Jerry H

Přečtené 141Noční lovec
? - květen 2021
Noční lovec 2013, Chris Carter

Tak zase parádní kousek od Cartera. Ať čte člověk od něho jakoukoliv knihu, ví co ho čeká, takže si opravdu pak nemůže stěžovat :-). Hafo brutality, psycho, sado-maso, mučení, umírání v bolestech, atd. Na druhou stranu neuvěřitelná čtivost a krátké kapitoly, které už prostě "musím to dočíst", dělá z jeho knih ty nej v mé knihovně. Takže bezprostředně po přečtení a ještě s trochu staženými útroby mu dávám zasloužených pět hvězd, jelikož si to určitě zaslouží.


Macbeth
duben - květen 2021
Macbeth 2018, Jo Nesbø

No tak také se nedokážu ubránit srovnávat autora s příběhy s Harrym Holem, takže mám takové menší dilema, jestli hodnotím knihu nebo autora. Nicméně kniha mě krásně vtáhla do děje, bylo tam pár skutečností, které by v realitě nejspíš nebyly možné (moc vražd, které Macbethovi lehce prošly), ale čtení to bylo pěkné. Dávám čtyřku, každopádně kdyby to napsal někdo jiný než Jo Nesbo, tak bych dal možná i pětku.


Sběratel kostí
06. duben 2021
Sběratel kostí 2003, Jeffery Deaver

Parádní detektivka, od začátku až do konce se četla prakticky sama. Pěkná zápletka, trošku brutality, napětí k prasknutí, zajímavý závěr. Co dodat? Nenapadá mě nic.


Poselství věčnosti
duben 2021 (03.-05.)
Poselství věčnosti 1998, Erich von Däniken

Krásné vtáhnutí do úvah, kdy, jak, co a hlavně proč? Třeba se to někdy dozvíme, třeba také ne, možná nakonec bude vysvětlení fádní a jednoduché. Nicméně po přečtení bych se sbalil, zajel tam a viděl to na vlastní oko :-)


Já jsem smrt
březen - duben 2021
Já jsem smrt 2016, Chris Carter

Pocity z knihy zajímavé, zaskočila mě až neuvěřitelná čtivost, nebo jak to nazvat, což jsou vlastně skoro všechny knihy tohoto autora. To popisované mučení a trýznění bylo až někdy nechutné a taky nevím, kam na ty "nápady" chodí, ale asi se moc nebudu mýlit, když jeho další kniha bude ještě brutálnější. Jo a vraha jsem taky neodhalil :-)


Okamžik pravdy
březen 2021 (23.-28.)
Okamžik pravdy 2019, Steve Berry

I když v knížce bylo několik věcí, které byli trochu za hranou (ex-agenti FBI, střelba a vraždy v Disneylandu, atd.), mě osobně se krásně a příjemně četla, měla spád a čtenář se toho poměrně dost dozvěděl o M. L. Kingovi, kterého jsem si ještě dogooglil na netu. Viděl bych to tak na devadesát %, ale autora mám rád, takže bůra :-).


Město nekonečné noci
? - březen 2021
Město nekonečné noci 2018, Lincoln Child

Pro co jsem si šel, to jsem stopro dostal. Napínavé čtení, kdy se chcete dozvědět, kdo je ten novodobý Kat. Pendergast už také není ve své nej formě , už zrovna není nejmladší, ale pořád mu to v hlavě šrotuje a pálí. Za mě spokojenost.


Závrať
březen 2021 (15.-18.)
Závrať 1972, Pavel Šestakov

Knížku jsem našel zapadlou v knihoboudě, nevím jestli mi byl povědomý autor nebo čím mě "nadchla". Moc jsem od ní neočekával, ale nakonec mě tedy celkem slušně překvapila. Jak to na začátku příběhu příběhu vypadalo jednoduše, konec byl psychologický majstrštyk detektiva Mazina. Na to, že příběh se odehrává před padesáti lety v Russii, nebylo to vůbec nejhorší.


Ostrov pokladů
březen 2021 (08.-14.)
Ostrov pokladů 1967, Robert Louis Stevenson

Parádní dobrodrůžo, četl jsem ji po několikáté, ač ji znám prakticky nazpaměť, nikdy nezklame. Piráti, poklad, ostrov, Silver a Jim - to prostě nemůže zklamat.


