LucyBooks

Přečtené 133Květy zla
20. prosinec 2021
Květy zla 1997, Charles Baudelaire

Knihu jsem četla v rámci povinné četby a jsem si jistá, že bez výkladu bych všemu nerozuměla. Některé básně na mě byly těžšího rázu. Líbí se mi zde jazykové prostředky, těmi se to opravdu jen hemží. I když možná o trochu u mne vede Rimbaud s jeho opilým korábem. Tato poezie není špatná, doporučuji.


Nové začátky
říjen 2021 (10.-21.)
Nové začátky 2021, Lilly Lucas

Na knížku jsem se velmi těšila jen co vyšla. Už obálka sama o sobě je příjemná na pohled. Příběh byl pro mě relax, ač by se dalo namítnout, že může být předvídatelný, mě moc bavil (I když klišé tu byla, ale v přijatelné míře, u této beletrie to tak je a nevadí mi to). Dále se mi líbilo vykreslení prostředí a též postav - všechny mi byly sympatické. Hrozně se mi u nich v Green Valley líbilo a chtěla jsem tam taky :-). Celkově na mě knížka působí moc dobře, vyloženě odpočinkově. Nyní na podzim ideální čtení. Čtení, které vykouzlí úsměv na duši, já si k němu brala čokoládu jak byl příběh sladký :-). Troufám si říci, že tento příběh mě vytáhl ze čtecí krize. Ovšem, už netrpělivě vyhlížím druhý díl. P.S. Myslím, že každá čtenářka by chtěla svého Ryana :-).


Černá a purpurová
září 2021 (03.-08.)
Černá a purpurová 2020, Wojciech Dutka

I když jsem četla knihy se stejným tématem tato byla jiná. Velmi smutná, až člověku ukápne slza ani neví jak. Bylo mi moc líto hrdinů. Opět se mi potvrzuje, že nechápu, jak se taková zvěrstva mohla dít. O to horší je to, že příběh vychází ze skutečného základu. Poutavě napsáno (na mě i moc brutálně).


Ostře sledované vlaky
25. srpen 2021
Ostře sledované vlaky 2000, Bohumil Hrabal

Knihu jsem četla, protože je povinnou četbou. Očekávání jsem neměla, i když jsem si tak trochu myslela, že budu nějak překvapená. To jsem byla, ale ne moc mile. Nemohu si pomoct, ale tento styl psaní a jazyk mi nesedí. I když zde byla dobře vykreslena atmosféra nádraží a vlaků. Na této úrovni mě více oslovil Ota Pavel, ten mě napodruhé chytnul, třeba se mi to stane i tady.


Opilý koráb
24. srpen 2021
Opilý koráb 1958, Arthur Rimbaud

Přečteno jako povinná četba. Báseň jsem četla již dříve a byla jsem více nadšená, nyní mě verše již tak neoslovily. Ovšem cením věk autora, když báseň vznikla. Četla jsem celou sbírku, některé básně mě chytily více, některé méně.


Seznam mých přání
12. červenec 2021
Seznam mých přání 2013, Grégoire Delacourt

Panejo, nemám slov! Knížka mě dostala. Tak moc krásně, ale zároveň bolestně a citlivě napsaná. Nejde o nějakou prvoplánovanou oddechovku, ale o knihu, která ukazuje na to, co je v životě skutečně důležité. Doporučuji všem, to se musí přečíst.


Pozvala mě dál
červen 2021 (11.-16.)
Pozvala mě dál 2020, Lucy Clarke

Musím říci, že na knihu jsem byla velmi natěšena, ale po přečtení z ní nejsem vyloženě paf. Možná jsem měla větší očekávání, chvílemi mi kniha jako kdyby připomínala jiné thrillery. Osobně bych možná příběh trochu zkrátila. Ovšem, kladně hodnotím postavy a jejich vykreslení, to autorka zachytila dobře. A stejně tak i atmosféru a prostředí. A jako malý hezký bonus jsou na začátku každé kapitoly citáty od hlavní postavy - spisovatelky :). Líbí se mi motiv závisti a žárlivosti a co vše to může způsobit a ovlivnit :).


