Ruth Rendell

Barbara Vine (pseudonym)

britská, 1930 - 2015, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všechny knihy

Komentáře k autorovi (2)

Ruth Rendell

Přidat komentář
Luccy78
12.01.2016

Narodila se v Londýně do učitelské rodiny. Po vystudování střední školy v Essexu, kam se přestěhovali, začala pracovat jako novinářka v místních novinách. V roce 1950 se vdala za novináře Donalda Rendella a po narození syna zůstala deset let doma. V roce 1975 se rozvedli a znovu se vzali v roce 1977. Ruth zkoušela psát, ale její pokusy nikam nevedly. Až jeden vydavatel jí poradil, aby zkusila detektivní žánr. Podařilo se a už její první kniha, Smrt má jméno Doon (1964), ve které přivedla na svět inspektora Wexforda, jí umožnila koupi vysněného jaguáru.

Stala se velmi úspěšnou spisovatelkou právě díky své sérii knih s vtipným, chytrým a spolehlivým a dobráckým inspektorem Reginaldem Wexfordem z fiktivního městečka Kingsmarkhamu. V roce 2007 již vyšla jednadvacátá kniha s názvem Not in the Flesh.

Vedle této série píše autorka psychothrillery v jejichž tématech se objevují témata jako sexuální obsese, výsledky špatné komunikace, náhody a lidskost kriminálníků. Velmi dobré vcítění se autorky do života jejích postav nabízí velmi „živý“ literární zážitek.

Velmi úspěšné psychologické romány o zločinu píše autorka pod pseudonymem Barbara Vineová. Tento pseudonymem složila Ruth Rendellová ze svého druhého jména a dívčího jména své babičky.

Má víceméně stejně rozvržené dny. Každý den píše asi čtyři hodiny. Říká, že je velmi „neurotická“ co se týká přesnosti. Často se prochází až několik mil denně. V tu dobu přemýšlí o svých příbězích. Preferuje velmi lehká jídla, převážně ovoce a sýr. Nikdy nejí červené maso a nic tučného.

Obdržela spoustu ocenění a v roce 1997 byla za svou literární činnost povýšena do šlechtického stavu a stala se z ní baronka Rendellová z Baberghu. Zasedá ve Sněmovně lordů za labouristy. Oproti tomu jiná baronka, P.D. Jamesová zasedá za konzervativní stranu.

Knihy Ruth Rendellové byly přeloženy do pětadvaceti jazyků a mnoho románů a povídek bylo úspěšně adaptováno pro televizi.

Autorka je často nazývána „královnou zločinu“.

Ruth Rendellová má jednoho syna a dvě vnoučata. Se svým mužem žila až do jeho smrti v domě ze 16. století v Suffolku.

Až do své smrti 2. května 2015 žila autorka v Londýně.

siena
02.05.2015

Další letošní smutná zpráva...