Zara Zara komentáře u knih

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Z knihy přidané na poslední chvíli do košíku kvůli zaokrouhlení počtu vypůjčených knih se vyklubala překvapivá čtenářská lahůdka, která lehce naklonila mé dosud nepříznivé hodnocení většiny amerických autorů na stupnici směrem nahoru.
Nutné číst poměrně pečlivě,občasný návrat k předchozím kapitolám není od věci - výsledkem je nádherně propracovaná řada útvarů (povídek?) propojených vzájemně nejen jednotlivými postavami, ale hlavně hudbou.

19.11.2019 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Proboha!!! Proč jsem čekala na rezervaci v knihovně víc než rok???!!??
Abych při otevření knihy a letmém ohledání prvních 50ti stran (víc jsem nedala) musela konstatovat, že jde o silně nadhodnocenou slepičí slátaninu založenou na popisu a dialozích několika australských barbín?
Snaha o humorné pojetí tu vyšla úplně naprázdno.
Co nadělám, evindentně nejsem cílová skupina tohoto polotovaru.

12.11.2019 odpad!

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Renomovaní autoři jako Nesbo to mají těžké: každá jejich další kniha je posuzována optikou té předchozí a tlak na kvalitu je tudíž enormní.
K naprostých elévům, zvláštˇjde-li o jejich prvotinu, přistupuje čtenář mnohem, mnohem benevolentněji.
"Kaštánek" jakožto příklad druhého zmiňovaného typu je pro mě překvapením roku.
Naprosto srovnatelná, ne-li totožná kvalita s velmistry severského thrilleru, pecka, kterou jsem hltala dnem i nocí.
Nedočkavě vyhlížím další autorův titul.

12.11.2019 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Za mě - brilantní záležitost.
Zásadně nečtu statické popisné pasáže - toto dílko jsem zhltla i s nimi.
Chytře vypointované, realisticky ztvárněné a zároveň s vysokým emotivním potenciálem.
Srovnáno s předchozím autorčiným počinem ("Sucho") - tendence stoupající kvality.

05.11.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Nechápu zdejší nízké hodnocení, autorka patří nepopiratelně k našim nejslibnějším literárním talentům - tímto titulem potvrzeno.

30.09.2019 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorčiny dřívější detektivní počiny nikdy nepatřily mezi skvosty severské (potažmo evropské) literatury, ale literární paskvil celkem zcestně pojmenovaný Zlatá klec ji pasuje na švédskou Vlastu Javořickou.
Počínaje otřepanou a v minulosti tisíckrát lépe ztvárněnou zápletkou přes nepřesvědčivý náčrt hlavních protagonistů a pokračuje jalovými dialogy by se paní Läckberg měla omluvit vedle zklamaných čtenářů také veškerému křovinovému materiálu (rozuměj stromům) potřebnému na výrobu této zbytečnosti.

30.09.2019 odpad!

Mrtvá voda Mrtvá voda Helon Habila

Reportérského eléva Rúfuse jsem si představovala více naivního a "cynického reportéra Zaqa" naopak mnohem cyničtějšího,ale i tak - vzdor epické těžkopádnosti hodnotím dílo jako poměrně vydařené.

07.08.2019 4 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Jedna hvězda za originální, poeticky znějící a tím bohužel silně zavádějící titul, aneb jak je možné, že některý autor dokáže vtáhnout do takřka statického děje a jiný vytvoří jen množinu chaotických písmenek.....?

24.07.2019 1 z 5

První a pravděpodobně poslední kniha adorovaného autora. Styl humoru na mé gusto příliš prvoplánový a křečovitý (hodnotím jen styl, děj je - předpokládám - nehodnotitelný).

24.07.2019 3 z 5

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

Pro nás - milovníky smutných a povětšinou nešťastných severských duší - jde o nádherně čtivé stvrzení těchto atributů.
Pro čtenáře, kteří v titulu spatřují slibnou vidinu "temných" zvráceností včetně epických zvratů pak jen zřetelné zklamání (viz některé komenty a příslušná hodnocení). Howgh!

