zuzina88 zuzina88 komentáře u knih

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Příklad toho, že (někdy) méně znamená více. Velmi útlá kniha má neuvěřitelně silný příběh. I když jsem viděla film, a ne jen jednou, přesto jsem tuto knihu zhltla - no s úžasem - jak je možné barvitě, živě popsat příběh, a přitom se neuchylovat k nějakým rozvláčným popisům. Nemám ráda srovnávání,a nechci srovnávat nesrovnatelné, ale když si vybavím trilogii paní Rowlingové - Volání kukačky, Hedvábník a Ve službách zla, které jsem nedávno přečetla, tak jsem přesvědčená, že by měla jít paní Rowlingová k panu Schlinkovi do učení :-)

14.09.2016 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Knihu stojí za to si přečíst, i když jste viděli film. Je tam popsána skvěle temná atmosféra začátku války a hlavně na konci jsou úryvky z deníku Wilma Hosenfelda... Zatím jsem nečetla tak lidský pohled příslušníka wehrmachtu na vyvražďování Židů v druhé světové válce... Jinak příběh Wladyslawa Szpilmana je podle mne nejen příběhem o Zázraku - protože tenkrát bylo opravdu Zázrak přežít - ale i příběhem o lidské vůli přežít... Szpilman o svůj život bojoval - i když příšel o celou rodinu - a to je velmi inspirativní...

14.09.2016 5 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Příběh skvělý, Luther charizmatický, kniha se čte jedním dechem. Jsem ráda, že jsem díky této knize objevila seriál, který nyní shlížím. Nicméně za brutalitu srážím jednu hvězdu - na knize by mělo být varování - NEVHODNÉ PRO MILOVNÍKY ZVÍŘAT... :-(

21.08.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak jsem dospěla k tomu, že ty velké reklamní bubliny nakonec knihám vlastně škodí. Většina čtenářů pak řekne - no, čekal jsem víc... (tady se ukazuje moudrost Třetí dohody - nevytvářejte domněnky :-) ) Myslím, že kdyby člověk tuto knihu četl bez předchozí mediální masáže, vychutná si ji lépe, protože ji bude číst bez nějakých velkých očekávání.
Kniha mě moc bavila, pro mne velmi originální hlavní hrdinka, kterou čtenář buď nesnáší nebo lituje... Další postavy se vyvíjejí postupně, jsou nejednoznačné. Každopádně, když teď pojedu vlakem, na Rachel si vzpomenu... A gin s tonikem si brát nebudu :-)

08.08.2016 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Druhá kniha od Picoult, kterou jsem četla. Opět každou kapitolu vyprávěl někdo jiný, což mi trochu vadí, ale to je můj problém. Táta, pro kterého jsou vlci důležitější než rodina, to jsem nemohla zkousnout i když ti vlci byli určitě prima :-) Říkala jsem si, že takoví muži by se neměli ženit... Jediné, co mě osobně přišlo od autorky přehnané a byla nakonec odhalená Lukova nevěra. Přišlo mi to zbytečné a nepravděpodobné, že by necítil vinu za synův odchod, a třeba ho tajně nekontaktoval... Nejsympatičtější mě byl Edward.

02.08.2016 4 z 5

Cesty osudu Cesty osudu Danielle Steel

Třetí kniha od Steelové, kterou jsem v posledním měsíci přečetla. Po úžasné Záležitosti srdce a Narozeninách mi tento román připadá o dost slabší. Na mne dost ukňourané a roztahané, bez výraznějších postav.

24.07.2016 2 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Po prvních stranách, kdy jsem se malinko ztrácela, jsem se začetla a knihu už téměř nepustila až do přečtení :-) Když už jsem měla před sebou posledních 100 stran, bylo mi líto, že příběh skončí, tak se mi v něm zalíbilo. Sympatické postavy (samozřejmě až na Perryho), krásné prostředí - a hlavně napětí až do konce. Tak mě napadlo, proč vlastně úspěšné knihy nemají pokračování, jako mají úspěšné filmy??? Kdejakého filmu máme "jedničku, dvojku" - a výborné knihy nemají(no možná jen Věčná Ambra, ale pokračování není od původní autorky). Takže se moc těším na seriál HBO Sedmilhářky, hraje v něm Nicole Kidman a Reese Whiterspoon (nevím která hraje kterou postavu).

