zahadum Online zahadum komentáře u knih

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Kniha má podtitul : Prečo existuje niečo, miesto aby neexistovalo nič.....je to vlastne otázka ktorú sa nám na niečo cez 200 stránkach pokúsi ako tak zodpovedať významný fyzik Lawrence Krauss. Kniha písaná veľmi pútavo a štýlom kedy sa akoby sám autor pýtal nás čitateľov a následne podáva zrozumiteľnú odpoveď...kniha je písaná pomerne svižne.Autor sa nikdy nestráca v zložitom vysvetľovaní a komplikovaných vzorcoch...trošku mi chýbal väčší rozsah knihy ktorá vyslovene v tom najlepšom končí...takisto v podstate v nej nie je ani len približná odpoveď na otázku z podtitulu knihy...je to aj tým,že otázka je to nesmierne komplikovaná a sám autor priznáva,že sotva kedy bude aj zodpovedaná.

31.12.2013 4 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Naprieč asi milionom časových paradoxov je to nesmierne zaujímavá kniha ktorý vás postupne pripravuje na svoje epické a citovo silné finále !

23.09.2013 5 z 5

Smrt v podání černé díry Smrt v podání černé díry Neil deGrasse Tyson

Autor je nielenže dobrým vedcom ale má aj talent zrozumiteľne a vtipne vysvetliť zložité témy...u tejto knihy som sa nielen veľa nových vecí dozvedel ale ešte som sa aj bavil na autorovom originálnom zmysle pre humor.

16.07.2013 5 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Prvých 200 strán je jednoznačne čítané bez dychu .... akonáhle sa dostane k slovu armáda a prelínanie minulosti a súčasnosti knižka trošku stratí na tempe. Kniha má viac ako 600 strán ale nezbadáte to aj vďaka finále ktoré je skutočne na Kinga až príliš akčné. Milovníci imaginárneho mesta Derry si zase prídu na svoje...Kingova špecialita prelínania jeho kníh je tu dosť rozvinutá a pozorný čitatelia zase získajú pár nových informácii o Derry. Proste poctivý King, na správnom mieste nechutný , rozvláčny, stručný a psychologicky opis všetkého čo sa opísať dá.
Filmové spracovanie je kapitola sama o sebe...ak budete mať nutkanie po dobrej knihe na jeho filmovú adaptáciu tak prosím..NEROBTE TO !

21.01.2013 4 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Nové veci som sa nedozvedel ale Chown vie pracovať so slovom a prezentuje nám kvantovú mechaniku pomerne pútavým a aj pre laika prístupným štýlom. Je to také všeobecné opisovanie zložitých fyzikálnych javov a zoznamuje nás aj s históriou ich objavov. Začiatok a stred knihy sa nesie dosť v obdivnom spomínaní na Einsteina čo je malý paradox keďže slávny fyzik do konca svojho života neuznával kvantovú mechaniku. Ale knižka je to fajn pre človeka čo má rád tajomstvá kozmu a neuspokojí sa s odpoveďami tipu : je to tak lebo je to tak :) kvantovú mechaniku je ťažké chápať a nebodaj jej rozumieť ale zaujímať sa o ňu je vzrušujúce.

