Polík

Přečtené 523Nekonečně dlouhé odpoledne
? - září 2022
Nekonečně dlouhé odpoledne 2021, Inga Vesper


Kód růže
? - září 2022
Kód růže 2022, Kate Quinn

Velmi poutavě napsáno, krásný popis tehdejší doby, oblečení, chování, stylu. Žádná jednoduchá oddechovka, ale opravdu propracovaný a lehce špionážní román.


Statek je rodu ženského
? - září 2022
Statek je rodu ženského 2021, Kateřina Vágnerová

Kniha na nedělní odpoledne, vtipná, nikterak náročná, romantická, ale nikoliv nudná :-)


Pomerančový háj
? - září 2022
Pomerančový háj 2022, Rosanna Ley

Dle mne nikterak zajímavé čtení, velmi předvídatelné, neustále se opakující sousloví hořké pomeranče. Obchodně to bylo taky vše mizerně řešeno :-) A v závěru knihy jen samá odpuštění a snadná řešení situací (viz "loupež" v pokoji, výhružky Holly). Snad jen ten koláč se jim povedl..


Slídil
? - srpen 2022
Slídil 2022, Tana French

Skvělá kniha, děj plynul pozvolna, ale nijak pomalu. Vše, co mělo být řečeno, bylo sděleno. Nebyl to žádný krvavý thriller, ale taková příjemná krimi/detektivka. Navíc ještě místy i příjemně vtipná :-)


Kyselé třešně
? - srpen 2022
Kyselé třešně 2020, Lenka Chalupová

Skvěle napsaná kniha, srozumitelný jazyk, žádné zdlouhavé zápletky. Líbí se mi, jak vysvětlí i téměř každý střípek minulosti (např. těhotenství tety Věry). Jen ten závěr příběhu byl opravdu nečekaný..


Ptačí žena
? - červenec 2022
Ptačí žena 2017, Lenka Chalupová

Krásná kniha, plná rodinných tajemství, zvratů a špatných rozhodnutí. Kdyby se tak více mluvilo otevřeně.. předešlo by se tolika nepříjemnostem.


Pět Číňanů oběšených v Idahu
? - červenec 2022
Pět Číňanů oběšených v Idahu 2022, Jenny Tinghui Zhang

Velmi originální téma. Averze a nenávist vůči něčemu či někomu jinému je mezi lidmi pořád, v různých formách se opakuje odnepaměti. Mnoho linií v knize by zasloužilo rozvést, např. vztah Wiliama a Nelsona, zmíněných Šest společností, osud kaligrafa Wanga atd.. Konec byl opravdu drsný, smutný.


Sestry
? - červenec 2022
Sestry 2021, Kamila Hladká


Třešně v rumu
? - červenec 2022
Třešně v rumu 2022, Michaela Janečková

Netradiční cestopis a bavil mne tedy hodně, zvlášť první část o dědovi. Ve spoustě rodin je/byl někdo podobný, ale moc se o tom nemluví, proto se mi otevřenost autorky velmi zamlouvá. A trochu těch vulgarismů.. no, při představě podobné dovolené se spíše divím, že jich tam nebylo daleko více! :-) Ze své vlastní zkušenosti vím velice dobře (a to pouze mluvím o zážitcích pouze s 1 důchodkyní, jak je náročné být neustále hlídačem, překladatelem, fotografem, hledačem místních trhů, následně hledačem slev, natíračem spálených zad... a v neposlední řadě je třeba neustále odpovídat na nekonečný proud důchodcovských otázek, oni si totiž nepřijeli na pláž lehnout, číst a relaxovat.. všechno je nutno okomentovat a běda, pokud včas nedorazí Vaše odpověď). Nikdy mne Kuba nelákala a nyní aspoň vím, že o nic nepřicházím :-)


Deník psa Aragorna
? - červenec 2022
Deník psa Aragorna 2022, Lucie Nachtigallová

Statusy sleduji na FB pravidelně, takže mne jich mnoho nepřekvapilo. Vtipné a odpočinkové čtení.


