zirafinec zirafinec komentáře u knih

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Kniha se mi velmi líbila... Narnie je prostě Narnie - vtáhne vás do děje a nepustí, dokud ji nepřečtete, místo, kde zvířata mluví, skvělá zábava, napětí... Doporučuji.

SPOILER!!!
Proč proč, proč a ještě jednou proč už se Petr a Zuzana nikdy nevrátí do Narnie??? Vždyť to je Nejvyšší vládce Petr a jeho královská sestra - bájné postavy, které jsou opěvovány skoro tak jako samotný Aslan! Navíc, když vládli ve Lvu, čarodějnici a skříni, také byli dospělí a nikomu to nevadilo.

28.05.2021 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Narnie... Prostě nádhera. Doporučuji. Jediné, co mě mrzí, je, že se v příběhu méně vyskytují Petr, Zuzana, Edmund a Lucie.

27.05.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Narnie - prostě klasika. Nemůžu jinak než doporučit. Kniha se mi moc líbila, přečteno za jeden den. Na můj vkus až moc ilustrací.

25.05.2021 4 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

(SPOILER) Doporučuji. Tentokráte kniha není podobná předchozím dílům (myslím tím, že zde není podobný děj). Navzdory mému mínění na konci minulé knihy mi přijde zajímavé, že Alex a Conner se k sobě musí dostávat z různých světů. Kniha se mi velmi líbila a nedokázala jsem přestat číst. Znovu a ještě jednou doporučuji celou sérii.

Štve mě, že na obálce Alex a Conner nevypadají, že jsou to čtrnáctiletí teenageři, jak Conner neustále připomíná, ale jako desetileté děti.

Nechápu, proč se oba museli zamilovat.

23.05.2021 5 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Kniha se mi velmi líbila, ostatně, o tom svědčí moje hodnocení, že.

Doporučuji všem. Kniha je ohromně vtipná, napínavá a originální.

Vadí mi, že používají tvar bysme. Pro člověka, který umí pravopis jen proto, že si pamatuje, jak je to v knihách, je to dost nanic.
MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!

Matka Husa je skvělá postava, musím říct. Jak pořád pije "bublinky" a nakonec dá Connerovi, nezletilému klukovi, žeton do casina. Je hrozně vtipná a začáteční děj značně oživila. Akorát nechápu Kmotřičku vílu - který ňouma by dal na hlídání neposedných dětí, kteří se snaží dostat do pohádkového světa, aby zachránily svou matku, naši milou EmHáEs?

Pokud je tady někdo, kdo to ví, vysvětlí mi prosím, co znamená CéPes? To je jako Conner Příšerný???

SPOILER 6. DÍLU!!! Proč sakra museli zavřít průchod mezi světy, když jim to stejně moc nepomohlo? KONEC SPOILERU 6. DÍLU Akorát rozdělili Alex a Connera, a to je mi strašně líto. To by se podle mě dvojčatům dělat nemělo. A už vůbec ne těmhle, co bez sebe nedají ani ránu.

20.05.2021 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

(SPOILER) Prostě úžasná kniha. Místy sice nelogická ( proč by taková chytrá dívka, jako je Alex, naházela tolik tužek do knihy, když jí jedna musela stačit???) a předvídatelná ( SPOILER!!!: bylo dost jasné, že jim kouzlo Splněných přání ten druhý člověk, který ho chce sebere. Obzvlášť věci, které jsou jen jedny... KONEC SPOILERU), přesto je krásně psaná a pěkná jako celek. SPOILER!!!: Nechápu, že dětem všichni pomáhali. Popelka je pozve na prohlídku paláce, Růžence jsou "ukradení", Sněhurka jim poradí, kde hledat.... A nikdo je ani nepotrestá za to, že se vloupali do cizích paláců a lezli tam, kam neměli. A myslím, že "šavle pod mořem broušená" byla dost jasná. KONEC SPOILERU

Nechápu, jak tam může být Taneční škola víly Amálky, když pan Colfer je Američan.

Líbí se mi drobné ilustrace na začátcích kapitol a obálka. Oceňuji vtipnost a nápaditost knihy.