22.07.2016 5 z 5

Narozeniny Narozeniny Danielle Steel

Druhá kniha od Steelové, kterou jsem četla, a opět jsem "slupla" za jediný den. Doporučuji, pokud máte lehkou depku a potřebujete si odpočinout. Nenáročné, ale inteligentní čtení. Sympatické postavy, vyprávění lehce plyne od začátku do konce, a já jako čtenář byla vtáhnuta do děje a s postavami sdílela jejich život...

13.07.2016 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Tak nevím, pro koho by měla být kniha více varováním - pro rodiče, nebo pro náctileté? Pro mne, jako pro matku, mrazivé čtení. Zvláště proto, že Amelie byla tak skvělá chytrá holka...
Před toto knihou jsem přečetla Je to i můj život - a nevím, kdo skončil hůř - Anna, nebo Amelia? Každopádně asi přejdu na nějakou veselejší četbu :-)

11.07.2016 4 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Knihu jsem poprvé četla už před lety, a nyní, také kvůli tomu, že jsem shlédla i film, jsem ji přečetla znovu. Opravdu výborná, i když samozřejmě to není veselé čtení. Přikláním se k názorům některých odborníků, že neměla být popravena, protože byla opravdu nemocná.
Je smutné, že cítila, že je s ní něco v nepořádku, a hledala odbornou pomoc, ale byla odmítnuta... Zajímalo by mě, jaké měli či mají (pokud ještě žijí) psychiatři, kteří ji odmítli, spaní...

11.07.2016 5 z 5

Záležitost srdce Záležitost srdce Danielle Steel

První kniha od Steelové, kterou jsem četla. Možná, že proto, že jsem moc neočekávala (brala jsem jako lehké letní čtení), byla jsem docela nadšená, knihu jsem "slupla" za jediný den... Velmi příjemné vyprávění, velmi uvěřitelné postavy - hlavně Finn. Trochu jsem něco podobného zažila, takže mi občas běhal mráz po zádech. Takže odpouštím autorce i drobné chybky a nelogičnosti (např. Finn byl opravdu Sir a dostal Národní cenu za beletrii - když psal, jak je na konci, takové sračky??? ) a dávám pět hvězd...

11.07.2016 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nejdříve jsem viděla film - který mě naprosto dostal, takže jsem ho viděla třikrát, a pak si přečetla filmu. Myslím, že se filmaři své práce zhostili na výbornou, film dost ctí předlohu, a myslím, že - celkem výjimečně - je tentokrát film lepší než předloha. V knize mi vadily kapitoly, kterou vyprávěl pokaždé někdo jiný, a já se tak občas ztrácela. Co mi přišlo ve filmu pravděpodobnější, je soudkyně, která se zhroutila po úmrtí dcery - ne soudce, a konec filmu. V knize mi přišel konec - no dost zbytečně drsný. Nemohu se nezmínit o fantastickém hereckém obsazení ve filmu - hlavně o Abigail Breslin (Anna) a Sofii Vassilievě (Kate), které jsem i při čtení knihy měla stále před očima...
Jinak téma opravdu velmi kontraverzní (trochu mi to připomnělo sci-fi film Ostrov z budoucnosti, kdy se "vyráběly" lidské klony na "součástky") - v knize i ve filmu jsem nenáviděla Anninu a Kateinu matku, ale zároveň, jako matka, jsem si říkala, kdoví, jak bych se v takové situaci zachovala já...

11.07.2016 4 z 5

Příští rok o rok mladší - jenom pro dámy Příští rok o rok mladší - jenom pro dámy Chris Crowley

Skvělá motivační knížka pro padesátnice i starší. Škoda jen, že je příšerně napsaná, nebo přeložená - nebo obojí.
Autoři jsou dva - jeden lékař a druhý laik, který prezentuje své zkušenosti - a mě dost vadilo, že není poznat, kterou kapitolu který napsal. Některé pasáže jsou zoufale rozvláčné, ukecané, což může čtenáře odradit. Protože mi šlo především o myšlenku, obsah knihy, vydržela jsem to, ale dost jsem trpěla :-) Škoda, protože jinak je obsah dost důležitý - autoři doporučují abychom ve středním a vyšším věku sportovali - cituji - "od teď až do smrti sportujte 6x týdně." Jejich vysvětlení důležitosti každodenního pohybu je logický. Na příkladech ze svého života i lékařské praxe dokazují, jak je důležité se hýbat - a nejen se hýbat (golf autoři nepovažují za pohyb), ale 4x týdně aerobní trénink a 2x týdně posilovat. A to je rada nejen pro sportovce, ale i pro nás všechny ostatní, kteří dosud nikdy nesportovali.
Ve druhé části knihy se autoři zabývají optimismem, důležitostí zachování kontaktů a důležitostí nějaké práce, i když je člověk již v důchodu.

