zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Kult Kult Camilla Läckberg

KULT je super severská detektivka. Je to tedy pořádná bichle, která se četla poměrně rychle a bylo to čtení chytré, zábavné a hlavně napínavé. Zejména se mi líbil závěr, ten se povedl. Mentalista Vincent a vyšetřovatelka Mina se opět dají dohromady, když se vrah zaměřuje na ty nejmenší a nezranitelnější, na děti. Detektivka je velmi rozsáhlá i dějově, autoři píší hodně i o osudech a životních útrapách ostatních z týmu vyšetřovatelů, občas je to možná i na úkor nosného příběhu. A pak to neskutečné vedro, které ve Švédsku udeřilo... !
Vincentovi i Mině fandím, mám je ráda i s jejich obscesemi a problémy !

07.01.2024 5 z 5

Vánoce v knihkupectví Vánoce v knihkupectví Jenny Colgan

Vánoční Edinburgh musí být krásný, i mě okouzlil ! Příjemný a milý byl i příběh samotný, strávila jsem s ním Silvestr i Nový rok a tak nějak jsem se zároveň rozloučila s vánočním obdobím. Zamilovala jsem si ty nevšední postavičky z edinburghského knihkupectví, zejména pan McCredie byl kouzelný, ale i samotná Carmen a její sestra Sofie byly super. Co mi v textu vadilo byly hlášky pořád opakované - Boha jeho apod., tak to se mi nelíbilo a nesedělo to tam. Jinak hezké vánoční, odpočinkové a pohodové čtení !

02.01.2024 4 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Od tohoto francouzského autora nic moc načteno nemám, nemůžu tedy srovnávat či porovnávat s jinými romány. První případ s vyšetřovatelkou Lucií byl tedy hodně morbidní, ještě že neměl více stran, myslím, že to docela stačilo. Lucii jsem zatím na chuť nepřišla, ale dám ji ještě šanci v jiném případu.
Pokoj mrtvých je čtivý, ale hodně děsivý a hrůzostrašný thriller s pěknou obálkou ! Jen Luciino mateřství zjemňovalo tento morbidní případ !

30.12.2023 4 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Maria Nikolai

Vánoční období trošku zpomalilo moji čtecí aktivitu a já si toužila přečíst něco lehkého, nenáročného, ale přitom hezkého a kvalitního. Již autorčina Čokoládovna se mi hodně líbila a i proto jsem sáhla po další její trilogii, tentokrát se děj odehrává hned po skončení 1. světové války v krásném prostředí u Bodamského jezera. A myslím, že to co jsem chtěla, jsem i dostala !
Pokračování ságy už čeká v mém nočním stolku a já tento rok tak trošku symbolicky uzavírám historickým románem, který mám nejraději !
No, jsem zvědavá na další Heleniny osudy, na její manželství, na osudy jejích sester i na to, kam bude autorka směřovat ságu dál... Super čtení !

29.12.2023 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Je nesporné, že Robert Bryndza je pětihvězdičkový autor. Na jeho první samostatný psychogický thriller jsem byla velmi zvědavá i natěšená, po přečtení cítím ale spokojenost, ne nadšení. Část děje situoval autor i do jeho oblíbeného Chorvatska na fiktivní ostrov Tišina. Zde byl děj hodně dramatický a hlavní hrdinka Magie prožívala velmi krušné chvíle při boji o život. Politické pozadí v ději moc neoblibuji, budiž, tentokrát můj oblíbený autor dostává 4* !
Těším se na příště, pane Roberte !

27.12.2023 4 z 5

Anežka z Kuenringu Anežka z Kuenringu Hana Whitton (p)

Na ne mnoha stranách se zde odvíjí další z příběhů z české historie. I já bych se přimlouvala, že by knížka mohla být silnější, příběh víc propracovanější a delší ! Mám moc ráda ty okénka do české minulosti z pera Hany Whitton. Příběh o lásce Anežky z Kuenringu a českého krále Přemysla Otakara II., se krásně četl, líbil se mi a já se tak trošku vrátila v čase do 13. století... !

21.12.2023 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Letos jsem se i já toužila naladit na vánoční atmosféru nějakým milým, nenáročným příběhem. Vánoce jsou již opravdu za dveřmi a mě tato příjemná oddechovka pohladila po duši. A tak se i mně splnilo jedno z vánočních přání, stejně jako se to stalo Belle, Edině i Jackovi.
Přeji vám milí přátelé ty nejkrásnější Vánoce, plné kouzel a splněných přání !

19.12.2023 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

A víte, že mě nová detektivka od švédského manželského dua bavila ? Nebyla dlouhá, byla čtivá, srozumitelná, líbilo se mi prostředí či oba vyšetřovatelé, kteří jsou zmítáni svými démony. Julie i její bývalý manžel Sidney Mendelson.
Nebudu váhat a jistě sáhnu i po dalším jejich případu. Ten, který se otevřel v závěrečném epilogu nevypadá vůbec špatně. Prý ji pronásleduje mrtvý snoubenec... Už teď jsem zvědavá !

