Zodiak Zodiak komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Larsson to opravdu není a ani být nemůže. Prvních dvě stě stran se neděje prakticky nic. Pak se děj občas trochu rozjede, aby se zase utopil ve zbytečných popisech a větách, jako třeba, že se Erika zahleděla přes park na kopec k mešitě. Autor vůbec nevyužil potenciál, který téma snad i mělo. Často zbytečně podrobně popisuje matematické a fyzikální problémy, snad aby čtenář viděl, že se umí pohybovat ve Wikipedii. Ke konci příběhu, kdy vždy Stieg Larsson stupňoval napětí a čtenáře ke knize doslova přilepil, dojde k jakémusi plytkému zakončení, až nehodnému formátu popisovaných zloduchů. A čtenář si říká, jestli je to jako všechno, jestli v tiskárně náhodou na něco nezapomněli. I hlavní postavy z předchozích dílů se chovají tak nějak jinak, prostě divně. Ale nakonec se všichni s velkým patosem obejmou, poplácají, zaslzí si ("tak to ta holčička zase zvládla") a je konec. A tak si říkám, jestli měl Mikael Blomkvist, Lisbeth a spol. zapotřebí propadnout se do podprůměru severské krimi. Pro mě tedy Milénium skončilo s Dívkou, která kopla do vosího hnízda.

09.10.2019 2 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dvě třetiny příběhu byly velice solidní, hezky se to rozjelo, zdálo se, že děj bude pěkně gradovat. A pak přišel útlum s celkem těžko uvěřitelným závěrem a podivnými konstrukcemi, kde autor objasňuje motiv a provedení zločinů. Vzhledem k tomu, že šlo o autorovu prvotinu, lze doufat, že pokračování budou lepší a lepší.
Pozastavil jsem se i nad slovníkem Los Angeleského podsvětí. Že by nejdrsnější hoši opakovaně používali slovo "jejda", to bych se velmi divil. Stejně tak mě udivil výraz, že si někdo "pohroužil nůž do břicha". Ale to bude spíš problém překladu.

29.02.2024 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Předesílám, že mám Nesbøho knihy rád a přečetl jsem je všechny. Na Přízrak jsem se moc těšil a zvláště po přečtení prvních ohlasů. Ale musím souhlasit s DejnouDee níže. Hary se v některých okamžicích stává supermanem v Hollywoodském stylu (ne, že by tomu tak občas nebylo i v některých předchozích knihách, ale už to začíná být dost přehnané, zkuste se nadechnout vzduchu z prázdné láhve od Jima Beama a pak uplavat pod vodou 40 m). A ty já nemusím. Samotný konec překvapující momenty nepostrádá, ale přesto jsem čekal asi něco víc. Takže do mého topu HH se Přízrak nedostal, ale rozhodně se těším na další knihu.

02.11.2014 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak tu čtu komentáře a přemýšlím, jak napsat ten svůj. Pravdou je, že Policie se stavbou příběhu docela podobá Sněhulákovi. A protože Sněhulák je (a zůstává) na mém žebříčku HH jedničkou, dostává se i Policie hodně vysoko. Děj dobře graduje, je plný zvratů, chvíli je čtenář přesvědčen o něčem, co za chvíli už neplatí. Moje nadšení stoupá. Vypadá to na pět hvězdiček. Ale pak přichází pasáž s lednicí a to prostě neskousnu. Opravdu ne. Ale na určitou dávku supermanství jsem si už zvykl a tak v dobrém tempu jedeme dál. A pak přichází poslední kapitola knihy a na tu bych snad raději zapomenul. Jako by ji napsala Rosamunde Pilcher a ne ten skvělý Jo Nesbø. Dívkám a ženám se to asi líbí, ale pro mě je to zklamání. Milý Jo, tentokrát tedy 4*.

02.05.2015 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Čtvrtá kniha ze série Robert Hunter a zatím určitě nejslabší. Přijde mně, jako by autor použil nějakou šablonu a jenom měnil jména postav a názvy knih. Detailní popisy brutálního mučení a vraždění, mnohdy velmi komplikovaně a až nesrozumitelně nudně popisované, to je opravdu málo. A mezi tím spousta nudného rozjímání. A k tomu zřejmě překladatelské lahůdky typu "měřila zhruba tak asi 162 cm" :-)) . Ne, opravdu nemohu sdílet nadšení zdejších čtenářů. Od kvalitního krimi thrilleru očekávám mnohem víc. Mimochodem, ten vraždící lodní mechanik a odhalený pachatel na konci, to je opravdu jedna a ta samá postava?

