je zde drastická - přímo vám drásá chlupy z rukou. Touhle povídku mne autor postrašil docela dost za bílého dne, stačilo jen slyšel štěkot psa na hřišti před domem - a to si nepřejte vidět, jak mě vyděsil, když pes zaštěkal večer. :-))) Opravdu nemám slov - není co vytknout. Hodnocení : 100% - DOPORUČUJI!!! Povídka čtvrtá: On Přiznám se, jak moc mne nadchla předchozí povídka (Pes), tak moc mne tahle zklamala. Děj docela nesrozumitelný a ačkoli je v povídce hodně paralel na Lovecraftův xenofóbní rasismus a Lovecraftův postoj k tehdejšímu New Yorku, krom autorova životopisného kontextu mi tahle práce moc dobrá nepříjde. Nemohl jsem se za celou dobu cvůbec začíst, věty byly krkolomné a těžce srozumitelné a děj také těžce pochopitelný. Za paralely z autorova dětství přidávám nějaká procenta, ale jinak musím hodnotit 30%. Pro lidi, co nejsou až tak začteni do autorova "vnímání světa" a jeho prací, nedoporučuji. Povídka pátá: Stín nad Innsmouthem K téhle práci nemám popravdě řečeno mc co říci, protožeje opravdu mistrně zvládnutí. Stín nad Innsmouthem se mi zaryl pod kůži a při čtení mi stály chlupy jak na rukou tak na zádech. Mistrně zvládnutá atmosféra. Autor má mistrnou obrazotvornost, kterou svými skvělými vyjadřovacími prostředky promítne na plátno fantazie čtenáře a naprosto ho pohltí atmosféra Innsmouthu. Když je čtenář v kuži hlavního protagonisty, prochází se s ním ve špinavých ulicích Innsmouthu a zažívá s ním útěky z pokoje do pokoje před podivnými občany a nestvůrami, dochází k tak prudkému tlučení srdce, že mu chvílemi přečerpává vzduch místo krve. On "předkonec" povídky v podobě zhroucení dává celé situaci mnohem ráznější vážnost a úplné zakončení dodává celému příběhu pečeť hrůzy. Dokonalá atmosféra, dokonalá práce. Hodnotím: 100% - Nemám absolutně nic, co bych mohl vytknout. Rozhodně doporučuji.


1