Tulení
10. červen 2021
Tulení 2021, Catana Chetwynd

Milý útlý komiks o lásce a o všem co k ní patří, ať už jde o starosti nebo radosti. Čte se velmi rychle, mohla by mít více stran. Obrázky zlepší náladu a zahřejí u srdce. Doporučuji!


Stařec a moře
duben 2021 (12.-23.)
Stařec a moře 1957, Ernest Hemingway

Knihu jsem dostala v rámci povinné četby a musím říct, že jsem čekala více. Jsem spíše zklamaná. Vím, že příběh je záměrně psaný prostě a že nemá být jeho hloubka hned vidět, ale mně to nesedlo . Zároveň jsem ráda, že jsem se s příběhem blíže seznámila, zkusit se má vše.


V pasti lží
únor 2021 (01.-05.)
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)

Pro mě byla kniha naprosto perfektní! Od autorky již třetí. Nyní srovnatelná s Za zavřenými dveřmi. Dilema pro mě tak silná vyloženě nebyla, tu bych ani tak nehodnotila jako thriller. V Pasti lží byl pro mě IDEÁLNÍ THRILLER, takový mám ráda, pořádný s napětím. Ač jsem viděla názory, že je příběh primitivní, tak pro mě měl spád a držel mě v napětí. I když jsem začala docela brzy tušit, kdo je vrahem, tak se mi líbilo počínání hlavní hrdinky. Chvílemi jsem se ze začátku až bála. Chválím propracované detaily. Postavy mi byly sympatické...všechny...skoro... A prostředí se mi krásně představovalo.


Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény
leden 2021 (10.-28.)
Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény 2017, Diana Gabaldon

Tato kniha pro mě byla dárek. Normálně bych si přečetla až po dočtení celé série. Primárně poskytuje rady jak psát sexuální scény. A dále je spíše pro fanoušky série Cizinka a dalších knih od autorky. Nebo jako reklama pro ty, kteří knihy neznají. Knížka nebyla vyloženě špatná, ale pro mě nic moc zajímavého.


Dilema
leden 2021 (01.-08.)
Dilema 2020, B. A. Paris (pseudonym)

První přečtená kniha tohoto roku! Začala jsem ji číst přesně 1.1. Co se týče výběru, tak nelituji. Od autorky jsem četla kdysi Za zavřenými dveřmi a stejně tak mi i tato kniha utíkala velmi rychle. Možná mi v této knize oproti předchozí chyběl trochu spád. Jinak začátek byl skvělý a nenudila jsem se, až na věci, které se daly předpovídat. Konec byl smutný, jen jsem ho možná čekala více emotivní. Až poté mi došlo, že to není ten klasický thriller, kde jste napnutí, spíše velké rodinné drama. Postavy mi také sedly, byly dobře vykresleny. No, podtrženo, sečteno, doporučuji, je to knížka u které vypnete, ale zároveň ji někde vzadu v hlavě budete mít!


Porodní sestra z Osvětimi
? - prosinec 2020
Porodní sestra z Osvětimi 2020, Magda Knedler

Poslední přečtená kniha tohoto roku. Nevím jak ji zhodnotit, protože to jsou většinou události skutečné a nemůžu blbě hodnotit to, že jsou negativní apod. Samozřejmě to bylo smutné a kruté. Spíše mi nesedl styl psaní, nemám moc ráda skákání před a po a z postav. A jakoby mi nešel vytvořit vztah k hlavní hrdince. Knížka mi místy přišla až táhlá. Co obdivuji je to, že jsem se dozvěděla nové informace. Knížka nebyla vyloženě špatná, ale čekala jsem více. Ten boom kolem ní sliboval dle mě něco více. Jinak chválím i grafické zpracování. Co se týče koncentračních táborů, tak u mě vede Mengeleho děvče to bylo pro mě osobně lepší čtení, ale neříkám, že knížku nedoporučuji, jen neměla asi ten wau efekt.