18.03.2024 2 z 5

Můj svět Můj svět Peter Sagan

Jak už bylo napsáno, nejde o životopis (na to je přece jenom asi brzy), ale o popis událostí v sezónách, které vždy předcházely zisku tří titulů mistra světa. Tedy o roky 2015 až 2017. Kniha je místy opravdu trochu zmatená a nejasná, ale kdo má rád cyklistiku, dozví se z ní zajímavé věci o myšleni a strategii Petera Sagana.

02.01.2019 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Výborná kniha, doporučuji. Perfektní ukázka, jak se mění povaha člověka pod vlivem ideologie až k totální zrůdě. I v dnešní době hodně aktuální. A tentokrát bych doporučil i skvěle natočený film Juraje Herze s dokonale morbidním Rudolfem Hrušínským.

21.01.2013 5 z 5

Thin Lizzy Story - Příběh rockové legendy Thin Lizzy Story - Příběh rockové legendy Zdeněk Šotola

Vydání této knihy mě hodně potěšilo, neb tuto partu poslouchám rád. Přestože se kniha docela dobře čte, několik výhrad bych měl. Na konci mně chybí ucelený přehled diskografie, který myslím k podobnému žánru literatury patří. Uvítal bych víc fotografického materiálu, ale to možná naráží na autorská práva. A v neposlední řadě to chtělo před tiskem nějakou korekturu. Zejména ke konci knihy byla v textu spousta překlepů a některá souvětí dávala smysl jen stěží. Škoda, jinak bych uvažoval o pěti hvězdách.

27.02.2018 4 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Otřesné.

08.10.2017 odpad!

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jo Nesbø mě opět přesvědčil, že dokáže udržet čtenáře v napětí a nejistotě téměř po celou knihu. Dokáže čtenáři přiblížit prostředí děje a postavy, aniž by ho ale nějak nudil sáhodlouhými popisy. A přestože je to krimi a tedy odpočinkový žánr, člověk se i dozví něco o místních zvycích (osobně jsem si našel mapu Bangkoku a trochu se v ní porozhlédl).
Jedinou výtku mám k samotnému odhalení a dopadení. Na mě je to příliš supermanské a ve stylu Holywoodu.
Taky mě trochu mrzí, že čtu sérii skoro v opačném pořadí, než byla napsána. Ale tak knihy u nás vycházejí a není to zase tak velký nedostatek, děj na sebe nenavazuje, pouze trochu osudy některých postav.
Pokud tedy máte rádi občas trochu drsnější krimi, tak doporučuji. Na dovolenou ideální.

19.07.2013 5 z 5

Ronnie: Autobiografie Ronnieho O'Sullivana Ronnie: Autobiografie Ronnieho O'Sullivana Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan je především vynikající snookerový hráč. Proto jsem neočekával nějaké skvostné beletristické dílo, ale pohled do zákulisí špičkového snookeru a hlavně do jeho vlastní minulosti, abych pochopil jeho životní a hráčské výkyvy. Nebudu tedy posuzovat Ronnieho spisovatelské kvality ani hodnotit Ronnieho povahu. Myslím, že psaní pro autora samotného bylo i částí psychoterapie. A mohu říct, že moje očekávání kniha splnila.

17.11.2016 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Tak jsem dal čtyři hvězdy, ale kdyby to šlo, dám asi tři a půl. Půl bodu dolů za ten konec, který se mi opravdu nelíbil a který jinak celkem vydařenou knihu trochu degradoval. Mám rád severskou krimi a ani tato nezklamala. Solidní rozjezd, překvapivý vývoj, dá se říci, že se stále něco dělo. Ano, některé pasáže by se daly vypustit, ale autoři jsou placeni od stránky, takže s tím se musíme smířit. Dost těžko jsem si zvykal na ten styl vyprávění. Jakýsi čas přítomný průběhový? Omlouvám se gramatikům, toto jsem ve škole nikdy úplně nepochopil. A zvlášť na konci mi to přišlo, jako když čtu stručný výtah z nějakého scénáře. Trochu mě zklamalo, že na konci již nebylo nic o Josefovi a jeho sestře, nějaké dovysvětlení jejich osudů. Ale další případ Joony Linny si přečtu.

20.10.2014 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Nechci příliš opakovat to, co už tu bylo napsáno. Tak jen krátce. Nečekejte Kinga takového, jak ho znáte z dřívější doby. Tady jde opravdu o příběh, kde jsou na prvním místě lidé a jejich charaktery a osudy, velice dobře je to okořeněno zločinem a nechybí ani docela uvěřitelné nadpřirozeno.
Pro mě velice příjemné čtení o vánočním volnu. Dal bych 4,5, kdyby to bylo možné.

06.01.2014 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Příjemné čtení, ale závěr je na mě příliš z červené knihovny. Čekal jsem, že hlavního hrdinu Rybář potrápí daleko víc.

01.10.2016 3 z 5