Pes baskervillský
březen 2021 (02.-07.)
Pes baskervillský 1978, Arthur Conan Doyle

Tak román dočten byl jest. Krásně napsaná kniha jakousi to staroslovenštinou, bavilo mě to. No a co dodat? Klasika klasik, nej příběh Sherlocka a Watsona. Docela mi bylo líto všech těch postav, které bydlely v onom močále a "bařině". A pejska vlastně také.


R.U.R.
únor 2021 (25.-28.)
R.U.R. 2004, Karel Čapek

V této době covidové mi to přišlo jako dosti aktuální téma. Pevně věřím, že přežijí a zvítězí lidé a ne jen někteří vyvolení "roboti".


Hana
únor 2021 (21.-24.)
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Neobyčejný příběh nevšedních dnů, které prožívají obyčejní a všední lidé v době, kdy se odehrává. Musím smeknout, kniha parádní. Úplně mě to vtáhlo do děje. Co se týče Hany, tak ta přežít nechtěla a nevyšlo jí to i když na konci se s tím nejspíš smířila.


Šaman
? - únor 2021
Šaman 1995, Noah Gordon

Kniha je krásně napsaná, hrozně příjemně se četla. V některých pasážích jsem byl i naštvaný, co udělali běloši indiánům, o černoších, kteří vlastně ještě před několika lety byli otroci a takové to sobectví, kdy Alden byl u toho, kdy zabili Makwu a dokázal na farmě být až do svého skonání a ještě škodil. Také byla zajímavá strava, hygiena, atd. v zajateckých táborech a vůbec to celé felčařské řemeslo, kdy se veškeré amputace dělali bez narkózy, popř. s trochou whisky. No prostě takový ten syrový způsob života. Určitě přečíst.


Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře
březen 2016 - leden 2021
Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře 2004, Mika Waltari

Tak jsem ho konečně dočetl. Až na to, že to je pořádná bichle, je v ní obrovské množství moudra a to i v dnešní době. Co se týče povinné četby, tak bych se k ní také přikláněl, a když ne povinně, tak alespoň pro rady a rozumy v ní napsané.


Klinika
leden 2021 (22.-23.)
Klinika 2001, Jonathan Kellerman

Knížka nebyla nejhorší, ale zase žádná hitparáda. Musím uznat, že se četla příjemně a měla i spád, akorát mi tam prostě něco chybělo.


Příběhy Sherlocka Holmese
prosinec 2020 - leden 2021
Příběhy Sherlocka Holmese 1971, Arthur Conan Doyle

No tak co dodat, Sherlock si řeší co nejvíce zamotané příběhy dle vlastní jednoduché logické dedukce. Musí si co nejvíce zaměstnat mozek, aby nespadl do toho svého drogového deliria. Je to vlastně takový samouk, který je chytřejší než celý Scotland Yard a to se mi na něm líbí.


Vražda v zastoupení
prosinec 2020 (21.-28.)
Vražda v zastoupení 2008, Josef Škvorecký

Za mě parádní detektivka z protektorátní doby, která zrovna nekončila happyendem. Krásně popsané detaily za této doby, např. nedostatek a náhražky alkoholu, kdy měl prakticky cenu zlata nebo obrazu. Auto předělané na dřevoplyn apod. Jinak krásné a svižné čtení s koncem, který nejspíš odpovídá v době, v které se příběh odehrává.


Vražda mlsného humoristy
20. prosinec 2020
Vražda mlsného humoristy 1990, Miloslav Švandrlík

Pěkná, lehká, čtivá povídka s detektivní zápletkou, kdy se čtenář pobaví a pousměje. Po celou dobu čtení se mi sbíhaly sliny. Já osobně po přečtení jsem vstal a šel si něco ukuchtit (tedy jen se žampiony:-))


Firma
prosinec 2020 (13.-16.)
Firma 2000, John Grisham

Knížku jsem našel v knihovně, četl jsem ji cca před patnácti lety, kdy se mi opravdu líbila a dlouho jsem ji měl v žebříčku hodně nahoře. Teď s odstupem času to zas taková hitparáda nebyla, ale stejně má něco do sebe. Chudý, mladý právník je vtažen mezi ostřílené dinosaury, kteří se neštítí ničeho. Nakonec je rád, že se z toho dostane se zdravou kůží. Zajímavé je zamyslet se, co je víc, jestli peníze nebo život :-).


