Zikus Zikus komentáře u knih

Já a ty: O zdravých vztazích mezi lidmi Já a ty: O zdravých vztazích mezi lidmi Jaro Křivohlavý

Za mě nic moc. Pokud čtenář není úplně jalovej, tak většinu informací bude znát. Navíc mi přijde, že poznatky z knihy jsou spíše takové bláboly než něco, co by se dalo využít v reálném životě.

05.10.2017 2 z 5

Plivanec na rozloučenou Plivanec na rozloučenou Misantrop (p)

Nadčasové veledílo plné myšlenek a názorů, o kterých se nebojím říct, že jsou svou výstižností a trefností až geniální. Autor nekompromisně odhaluje zkaženost lidí a jejich pokřivených postojů ke světu.

20.09.2017 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

První půlka, kde Buk popisuje roznášení letáků atd. je výborná. Pak to začalo trošku slábnout. I tak je to ale super čtivá záležitost na odreagování.

20.08.2017 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Čekal jsem více. Otravovali mě strojené a prázdné dialogy milenců a vypravěčovo tlachání. A taky mi přišlo, že vývoj vztahu mezi Petrem a Lucií je dost nesouvislý.

15.08.2017 1 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Výborný. Hamletovi slovní hrátky jsou naprosto geniální + oceňuji úvahy k zamyšlení, kterých je v knize dostatek a celkovou tragickou linii příběhu. Za mě jedna z nejlepších knih z povinné četby. Doporučuji.

07.08.2017 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čte se to moc dobře a oceňuji myšlenky o špatném vlivu moderní techniky na člověka, ale jinak je to dílo reflektující typické přízemní, podprůměrné, lidumilské postoje k životu. Postava Heleny mi lezla silně na nervy. Ačkoli je v knížce vyobrazená jako kladná postava, je z celé knihy postavou nejzápornější - žádná jiná záporná postava tam totiž není. To kvůli ní se roboti vzbouřili proti lidem a vyhladili lidstvo. To ona přesvědčila Galla, aby robotům změnil emocionalitu. To ona pořád bulela, že se už nerodí děti- a co je na tom proboha špatného?! Lidí je na světě stejně přespříliš a neplodnost je snad ta nejjemnější cesta jak dosáhnout onoho žádoucího úbytku lidí na planetě.. To ona zničila to, co mohlo zachránit hlavní hrdiny na konci příběhu. Sice by se pak roboti ještě více rozšířili a možná začali úplně plenit Zemi, ale lidé dělají už tak to samé. Dále se mi nelíbilo ono zdůrazňování práce pro člověka, jako by to byl jeho hlavní životní smysl- to by pak člověk sám byl tak trochu robot. A vůbec v knize není podáno smysluplné vysvětlení o neplodnosti lidí. Alespoň doufám, že robotka Helena s Primusem založili osvícenější a k přírodě ohleduplnější civilizaci než je ta dnešní. I když vzhledem k tomu, jak na konci knihy robotka Helena básní o čoklech, co jí na zahradě lížou ruce jako o naprosto nadpozemském zážitku, tak o té osvícenosti dost pochybuju.. Průměrnost vládne světem...

23.07.2017 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Líbila se mi starcova pokora vůči rybám a celkově zvířatům (přitom Hemingway jezdil do Afriky střílet lvy, buvoly a podobně- což považuju za svinstvo hodné trestu smrti). Bohužel 80% příběhu tvoří samotné chytání ryby, což mi nepřijde jako úplně bohatá dějová linie.. A to že je kniha svým způsobem oslavováním vytrvalosti a houževnatosti není nic, co by ji spasilo. Tak to vidím já.

18.07.2017 2 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nejvíc se mi líbili pasáže popisující zmasakrované vojáky a bídu na frontě.