16.01.2013 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Po pravde bál som sa ,že to bude tuctový krvavý béčko príbeh ktorých je možno nájsť milióny na nete zadarmo...OMYL...autor má vynikajúci dar oboznamovať čitateľa veľmi opatrne a pútavo s postavami a s miestom kde sa príbeh odohráva. Je dokonalý v tvorbe postáv ktoré sú živé a uveriteľné...spoznávame ich myšlienkové pochody ... omračujúce je ,že nielen obetí a policajtov ale aj samotných " kanibalov " ich živočíšne pudy a primitivizmus sú vystihnuté mrazivo a opis ich činností je skutočne realistický.
Násilie, krv, brutalita ... áno..áno áno....kniha má povesť kontroverznej knihy plnej krvi...bál som sa tohoto aspektu aby to nebolo veľmi prehnane účelové...aby krv a nárek nevyčnievali nad príbeh....môžem spokojne potvrdiť,že autor proste scénu kde je nutný opis : a vzal sekeru a prudkým šmahom jej rozpoltil lebku v masu krvi a kostí......on to neukončí takto...opisuje a rozoberá to ďalej ...čo sa deje s tou masou krvi a kostí..čo sa deje so sekerou...atď....vo filme odvrátite od podobnej scény zrak...v knihe to nejde..čitateľ si tú hrôzu musí odčítať. Aby som to uzavrel...prvá polovica knihy je úžasné spoznávanie osadenstva knihy..postupne sa schyľuje k niečomu z čoho vám pomaly naskakujú zimomriavky ... takto si predstavujem ten správy horor. Dej sa odohráva v americkom štáte Maine.
a mimochodom majiteľ realitky sa volá pán King.

07.01.2013 5 z 5

Helter Skelter: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty Helter Skelter: Skutečný příběh Mansonovy vraždící sekty Vincent Bugliosi

Brilantne napísaná kniha o zvrátených ľuďoch v zvrátenej krajine ! Nemám chuť to rozpisovať viacej. 100%

17.06.2024 5 z 5

Maska Maska Francis Paul Wilson

Kniha mi radosť neurobila a to hlavne neskutočne pomalým až stojatým štýlom písania. Príbeh je jednak milión strán dopredu čitateľný a stojí priam na mieste a za druhé je veľmi tuctový a nezáživný. Veľké mesto, uprostred veľká budova Citadela, všade intrigy, rozbroje..cítil som sa ako v PC hre " Half Life " 2 ktorej dej bol plus mínus podobný ale samozrejme podaný profesionálne. V knihe autor / autori driemu a prenášajú to na čitateľa. Mal som pocit,že čítam knihu ktorá má tisíc strán a nie málo cez tristo. Neustále postavy točia jedno a to isté a prekrúcajú všetko čo o stránku predtým povedali. Hlavná postava na každej strane povie alebo sníva o tom čo videla a počula v starých filmoch, konkrétne ale ani slovo ani náznak čo také videla v starých filmoch. Len vzlyká a narieka..som MIM ? nie som MIM ? ak som MIM tak čo mám robiť ? nie som MIM tak čo mám robiť ? samá " tajomná organizácia " potom " bratstvá " všetci proti všetkým a všetci za jedného...jedným slovom chaos, guľáš, hokej a bordel. Tristokrát som chcel knihu zavrieť a je mi jedno ako skončila. Bol som rád,že ju zatváram a už ju neotvorím.

