Messilina

Přečtené 820Umírala mladičká
? - únor 2021
Umírala mladičká 1969, Frans Eemil Sillanpää


My děti ze stanice ZOO
? - únor 2021
My děti ze stanice ZOO 2005, Christiane Vera Felscherinow


Imámova dcera
únor 2021 (03.-06.)
Imámova dcera 2015, Hannah Shah


Jak to vidím já
? - únor 2021
Jak to vidím já 2004, David Beckham


Vekslák
leden 2021 (07.-24.)
Vekslák 1991, Pavel Frýbort

Po pravdě, ne že bych ten konec Michalovi nepřála. Nejvíc mi na něm vadila ta arogance a sebevědomí. Musím říct, že s jeho přesvědčením, že každý kdo něco má je šmejd a nakradl si, nesouhlasím. Další jeho problém byl, že si o sobě moc myslel, takže konec, kdy se ukázalo, že je největší vůl ze všech, mě vlastně potěšil. Ale napsané to bylo výborně, kniha ani po letech uplynulých od prvního vydání, neztrácí šmrnc.


Čas plný písní
leden 2021 (01.-07.)
Čas plný písní 1990, Jaroslav Seifert


Ostře sledované vlaky
leden 2021 (01.-03.)
Ostře sledované vlaky 2000, Bohumil Hrabal

Zkusím trochu popsat pocit, který jsem z této knihy měla. Tím pocitem byla že začátku radost, protože popsané nádražíčko bylo mile idilické, ke konci knihy smutek. Vždyť popsaní Němci byli vlastně stejní chudáci jako jejich nepřátelé. Ale četlo se to hezky a navíc jsem měla trochu výhodu v tom, že jsem neviděla film.


Honzlová
prosinec 2020 - leden 2021
Honzlová 1990, Zdena Salivarová


Dobrá setba 2020
? - prosinec 2020
Dobrá setba 2020 2019, kolektiv autorů


Milan Baroš: Opravdová legenda
prosinec 2020 (22.-29.)
Milan Baroš: Opravdová legenda 2020, Jiří Vojkovský

Milan Baroš letos ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru, bohužel se kvůli viru, nemohl rozloučit tak, jak se na legendu sluší. Tato kniha je však důstojnou tečkou za Baryho hráčským působení v českém i světovém fotbale. Přeji mu, aby v budoucnu, našel něco, co by ho naplňovalo podobně jako fotbal. Díky Pane Baroši.


Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky
prosinec 2020 (18.-22.)
Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky 1992, Zdena Frýbová

Někdo tady napsal, že neví zda s hrdiny sympatizuje, nebo je lituje. Za mě, ani jedno. Barry a Karry jsou pěkní prevíti a jejich rodinky také za moc nestojí (matičkou počínaje a syny konče). Ale fakt je, že napsané to bylo skvěle. Paní Frýbová, klobouk dolů. Opravdu nebyla v knize ani jedna stránka, kde bych se nudila. Myslím, že oblíbenou autorku své mámy, ještě zkusím.


Ruská krasavice
? - prosinec 2020
Ruská krasavice 1992, Viktor Vladimírovič Jerofejev


Děvčátko, rozdělej ohníček
prosinec 2020 (09.-13.)
Děvčátko, rozdělej ohníček 2005, Martin Šmaus

Tak tohle byla síla. On Andrejko, byl trochu jiný, ne tím, že byl rom. Já bych řekla, že toto nebyla kniha o romech, ale o člověku, který tak nějak, nepatřil do téhle doby. To, že byl rom, mu situaci ještě ztěžovalo, ale kdyby byl bílý, byl by na tom stejně. Andrejko byl člověk z dob koní a maringotek, ale v dnešním světě, si jakoby nevěděl rady. Každopádně to byl velmi silný příběh a opravdu jej mohu doporučit k přečtení.


Poslední roky s Karlem
listopad - prosinec 2020
Poslední roky s Karlem 2020, Luboš Procházka

odpad!

Bohužel musím říct, že je to škvár. Slečně Gottové prostě chybí peníze a tak se je snaží vydělat vydáním této knihy. Bohužel se dá říci, že se jedná o bulvární slátaninu a slečna Gottová z ní vychází jako velmi jednoduchý člověk. Doporučuji číst tak maximálně při čekání u lékaře, nebo u holiče na trvalé. Třeba místo Blesku. Je to obyčejný bulvár, přidaná hodnota knihy je nulová.


