Jerry H

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Tak zase parádní kousek od Cartera. Ať čte člověk od něho jakoukoliv knihu, ví co ho čeká, takže si opravdu pak nemůže stěžovat :-). Hafo brutality, psycho, sado-maso, mučení, umírání v bolestech, atd. Na druhou stranu neuvěřitelná čtivost a krátké kapitoly, které už prostě "musím to dočíst", dělá z jeho knih ty nej v mé knihovně. Takže bezprostředně po přečtení a ještě s trochu staženými útroby mu dávám zasloužených pět hvězd, jelikož si to určitě zaslouží.

MacbethMacbethJo Nesbø

No tak také se nedokážu ubránit srovnávat autora s příběhy s Harrym Holem, takže mám takové menší dilema, jestli hodnotím knihu nebo autora. Nicméně kniha mě krásně vtáhla do děje, bylo tam pár skutečností, které by v realitě nejspíš nebyly možné (moc vražd, které Macbethovi lehce prošly), ale čtení to bylo pěkné. Dávám čtyřku, každopádně kdyby to napsal někdo jiný než Jo Nesbo, tak bych dal možná i pětku.

Sběratel kostíSběratel kostíJeffery Deaver

Parádní detektivka, od začátku až do konce se četla prakticky sama. Pěkná zápletka, trošku brutality, napětí k prasknutí, zajímavý závěr. Co dodat? Nenapadá mě nic.

Poselství věčnostiPoselství věčnostiErich von Däniken

Krásné vtáhnutí do úvah, kdy, jak, co a hlavně proč? Třeba se to někdy dozvíme, třeba také ne, možná nakonec bude vysvětlení fádní a jednoduché. Nicméně po přečtení bych se sbalil, zajel tam a viděl to na vlastní oko :-)

Já jsem smrtJá jsem smrtChris Carter

Pocity z knihy zajímavé, zaskočila mě až neuvěřitelná čtivost, nebo jak to nazvat, což jsou vlastně skoro všechny knihy tohoto autora. To popisované mučení a trýznění bylo až někdy nechutné a taky nevím, kam na ty "nápady" chodí, ale asi se moc nebudu mýlit, když jeho další kniha bude ještě brutálnější. Jo a vraha jsem taky neodhalil :-)

Okamžik pravdyOkamžik pravdySteve Berry

I když v knížce bylo několik věcí, které byli trochu za hranou (ex-agenti FBI, střelba a vraždy v Disneylandu, atd.), mě osobně se krásně a příjemně četla, měla spád a čtenář se toho poměrně dost dozvěděl o M. L. Kingovi, kterého jsem si ještě dogooglil na netu. Viděl bych to tak na devadesát %, ale autora mám rád, takže bůra :-).

Město nekonečné nociMěsto nekonečné nociLincoln Child

Pro co jsem si šel, to jsem stopro dostal. Napínavé čtení, kdy se chcete dozvědět, kdo je ten novodobý Kat. Pendergast už také není ve své nej formě , už zrovna není nejmladší, ale pořád mu to v hlavě šrotuje a pálí. Za mě spokojenost.

ZávraťZávraťPavel Šestakov

Knížku jsem našel zapadlou v knihoboudě, nevím jestli mi byl povědomý autor nebo čím mě "nadchla". Moc jsem od ní neočekával, ale nakonec mě tedy celkem slušně překvapila.
Jak to na začátku příběhu příběhu vypadalo jednoduše, konec byl psychologický majstrštyk detektiva Mazina. Na to, že příběh se odehrává před padesáti lety v Russii, nebylo to vůbec nejhorší.

Ostrov pokladůOstrov pokladůRobert Louis Stevenson

Parádní dobrodrůžo, četl jsem ji po několikáté, ač ji znám prakticky nazpaměť, nikdy nezklame. Piráti, poklad, ostrov, Silver a Jim - to prostě nemůže zklamat.

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Tak román dočten byl jest. Krásně napsaná kniha jakousi to staroslovenštinou, bavilo mě to. No a co dodat? Klasika klasik, nej příběh Sherlocka a Watsona. Docela mi bylo líto všech těch postav, které bydlely v onom močále a "bařině". A pejska vlastně také.