Bílá Voda
? - červenec 2022
Bílá Voda 2022, Kateřina Tučková

Na knihu jsem se nesmírně těšila a rozhodně mne nezklamala. Absolutně mne nadchla, od téměř první strany jsem se jí nemohla nabažit a zcela předčila veškerá má očekávání. Lena mi tedy nebyla nijak sympatická, ale konec to trochu vyvážil. Naprosto skvělá byla Bohdanka i formát popisů ve znění evangelií. Za mne opravdu TOP kniha, a to nejenom letošního roku.


Jizva
? - červen 2022
Jizva 2021, Danuta Chlupová


Konec dobrý
? - červen 2022
Konec dobrý 2021, Irena Dousková

Jediné, co mne oslovilo, byla povídka Zéba. Jinak opravdu nic moc. Asi komorním povídkám opravdu nerozumím, působily na mne depresivně, některé nesrozumitelně a nepřátelsky.


Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
? - červen 2022
Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce 2022, Karla Kubíková

Kniha mi byla velmi sympatická svým počtem stran, nic se tam zbytečně nenatahovalo, vyprávění navazovalo jedno na druhé. Určitě to bylo smutné, ale nikoliv depresivní. Mateřsky velmi citlivé téma. Partnerský trojúhelník zdařile vyřešila smrt tchýně a odsun vojsk, ideální konec :-)


Útěk do Toskánska
? - červen 2022
Útěk do Toskánska 2022, Eva Rýznerová

Jediné, co na knize bylo zajímavé, byl popis toskánských vín a hlavně kuchyně. Jinak pouze utápění se v sebelítosti a chmurách. Až ve chvíli, kdy jí chlap řekne, že by s ní chtěl mít dítě, tak se to pro ni stane smyslem života? Ve 40 letech? Dá se přece očekávat, že v tomto věku už to nepůjde tak snadno, pokud ještě vůbec. A co ostatní ženy, které potratily, anebo dítě zemřelo později? A do toho Nonna, pečovatelka, kuchařka, filozofka, léčitelka, uklízečka - vše v jednom balení. Opravdu velmi nepravděpodobný příběh.


Až uvidíš moře
? - květen 2022
Až uvidíš moře 2022, Scarlett Wilková

Úžasná a nesmírně zajímavá kniha. O řeckých uprchlících jsem něco málo věděla, ale obzory se mi teď o dost rozšířily. Vřele doporučuji!


Páté jablko
? - duben 2022
Páté jablko 2022, Lenka Chalupová

Skvělá kniha, úžasné generační vyprávění! Jenom škoda, že to skončilo rokem 1950 a pak až krátká vzpomínka z roku 1990..


Samotářky
? - duben 2022
Samotářky 2022, Barbora Šťastná


Doupě
? - duben 2022
Doupě 2017, J. Katalpa (pseudonym)

Originální, velmi zajímavé. Sice jsem úplně přesně nepochopila, proč tam byl zrovna příběh Akiko a Hidekiho (kromě tedy té pražské zastávky), ale to nevadí. Ráda bych se ale dozvěděla více o Květině tchyni a tchánovi, dále o "nenažrané" Evě a její partnerce a hlavně Hoang. Ta byla skvělá :-)


15 roků lásky
? - duben 2022
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Začátek super, úplně mě to nadchlo a nemohla jsem se odtrhnout, ale jak děj a roky pokračovaly, tak už mě celkem nudilo, jak hlavní hrdina pořád a neustále potřebuje "zasunovat" a má neuvěřitelný dar si vybírat nevhodné partnerky. Plácá se ve vztazích a nespokojenosti. Konec mě teda dostal, nečekala jsem to a rozhodně to nemůže růžově skončit.. Další náběh na katastrofu :-)


Hodně jsem nikde
? - březen 2022
Hodně jsem nikde 2021, Michael Třeštík


Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte
? - březen 2022
Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte 2019, Petra Jirglová

Vtipná oddechovka, ale zcela upřímně jsem doufala, že se dozvím o práci letušky více. Tady to bylo jenom víceméně o klubech, pařbách a výletech v příletových destinacích.