Polibek v New Yorku
prosinec 2020 (01.-04.)
Polibek v New Yorku 2017, Catherine Rider

Milá knížečka s vánoční tématikou. Kapitoly se střídají z pohledu Charlotte a Antonyho. Knížka jako stvořená na tyto dny. Moc se mi líbila, i když to mohlo pro někoho být klišé. Je zde hezky vykreslená dějová romantická linka. Antony a Charlotte si zrovna prošli rozchodem...a jak to tak bývá..Vánoce dělají zázraky... Navíc je zde moc krásně vykreslen New York. U knížky jsem si krásně odpočinula, milá jednohubka, kterou doporučuji.


Šikmý kostel
listopad 2020 (18.-29.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Po přečtení také souhlasím, že tato kniha je právem top kniha 2020! Nemám slov. Ihned mě kniha vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Četla se opravdu velmi poutavě. Postavy mi byly sympatické a prožívala jsem s nimi jejich (pohnuté) osudy. Vždy jsem se bála co je potká dál, ale i přesto jsem se strachem hltala další stránky a kvůli příběhu ponocovala. Obdivuji autorku, že se pustila do takové knihy s onou problematikou. Jelikož jsem o takovéto historie Karvinska moc nevěděla, tak jsem se velmi poučila a je to až děsivé. Určitě jsem se dozvěděla velmi zajímavých a poučných poznatků. Zkrátka doporučuji a měl by si ji přečíst každý! I když je velmi smutná, přesto lidsky psaná. A rozhodně si vážím v jaké době mám možnost žít, i když se také něco najde.


Balada o ptácích a hadech
listopad 2020 (15.-20.)
Balada o ptácích a hadech 2020, Suzanne Collins

Jedním slovem PECKA! Přesně takovou knížku jsem potřebovala. Pořádné fantasy, kterému nechybí krutost. Ač je to delší dobu co jsem četla (pouze 1.díl)/viděla filmy, byla jsem nadšená opět z tohoto světa, snad ještě více. Tenkrát ve mně film ani takový dojem nezanechal. Rozhodně mě knížka nalákala na původní trilogii. Postavy jako Lucy Gray, její skupina nebo Jessup mi byly sympatické a to (bohužel) i Corionalus Snow - ten je zde 18 letý, trenér splátkyně z 12. kraje Lucy Gray, když se pořádá 10. ročník Hladových her. Povede se jim spolu vymyslet jak na soupeře? Tak to se budete muset dočíst sami. Myslím si, že není špatné vidět Snowa nejdříve za mlada, má to smysl jako celý příběh, rozšíří to znalosti z tohoto světa. A boží, skvěle doplňující obálka celý děj je třešnička na dortu. Já jsem po dlouhé době opět nadšená a určitě doporučuji všem.


Chci jen dítě
? - říjen 2020
Chci jen dítě 2005, Susan Elizabeth Phillips

Věděla jsem do čeho jdu, alespoň jsem si to myslela, ale knížka mě mile překvapila. Měla v sobě něco víc než jen pouhý sladký příběh bez nějakého vážnějšího tématu. Líbily se mi určité pasáže plné pošťuchování, stejně jako pasáže smutných vzpomínek. Jen je škoda, že mě knížka úplně tak moc nelákala, protože jsem ji četla od začátku října, možná na ni jen nebyl pořádně čas, abych se jí věnovala. Postavy byly sympatické. Obálka mi přijde vyloženě sladká. Zkrátka, ač možná chvílemi naivní příběh, tak na odreagování je povedený. Doporučuji.


Ledové sestry
září 2020 (13.-18.)
Ledové sestry 2017, S. Tremayne (pseudonym)

Po dlouhé době skvělý thriller, který mě chytl od první stránky a nepustil až do konce! Kde začít? Knížka má tolik wau věcí. Ač se jedná o thriller/až horor místy, tak je zde skvěle vykreslená psychologie postav, jednání, charakter, propracované napětí. Příběh se zdá být promyšlený. Závěr jsem nečekala, úplně mě z něho polil ledový pot. Knížku bych mohla vychvalovat do nekonečna, jednoduše, pokud jste milovníci napětí a záhad, doporučuji!


Hříšní světci
září 2020 (03.-13.)
Hříšní světci 2020, Emily A. Duncan

Knížka se mi líbila, ale spíše až u konce. Já osobně bych ji zkrátila. Nebyla špatná, ale také zde nebylo nic moc neobvyklého co jsem ještě nečetla. Zároveň mě ale konec nalákal na pokračování. Takže ve výsledku hodnotím kladně.