První cesta kolem světa
prosinec 2020 (01.-02.)
První cesta kolem světa 1922, James Cook

Tak zase něco jiného, než klasická četba. Tento autor toho za svůj život zažil minimálně na sto knih. Zajímavé se ponořit do doby, v které žil, do zemí, které navštívil a co všechno prožil. Prostě akce, dobrodrůžo, objevování.


Unikající svět: Jak globalizace mění náš život
listopad 2020 (14.-17.)
Unikající svět: Jak globalizace mění náš život 2000, Anthony Giddens

Kniha, rozdělená do pěti kapitol, která vyvolává obrovské množství otázek a odpovědí, na které si každý čtenář musí odpovědět sám. Nejvíce k zamyšlení mne vedla otázka: zda je lepší žít v tradiční rodině (prakticky bez možnosti rozvodu), když jsou v ní partneři nešťastní, nebo v jiném systému a ten život si přizpůsobit situaci?


Mimosmyslové vnímání - Svět je jiný, než myslíme
říjen - listopad 2020
Mimosmyslové vnímání - Svět je jiný, než myslíme 2014, Russel Targ

Autor evidentně věří v to, co si myslí, dělá i píše. Kniha zajímavá se spoustou údajů o fungování mysli, prekognici a celkově takový zajímavý náhled na něco, co si asi většina z nás nedokáže představit. Dle autora většina z nás má vrozené vlastnosti, které dokážeme rozvinout a paranormálně uhádnout či popsat, co se např. nalézá ve vedlejší místnosti v neprůhledném obalu, který tam před chvílí zanechal váš blízký. Proč to nevyzkoušet? Musím dát 5 hvězd.


Náboženství Japonska
říjen 2020 (12.-29.)
Náboženství Japonska 1999, Byron Earhart

Tak předně musím hodnotit, jaký je rozdíl mezi náboženstvím v Evropě a v Asii. Konkrétně Japonsko převzalo nejvíce tradic z náboženství Číny a Indie. Částečně i křesťanství, které bylo po cca 150 letech zakázáno a perzekuováno. Zajímavý je uctívání božstev, uctívání hor a přírody. V knize jsou popsány i různé příklady a vlastně i celá historie.


Soudce a jeho kat / Podezření
? - říjen 2020
Soudce a jeho kat / Podezření 2006, Friedrich Dürrenmatt

Pěkná kniha k zamyšlení o propojení dobra a zla, chudoby a peněz, lidských hodnot a moci. Pěkně vykreslené a do detailu popsané postavy. Povídka Podezření se mi líbila o něco více, ke konci to už bylo hodně napínavé až psycho.


Šaolin. Tajemství vnitřní síly
září 2020 (14.-30.)
Šaolin. Tajemství vnitřní síly 2016, Thomas Späth

Pěkně napsaná kniha, čtivá a kdo se chce něco dozvědět, tak ho kniha nezklame. Nejvíce jsou dle mého zajímavé pasáže o západním a východním pojetí hodnot, které máme v sobě. Určitě přečíst.


Skalpel
září 2020 (02.-13.)
Skalpel 1998, Paul Carson

Pěkná, čtivá detektivka, ke konci s parádním spádem, kdy jsem to chtěl dočíst co nejdříve, abych se dozvěděl, jak to dopadne. Nic mě nenapadá, co bych vytknul, takže plný počet.


Lovcovy zápisky
červen - červenec 2020
Lovcovy zápisky 1950, Ivan Sergejevič Turgeněv

Úplně o lovu to zrovna není, ale vše je vynahrazeno krásným popisem ruské přírody, lidí, žijící před hafo lety , kde se možná až dosud nic nezměnilo. Příběhy obyčejných lidí - dnes tu člověk je, zítra být nemusí.


Písky Sakkáry
květen 2020 (23.-28.)
Písky Sakkáry 2000, Glenn Meade

Je zajímavé si uvědomit, kdyby se ten záměr, co měli hlavní hrdinové, ve finále vlastně hlavní hrdinka(Ráchel), zrealizoval (na Roosevelta vystřelila). Byl to hezký příběh na který se čtenář může dívat z různých úhlů pohledu, vše propracované, že se to prostě musí přečíst až do konce.


