zahadum zahadum komentáře u knih

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

King ak by nespravil kariéru ako svetovo uznávaný spisovateľ by sa poľahky uživil ako vynikajúci psychológ! Dôkazom je ďalšie majstrovské dielo ktoré je skorej detailný opis toho ako postupne strácate chuť bojovať s veternými mlynmi...môže to byť život sám...bezmocnosť nad stavebným rozhodnutím mesta o zbúraní vášho domu...k tomu strata dieťaťa .... nepovedal by som,že tomu chlapovi preplo..povedal by som,že ten chlap to vzdal...vzdal to drastickým spôsobom a King / Bachman zase predviedol,že vie pracovať s témami ktoré sa zdajú na povrchu banálne ale vo vnútri je to hotové peklo.
Do pozornosti by som ešte uviedol jeden film ktorý je v podstate o tom istom a je aj skvelo natočený : http://www.csfd.cz/film/8221-volny-pad/

02.02.2013 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Dosť prekvapivo stúpajúca a klesajúca kvalita jednotlivých poviedok, jednoznačne vedie Prám, Opica, Nezmar, Textový procesor bohov a samozrejme Hmla. Poviedka Prám je skutočne majstrovský kúsok ktorý má svoje hrozné tajomno, kruté, tiché v správny čas ukončené so správnou dĺžkou. Kvalita !

14.01.2013 4 z 5

Špión čtyř králů: Pero da Covilha Špión čtyř králů: Pero da Covilha Václav Hubinger

Pero da Covilha kto to bol ? Portugalský vyzvedač ktorý sa v mene svojho kráľa a neskoršie jeho nástupcov, rozhodol nájsť bájnu cestu do Indie a tzv. " kňaza Jána ". Kniha ja útla ale plná faktov a informáciami o dobách kedy mocnosti Európy robili významné námorne objavy. Informácii o živote Pero da Covilha je veľmi málo ale to málo čo vieme sú pomerne dôveryhodné informácie a autor to celkom zrozumiteľne vysvetľuje a poukazuje na zdroje. Vítam aj mapy danej doby s vysvetleniami čo uľahčuje prácu s knihou.

08.07.2020 4 z 5

Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Charles James Box

Úplne neznámy autor pre mňa, veľká kniha v ktorej sú tri príbehy. Autor, znalý danej tématike vytvoril postavu revírnika Joeho ktorý žije s manželkou a dvomi dcérami v štátnom dome revírnika vo Wyomingu. Nikdy by ma nenapadlo,že lesník alebo príslušník lesnej stráže ak by som to tak laicky mohol preložiť, bude takto zaujímavý v kriminálnej detektívke. Zvláštne a realistické prípady v originálnom prostredí lesov, lovnej zveri kde vládne korupcia, snaha o územia, kšefty rovnako dobre ako vo veľkomeste.Nie je núdza o vraždy, zákerne a podlé činy ľudí ktorý chcú prírodu využiť pre svoje sebecké chúťky. Prípady sa výborne navzájom prepletajú a spoznávame celý rad ľudí ktorý pracujú v americkom lesnom ale aj kriminálnom odvetí nakoľko sám autor pracoval kedysi ako revírnik a pozná detaily. Opisy prírody, ľudí ktorý žijú z lovu zvierat, ekologické problémy, problémy v komunitách, problémy so zákonom to všetko autor hravo a pútavo zvláda. Kniha má 700 strán ale nedalo sa od knihy odtrhnúť a je naozaj veľkí škoda,že v našej distribúcii nie sú momentálne ďalšie prípady z tohoto jedinečného prostredia. Odporúčam a nedajte sa odradiť počtom strán ani tým,že kniha z " Levné knihy ". Naopak je to veľmi skveléh čítanie ktoré predčí väčšinu dnešnej produkcie od známych autorov. Výhradu mám jedine v tom,že v knihe sú tri príbehy ale nie sú chronologicky správne za sebou zoradené a druhý prípad mal byť prvý. Neviem o čo šlo vydavateľovi ale žiaľ človek to zistí až pri čítaní druhého dielu. Nie je to nič hrozné ale paradoxne prvý prípad spoiluje veci z druhého prípadu.