06.07.2020 1 z 5

Zebra Zebra Clark Howard

Veľmi náročná kniha na čítanie, psychicky náročná a robilo sa mi zle z toho čo som čítal dvakrát. Raz z toho ako to bolo verne a autenticky opísané a druhý krát keď som si pri čítaní uvedomil,že čítam žiaľ skutočný príbeh. O čo ide ? v rokoch 1973 a 1974 v Kalifornskom meste San Francisco dochádzalo k brutálnym a bezdôvodným vraždám ľudí. Nazval by som to skôr popravy. Obeťami boli výhradne len bieli obyvatelia a podozrivý boli výhradne len černosi.Obete boli náhodne vybraní ľudia ktorí mali smolu a boli v nesprávny čas a na nesprávnom mieste. Väčšinou sa to dialo v noci po tme a obete boli ženy, starší ľudia a len pár bolo mužov. V San Franciscu bola veľmi aktívna černošská islamská komunita. Na tom by nebolo nič zle ale viedli ju fanatický vodcovia ktorá vsugerovali svojím " ovečkám " to,že za všetku krivdu na svete ktorá sa kedy stala černochom tak môžu výhradne len " bieli modrookí diabli ". To v zátvorkách je schválne, tak ich volali, všetkých bielych. Tlačili im do hláv nezmysli ako,že Alah príjme do svojich radov len tzv. anjelov smrti ktorí vykonajú " svätú vec " tým,že popravia tých " bielych diablov ". Anjel smrti bolo prestížne ocenenie aktívneho muslimského černocha ktorý vlastnoručne zavraždil belocha. Za vraždu " bieleho falošného hada " dostávali tzv. krídla smrti. Za zabitie muža , ženy a detí bolo to presne rozrátané a tieto pasáže sa mi čítali veľmi ťažko. Policajná akcia ktorej snahou bolo zatknúť týchto šialencov dostala meno " Zebra " ... jedna teória hovorí,že to bola skratka z kanálu na vysielačke " Z " a druhá teória hovorí,že to bol " čierno biely prípad a preto zebra. Celkovo zavraždili 18 ľudí a mnoho zmrzačili, nehovoriac o tom,že skoro v celej Kalifornii bol vyhlásený výnimočný stav a panika medzi ľuďmi bola obrovská. Ja to vidím tak,že celkovo sú náboženstvá ťarchou a brzdou ľudského pokroku a o to horšie je keď pár fanatických jedincom prepne a v mene tých imaginárnych bytostí začnú vraždiť. Bol to teda náboženský a rasový problém taký bežný v USA. Polícia mala aj dosť zviazané ruky,keďže nemohla voľne preverovať len čierne obyvateľstvo keďže to sa búrilo a nazývalo tieto policajné akcie za rasistické. Kniha je napísaná svižne, pútavo, páčilo sa mi,že autor použil zvláštnu metódu kedy písal dvakrát to isté..raz očami páchateľov kedy nepoužil ich pravé mená a raz dokumentárnym štýlom kedy to bol perfektný opis policajného vyšetrovania. Knihu vrelo odporúčam ale pozor na silnú a nepríjemnú tému.

26.03.2020 5 z 5

Proč mají sloni velké uši Proč mají sloni velké uši Chris Lavers

Nenáročné ale zato veľmi pôsobivo napísané štúdie o vývine živočíšnych druhoch a ich schopnosť adaptácie na životné podmienky. Význam metabolizmu opísaný na jednotku.

23.03.2020 4 z 5

O světě křivých zrcadel O světě křivých zrcadel Valerij Viktorovič Pjakin

Prečo svet krivých zrkadiel ? pretože je všetko pokrivené tak aby to mocným sveta vyhovovalo a umožnilo im to doviesť ich projekt ovládania a ovládnutia sveta k úspešnému koncu.
Tento pokrivený svet sa nám autor V.V.Pjakin snaží pomocou tzv. Koncepcie Obecnej Bezpečnosti čo najbližšie vysvetliť.
Začína zákulisím studenej vojny, prečo a ako vlastne začala studená vojna a kto je víťazom a kto porazeným. Zaujímavá kapitola je aj o dobývaní Mesiaca, ktorý ako už dnes vie aj malé dieťa nikdy neprivítal žiadneho živého človeka.
Centrálna banka Ruska komu naozaj slúži a prečo je tak dôležité ju vrátiť ľudu Ruskej federácie a z toho vyplývajúca aktualizácia ústavy Ruskej federácie. Je tam toho samozrejme viacej a kniha je plná informácii a zdrojov ku každej z nich.

Pre tých ktorý by chceli viacej vedieť o danej tématike odporúčam na stránku : http://leva-net.webnode.cz/
Je tam všetko + bohatá literatúra.

Autor pravidelne vydáva videá na youtube, kde sa dopodrobna venuje aktuálnemu dianiu v Rusku a vo svete. Vysvetľuje, analyzuje udalosti s prognózou do budúcnosti.