12.07.2017 4 z 5

Super, čte se to dobře a je to poučné. Jediný minus knihy je podle mě občasné opakování něčeho, co už bylo zmíněno. Což ale ve finále nemusí být úplně na škodu, protože tahle kniha má měnit komunikační návyky lidí a pro navyknutí něčeho je opakování důležité.. Pravděpodobně se k ní ještě někdy vrátím.

07.07.2017 4 z 5

Malý lord Malý lord Frances Hodgson Burnett

Krásné, příjemné čtení. Jediné, co mi vadilo, byla pro mě celkem nepřehledná záměna lordů (doporučuju přečíst buď v kuse nebo během pár dní, abyste si pamatovali i příběhy vedlejších postav, jinak pak budete zmatený jako já) a ukvapený konec. Jinak fakt pěkná knížka. Doporučuji. :)

29.06.2017 4 z 5

Lidé, alkohol, drogy Lidé, alkohol, drogy Václav Šedivý

Dost mě otravovalo neustále tlachání ohledně zákonů, vyhlášek a podobě. Další minus knihy je její stáří. Pár zajímavých informací tam ale přece jenom je. Například že slonům chutná alkohol nebo že dlouhodobé užívání kokainu vede ke zvýšené sexuální výkonnosti až úchylnosti.

20.06.2017 2 z 5

Nebojte se egoismu Nebojte se egoismu Josef Kirschner

Výborný! Kniha vyloženě "do života". Doporučuji.

04.06.2017 5 z 5

Když opomenu drzost převyprávět příběh kvůli politickému režimu a přehnanou Robinsonovu tendenci sbírat a ničit (zapálil prales; bral želvám 90 vajec na jeden zátah, přitom by je mohl brát v menším počtu a častěji; zotročil si papouška, což je v knize popisováno tak, jako že je to pro něj fajn, být zavřený v kleci; apod.), tak je to opravdu pěkný a čtivý příběh. Robinson se zkrátka na ostrově výborně adaptoval. Na konci správné úvahy o tom, jak se z kdekoho může stát pirát a naopak. Shrnuto podtrženo- služná knížka.

24.05.2017 4 z 5

Kámasútra z pohledu psychotroniky Kámasútra z pohledu psychotroniky Jaroslav Erben

Občas v knize padne nějaký velmi zajímavý poznatek, ale jinak si myslím, že pokud člověk nežije celý život v klášteře, tak spoustu, nebo většinu informací z knihy bude znát. Nehledě na to, že autor často omílá jedno a to samé dokola. Přečíst si tuhle knížku ale určitě není na škodu. Minimálně dokáže zvýšit libido a obohatit o pár zajímavostí.

13.05.2017 3 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Určitě obohacující, akorát si myslím, že se v knize nachází spousta zbytečného tlachání a spekulací. Vegetariánství a veganství jsou ale rozhodně úctyhodné, užitečné, velkorysé a možná nutné stravovací styly.

29.04.2017 4 z 5

Zdravě žít, to je kumšt Zdravě žít, to je kumšt Ota Gregor

Jednoduché a poučné. Jen si myslím, že v sekci ohledně zdravé stravy je až příliš vychvalováno mléko a mléčné výrobky.

18.04.2017 5 z 5

Hra o lidské štěstí Hra o lidské štěstí Miroslav Plzák

Super. Jednoduché a poučné. Doporučuji.

04.04.2017 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Pan překladatel Arno Kraus odvedl neskutečný kus práce. Za mě perfektní překlad do češtiny. Opravdu krásný jazyk, který je jak pohlazení pro duši.

22.03.2017 5 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Výborná kniha. Pana Honzáka obdivuji. Má obrovský přehled, zkušenosti a do toho se jeví jako velký pohodář.

06.03.2017 5 z 5

Moderní psychologie Moderní psychologie Dalibor Kučera

Výborně obsáhlé. Jediná nevýhoda knihy je její formát na šířku. Což je dost nepraktické. Blbě se pak drží a nosí. Avšak základní účel, tedy obohatit člověka informacemi plní zdatně.

22.02.2017 5 z 5