Lynch: Temné stránky duše

od:


KoupitKoupit eknihu

Na přelomu 80. a 90. let vystoupala Lynchova kariéra do závratných výšin. K Modrému sametu (1986) přibyla Zběsilost v srdci (1990) a seriál Městečko Twin Peaks (pilotní film 1989), který "změnil televizi". Lynch se stal věhlasnou ikonou postmoderní kultury a jeho "zběsilé" filmy kultovním fenoménem. Fischerova monografie, která česky vyšla roku 1995, zachytila Davida Lynche v tomto vrcholném stadiu a podrobně a barvitě vylíčila celou jeho cestu od undergroundových počátků - půlnoční Mazací hlava (1977), přes první úspěch - "evropská zakázka" Sloní muž (1980) a první propadák - velkoprodukční sci-fi Duna (1984) až k filmové verzi záhady jménem Twin Peaks: Ohni se mnou pojď (1992). Po tomto hektickém období přebujelých aktivit a úspěchů přišel oddechový mezičas a poté zjevení v podobě hypnotické Lost Highway (1996). Tím se započala druhá fáze Lynchovy pozoruhodné kariéry, jejíž osu dále tvoří "pravdivý" Příběh Alvina Straighta (1999) a snově přeludná Mulholland Dr. (2001). Druhé doplněné vydání rozšiřuje původní záběr monografie právě o toto nové období a prodlužuje tak výklad "lynchovského fenoménu" o dalších deset let až do současnosti. Autorem českého dodatku je filmový publicista Kamil Fila, editorem filmový historik Jiří Voráč. Druhé doplněné vydání rozšiřuje původní záběr monografie právě o toto nové období a prodlužuje tak výklad „lynchovského fenoménu" o dalších deset let až do současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29570/david-lynch-temne-stranky-duse-29570.jpg 4.351
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
stajpik
29.08.2017

Tak předně je tato monografie jedním velkým spoilerem. To může být varování pro ty, kteří od Lynche toho zatím moc neviděli a nechtějí se připravit o jedinečné zážitky. Jednotlivé obsahy filmů jsou zde totiž rozebrané do detailů a zbytečně zdržují od toho podstatného, co se vlastně chci dozvědět – o temných stránkách duše mistra svého řemesla. Tím nechci naznačovat, že zde není nic zajímavého a inspirativního, přišlo mi to spíše jako zbytečné promrhání potenciálu této knihy. Fanoušci Lynche by si ji ale určitě měli přečíst. Verze s českým dodatkem od Kamila Fily celkový dojem zlepšuje a koneckonců jakákoli informace o tomto svérázném umělci je prostě dobrá.

zahadum
23.03.2017

David Lynch je považovaný za jedného z najviac originálnych a osobitých režisérov. Má svoj štýl ktorý je jedinečný. Jeho filmy skoro väčšinou nesú punc " Lynchoviny " alebo obrazy z iných svetov a niekedy je problém sa v jeho filmoch s niečim stotožniť. Táto kniha pojednáva o diele Davida Lyncha a to až priam " pitvá " jeho dielo. Takže čitateľ ak chce vedieť niečo o súkromnom živote režiséra má smolu. Kniha sa asi tak z 95 % venuje len tvorbe a súkromie a osobnosť Lyncha je tu len do počtu. Ak chcete vedieť o živote Davida Lyncha, tak knihu nekupujte, ak však vás zaujíma maniakálny rozbor jeho prác tak kniha pre vás ako stvorená. Odporúčam rozšírenú verziu z roku 2006.

Matty
11.10.2016

Monografie o nejméně vyzpytatelném z amerických režisérů, kteří jsou známí širšímu publiku, nabízí obstojný úvod do Lynche. Pro ty, kdo Lynchovo univerzum znají lépe než babiččinu zahrádku, nepůjde o moc obohacující čtení. Pro nás, kdo se z oním sympatickým bělovlasým psychopatem zatím z různých důvodů moc nekamarádíme, je kniha vstupenkou do pozoruhodného světa. Zatoužíte-li sestoupit do nižších pater, budou vám více než hlavní Fischerův text nápomocny nově napsané kapitoly Kamila Fily, jehož interpretace jsou ucelenější a který zbytečně neplýtvá písmenky na popis děje. Také Filovy příspěvky se bohužel (avšak vcelku pochopitelně) drží konceptu předchozích stránek, tzn. jeden film za druhým. Autorská osobnost Lynchova typu přitom vybízí ke komplexnějšímu pohledu na jeho dílo jako celek. K analýze opakujících se motivů a postupně rozvíjených témat, spíše než k chronologicko-biografickému přístupu. Je škoda, že Fila nenapsal celou knihu, jejíž dvě třetiny ve stávající podobě v zásadě jenom shrnují informace, které byste po pár desítkách minut googlení našli na internetu.

Kaferano
03.04.2013

V této knize se Robertu Fischerovi podařilo přiblížit osobnost Davida Lynche způsobem, který je čtivý a přehledný. Od studentských let a výtvarných počinů se dostává ke krátkým filmům, které jsou předzvěstí mnohdy těžko polapitelné nezávislé tvorby. Jsou zde zmapovaná všechna Lynchova díla i dílka, úspěchy i neúspěchy, včetně rúzných výkladů jeho filmů. Pro mě je David Lynch jeden z nejzajímavějších režisérů, takže jsem za tuto knihu velmi ráda a domnívám se, že i ti, kdo nemají tvorbu Davida Lynche příliš v lásce, mohou po přečtení této knihy změnit názor k lepšímu..