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

V této době covidové mi to přišlo jako dosti aktuální téma. Pevně věřím, že přežijí a zvítězí lidé a ne jen někteří vyvolení "roboti".

HanaHanaAlena Mornštajnová

Neobyčejný příběh nevšedních dnů, které prožívají obyčejní a všední lidé v době, kdy se odehrává. Musím smeknout, kniha parádní. Úplně mě to vtáhlo do děje. Co se týče Hany, tak ta přežít nechtěla a nevyšlo jí to i když na konci se s tím nejspíš smířila.

ŠamanŠamanNoah Gordon

Kniha je krásně napsaná, hrozně příjemně se četla. V některých pasážích jsem byl i naštvaný, co udělali běloši indiánům, o černoších, kteří vlastně ještě před několika lety byli otroci a takové to sobectví, kdy Alden byl u toho, kdy zabili Makwu a dokázal na farmě být až do svého skonání a ještě škodil. Také byla zajímavá strava, hygiena, atd. v zajateckých táborech a vůbec to celé felčařské řemeslo, kdy se veškeré amputace dělali bez narkózy, popř. s trochou whisky. No prostě takový ten syrový způsob života. Určitě přečíst.

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Tak jsem ho konečně dočetl. Až na to, že to je pořádná bichle, je v ní obrovské množství moudra a to i v dnešní době. Co se týče povinné četby, tak bych se k ní také přikláněl, a když ne povinně, tak alespoň pro rady a rozumy v ní napsané.

Klinika v Beverly HillsKlinika v Beverly HillsJonathan Kellerman

Knížka nebyla nejhorší, ale zase žádná hitparáda. Musím uznat, že se četla příjemně a měla i spád, akorát mi tam prostě něco chybělo.

Sněžná slepotaSněžná slepotaKen Follett

Krásné napínavé čtení se spádem hned od začátku. V této době coronavirové i poměrně čtení aktuální. Akorát mi přišlo, že ten konec byl poměrně odfláknut. Rád bych se dozvěděl proč a a za jakým účelem chtěli ti překupníci vir dostat mezi lidi. No ale to se nejspíš nedozvím (můžu si domyslet:-)).

Příběhy Sherlocka HolmesePříběhy Sherlocka HolmeseArthur Conan Doyle

No tak co dodat, Sherlock si řeší co nejvíce zamotané příběhy dle vlastní jednoduché logické dedukce. Musí si co nejvíce zaměstnat mozek, aby nespadl do toho svého drogového deliria. Je to vlastně takový samouk, který je chytřejší než celý Scotland Yard a to se mi na něm líbí.

Vražda v zastoupeníVražda v zastoupeníJosef Škvorecký

Za mě parádní detektivka z protektorátní doby, která zrovna nekončila happyendem. Krásně popsané detaily za této doby, např. nedostatek a náhražky alkoholu, kdy měl prakticky cenu zlata nebo obrazu. Auto předělané na dřevoplyn apod. Jinak krásné a svižné čtení s koncem, který nejspíš odpovídá v době, v které se příběh odehrává.

28.12.2020

Vražda mlsného humoristyVražda mlsného humoristyMiloslav Švandrlík

Pěkná, lehká, čtivá povídka s detektivní zápletkou, kdy se čtenář pobaví a pousměje. Po celou dobu čtení se mi sbíhaly sliny. Já osobně po přečtení jsem vstal a šel si něco ukuchtit (tedy jen se žampiony:-))

20.12.2020

FirmaFirmaJohn Grisham

Knížku jsem našel v knihovně, četl jsem ji cca před patnácti lety, kdy se mi opravdu líbila a dlouho jsem ji měl v žebříčku hodně nahoře. Teď s odstupem času to zas taková hitparáda nebyla, ale stejně má něco do sebe. Chudý, mladý právník je vtažen mezi ostřílené dinosaury, kteří se neštítí ničeho. Nakonec je rád, že se z toho dostane se zdravou kůží. Zajímavé je zamyslet se, co je víc, jestli peníze nebo život :-).

16.12.2020

První cesta kolem světaPrvní cesta kolem světaJames Cook

Tak zase něco jiného, než klasická četba. Tento autor toho za svůj život zažil minimálně na sto knih. Zajímavé se ponořit do doby, v které žil, do zemí, které navštívil a co všechno prožil. Prostě akce, dobrodrůžo, objevování.