18.05.2021 5 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Nyní jsem poslouchala i jako audioknihu a je namluvená skvěle. Doporučuji tuto verzi, i knihu. Poslední kapitola, ohledně výkupného, a epilog, ohledně "oslavy", mě rozesmály jako už dlouho nic jiného. Doporučuji celou sérii.

18.05.2021 4 z 5

Koruna času Koruna času Natalja Ščerba

Asi budu brečet.... Poslední kniha této naprosto skvělé série skončila, a já přemýšlím, co číst dál. Jenže po takto dobré sérii se mi při čtení jakékoli knihy bude stýskat po odvážné Vasilise, která se ráda obětuje pro přátele, mému oblíbenému Fešovi, rozumné a hodné Dianě, střeleném Nikovi, nic nechápajícím Leškovi, Bouřce, co si nebere s ničím servítky, nepředvídatelném Maarovi, věčně rozesmáté Zachaře a ostatních postavách. Proč jen to už muselo skončit???

Nicméně tisíckrát doporučuji.

Dokonalá obálka. Děkuji i za mapu na vnitřní straně přebalu.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY CELÉ SÉRIE!!!
Zajímalo by mě, po jaké době se stala poslední kapitola.

To, jak se nakonec všichni zamilovali do někoho z jejich "party", mi přijde hrozně divné. Tak třeba Lešek měl na Ostale spoustu příležitostí....

Štve mě, jak tam jsou našmahané uvozovky. Strašně to kazí zážitek a v textu se člověk vůbec neorientuje.

Epochální závěr. Ale po tom, jak se celou knihu mluví pouze o tom, kdo se stan novým Časem, trochu předvídatelný.

Škoda, že Fešovi a Vasilise nebylo přenecháno více prostoru... Nebo alespoň jedna pasáž, kdy je nikdo nevyruší :-)

Zajímala by mě reakce v Hodinovém sále, když viděli Vasilisu s Fešem jako vládce času. Především Zachařina. "Dragocík" je mi opravdu sympatický, i když je z jiné časové paralely :D

15.05.2021 5 z 5

Časogram Časogram Natalja Ščerba

Úžasné!!!! Doporučuji každému milovníku fantasy, kdo ještě nečetl. Feš je stoprocentně moje nejoblíbenější postava. Musím říct, že jsem si toho náfuku fakt zamilovala. Super kniha, děj rychle plyne, přečteno za míň jak dva dny. Ještě jednou - DOPORUČUJI.

P.S. Myslím, že takový osud si nezasloužil ani Mark.

15.05.2021 5 z 5

Číselné jméno Číselné jméno Natalja Ščerba

Skvělé, stejně jako ostatní díly. S komentářem se nebudu vypisovat, vždyť všechno podstatné už mám v předchozích dílech. Tuto originální sérii doporučuji všem milovníkům fantasy. Skvělá kniha.

14.05.2021 5 z 5

Hodinová věž Hodinová věž Natalja Ščerba

Typický komentář ke knihám, které jsou tak dobré, že nevím, co bych k nim dodala. Krásná kniha, krásný styl psaní, krásně vykreslené postavy, které rozhodně nejsou ploché, krásné "obrázečky" na některých stránkách, krásná obálka (no posuďte sami!), hlavní hrdinka má krásný sklon krásně štvát všechny, které nemá ráda a všem krásně míchat kartami, jedním slovem prostě KRÁSA. DOPORUČUJI TISÍCKRÁT VŠEM!

12.05.2021 5 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Tak-tohle-je-prostě-BOMBA! Úžasně napsané, postavy nejsou ploché, děj je skvělý... Do postavy jsem se vžila, spolu s hrdinkou nesnášela Severa, Dejlu, Maryšku a Marka, smála jsem se Žábovi,... Jediné negativum je, že hlavní zápletka je na tři stránky. Prostě doporučuji, doporučuji, DOPORUČUJI! Pokud jste to ještě nečetli, tak to rozhodně udělejte, protože se musí líbit všem. Ještě jednou - doporučuji.

12.05.2021 5 z 5

Sedmý smysl 1–9 (box) Sedmý smysl 1–9 (box) Ilka Pacovská

Jedna z mých oblíbených sérií, určitě po ní sáhnu znovu (to už bude počtvrté). Mám ráda všechny díly až na devítku (viz můj komentář u Bez práva na život). Rozhodně doporučuji všem milovníkům fantasy.