Plechový bubínek
listopad 2020 (12.-30.)
Plechový bubínek 2011, Günter Grass


Prezydent krokadýlů
listopad 2020 (11.-12.)
Prezydent krokadýlů 1990, Warren Miller

Vynechám ( oprávněnou ) chválu překladu, protože ta už tady padla několikrát. A pochválím knihu, výborně napsaný příběh, mnou přečtený za jedno odpoledne, téměř v kuse. Příběh je úžasný tím, že člověk si chvílemi vůbec neuvědomuje, že vypravěčem je dítě. Ale je to stále ještě dítě? Příběh z Ameriky, ale možná by bylo možné jej vyprávět i v Evropě. Zločinnost, prostituce, drogy, dětské gangy... To také máme, jen doufám, že ne takto tvrdé. Za sebe mohu jen doporučit.


Mrtvá a živá
listopad 2020 (07.-11.)
Mrtvá a živá 1970, Daphne du Maurier

Krásná kniha, přiznávám, že ze začátku jsem vůči ní byla skeptická, ale opravdu mile překvapila.


Duch domu Ashburnů
říjen - listopad 2020
Duch domu Ashburnů 2019, Darcy Coates

Já bych asi uvítala méně fantastické zakončení příběhu. Alespoň masového vraha, místo duchů, kniha k tomu měla solidně,, našlápnuto". Ale jako celek to byla příjemná knížka. Taková ta věc, co si u ní člověk odpočine, protože nemusí příliš přemýšlet.


Bůh deště pláče nad Mexikem
říjen 2020 (18.-31.)
Bůh deště pláče nad Mexikem 1968, László Passuth

Budu-li upřímná, Loukotková by to napsala lépe. Chvílemi jsem se strašně nudila. Téma nepochybně zajímavé, ale kdyby to mělo o 50 stran méně, bylo by to záživnější. Hlavní nevýhoda historických knih je, že člověk ví, jak to dopadne. Takže já, samozřejmě, celou dobu věděla, že Mexiko je odsouzeno k zániku a autor to stále protahoval. Prostě i u knih občas platí, že méně je někdy více. Další knihu autora si již nepřečtu. (A samozřejmě, že pan Cortéz zničil, celou tu Aztéckou říši, jaksi omylem a pokud vás ve škole učili, že to byl odporný bandita, tak vám lhali. Oni vůbec do té Ameriky jezdili jen milí lidé, kteří to s indiány mysleli dobře, jen se jim to trochu vymklo z rukou.)


Farářova dcera
říjen 2020 (17.-18.)
Farářova dcera 2018, G. Orwell (pseudonym)

Myslím, že to bylo trochu slabší než Farma zvířat, nebo 1984. Hlavně mi celkový dojem zkazil konec, který mi přišel takový, nijaký. Čekala jsem trochu větší zvrat, ne jen návrat na začátek. Trochu tomu prostě, podle mě, chybí pár stránek, pointa. Něco ve stylu, např. a tak po návratu domů založila útulek pro bezdomovce, nebo klidně i ta svatba, ale tohle bylo a vrátila se zpět ke své nudě a celá ta odysea byla jen takové zpestření života, které bude vyprávět za dvacet let při čajích sousedkám. Ale za přečtení to rozhodně stojí.