Bez vodítka
02. září 2020
Bez vodítka 2014, Rupert Fawcett

Jednohubka pro zasmání. Každý kdo má doma pejska se jistě pobaví. Některé části byly opakující se nebo neměly takový šmrnc, ale vcelku povedené komiksy, možná za něco může i překlad. Přečteno na jeden zátah. Doporučuji.


Život, na který metr nestačí
srpen - září 2020
Život, na který metr nestačí 2017, Karolina Mikšíková

Milá knížka u které nemusíte přemýšlet. Chvílemi jsem až nemohla uvěřit některým zážitkům. Líbilo se mi, že je autorka lidská a na nic si nehraje. Knížka se četla velmi lehce. Určitě navštívím i její blog. Doporučuji.


Niky
srpen 2020 (05.-10.)
Niky 2015, Zuzana Ryšavá

Jsem moc ráda, že se mi knížka dostala do rukou. Tento příběh z prostředí mladých lidí, hlavní 18 leté hrdinky Niky, která byla stejně stará jako já, mi velmi sednul, možná i proto. Četla se mi skvěle a ohromně rychle. Je to takové milé oddechové čtení, ale i přesto, zde byly vážné věci. Všechny postavy mi byly sympatické. Nemám co vytknout, jsem nadšená, po dlouhé době pro mě zase top knížka. I když možná některé části byly až moc pohádkové to knížce vůbec neubírá na kvalitě. Nelze jinak než doporučit. Určitě si přečtu i další knihy od této skvělé autorky.


Já jsem hlad
04. srpen 2020
Já jsem hlad 2009, Petra Dvořáková

Co říct, ani pořádně nevím jak knížku ohodnotit. Určitě obdivuji autorku co vše zvládla a s čím se poprala. Rozhodně by se o takových věcech mělo mluvit. Knížka není jen o anorexii, je o všem, o životě. Velmi smutná. Zajímal by mě pořádný konec, nějaké dovršení jak to bylo dál. Knížka je útlá a myslím si, že přečtení člověka nezabije. Zkrátka, velmi neotřelý příběh, o to smutnější je, že je ze života. Alespoň si člověk uvědomí, jak se má dobře a že nemusí takové věci prožívat.


Příběh služebnice
červenec - srpen 2020
Příběh služebnice 2008, Margaret Atwood

Knížka nebyla špatná, ale svým způsobem na mě byla chvílemi moc složitá, až filozifická. Také pro mě někdy některé odstavce byly skoro nepřehledné, ale to je můj osobní názor. Knížka je sama o sobě dějově ponurá, depresivní a smutná. Věřím, že toto téma je velmi zajímavé a snad ne naše blízká budoucnost. Určitě má knížka co říct i dnes. Seriál bude určitě též zajímavý, ráda bych se do něj někdy pustila. Knížku vidím na takový hezčí průměr.


Až budu bez tebe
červenec 2020 (02.-24.)
Až budu bez tebe 2017, Kelly Rimmer

Panebože, nemám slov! Na knížku jsem narazila náhodou ve výprodeji a řekla jsem si proč ne a nelituji. Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst, na mě moc dlouhé popisy až nezáživné, takže jsem ji na pár týdnů i odložila. Dnes na ni přišla opět chuť a jsem moc ráda, četla jsem do půlnoci. Opět jsem se dozvěděla o určité nové chorobě. Konec mě velmi dojal, už dlouho jsem u knížky takto nebrečela. Je to přesně ten typ knihy, kdy si uvědomíte, jak jste rádi, že jste zdraví a můžete žít svůj život naplno. A bonus je krásné prostředí Austrálie. Nedá se než doporučit všem deseti!


Černé lži
červen - červenec 2020
Černé lži 2015, Alessandra Torre

Knížka se mi líbila. Čekala jsem trochu něco jiného, ale právě to, jak byla k závěru jiná mě překvapilo. Kdyby byla delší, asi bych z ní už tak nadšená nebyla. Líbil se mi její promyšlený příběh.