15.06.2016 4 z 5

101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě Arnold Allan Lazarus

Tato knížka je výborná, jen mi vadí děsný komerční název a podle mého názoru dost trapná obálka... No, asi se to takhle prodává lépe...

Jinak tato kniha je mi sympatická krátkými kapitolkami o různých problémech (zlozvyky, nespavost, prokrastinace, negativní myšlení, nerealistické cíle, úzkosti, fobie, různé psychické poruchy, atd. atd.) a jejich řešení. Netrpí nějakými zbytečným "vykecáváním se", ale představuje problémy se kterými se ve svých životech potkáváme, a nabízí řešení. Samozřejmě to není samospásná publikace, ale myslím, že si v ní každý může najít tu svoji "achilovu patu" a inspirovat se řešeními, které autoři nabízejí.

23.05.2016 4 z 5

Měl jsem zůstat doma / Koně se přece střílejí Měl jsem zůstat doma / Koně se přece střílejí Horace McCoy

Toto není moc veselé čtení. V žádném případě to není lehká četba do metra nebo na dovolenou. Nicméně tuto útlou knížku velmi doporučuji, neboť v ní není Hollywood lakován narůžovo, nýbrž je to drsná realita lidí, kterým se nevydařil "americký sen".
Mimochodem možná znáte stejnojmenný film Koně se přece střílejí s Jane Fondovou v hlavní roli, který byl zfilmován podle této předlohy. Podle mého názoru film velmi skvěle vykreslil smutný, ale realistický, příběh tohoto románu.

23.05.2016 5 z 5

Třikrát vražda z posedlosti Třikrát vražda z posedlosti Patricia Highsmith

Tři detektivní příběhy bez detektiva. Cizinci ve vlaku - originální příběh "vyměněné vraždy" byl zfilmován už v roce 1951 samotným Hitchcockem. Houkání sovy je úžasný příběh neurotického muže sledujícího neznámou dívku, která se do něj nakonec nešťastně zamiluje, a do jejichž vztahu zasahuje psychotická mužova exmanželka a dívčin cholerický přítel. Rovněž zfilmováno, ale film, podle mého názoru ani náhodou nebyl schopen vystihnout jemné nuance příběhu. Třetí příběh, Posedlost láskou, je můj nejoblíbenější - vypráví příběh nešťastně zamilovaného muže, který žije svůj život v nereálných iluzích.

Všechny tři příběhy mají společné duševně vykolejené hrdiny (ale i vedlejší postavy), kteří se marně snaží naplnit své životní sny.

23.05.2016 5 z 5

Bez motivu Bez motivu * antologie

Detekktivní povídky Tančící detektiv a Bez motivu patří mezi nejlepší, které jsem kdy četla.

Socha vzdechů Socha vzdechů Magda Szabó

Kniha s úžasnou atmosférou církevní školy pro dívky. Kniha, ke které se vracím již 40 let, a nestydím se za to:-) Skvěle popsané pocity mladé dívky, která je vytržena ze svého domova, a kvůli válce a bezpečí umístěna do kláštera.

22.05.2016 5 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Geniální kniha geniálního spisovatele. Podle mého názoru zatím žádné filmové zpracování - a jsou jich opravdu desítky - nepředčilo knihu. Ze všech se mi pouze líbí verze s Jeanem Maraisem. Nicméně do žádného filmového zpracování se nedostaly všechny ty fantastické nuance z knihy.

Tygřík Vaska Tygřík Vaska Olga Vasiljevna Perovskaja

Moje milovaná kniha v dětství... celé dětství jsem se k ní vracela, a nyní jí schovávám pro vnoučata. Neuvěřitelná atmosféra ruského venkova a rodiny obklopené zvířaty. Tak bych tam s nimi chtěla žít! Skvělé ilustrace pana Hanáka.