Jiskra života
? - říjen 2020
Jiskra života 1989, Erich Maria Remarque


Nepřítel z Atlantidy
září - říjen 2020
Nepřítel z Atlantidy 1984, Alexej Pludek

Překvapivě dobře napsané sci-fi, jedná-li se o sci-fi, protože mě to spíš připomínalo romány Jarmily Loukotkové. Pravdou je, že plno věcí v této knize je opravdu hodně fikcí. Ale je zde i určitý přesah, který má nádech spíše filozofického díla. Mluvím o zprávách o zničení říše Mu. Zelený had, vyslovil mnoho pravd o tom, jak má diktátor správně vládnout. A možná bych i řekla, že mě trochu překvapilo, že tyto pasáže cenzura neškrtla, vnímavější čtenář, by jistě poznal zásady komunistické strany, byť autor to tak asi nemyslel. (I promluvil ke shromážděným Uctívačům Moci Zelený Had takto: ,, Nebudiž Rovnosti, ani Svobody, ani Bratrství! Jsou to toliko Slova, jichžto užívati musíte mluvíce k jiným, chtíce je učiniti služebnými. Naším jediným Zákonem budiž Moc! Chcete Moci dosíci, uveďte v Lidi Strach a velikou Žádostivost po Rozkoších, Pýchu a Nesvornost, aby jeden druhého měl v Nenávisti. Plody Usilování jejich rozdělujíce, učiníte Vyživení všech daným na Vůli Vaší. Navěky uchovati Moc ve svých rukou chtějte. Řád jejich rodin v Neřád obraťte, k hojnému Pití a hrám ve Vrhcáby a Plesání je mějte, aby jejich mysl spíše Vaší se stala. Kterémukoliv Protivenství předejíti nuceni jste, v niveč jejich Obecenství obraťte, toliko ty pak, kdož sloužiti Vám budou ochotni Milostí svou obdaruje. A ty pak, kdož by Vám odpírali, v obecné Opovržení uveďte a tak Moc a Slávu svou přivodíte nad Světem.) Jen KSČ nenutila lidi hrát Vrhcáby, ale čučet na fotbal.


1984
12. září 2020
1984 2000, G. Orwell (pseudonym)

Co říci o této knize? Výborná. Naprosto přelomové dílo. O, bohužel, v některých částech světa stále aktuální situaci. Osobní poznámka: po čtení knihy jsem mívala cukání kontrolovat jestli nemám doma nějaké sledovací zařízení. Co když se Velký bratr dívá.


Oko uragánu
srpen - září 2020
Oko uragánu 1978, Patrick White

Chvílemi to bylo zajímavé, chvílemi jsem se vysloveně nudila. Škoda, že se tu nedá hodnotit procenty, tak je napíši alespoň do komentáře. Takže: 65-70%


Na západní frontě klid / Cesta zpátky
srpen 2020 (18.-22.)
Na západní frontě klid / Cesta zpátky 1968, Erich Maria Remarque

Na západní frontě klid- při čtení této knihy, jsem si položila otázku, kde se to v nás bere? Kde se v člověku bere ta krvelačná touha po válčení? První světová měla být válkou za ukončení všech válek. A co se stalo? Druhá světová, Vietnam, Korea, Perský záliv, Jugoslávie... Kde a v kom vznikla touha po válčení. Ti kluci o kterých psal Remarque přece válčit nechtěli. Tuto knihu bych dala do povinné četby, pokud tam už není. Říká o válce více, než se zdá. Ne jen o té Velké válce, ale o všech válkách. Češi mají trochu tendenci si I.sv. trochu romantizovat. Je to dávno a byli jsme vítězi. Proto zde občas vládne představa, že to bylo něco správného. Nejdříve zabili Ferdinanda, pak jsme nebyli těmi poraženými, pak vzniklo Československo, takže o.k. Ale ono to o.k. nebylo. Tato válka nebyla o Josefu Švejkovi, který si vyšel na špacír do Budějovic. Bylo to svinstvo, jako všechny války. Tohle by se mělo dětem ukazovat, ne hrdinové. Když se dnes člověk podívá na televizi, má pocit, že války jsou romantické záležitosti, které se vedou proto, aby v nich Američané mohli potkávat své lásky, kamarády a kdo ví proč ještě a pak o tom točit filmy, případně se vedou války proto, aby bylo komu dávat o státních svátcích vyznamenání. Tahle kniha je drsná, ale je to jedno z nejlepších děl světové literatury. Cesta zpátky- válečný konflikt z let 1914-18 byl zřejmě první válkou, která se vedla tak nějak non stop. Dříve se válčilo tak, že se vojska střetla na nějakém bojišti, tam si to mezi sebou ,,rozdala" a pak se prostě šlo dál, nebo domů, nebo do hospody, nebo co já vím kam. Ale první světová se vedla v zákopech po celé čtyři roky. A to už se na lidech hodně podepsalo. Nejsem si jistá, ale možná je Cesta zpátky první knihou, která popisuje válečné trauma. Shrnutí: plný počet hvězdiček


Voyeur
srpen 2020 (15.-18.)
Voyeur 2015, Alain Robbe-Grillet

Kniha mě docela bavila, ale ten konec byl divný. Přiznám, že jsem čekala nějaké rozuzlení, ale žádné v podstatě nebylo. Trochu mi tam prostě chyběl konec.