Prokletý rok
červen 2020 (01.-29.)
Prokletý rok 2020, Kim Liggett

Na knížku jsem se hrozně moc těšila od té doby co vyšla, takže jsem se do ní pustila s chutí. Ovšem začátek mi po chvíli přišel táhlý a dlouhý, takže jsem knihu skoro na tři týdny odložila a ke knize se vrátila až teď a nelituji. Po té co se akce rozjela nemám slov. Některé části byly opravdu syrové. Některé bych naopak trochu ořízla. Moc se mi líbily různé zápletky a postavy. Nedalo se od knihy odtrhnout. Silný příběh a líbí se mi pointa, o co autorce šlo...Konec mě dojal. Jedním slovem DOPORUČUJI!


Neprofesionál
květen 2020 (12.-26.)
Neprofesionál 2020, J. D. Hawkins

Od autora jsem kdysi rozečetla Lásku a tetování, ale nedočetla jsem ji, jelikož mě nechytla. I přesto, když jsem náhodou v knihovně narazila na Neprofesionála, tak se mi líbila, sice se příběh dal předpovídat, je to ale fajn odpočinková kniha na jeden večer. Postavy mi byly sympatické, což se mi většinou v takových knihách moc nestává. Výtku mám asi jen k příliš uspěchanému konci, jinak spokojenost. Milá, lehká knížka do ruky, která neurazí, ale zas ani nedostane do kolen. Snad bych ani neřekla, že knihu psal muž.


Terapie sdílením vol. 2
12. květen 2020
Terapie sdílením vol. 2 2019, Ester Geislerová

Líbí se mi ta myšlenka a věřím, že něco na tom, že terapie sdílením pomáhá bude. Osobně jsem ráda, že knížka byla z knihovny, měla jsem ji přečteno opravdu rychle. Pravda je, že to vše je na Instagramu, ale není špatné mít i papírovou podobu. Asi bych to úplně nehodnotila jako knihu, nějaké "dílo". Čistě pro odpočinek proč ne.


O princezně, která se zachránila sama
11. květen 2020
O princezně, která se zachránila sama 2018, Amanda Lovelace

Musím říct, že na knížku jsem byla natěšená, ale bohužel mě zklamala, čekala jsem od ní víc. Určitě je autorčino poslání důležité, chápu to a měla nelehký život, ale některé věci mi tam úplně neseděly. Jsem ráda, že jsem zkusila i více moderní poezii. Za mě takový průměr. Pro mě osobně je pořád lepší třeba Atticus, tam toho cítím mnohem víc .


Muffin a čaj
květen 2020 (08.-09.)
Muffin a čaj 2018, T. Addair (pseudonym)

Knížku jsem měla koupenou už delší dobu, ale pořádně se mi do ní začalo chtít až, když opadl ten boom kolem ní. Moc se mi líbila, taková jednohubka na jedno odpoledne. Postavy mi byly sympatické, děj ubíhal rychle, nechyběly ani zvraty, doporučuji.


Čtenářský klub slečny Lucie
květen 2020 (05.-08.)
Čtenářský klub slečny Lucie 2019, Emma Davies

Knížka byla dárek a líbila se mi už jen svou kouzelnou obálkou. Ovšem příběh byl ještě krásnější, čekala jsem spíše oddechovku, ale knížka má v sobě svoje kouzlo, něco víc. Postavy mi byly sympatické a sledování jejich osudů bylo pro mě velmi zajímavé. Také se mi líbilo, že se autorka nebála zajít i k smutným tématům. Zkrátka ke všemu co život přinese. Neumím si představit lepší místo, kde by se měl děj odehrávat než v knihovně. Za mě moc povedená knížka, která se mi četla moc příjemně. Knížka taky tak trochu o tom, že naše sny nedočkají a mají se plnit ❤. Jedinou drobnost mám k překladu, některé chyby byly rušivé a ubírají zbytečně na kvalitě příběhu. Doporučuji!


