Měl jsem zůstat doma / Koně se přece střílejí

Měl jsem zůstat doma / Koně se přece střílejí https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69325/bmid_mel-jsem-zustat-doma-kone-se-prece--ZWj-69325.jpg 4 42 6

Společné vydání dvou románů (Měl jsem zůstat doma, 1938; Koně se přece střílejí, 1935) amerického prozaika Horace McCoye (1897–1955), které nemilosrdně a bez příkras vypovídají o tragédii generace Ameriky třicátých let, o ztrátě iluzí, o lidské důstojnosti a ponížení.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich

I Should Have Stayed Home / They Shoot Horses, Don´t They?

Palivo
22.02.2022 4 z 5

Bom dia,

Měl jsem zůstat doma je věta, kterou si říkám každou sobotu, neděli, úterý a čtvrtek, tudíž mě velmi zajímalo, jak bude knížka vypadat. Bude tam Palivo jak leží na gauči a hledá ibuprofen? Nebo Palivo jak na benzině ve tři ráno říká "jeišjaúpsěšfnocš?" Ne!

Je to o nějakým frajerovi v Americe, kterej odjel do Holywodu a chce bejt Tom Cruise. Bohužel, velmi brzy zjistí, že autobus ke slávě vede přes zastávky Stará ježibaba a Musím ji voprcat, což ho dost vyleká, a jelikož je panic, začne panic! Do toho se v příběhu potulují další klasické figurky holyvudu třicátých let a říkají věci o slávě a životě, ale nic z toho tedy nebylo nijak mimo standardy této literatury. Za mě tudíž 6,492/10 a když si tohle odpustíte a skočíte rovnou na Koně se střílej, nic se nestane.

Koně jsem též četl, ale už před lety. Tehdy jsem ještě nepsal lingvistické smyky a teď se mi už recenzi vymýšlet nechce. Mě za tohle totiž nikdo neplatí, mládeži! Já tohle dělám ve volným čase a co z toho mám! Nic, ty vole jen účet od PRE! Konžskou literaturu jsem předtím nikdy nečetl, takže mě překvapilo, jak dobrý to bylo. Pamatuju si, že se tam dělal nějakej Stardance, ale víc nevím. 8/10.

PetrCepek
01.03.2020 5 z 5

Zejména drama z tanečního maratónu je úchvatné, včetně doslova strhujícího finále, obdobně jako stejnojmenný film.

Delicius
07.09.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetl na jeden zátah, jednoho zářijového podvečera.
Je to skvělé a čtivé. První novela se mi líbila více, druhá je více psycho.

Poprvé mě nebavil Zábranův doslov ke knize, tak jsem jej přeskočil.

Sosovica
20.03.2019 4 z 5

Prvá poviedka veľmi vydarená. Príjemné realistické čítanie. Druhá viac oddychovka.

MOu598
13.09.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2003. Podle mých poznámek:
Jde o 2 romány, spíš novely z prostředí Holywoodu. Jsou psány v ich formě hlavního mužského hrdiny.
Hezké, naturalistické. O mladých nezkušených, kteří za zkušenosti s křivým světem těžce platí.
Dobře se čte.

zuzina88
23.05.2016 5 z 5

Toto není moc veselé čtení. V žádném případě to není lehká četba do metra nebo na dovolenou. Nicméně tuto útlou knížku velmi doporučuji, neboť v ní není Hollywood lakován narůžovo, nýbrž je to drsná realita lidí, kterým se nevydařil "americký sen".
Mimochodem možná znáte stejnojmenný film Koně se přece střílejí s Jane Fondovou v hlavní roli, který byl zfilmován podle této předlohy. Podle mého názoru film velmi skvěle vykreslil smutný, ale realistický, příběh tohoto románu.

americká literatura

Horace McCoy