02.12.2020

Unikající svět: Jak globalizace mění náš životUnikající svět: Jak globalizace mění náš životAnthony Giddens

Kniha, rozdělená do pěti kapitol, která vyvolává obrovské množství otázek a odpovědí, na které si každý čtenář musí odpovědět sám. Nejvíce k zamyšlení mne vedla otázka: zda je lepší žít v tradiční rodině (prakticky bez možnosti rozvodu), když jsou v ní partneři nešťastní, nebo v jiném systému a ten život si přizpůsobit situaci?

17.11.2020

Mimosmyslové vnímání - Svět je jiný, než myslímeMimosmyslové vnímání - Svět je jiný, než myslímeRussel Targ

Autor evidentně věří v to, co si myslí, dělá i píše. Kniha zajímavá se spoustou údajů o fungování mysli, prekognici a celkově takový zajímavý náhled na něco, co si asi většina z nás nedokáže představit. Dle autora většina z nás má vrozené vlastnosti, které dokážeme rozvinout a paranormálně uhádnout či popsat, co se např. nalézá ve vedlejší místnosti v neprůhledném obalu, který tam před chvílí zanechal váš blízký. Proč to nevyzkoušet? Musím dát 5 hvězd.

14.11.2020

Náboženství JaponskaNáboženství JaponskaByron Earhart

Tak předně musím hodnotit, jaký je rozdíl mezi náboženstvím v Evropě a v Asii. Konkrétně Japonsko převzalo nejvíce tradic z náboženství Číny a Indie. Částečně i křesťanství, které bylo po cca 150 letech zakázáno a perzekuováno. Zajímavý je uctívání božstev, uctívání hor a přírody. V knize jsou popsány i různé příklady a vlastně i celá historie.

29.10.2020

Soudce a jeho kat / PodezřeníSoudce a jeho kat / PodezřeníFriedrich Dürrenmatt

Pěkná kniha k zamyšlení o propojení dobra a zla, chudoby a peněz, lidských hodnot a moci. Pěkně vykreslené a do detailu popsané postavy. Povídka Podezření se mi líbila o něco více, ke konci to už bylo hodně napínavé až psycho.

11.10.2020

Šaolin. Tajemství vnitřní sílyŠaolin. Tajemství vnitřní sílyThomas Späth

Pěkně napsaná kniha, čtivá a kdo se chce něco dozvědět, tak ho kniha nezklame. Nejvíce jsou dle mého zajímavé pasáže o západním a východním pojetí hodnot, které máme v sobě. Určitě přečíst.

30.09.2020

SkalpelSkalpelPaul Carson

Pěkná, čtivá detektivka, ke konci s parádním spádem, kdy jsem to chtěl dočíst co nejdříve, abych se dozvěděl, jak to dopadne. Nic mě nenapadá, co bych vytknul, takže plný počet.

13.09.2020

Lovcovy zápiskyLovcovy zápiskyIvan Sergejevič Turgeněv

Úplně o lovu to zrovna není, ale vše je vynahrazeno krásným popisem ruské přírody, lidí, žijící před hafo lety , kde se možná až dosud nic nezměnilo. Příběhy obyčejných lidí - dnes tu člověk je, zítra být nemusí.

17.07.2020

Písky SakkáryPísky SakkáryGlenn Meade

Je zajímavé si uvědomit, kdyby se ten záměr, co měli hlavní hrdinové, ve finále vlastně hlavní hrdinka(Ráchel), zrealizoval (na Roosevelta vystřelila). Byl to hezký příběh na který se čtenář může dívat z různých úhlů pohledu, vše propracované, že se to prostě musí přečíst až do konce.

28.05.2020

PokladPokladLincoln Child

Kniha je napínavá, čtivá, prostě žůžo dobrodrůžo. Nečekal jsem žádnou detektivku, spíše pohodové čtení s troškou toho "bojení se" a čekání jak to vlastně celé dopadne. Mám rád autory a knihy od nich se superagentem Pendergastem, ale tato kniha mě také bavila.

13.05.2020