Poklad
květen 2020 (10.-13.)
Poklad 1999, Lincoln Child

Kniha je napínavá, čtivá, prostě žůžo dobrodrůžo. Nečekal jsem žádnou detektivku, spíše pohodové čtení s troškou toho "bojení se" a čekání jak to vlastně celé dopadne. Mám rád autory a knihy od nich se superagentem Pendergastem, ale tato kniha mě také bavila.


Pan Poirot se vrací
duben - květen 2020
Pan Poirot se vrací 1976, Agatha Christie

Parádní čtení, logika a psychologie Hercula Poirota vskutku až neuvěřitelná. Na všechno se dívat z různých úhlů pohledu a nakonec se vše vyřeší. Je zajímavé, že to co člověk vidí a myslí si, že to tak je, ve finále to vlastně nemusí ve skutečnosti být. A jak říká Hercule Poirot "Já si to nemyslím, já to vím".


Odkaz královny Nefertiiti
duben 2020 (17.-23.)
Odkaz královny Nefertiiti 1974, Jerzy Glowacki

Taková krátká rychlá detektivka s poměrně zajímavým egyptským příběhem, ale asi tak že to přečtete, založíte do knihovny nebo pošlete do knihobudky dále.


18 oříšků k rozlousknutí
duben 2020 (04.-16.)
18 oříšků k rozlousknutí 1976, Agatha Christie

Příjemné pohodové čtení, i když to jsou povídky prakticky z "pravěku", pořád se to krásně čte a čtenáře to nutí přemýšlet.


Dobrodružství lovců nosorožců
duben 2020 (01.-15.)
Dobrodružství lovců nosorožců 1937, Bengt Berg

Je to takové příjemné dobrodružství mladého kluka, který vyrazí s výpravou za nosorožci. Spíše taková pohádka, ale na tu dobu to nejspíš bylo ucházející.


Uchop kopřivu
březen 2020 (29.-31.)
Uchop kopřivu 2015, Ursula Fleming

Kniha o bolesti a jak jí zvládat. Všechny věty v této knize naprosto pravdivé. Autorka určitě toho za život hodně zažila při léčení pacientů s bolestí (fyzickou i duševní). No tato kniha ve mě ještě nejspíš dlouho setrvá.


Golem
březen 2020 (27.-28.)
Golem 2010, G. Meyrink (pseudonym)

Zajímavá emočně mystická kniha, která měla svojí atmosféru. Nicméně poměrně těžká na začtení se a některé části jsem musel číst vícekrát, abych pochopil, o co go, ale měla svého "ducha".


Dokonalá bouře
27. březen 2020
Dokonalá bouře 2000, Sebastian Junger

Pěkný příběh plný osudu lidí, kteří se věnují rybolovu. Všechno klape jak má, dokud nepřijde obr-vlna.


Dobyvatelé ztracené archy
? - březen 2020
Dobyvatelé ztracené archy 2008, Thomas Campbell Black

Knížku jsem našel po dlouhé době, přečetl a prakticky jsem si navodil film. Takže komu se líbí film, bude se líbit i kniha a to i naopak.


Mít a nemít
březen 2020 (23.-24.)
Mít a nemít 2014, Ernest Hemingway

Kniha neurazila, ale ani nenadchla. Bylo tam pár lepších záblesků, ale jinak to bylo čtení o ničem.


Inkvizice
březen 2020 (19.-22.)
Inkvizice 2004, Grzegorz Ryś

Poměrně těžké čtení, hodně technických fakt a letopočtů, až se v tom čtenář moc nevyzná.


Odměna
březen 2020 (16.-19.)
Odměna 2006, Jarmila Loukotková

Je to takový psycho příběh, který chytne a nepustí. Dopodrobna popsané postavy i životy, jak to v době komunismu vypadalo. Vladimír Brázdil i IQ tykve s cílem dostat se z životní šedi a paní Marcela, panička, která je z jiné společnosti. Marcela - i když už ví, že se stane obětí, s ledovým klidem toto přijme a Vladimírovi připraví snad ještě horší smrt - zblázněním.


1