20.05.2020 5 z 5

Mainstream Mainstream Miroslav Pech

Myslím si,že to smelo môžem napísať na plný monitor ! Miro Pech určite nemá " pech " ale naopak...dar..šťastie..rôznorodosť. Dar písania...dar fantázie...dar toho byť sám sebou a originálny...Šťastie byť mladý a mať všetko pred sebou a my máme pred sebou jeho bohatú tvorbu ktorá nás netrpezlivo čaká...a ako ste mali možnosť vidieť v tejto knihe tak je to to rôznorodosť v ktorej je autor podľa môjho skromného názoru ako doma. Vie psychologické pozadie človeka, robí dokonalú sondu do duše dospelého muža, ženy aj dieťaťa...a celebrity :) zvláda post-apo...zvláda traumatické drámy....horory...bizarné prípady...atď...nebojím sa a smelo vyhlasujem,že sa máme na čo tešiť :) pre odvážnejších a znalých Pulp Fiction dodám,že naše prdele ešte zažijú stredovek :)

26.04.2020 4 z 5

Lovci temného moře Lovci temného moře Mel Odom

Prekvapivo zaujímavo pojatá historická dráma v ktorej na pozadí vyčíňa mimozemský votrelec....alebo je to sci-fi horor o vraždiacom monštre z kozmu ktorý pádom do hlbín oceánu sa pripletie medzi ľudské osudy veľrybárov, pirátov a niečo medzi pirátmi a vojakmi ?No to si čitateľ musí zodpovedať sám. Pre mňa to skôr bola historická dráma v ktorej nechýbali statoční námorníci s temnou minulosťou, zlý kapitáni alebo už klasické postavy ako je vedec.Nechýba tu samozrejme ani jediný zástupca ženského pohlavia medzi mužmi a to jedna mladá slečna. Takže máme tu nekonečné diaľavy Tichého oceána, lovcov veľrýb, pirátov, temnú minulosť a do toho všetkého sa pripletie mimozemský zabiják. Niekto túto knihu porovnáva s Terorom ktorý je v podstate o niečom inom ...Teror je temný, chladný, depresívny kde niet nádeje, ani troška tepla a tamojšia záhadná bytosť je skrytá. Teror je predsa len pravý nefalšovaný horor. Táto kniha je skôr akčná bojová dráma kde je náš mimozemšťan pomerne viditeľný a vieme alebo resp. tušíme odkiaľ prišiel a v jednu chvíľku budeme aj vedieť čo zmýšľa. Sú tu miesta kde sa dá povedať,že mierne " mrazí " ale to len preto,že autor nechal na čitateľovi aby si isté nechutné detaily príbehu domyslel sám...nie je to zlá myšlienka. Kniha je tak akurát krátka / dlhá ...jej koniec pripláva skôr ako stihla pirátska loď vyvesiť svoju typickú čiernu vlajku.

17.02.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Zaujímavý nápad ( vraj osobne zažil aj sám autor ) o mladom mužovi ktorý sa stane tragickým svedkom ničivej ale tajomnej sily guľového blesku. Guľový blesk je večná záhada vedy a do dnešných dní nie je vôbec jasné čo to vlastne je ten guľový blesk. Kniha nie je zlá a dá sa povedať,že nesmierne zaujímavá ale autorov prednes je pomaly, vlečie sa to nikam aj napriek tomu,že to má len 400 strán som mal pocit,že čítam knihu o tisíc stranách. Smutné je,že som sa musel nútiť do čítania, v tom prípade je pre mňa kniha nie lákadlo ale povinnosť. Jedna teória strieda druhú bez nejakého napätia, niečo na konci by sa dalo nazvať aj napätím ale autor to celé utápa v kvantovom a makrokvantovom stave...pozorovatelia...a pletie do toho dokonca aj struny kedy to pochová celé a necháva tak pomerne originálnu knihu " umrieť ". Je to len matematický a chamtivý kalkul vydavateľa ktorý po mega úspešnom úspechu trilógie Spomienka na Zem, vydal aj predchádzajúce dielo autora z čias kedy bol ešte neskúsený začínajúci spisovateľ. Ináč je to kniha ktorá ak by prešla úpravou tak je to pomerne zaujímavé sci-fi dielo modernej doby.