Výjezdovka
? - březen 2022
Výjezdovka 2021, David Urban


Porodní bába od fjordu
? - březen 2022
Porodní bába od fjordu 2021, Edvard Hoem


Divočina - Povídky pro Duhu
? - únor 2022
Divočina - Povídky pro Duhu 2019, * antologie


A odkud bych asi tak byl?
? - leden 2022
A odkud bych asi tak byl? 2021, Miroslav Karas


Adresa Naděje
? - leden 2022
Adresa Naděje 2021, Mélissa da Costa

Podle mne opravdu dojemný příběh ztráty, ale následně pak nálezů. U některých částí jsem měla opravdu na krajíčku. Líbilo se mi, jak vše klidně a pozvolna plynulo, žádný spěch.


Tři jablka spadlá z nebe
? - leden 2022
Tři jablka spadlá z nebe 2020, Narine Abgarjan


Pískový vrch
? - prosinec 2021
Pískový vrch 2015, Joanna Bator

Intenzivní příběh babičky, matky a dcery v Polsku 2. pol. 20.století. Joanna Batorová má neskutečný dar popsat pocity a atmosféru velmi úsporným stylem, přesto se cítíte, jako byste tam byli s ní. Občas v knize zazní krátký úsek vzpomínek na prarodiče (emigrace ze Lvova), škoda, že se to víc nerozvinulo, ráda bych se dozvěděla více. No a konec byl vcelku překvapivý.. hlavně scéna Zofie a Ignáce (ale opravdu uhořeli? Nepovedla se nějakou náhodou jejich záchrana?). A na to, jak dlouhou část věnovala autorka Dominičinému dospívání, tak konec mi taky přišel uspěchaný. Vrátil se Adam z Itálie? Pochopila jsem správně, že se Dominika přestěhovala do Německa a následně vzala Jaďu s sebou? Mnoho otázek.. :-) Ale krásná, opravdu nezapomenutelná kniha. Ovšem chování lidí ke zvířatům je tam opravdu barbarské.


Rytíř ve zlaté zbroji
? - listopad 2021
Rytíř ve zlaté zbroji 2008, J. Deveraux (pseudonym)


Království
? - listopad 2021
Království 2020, Jo Nesbø

Je to zvláštní, ale za celou dobu mi v knize nepřišlo, že by vlastně vypravěč byl vrahem. Je to tak dobře sepsáno, že to vlastně všechno vypadá, jako by to bylo nezbytné. On nezabíjí z potěšení, ale z nutnosti. Opravdu skvěle sepsáno!


Vyměnit vodu květinám
? - listopad 2021
Vyměnit vodu květinám 2021, Valerie Perrin


Majonéza k snídani
? - listopad 2021
Majonéza k snídani 2021, Markéta Lukášková


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
? - říjen 2021
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2020, Patrik Hartl


Žárlivost a jiné povídky
? - září 2021
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø


Interhelpo
? - září 2021
Interhelpo 2020, Jaromír Marek

Opravdu velmi odborně a zcela profesionálně napsaná dokumentární kniha, kterou oživovalo množství skutečných svědectví původních či rodinných příslušníků dané komuny. Nedokáži se vžít do jejich nadšení odjet začátkem 20.let někam do naprostého neznáma budovat lepší zítřky a rozhodně by mne to ani nenapadlo. Je ovšem naprosto obdivuhodné, jak dokázali fakticky z ničeho vybudovat velmi dobře prosperující průmysl a zázemí, které se nicméně stejně podobalo tomu, co měli doma. A téměř všichni na to doplatili.


Prokletý kraj
? - srpen 2021
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová


Šikmý kostel 2
? - srpen 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Skvělé, stejně jako první díl! Moc bych si přála, aby to pokračovalo dále. Zůstalo mnoho nevysvětleného, nedopovězeného.. Tomaszek, Halčino neštěstí, Ženčin Němec..


První šifra
? - červenec 2021
První šifra 2021, Denise Rudberg

Začátek se mi líbil opravdu hodně, nicméně druhá část už byla až příliš předvídatelná. Snad další díl vyjde brzy a trochu vylepší ten otevřený konec.


1 ...