Hřích první noci
duben 2020 (13.-25.)
Hřích první noci 2011, Jana Pronská

Normálně historické knihy nečtu, ale této nelituji. Četla se mi velmi rychle, postavy se mi zalíbily a i střídání pohledů postav. Opravdu velmi nenáročná knížka na odpočinek. Jsem ráda, že čas od času si také přečtu české autory, když jsou tak šikovní. Doporučuji.


Fáma
duben 2020 (10.-12.)
Fáma 2020, Lesley Kara

Ze začátku jsem ke knize přistupovala spíše skepticky, bála jsem se, že to bude jen jeden z dalších mnoha thrillerů, ale pak mě kniha pohltila. A konec? Tak ten mě zasáhl ještě více. Opět mě autorka převezla ????. Nemám knize co vytknout, četla se mi strašně rychle a dobře. Postavy mi seděly (samozřejmě jak které...). Autorka si se čtenářem zahrává až do konce.


Mlčenlivé ženy
duben 2020 (04.-09.)
Mlčenlivé ženy 2019, Kerry Fisher

Mooc jsem se na knížku těšila a nezklamala mě. Sice jsem čekala trochu jiný konec, ale kvalitě to neubralo. Na obálce stálo emocionální thriller, no, četla jsem i lépe vyhrocené, ale ničemu to nevadilo. Byla jsem stále zvědavá jak to bude ubíhat dále a to mě nutilo číst dál. Obvykle mi vadí, když má kniha více postav, ale zde se mi to naopak líbilo a také, že se to hned napojovalo na sebe. Postavy jsem si oblíbila. Já jsem spokojená a můžu jen doporučit.


Žena 18+ Co už nemusí řešit
07. duben 2020
Žena 18+ Co už nemusí řešit 2015, Michael Kernbach

Knížka mě i pobavila, účel splnila. Líbí se mi ten nápad, na dárek určitě parádní jako maličkost na zasmátí.


Všechny malé zázraky
březen - duben 2020
Všechny malé zázraky 2015, Jennifer Niven

Věděla jsem, že bude knížka dojemná, ale že až tak. Zanechala mi smutek na duši. To jak nás nejdřív autorka provází příběhem a vše tak hezky plyne...Cítila jsem z toho naději. Postavy mi byly sympatické, Violet i Finche jsem si hned oblíbila. Příběh se mi četl rychle. Autorčina poznámka na konci knihy mi přišla ještě smutnější. Je opravdu hrozné, že se bohužel něco takového děje, pro mě je to něco nepředstavitelného, až z toho běhá mráz po zádech. Knížku by si určitě měl přečíst každý a uvědomit si ještě více hodnotu života. „Nezáleží na tom, co si odnesete, ale na tom, co po sobě zanecháte." Všechny malé zázraky


Smrt krásných srnců
? - březen 2020
Smrt krásných srnců 2007, Ota Pavel

Kniha mi byla zadaná jako povinná četba, líbil se mi popis děje a jazyk. Konec mě dojal. Možná i tuto knihu ocením postupně až více s věkem.


Kdo chytá v žitě
? - březen 2020
Kdo chytá v žitě 2010, J. D. Salinger (pseudonym)

O knize jsem dříve slyšela, takže jsem se na ni těšila, ale dostala jsem pro mě osobně zklamání. Nějak mě děj nezaujal a to to je asi ten hlavní problém, musela jsem se do ní spíše nutit. Možná se mi kniha bude líbit v jiném věku. Ovšem věřím, že se můžeme někomu líbit.


Předčítač
18. březen 2020
Předčítač 2006, Bernhard Schlink

Knihu jsem dostala zadanou jako povinnou četbu, věděla jsem, že se jedná o silný příběh, ale nakonec jsem byla stejně velmi překvapena až jsem to ani nečekala, jak moc je silný. Příběh ve mně zanechal syrový a smutný pocit. Po dlouhé době kniha, která se mi četla strašně rychle, stránky opravdu rychle mizely. Hlavní hrdina mi byl sympatický a líbilo se mi jeho vyprávění, nutilo mě to číst stále dál. Konec mě šokoval, mám z něho pocit úzkosti a žalu. Určitě se mi děj v této knize vryl do paměti. Jsem zvědavá i na film, který mám v plánu zkouknout. Určitě doporučuji!


1