11.02.2020 3 z 5

Ďalší Ďalší Michael Crichton

Slabšie dielo Crichtona. Problém je vo veľmi veľkom množstve postáv ktoré sa každú chvíľku striedajú, do toho kvantum správ mimo text. Rôzne novinové ústrižky a vstupy veľmi rušia príbeh ktorý sa rozpadá a stráca sa jeho nosná línia. Crichtona mám rád aj kvôli tomu,že sa vždy niečo nové dozviem a pre jeho schopnosť pútavo rozprávať príbeh. Nové som sa dozvedel to áno ale dej viazol a bolo to mätúce takže celkový dojem z knihy je slabý. Nie je to však zlá kniha a je v nej kopec zaujímavého pre ľudí ktorí sa zaujímajú o všetko čo súvisí s genetickým výskumom a kšeftami okolo toho.

07.10.2018 3 z 5

Dědictví Kláry Foxové Dědictví Kláry Foxové Rex Stout

Moje prvé stretnutie s Nerom Wolfom, chválim vtipné hlášky a komentovanie situácie ktoré človeka až rozosmeje. Príbeh je ale príliš zamotaný aby človek udržal pozornosť a našiel si niekoho komu fandí alebo aspoň chápe kam to celé smeruje. Možno som len v zlej chvíli natrafil na dobrú knihu ktorú som neocenil.

02.03.2018 3 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Nebolo to zlé, bolo v tom veľmi silne poznať,že syn sa inšpiruje u otca ale ako už v knihách predtým som si všimol,že Joe silne a zbytočne naťahuje príbeh a tým trpí dynamika príbehu.Veľmi kladne hodnotím opisy situácii a psychológiu postáv, scéna v márnici patrí k silným knižným zážitkom. Silných 70 %.

12.04.2017 3 z 5

Lynch: Temné stránky duše Lynch: Temné stránky duše Robert Fischer

David Lynch je považovaný za jedného z najviac originálnych a osobitých režisérov. Má svoj štýl ktorý je jedinečný. Jeho filmy skoro väčšinou nesú punc " Lynchoviny " alebo obrazy z iných svetov a niekedy je problém sa v jeho filmoch s niečim stotožniť. Táto kniha pojednáva o diele Davida Lyncha a to až priam " pitvá " jeho dielo. Takže čitateľ ak chce vedieť niečo o súkromnom živote režiséra má smolu. Kniha sa asi tak z 95 % venuje len tvorbe a súkromie a osobnosť Lyncha je tu len do počtu. Ak chcete vedieť o živote Davida Lyncha, tak knihu nekupujte, ak však vás zaujíma maniakálny rozbor jeho prác tak kniha pre vás ako stvorená. Odporúčam rozšírenú verziu z roku 2006.

23.03.2017 4 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Neskutočne "živá " kniha, každá stránka, každá veta je nabitá napínavým dejom...zvraty sú súčasťou každej stránky a autora znovu chválim za priam filmový opis udalostí. Poobzerám sa po ďalších knihách majstra napätia, ľahkého pera, drámy a zauzlených krimi príbehov.