Krátké příběhy I.
? - červen 2020
Krátké příběhy I. 2008, neznámý, neuveden


Kralevic Marko
? - červen 2020
Kralevic Marko 1975, Vladimír Hulpach


Anna proletářka
květen 2020 (27.-28.)
Anna proletářka 1951, I. Olbracht (pseudonym)

Ze začátku se mi ta kniha docela líbila. Ale ten lidově-demokratický, patetický závěr to zazdil. Je skoro neuvěřitelné, že to napsal autor, který napsal Biblické příběhy. Moje omluva je jen toto: snad to musel napsat, aby mohl psát ty Biblické příběhy. Anebo jen naletěl, jako všichni.


Džungle
květen 2020 (16.-18.)
Džungle 1962, Upton Sinclair

Kdyby tam nebyl ten ,,lidově-demokratický" závěr, tak by to byla docela dobrá kniha, škoda. Celkově mě to bavilo, ale občas jsem si říkala, proč je hlavní hrdina takový pitomec. Ten konec byl opravdu děs. Agitka- hadr.


Sbohem, armádo
? - květen 2020
Sbohem, armádo 1974, Ernest Hemingway


Tichý Američan
? - květen 2020
Tichý Američan 1957, Graham Greene


Zlatí úhoři
květen 2020 (03.-09.)
Zlatí úhoři 1985, Ota Pavel

Je to krásná kniha. Taková mile idilická. Pravda ovšem je, že malinko je tu cítit smutnější podtext válečného období. Ale jen jakoby podprahově.


Křesťanský kalendář I
? - duben 2020
Křesťanský kalendář I 1998, neznámý, neuveden

Rozhodně se dá říci, že četba tohoto kalendáře nikomu neublíží. Pravidla zde řečená jsou morální příkazy platné pro věřící i ateisty. Hodnotit nebudu, protože knihy tohoto typu se hodnotí špatně. Nejedná se o beletrii.


Školák Kája Mařík III.díl
prosinec 2019 (24.-28.)
Školák Kája Mařík III.díl 1990, F. Háj (pseudonym)

Nejlepší část je ta s panem Karbulkou. Když odjel, měla jsem trochu dojem, že už to není ono.


Školák Kája Mařík    II.díl
prosinec 2019 (16.-24.)
Školák Kája Mařík II.díl 1990, F. Háj (pseudonym)

Chvílemi jsem si říkala, že je to chytrý kluk a chvílemi jsem o tom dost pochybovala. Fakt je, že druhý díl má více děje než první. Možná jsem se prostě jen začetla.


Školák Kaja Mařík, 1. díl
prosinec 2019 (11.-16.)
Školák Kaja Mařík, 1. díl 1990, F. Háj (pseudonym)

Jak to jen říct...Já nevím, jaká jsem byla v šesti letech, ale Kája mi přišel trochu jiný, nebo alespoň trochu nevychovaný. Nevím, určitě je to dobou, ale dnešní šestileté dítě mi přijde vyspělejší. Zajímavé na tom bylo, že ho za to vlastně ještě všichni měli rádi.


Ztracené vesnice, opuštění lidé...
prosinec 2019 (03.-11.)
Ztracené vesnice, opuštění lidé... 2017, Wenzel Jaksch

Kdyby mi někdo řekl, před tím, než jsem tuto knihu otevřela, že mě to bude bavit, tak bych mu asi moc nevěřila. Ale, ano bavilo mě to.


Iluminace
listopad - prosinec 2019
Iluminace 2019, Mary Sharratt

Velmi dobře napsané. Člověk chvílemi zapomínal, že jsme ve středověku. Hildegarda byla opravdu mimořádná žena.


Muž s dýmkou a houslemi
listopad 2019 (08.-25.)
Muž s dýmkou a houslemi 1987, Arthur Conan Doyle


1 ...