10.03.2020 5 z 5

Neškodný až po smrti / Spěte sladce Neškodný až po smrti / Spěte sladce James Hadley Chase (p)

Zase výborný majster napätia prináša jednu dobrú a jednu výbornú ukážku toho ako sa takéto veci kedysi písali. Prvý príbeh je taký priemer o tom ako závažne dopadne prípad jednej zmiznutej ženy. Ak sa na začiatku jednalo o jednoduchú záležitosť tak na konci budeme svedkami komplikovaného prípadu. Pomerne jednoduchá zápletka ale dobré spracovanie. 80%
Spite sladko je ale iné " kafe " Od začiatku napínavá dráma o tom ako neuveriteľne zapracuje náhoda. Uvážte....čo ak sa na jeden zaujímavý objekt zameria vynikajúca partia špičkových zlodejov ? a čo ak sa na ten istý objekt zameria v tom istom čase aj druhá skupina ? poprípade sa do toho ešte dostane tretí ľudský faktor ? vznikne napínavý dokonalý mix ktorý na konci ešte čitateľovi dá facku v podobe až tragi-komickej pointe. 100%

09.08.2018 5 z 5

Žalujem - Neslýchané odhalenie - 11. september 2001 Žalujem - Neslýchané odhalenie - 11. september 2001 Ján Zvalo

Newtory, nesúď knihu podľa obalu...na škodu sú iné " knihy " nejdem menovať aby som nevytočil tornádo slniečkárskej mafie ktorá je všade prítomná ako šváby v americkom filme aj v realite....

14.12.2017 5 z 5

Před velkým třeskem Před velkým třeskem Brian Clegg

Vynikajúca kniha ktorá sa číta jedným dychom. Dejiny pátrania po tajomstve vzniku vesmíru až po najnovšie vedecké myšlienky o tom čo vlastne veľký tresk je. A či dokonca vôbec bol a ak nebol tak aký iný druh vzniku vesmíru ( vesmírov ) predpokladá súčasná veda. Na konci knihy je to už veľmi zaujímavé čítanie. Autor vie dokonale pracovať s faktami a má úžasný dar písať zrozumiteľne a držať sa faktov. Opravím užívateľa : vitek.sk v tom,že autor knihy pán Brian Clegg je fyzik a študoval fyziku na Cambridgeské univerzite. Knihu odporúčam všetkými desiatimi.

18.05.2017 5 z 5

Záhadám vstříc Záhadám vstříc Richard Dawkins

Prvá časť autobiografie slávneho a pre niekoho kontroverzného vedca Richarda Dawkinsa, táto prvá kniha je venovaná jeho životnému obdobiu od narodenia a do vydania jeho prvej knihy - Sebecký gén. Autor veľmi svižne a často vtipnou formou opisuje jeho detstvo v Keni kde nám široko predstaví svoju rodinu a hlavne bohatý rodokmeň na ktorý je hrdý. Neskoršie presťahovanie do Anglicka, škola a hlavne anglický systém vzdelávania v ktorom niekedy platia " zákony džungle ". Dawkins ako som spomínal naplno využíva talent spisovateľa ktorý má " ľahké pero " obratné slovné spojenia a hlavne sa celým jeho životopisom tiahne jeho typický zmysel pre humor, neberie veci až tak vážne. Ale postupne sa mení na vedca a to seriózneho, ktorý skúsi šťastie aj na nejaký čas v Kalifornii. Potom sa už definitívne usadzuje v Oxforde kde začína práce na svojej prvotine. Tu končí prvá časť a ja som veľmi zvedavý na druhý diel ktorý začnem čítať už čoskoro.

26.04.2017 5 z 5

Nádherná teorie / Sto let obecné teorie relativity Nádherná teorie / Sto let obecné teorie relativity Pedro G. Ferreira

Kniha ktorá chytí a nepustí človeka ktorého fascinuje tajomstvo vesmíru. Ukážková forma toho ako sa má písať populárne náučná literatúra. Autor zvláda písať pútavo, nenudí vzorcami alebo matematickými frázami. Stručne životopisy od Einsteina ako " otca " Obecnej teórie relativity až po jeho pokračovateľov na poli bádania večných otázok gravitácie, kvantovej mechaniky až po aktuálne teórie strún a M-teórie ktorou autor zakončuje knihu a kladie otázky a nápady do budúcnosti výskumu. Knihu odporúčam ako ucelenú biografiu pomerne dobre čitateľných základov pre všetkých ktorí to s vesmírom myslia vážne.