17.12.2023 4 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Svou realitu si možná nemůžete vybrat. Ale můžete ji změnit.

Tak já se přidávám k těm čtenářům, které nový román Jodie Picoultové okouzlil. Nejdříve to byla ta obálka, krásná, něžná, těšící naše oči a duši a pak samotný příběh. Autorka zde popisuje naši nedávnou realitu, smutnou a těžkou, ale dle mého názoru se s tím poprala výtečně. Snové Galapágy, úžasné popisy ostrova Isabela, Dianin život na ostrově a pak najednou bylo všechno jinak. I já jsem zůstala překvapená. Chtěla jsem zpět s Dianou na ostrov ! Nechtěla jsem se vrátit a přesto jsem musela. Fin byl dokonalý partner pro Dianu a já čekala se zatajeným dechem, jaký bude konec ! A prozradím jen, že autorka román zakončila nádherně ! Dala nám šanci snít, dala nám naději, že i když si svoji realitu nevybíráme, můžeme ji změnit. Za mě je to krásný román, o kterém vyprávím přátelům !

16.12.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Novinka od Yrsy Není úniku mě mrazila i děsila hned od prvních stránek. Už od začátku je zde laťka nastavena hodně vysoko a střídání kapitol atraktivitě čtení jenom přidává. Je hodně zajímavé sledovat v jedné kapitole, co se dělo dříve, tedy před hrůzostrašným vrahových činem. A pak v další sledovat práci vyšetřovatelů a čekat na rozuzlení. Děj se odehrává v nelítostné zimě na odlehlém a opuštěném statku, což se mi taky hodně líbilo. Takové prostředí je velmi zajímavé a Sóldis jsem velmi fandila a držela jí palce. Bohužel.
Někdy se děj kapánek vlekl a hlavně část s vyšetřovateli nebyla až tak propracovaná a určitě byla slabší. Jinak jsem spokojená a druhý díl série si zaručeně přečtu !

12.12.2023 4 z 5

Andělský strom Andělský strom Lucinda Riley

Když jsem zjistila, že vyjde nová, dosud u nás nevydaná kniha od mé oblíbené Lucindy Riley, byla jsem plná nadšení a radosti. Autorka román napsala již dříve, pak jej přepracovala a román vyšel před osmi lety. A nyní u nás v nakladatelství Víkend. Román se mi velmi líbil. I tentokrát jsem podlehla kouzlu autorčiny tvorby a příběh mě pohltil. Kdo by rád nezavítal o vánočních svátcích na starobylé Marchmontské panství, kde se sejde celá širší rodina ? A jejich příběh může začít... Příběh Grety, její dcery Chesky, Chesčiny dcerky Avy a ostatních hrdinů. Opět musím napsat, že je škoda, že paní autorka již není s námi. Kouzlo jejích příběhů je ale nekonečné, děkuji za ně !

09.12.2023 5 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Není pochyb, že Brian Freeman je Pan spisovatel. Vzpomínky jsou nepředvídatelnou smrští, kterou si čtenář musí pohlídat, aby pochopil, co je skutečnost a co sen. Po trošku náročnějším začátku jsem se vzpamatovala a thriller si pak i užívala. Nedávno čtený Hluboký sníh se mi líbil více, ale tak už to bývá. Jsem ráda, že jsem se narodila 3. července ! Protože bych nechtěla být v kůži Hallie, pro ni to totiž začalo 4. července : vyhazov z práce, rozchod s přítelem i vlastní smrt ! Ach, jo, mám plnou hlavu vzpomínek a musím začít číst něco klidnějšího. Ale bylo to super, Brian Freeman prostě umí !

05.12.2023 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

Osm knih s inspektorkou Lottie Parkeovou a stále nemám dost... Opět skvěle napsáno, čtivě, svižně, tento případ byl hodně drsný, zřejmě nejdrsnější ze všech. Očekávám díl devátý a těším se až se s Lottie, její rodinou i Boydem setkám zas !

02.12.2023 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Ani já nejsem povídková, a přesto se mi tahle knížka od Jojo Moyes moc líbila ! Již bylo krásné ji jen držet v rukou, obdivovat tu nevšední vazbu s fialovým zabarvením, dokonce jsem i přivoněla. Jsem nadšená a moc spokojená ! Tyto povídky jsou důkazem autorčina umění, vždyť zaujmout čtenáře v krátkém literárním útvaru není snadné. A mě zaujala a bavila každá jediná povídka !
Nejvíce se mého srdce dotkla kratičká povídka Loňský kabát a pak delší s názvem Líbánky v Paříži. Tady jsem ocenila dvě časové linky a na tak krátkém textu se to autorce moc povedlo ! Paříž pro jednoho mne okouzlila. Třeba tuto krásku někdo najde pod vánočním stromečkem a bude šťastný, stejně jako já teď !