27.02.2017 5 z 5

Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy James Hadley Chase (p)

Naprosto dokonalé tri detektívne príbehy, autor neplytvá slovom a každá stránka je nabitá tou správnou akciou, dejom ktorý sa komplikuje a o dejové zvraty nie je núdza. Ťažko povedať ktorý z príbehov je lepší. Každý z nich ale začína skoro nevinne a dramatický dej na konci vždy prináša mnoho obetí ale všetky logicky vyplynú z predchádzajúcich udalostí. Chase dokonale zvláda psychológiu postáv a ich pohnútok ktoré v krajných situáciach vždy konajú bravúrne a nikdy som nepostrehol absenciu logiky. Malá zaujímavosť na záver, knihu som kúpil na inzerát za 1 euro !!! na strane 224 ( dej sa dramatický láme ) som zistil,že chýba asi 30 strán...viditeľne stránky neboli vytrhnuté ale šlo o výrobnú vadu. Musel som narýchlo zohnať druhú cez antikvariát. Prišla v 100 % stave ale na konci knihy je znovu vytlačených ďalších 30 strán duplicitne...kniha má 90 000 náklad takže chybových je zrejme viacej. Pozor na to. Knihu ale berte lebo je to klenot na poli kriminálnej literatúry ! Doporučujem !

25.02.2017 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Krajne fundovaný odborník na danú tému, opäť potvrdil svoje kvality a vedomosti k téme. Kniha je kratšia ale viacej prepracovanejšia a doložená kvantom dôkazov a fotografii. Znovu poukazuje na zhubný až chorý vplyv západnej kultúry ako prediktora ako masových aj sériových vrahov. Vytváranie idolov z vrahov ich mediálna podpora plus seriály typu :Dexter len zhoršujú už aj tak katastrofálny stav spoločnosti.

29.07.2016 4 z 5

Dustin Hoffman Dustin Hoffman Ronald Bergan

Veľmi podrobná a zaujímavá sonda do života geniálneho herca. Autor neprikrášľuje nič a spoločne s ľudmi opisuje Dustina ako veľmi nadaného horlivého umelca so sklonmi k nervozite a schopnosti narušiť bežne zaužívané praktiky a to nielen v umeleckej sfére pre dosiahnutie maximálneho zážitku.

14.01.2016 4 z 5

Svetová vojna Z Svetová vojna Z Max Brooks

Tak Svetová vojna Z dobojovaná a ja sa podelím o nejaké dojmy z tejto zaujímavej a netradične pojatej knihy. Prečo netradičnej , kniha nemá nosný príbeh...nie je tu klasický výber postáv ktoré sa nám od začiatku knihy do jej konca nejakou formou prezentujú v príbehu. Je tu udalosť ktorou je náhly výskyt choroby ktorá premieňa mŕtveho človeka v žijúcu mŕtvolu ( zrejme definícia zombie ) autor od začiatku knihy šikovne narába s predstavou,že to je všetko autentický opis tejto katastrofy ktorá zničila skoro celé ľudstvo. Kniha je vo forme správ z rôznych miest na svete USA, Rusko, Čína, Izrael ale aj ponorky, katakomby alebo dokonca vesmírna stanica...autor podmanivo opisuje ako sa v ktorej civilizácii správali a čelili tejto hrozbe...ako sa ľudstvo muselo zjednotiť a vzoprieť sa nepriateľovi ktorý bol všade..miestami je opis napínavý a sú tu veľmi originálne pasáže a celkovo kniha je pútavá a autor si musel naštudovať poriadne kvantá vecí o každom kúte sveta...to klobúk dolu...horšie je,že nie každý si zvykne na to,že kniha nemá hrdinu / hrdinov...nosný príbeh...toto sú "Stručné dejiny vojenského konfliktu proti Zombie " začiatky..stred a koniec...koniec je dosť narýchlo ukončený a privítal by som viac informácii o tom ako sa budovalo ľudstvo tak veľmi zdecimované....čo to spravilo s medzinárodnou politikou a pod...autor sa dosť nešikovne a okato navážal do krajín ako Rusko, Čína a Kuba...na konci je pasáž kde ľudia majú a používajú peniaze...dosť naivná a povrchná predstava,že by kolaps ľudstva prežili už dnes tak ťažko skúšané peniaze. Každopádne knihu vrelo doporučujem lebo autor vie o čom píše a skutočne som miestami to všetko bral ako realitu.