Ilustrace se mi tedy moc nelíbily - bouralo mi to moje představy a například Terezka vypadala dost příšerně.

Líbí se mi, že jsou zde vysvětlená kouzla. Například neviditelnost není abrakadabra, ať jsem neviditelný, ale je tam přímo vysvětleno, co s tou magií kouzelník dělá.

09.05.2021 5 z 5

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

(SPOILER) Nedokážu hodnotit více, než třemi hvězdami. Děj mi přijde neskutečně podobný šestému dílu - Otrocké kráse (viz první odstavec v části s možnými spoilery).

Terezka mi je strašně nesympatická, jak si "omotá" kolem prstu úplně všechny. V minulém díle to bylo několikrát řečeno - bylo tam asi tohle: " Škola se v žebříčku Hančina zájmu posunula až na druhé místo. Na prvním teď překvapivě byla péče o Terezku." nebo Zachariáš: "Omotat si trpaslíka kolem prstu hned při prvním setkání, to se jen tak někomu nepovede." Naprosto přebila hlavní postavy Hanku, Rafana a Sváťu.

Na druhou stranu, jakkoli mi byla Terezka nesympatická a příběh jasný, od písmenek se nedaly odtrhnout oči. Vždycky to bylo: "Tak si přečtu jednu kapitolu... Dobře, tak dvě... ÁÁÁ, to je tak napínavé! Jen si tady dočtu, jak to skončilo... Tak jo, ještě jednu poslední kapitolu... Dobře, ještě jednu, ale úplně poslední kapitolu... OK, ještě jednu nejposlendější si přečtu, ale už opravdu bude poslední..." Autorka si prostě umí vynutit čtivost, za což knize děkuji.

Poslední věta anotace ( "Pokud chcete poznat Hanku, Rafaela a Sváťu, začněte číst od začátku!" ) podle mého názoru nedává smysl. V této knize se už o "hlavních postavách" nedozvíme skoro nic.

Za mě nejhorší díl série.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Podobnost se šestým dílem je opravdu očividná. Zase: lidé, kteří mají Martisovu krev/ jsou označeni sitbely musí zemřít, protože jinak by mohli ohrozit celý svět. V čele s Hankou musejí projít nebezpečným světem z iluzí/ nebezpečným podzemím, aby se dostavili na dračí rituál/ k aberilskému knězi, kde nastanou komplikace. Nakonec však najdou dostatečný počet draků na obhajobu/ zabijí aberilského kněze a všechno dobře dopadne.

Ten konec je takový nemastný neslaný. Na závěrečnou kapitolu devítidílné série bych čekala něco lepšího. To, že ochránci zase přijmou Rafana do svých řad, bylo dost jasné. Že se Hanka nakonec do Sváti zamiluje, bylo celkem pravděpodobné už od prvního dílu.

09.05.2021 3 z 5

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Nijak nezaostává za ostatními díly.

Nevím, na co bych poukázala... Kniha má spád, vše je krásně propletené, Sváťa se nepřestává chovat jako Sváťa, což oceňuji, navíc ho autorka nevyhodila z děje jako v minulých dvou dílech - to se teď stalo Rafanovi. Akorát Lída se chová až moc hloupě.

Doporučuji.

06.05.2021 5 z 5

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Moc pěkná kniha, rozhodně stojí za přečtení.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Ach jo, proč se jen Sváťa nemůže v knize vyskytovat častěji? V pátém díle ho uklidili k druidům, nyní ho nechali ve škole... S jeho apetitem jsem si ho fakt oblíbila. Že by ho Quinwalu neuživili...?

Slovo "kasárna" bych skloňovala spíše podle vzoru žena (v knize se objevuje skloňování podle vzoru město) avšak podle Google jsou obě varianty správně.

Zik a Matyáš se stanou členy Velké sedmy. To bylo jasné, jakmile tam přišli. Daleko zajímavější by bylo, kdyby do osudí dovolili sáhnout Horovi a ukázalo by se, že se má stát "ochráncem" města Quinwal.

Autorka vykreslila mágy jako hrozné pitomce. Ale zároveň to vždy byli "ti moudří". Takže trochu zvláštní.