13.07.2019 5 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Téměř bez výhrad se přikláním ke komentáři [te-ssiinka3905]. Že je "zlatá mládež" kdekoliv na světě právě taková, jak je popsáno v knize, není až tak překvapivé...
pro mě však z celého románu velmi plasticky vystupuje postava Samira - poťouchlého šprta s charakterovými vlastnostmi odpadního potkana. Palec nahoru spisovatelce, že chlapce vykreslila - vzdor etnickému původu - jako apriori zlého, nenávistného, plného zloby a závisti proti všem, kteří měli to štěstí a narodili se (na rozdíl od něj) do zlaté kolébky¨, přičemž jeho charakterové vlastnosti mají do Mirka Dušína hodně daleko (viz jeho "pseudovztah" k hlavní hrdince).
Jinak pro mě velmi čtivé, vyplatí se číst!

14.06.2019 5 z 5

1968 1968 Jan Guillou

U Mistra Guillou buďto propukla dosud latentní senilita anebo se (ta horší varianta) konečně odkopal jakožto pravověrný bolševik.Jak jinak hodnotit nehodnotitelný sled stranických školení predestřených čtenáři v tomto svazku?Skoro ostuda řadit ho do stejné série,z níž pochází brilantní první díl.Aneb jinými slovy: fikce-nefikce-takhle hloupě může fabulovat jen člověk,který celý svůj život tráví v laskavé náruči jménem demokracie.

19.05.2019 odpad!

Nelítostná Nelítostná Scott Bergstrom

Tři hvězdy za akčnost - jinak je to vysoce hloupoučký příběh o tom, jak 17tiletá studentka s humanitními sklony dokázala během měsíce zlikvidovat nejtvrdší český gang včetně jeho francouzské a německé odnože....

01.09.2018 3 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Kdyby to nebylo tak prvoplánově sentimentální, dala bych plný počet.

09.08.2018 4 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Mám se cítit divně, když se mi kniha nelíbila ani z poloviny tak jako níže hodnotícím???

09.08.2018 3 z 5

Vina Vina Arnaldur Indriðason

Autorův styl mi lehce připomíná mého oblíbence Mankella.Jejich epika působí na první dojem jako psaná lehkým perem, ač je ve skutečnosti velmi důmyslně propracovaná. Nikde jinde nenajdu tak skvělou kombinaci krimi žánru s důmyslnou zápletkou a sondy do hlubin teskné a hloubavé severské duše.

05.08.2018 5 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Čtivé.Napínavé.Efektní vyústění.Co víc by čtenář od tohoto žánru měl chtít??????

29.07.2018 5 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Naprosto se ztotožňuji s " [wildavk]. Příběh krutý, emoce vyvolávající (kdo víc, než umírajíc í5tiletá holčička s očima srnky by nám vtlačila slzy do očí), ale za každou druhou větou SRÁČI z OSN, protože byrokratičtí atp atp.
Jenže tuto válku, vážený pane doktore,nezačal nikdo z nich - byla to VAŠE zvěrstva a zmasakrovaná holčička je jen jejich přímým důsledkem.
Místo uznání tohoto faktu se snaží autor veškerou vinu hodit na "neochotné úředníky" ze záchranných sil. Myslím, že lidé těchto národů nikdy neuznají podíl vlastní viny a vždycky své chování nějakým způsobem obhájí.
Holčičky je mi samozřejmě líto, ale ti lidé z UNPROFOR, novináři a ostatní ve Vaší zemi vůbec nemuseli být, jeli dobrovolně, aby vám pomáhali...zkrátka - ETO VAŠE DĚLO.

28.07.2018 2 z 5

Slepí Slepí Alex F. Brady

Pro mě doložení skutečnosti, že se nevyplácí dát na zdejší hodnotící komentáře (resp. jejich většinu), na jejichž základě bych po knize vůbec nesáhla.
Přestože současná americká próza neobsadila police mé knihovničky, tohle dílko se vyplatilo, přihlédneme-li k faktu,že se jedná o autorčinu prvotinu, není možné hodnotit méně, než plným počtem hvězd.

26.07.2018 5 z 5

Jan Masaryk – pravdivý příběh Jan Masaryk – pravdivý příběh Pavel Kosatík

Mám ráda pana Kosatíka, ale radši mám "Honzu" Masaryka.Je mi líto, že díky prvně jmenovanému mohla být tato vyjimečná osobnost kladně hodnocena pouze několik let, neboť komunisti ho nenáviděli a pan Kosatík ho (díky zřejmě erudovaným rešerším) sundal z piedestalu. Soudě podle komentářů se mu to zadařilo téměř u 100% čtenářstva. U mně ne. Nevěřím dobré třetině "informací" a Masaryk pro mě vždycky zůstane (i se všemi svými slabostmi) milovaným "Jendou".

28.03.2018 2 z 5