06.10.2015 4 z 5

Pulp Fiction Pulp Fiction Dana B. Polan

Film Pulp Fiction je moja srdcová záležitosť a preto vždy rád uvítam dielo ktoré sa tomuto môjmu kultu venuje. Táto kniha je v podstate niečo ako veľmi rozsiahla recenzia...Autor film podrobne skúma a hľadá v ňom znamenia, odkazy, skryté aj priame na popkultúru, inotaje, dvojzmysly...pozastavuje sa prečo zrovna tento film tak zasiahol širokú divácku verejnosť....ako je možné,že Tarantino dokázal stvoriť scenár ktorý je tak krásne nechronologicky rozhádzaný a pri tom drží pohromade lepšie ako film idúci prísne v správnom časovom slede. Scenár ktorý si oscara zaslúžil. Kvalitná kniha s kvalitným informačným obsahom. Chválim výborný preklad.

26.03.2015 4 z 5

Vyháňač diabla Vyháňač diabla William P. Blatty

V zabúdaní sa pokúšali spomínať......Prelomové dielo svetovej literatúry ! Vrelo doporučujem !

26.06.2014 5 z 5

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Ramon Espejo...beznádejný prípad...muž ktorý je bez peňazí a necháva sa vydržiavať od ženy ktorá pracuje a rozťahuje mu nohy....Ramon Espejo...muž ktorý je furt v problémoch....z krčmy do krčmy..z bitky do bitky....Ramon Espejo opustil planétu Zem a vydal sa na novo objavenú planétu aby tu začal nový život ako mnoho ďalších ktorý snívali o lepšom živote....Je prospektor....človek ktorý pátra po nerastných surovinách a informácie o nálezisku predáva za peniaze ťažobným spoločnostiam....Ramon Espejo však je po jednej veľmi búrlivej noci na úteku..na rýchlo musí utiecť pred zákonom...vydá sa na sever planéty a dúfa,že nájde rudy a čas na to aby sa na jeho zločin zabudlo....Okolností sú však zase proti nemu....sú dramatické a ..... neuveriteľné.....Ramon nájde exil starej mimozemskej rasy....ktorá sa presne ako on ukrýva....pred čím alebo pred kým ? To všetko postupne odkrýva tento román ktorý nešetrí akciou...realisticky pojatou planétou a jej faunou a flórou....takisto sa dočkáme silných dejových zvratov....Ramon stretne človeka ktorý mu zásadne vstúpi do života a .... aj on jemu....budú mať viacej spoločného ako si myslel ( mysleli ) Ramon Espejo je hajzeľ a človek ktorý je drsný a život berie len ako miesto kde môže parazitovať....ale....stránku za stránkou mu pomaly ale isto budete držať palce...aj napriek tomu,že morálne ho odsúdite a zavrhnete ....dávno som nečítal román kde je tá hranica medzi človekom a jeho samým postavená pred tak brutálne úprimne zrkadlo. Doporučujem !

27.04.2014 5 z 5

Čarodějná pec Čarodějná pec Marcus Chown

Pôvod atómov je ruka v ruke s pôvodom ( a zánikom ) hviezd...autor veľmi podrobne a zrozumiteľne vedie čitateľa dejinami výskumu atómu. Postupne sa dozvieme,že sme ako bytosti stvorený z atómov ktoré pochádzajú z dávno zaniknutých hviezd. Pútavé a v žiadnom prípade nie príliš odborné čítanie. Doporučujem.

13.04.2014 5 z 5