29.11.2023 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Romány Liane Moriarty čtu moc ráda, ale tato novinka mne až tak nenadchla. Pozor, ne že by se mi kniha nelíbila, ale očekávání bylo krapet větší než skutečnost. Místy jsem se v románu hůře orientovala, místy mě i trošku nudil a ani tenisové prostředí mi moc nesedlo. Jablka ze stromu nepadají je rodinné psychologické drama. Manželé Joy a Stan mají čtyři dospělé děti a do jejich rodiny se najednou vetře cizí mladá žena. A když se pak Joy ztratí, objeví se spousta otázek, vzpomínek, pochybností, obav i starých křivd...
Tentokrát jednu hvězdičku ubírám, ale to neznamená, že se netěším na další autorčinu knihu. Třeba mi sedne o hvězdičku víc !

27.11.2023 4 z 5

Na dně Temné řeky Na dně Temné řeky Leslie Wolfe

Tato kniha je skutečně tak čtivá, poutavá, nabitá napětím a akcí, že jen stěží ji lze odložit ! Leslie Wolfe je obdařena darem spisovatelským a my čtenáři máme díky tomu dar vynikajícího čtení ! Tentokrát se jedná o nesmírně zajímavý a zapeklitý případ, inspektorka Kay řeší vraždu mladé dívky a rozplétá děsivé rodinné vztahy i dávná tajemství...Už abych se s Kay setkala znovu ! Tolik se těším !!

24.11.2023 5 z 5

Marion: Guvernantka královské rodiny Marion: Guvernantka královské rodiny Fern Britton

Nečekaný knižní zážitek !
Kdo by se rád podíval do zákulisí britské královské rodiny, navštívil Barmoral, hrad Windsor, či Buckinghamský palác, kdo by chtěl vidět život královské rodiny bez pozlátka, či princezny Lilibeth a Margaret jako kouzelná děvčátka, přečtěte si MARION. Marion, přezívaná Crawfie, je skutečná postava, Marion byla guvernantkou královské rodiny a vychovávala princezny. Stačila jedna chyba a královská přízeň byla pryč, mohla za to touha po penězích, či zlomyslnost jejího manžela ? Tento román se nádherně četl, já do něj vklouzla a byla jsem okouzlena. Konec pak mi nedal spát. I mně bylo Marion moc líto a bylo mi smutno na duši ! Doporučuji !

21.11.2023 5 z 5

Portrét novomanželky Portrét novomanželky Maggie O'Farrell

Pro milovníky historických románů knižní delikatesa !
I já se řadím mezi milovníky historie a Portrét novomanželky byl přesně podle mého gusta. Libovala jsem si za zdmi přepychového paláce ve Florencii šestnáctého století, kde vyrůstala Lucrezia di Cosimo de Medici d´Este mezi svými mnohými sourozenci. Jako velmi mladičká je provdána za Alfonze, vévodu z Ferrary, a stává se vévodkyní. Avšak její život i manželství trvá jen krátce a pravda o jejím skonu je zahalena tajemstvím.
Nádherný romám o skutečné historické postavě, poutavý, dojemný i napínavý, jehož skvělý překlad i čtení jsem si opravdu vychutnala. Přeji si číst víc takových románů, jsem prostě moc spokojená !

18.11.2023 5 z 5

Prodloužený víkend Prodloužený víkend Gilly Macmillan

Thriller Prodloužený víkend mě hodně lákal ke čtení, nejenom hezkou obálkou, anotací, zejména však svou známou autorkou Gilly Macmillan. Příběh byl čtivý, ale dlouho mi trvalo než mě děj pohltil a vtáhl, možná bylo přátelské pouto tolika kamarádů příliš spletité a překombinované, prostě nevím, ale jisté je, že pro mne to až taková pecka nebyla. Brzy na příběh zapomenu, radost ze čtení byla menší než obvykle. Tomuto těžko uvěřitelnému thrilleru dávám 3,5 * !

16.11.2023 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Návrat domů je pro mne dlouho očekávaný příběh z pera mé oblíbené australské autorky Kate Mortonové. Čekání se vyplatilo a já se na tři dny ponořila do tohoto nádherného a vrstevnatého románu. Návrat domů je mistrovsky vystavěn, čtenář se toulá napříč časem, cítí vůni květin a stromů, zamiluje si své hrdiny, slyší zpívat ptáky a cvrlikat cikády...Tak to umí jen a jen Kate Mortonová !
Tento rozsáhlý román sahá svou kriminální zápletkou do roku 1959, kdy je na Štědrý den nalezena Isabel Turnerová se svými třemi dětmi mrtvá, tak jako by spaly...! Nebudu víc prozrazovat, tento příběh si prostě musí milovník knih přečíst. Je to úžasné čtení, pro mne nejlepší román tohoto roku - roku 2023 !
Miluji příběhy z pera Kate Mortové !

13.11.2023 5 z 5