Cestování mezi světy jednou velkou bránou mi přijde zajímavé. Že je Hor cestovatel by mě opravdu nenapadlo.

Jak si už i hlavní postavy uvědomují, že zrovna ony jsou ti, na které se lepí problémy a dobrodružství, uvědomíme si, že to je opravdu zvláštní, že zrovna trojici sirotků se stane tolik dobrodružství. Jsou to zase typické hlavní postavy (pokud jste na to ještě nepřišli, tak do konce odstavce nečtěte. Mohlo by vám to zkazit požitek z knihy). Sirotek, zjistí, že je něčím zvláštní, dostane se do nějakého místa, kde mu pomůžou ten talent vypilovat, zjistí, že jeho rodiče byli "něco extra" a nakonec se z něj stane důležitá osoba království.

P.S. Matyáš z jiného světa je jako Matyáš z našeho světa?

05.05.2021 5 z 5

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Co napsat, že? Kniha je pěkná, prostředí pěkné, nedomyšleností se tu moc nenachází, takže to mohu shrnout jedním slovem: DOPORUČUJI.
SPOILER!!!
Vážně mě štve ten spoiler na obálce. Kniha se jmenuje "Vrať drakovi, co je jeho." Což znamená, že někdo, pravděpodobně Hanka jakožto hlavní postava, bude muset nějakému drakovi něco, co mu asi ukradla nebo nedopatřením vzala. Takže to máme hlavní zápletku. V anotaci je napsáno: "... Karmaneuduna žádá, aby její syn Plam dostal zpět část své dračí osobnosti,..." Bezva! Takže teď můžeme zavřít knížku a sáhnout po dalším díle. To ale neznamená, že knihou nějak opovrhuji!

Musím říct, že Hanička se nám pěkně vybarvila - je sestra Zuřivého Plamene, což znamená, že jedna z jejích matek je dračice Ctihodná Uznaná starší Karmaneuduna. Další její matka je L'gala a otec R'íhan, jednorožci. Dále splnila sesterský slib s Omaulou, takže je z ní rázem dcera Ctihodné Delfity Marely. Poté má (nebo měla - nebudu prozrazovat další díly) biolgického otce a matku, lidi. A korunu tomu nasadí její "otec" Vron, kouzelný džin. Ještě příbuzenství s harpyjemi a běsy ( viz následující díl) a je z ní hotový mezidruhový spojník. Musím říct, že to je opravdu skvělá "náhoda".

P.S. Nevíte někdo, jak se čtou jednorožčí jména?

03.05.2021

Průvodce ztracených Průvodce ztracených Ilka Pacovská

Nevím, co zde napsat - kniha je krásná, postavy skvěle vymyšlené, trocha nelogičnosti tu sice je, ale co se dá dělat, zajímavé mi přijdou harpyje a jejich pohled na dobro a zlo... Prostě úžasná kniha. Tento komentář asi nikomu nepomůže, ale nevím, co by stálo za napsání. Škoda jen, že tato kniha je spíše o Tomovi a Samovi.

03.05.2021 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Moc pěkná kniha, patří mezi mé oblíbené. Kniha se čte až moc rychle - přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Doporučuji.
MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Kniha je krásně napsaná, autor měl úžasný nápad. Chybí mi popisy postav - lidi si musím představovat spíše po dle ilustrací, než podle textu.

Zajímalo by mě, jak může lev zpívat, ale to je asi kouzlo knihy :-).

Co se vlastně stalo s královnou Jadis? Je to ledová královna z následujícího dílu? Královna Jadis je celkově dost zvláštní postava. Nerozumím, co se jí děje v "mezistanici" kouzelném lese.

30.04.2021 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Krásná kniha - příběh Hanky, Rafana a Sváti si (alespoň v doporučené věkové kategorii) nemůžete nezamilovat. Sérii už čtu potřetí, ale to v mém případě není nic neobvyklého :-) Vše je krásně popsané a nemám u této knihy nic, na co bych si mohla stěžovat, nebo se na něco doptávat. A Plavík je mi neskutečně sympatický, taky bych takového chtěla :-D
P.S. Všimli jste si, že se kniha jmenuje Ostrov Zasvěcení, ale v knize je vždy ostrov Volby?

25.04.2021 5 z 5