13.03.2017 5 z 5

Prostě je to tak Prostě je to tak Gérard Depardieu

Vzácna až na dno duše idúca osobná spoveď a úprimnosť. Vypracoval sa sám bez vzdelania bez známosti len vďaka tomu,že je taký "divo rastúci samorast". Pár strán ale je tam celý život formou prostoduchých a miestami komplikovaných duševných filozofii od velikána nielen francúzskeho filmu.

02.03.2017 5 z 5

Nové světy ve vesmíru Nové světy ve vesmíru Michel Mayor

Zaujímavý opis tŕnistej cesty za planétami mimo našej slnečnej sústavy. História objavovania, samotné objavenie prvej planéty...a potom ďalších a nástrel toho čo si od toho sľubujú vedci...aj keď trošku zbytočné vzhľadom na to,že vo vesmíre musí byť nepredstaviteľné množstvo planét a bola to len otázka času.

31.01.2017 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Hneď na začiatok podotýkam,že je som " čítal " audioknihu ...čítal som si komentáre a chválu na jej spracovanie. Skutočne je to skvost...navodená atmosféra, hudba a neustály pocit,že niečo nie je v poriadku..čo mimoriadne musím vyzdvihnúť je precítený a správne " postihnutý " hlasový prejav Jaroslava Plesla.
Samotné dielo..nie je moc čo dodávať..je to únos, násilné odvlečenie niekoho koho mať nemôžete...stret dvoch jedincov o ktorých je veľmi ťažko presne definovať kto je viacej šialený a kto vlastne čo chce...koniec je prekvapivo výstižný a bol by som sklamaný ak by kniha dopadla ináč...prečo len 4 hviezdičky ? poznať na knihe,že bola napísaná v roku 1963 a je na môj vkus aj príliš depresívna...čítať ju nebudem chcieť a audioknihu tiež nechcem už počuť...toto dielo ostáva v hlave na môj vkus príliš na dlho.

24.04.2016 4 z 5

Stratení nájdení Stratení nájdení Stephen King

Druhý diel trilógie je za mnou a...ak som sa rozplýval nad prvým dielom tak z druhej časti mám mierne povedané trošku slabšie pozitívne dojmy. Ale pekne po poriadku...Hra rozohraná v prvom diely bola uzavretá ale postavy sa znovu vracajú na scénu. Jedna sa dokonca vráti bez toho aby vykonala nejakú výraznejšiu akciu...pardón ak nepočítame " cvak ". Prvá polovica je bravúrna ! priam nedýchate ako sa dej krásne zauzľuje a King sa zase vracia k svojmu románu Misery .... ako a prečo uvidíte sami..každopádne prvá polovica je napínavá a dá sa povedať,že je to mierne mrazivé dielo v ktorom je už dokonca aj náznak nejakého toho pre Kinga typického tajomna " cvak " ...žiaľ nedá sa to povedať o druhej polovici ktorá je naprosto predvídateľná a miestami som mal pocit,že je to čítanie pre teen populáciu...v prvom diele som kritizoval Kingovú doslovnosť...teraz je to už priam na plač ako autor za každú cenu opisuje aj nepodstatný detail a spomaľuje tak príbeh ktorý podľa mňa ak by odsýpal rýchlejšie tak by určite viacej svojou atmosférou docielil väčší efekt.
Som spokojný a myslím si,že nielen je budem veľmi zvedavý ako sa autor popasuje s tretím dielom ktorý k nám dorazí na budúci rok. King už mierne naznačil v tejto časti čo sa asi bude diať...mne to teda aspoň trošku " docvaklo...." cvak " :)

06.12.2015 4 z 5