Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60058/bmid_slecne-blandishovej-netreba-orchide-afq-60058.jpg 5 25 5

James Hadley Chase je svojim spôsobom fenoménom medzi autormi detektívok: hoci je rodom Angličan, špecializoval sa na romány z prostredia amerických gangstrov a jeho schopnosť autorsky z neho ťažiť je priam obdivuhodná, takže väčšina čitateľov ho pokladá za Američana. No v čase, keď vydával svoje prvé romány, v Spojených štátoch ešte vôbec nehol. Už jeho prvý román mu priniesol nevídaný úspech. Kniha Slečne Blandishovej netreba orchidey vyšla v Anglicku r. 1939 a razom si získala čitateľov, v čom iste zohral nemalú úlohu fakt, že v medzivojnovom období značne vzrástla popularita gangsterského románu na úkor tzv. klasickej detektívky anglickej školy. Vtedy si mnohí mysleli, že už v vyčerpala svoje možnosti. No úspech sa čoskoro dostavil aj za hranicami, v krátkom čase vydali Slečnu Blandishovú v trinástich krajinách, medzi nimi aj v Sovietskom zväze a v U SA. O tri roky nasledovala dramatizácia (v anglických divadlách ju hrali sedem rokov) a potom aj prvé filmové spracovanie. Ide teda o klasickú detektívku v pravom zmysle slova. Pravda, úspech zriedka padne niekomu len tak do lona. Aj Chase si pozorne preštudoval svoje literárne vzory, predovšetkým americkú detektívku tzv. tvrdej školy, najmä Raymonda Chandlera. Za štyridsaťpäť rokov plodnej tvorby Chase dokázal, že jeho prvý úspech nebol náhodný. Dnes patrí k najvyššie hodnoteným detektívkárom, jeho knihy vychádzajú v miliónových nákladoch. Je to autor kráčajúci „s duchom doby“, ako dosvedčuje tretí príbeh Ja sa budem smiať naposledy, jeden z jeho posledných, ktorý má nielen dokonale súčasnú atmosféru, ale je aj dôkazom autorovho profesionálneho rastu. J. H. Chase predstavuje vo svojich knihách svet skutočného, reálneho násilia a bezohľadnosti, čím jeho knihy nadobúdajú spoločensko-kriticky podtón.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

No Orchids for Miss Blandish / I Would Rather Stay Poor / My Laugh Comes Last

haki34
17.01.2022 4 z 5

knihobudková...príjemné detektívne prekvapenie. Autor sa s tým vobec nepára. Likviduje postavy jednu za druhou. Slečne Blandishovej netreba orchidey je pomerne drsná poviedka/román s témou únosu a mafiánských vybavovačiek sa. A - bola pekne hustá. Myslím že ani o 40 rokov od vydania sa autor hanbiť nemusí a hravo strčí do rukávu dnešných pisálkov.
Radšej ostať chudobný - ako urobiť capa záhradníkom. Alebo keď sa kombinuje a nedokombinuje, prípadne prekombinuje.
A v podobnom duchu sa nesie i posledná - Ja sa budem smiať naposledy...veľa kombinácií, samovražda, vydieračky, skvelé plány...je vidieť šablónovitosť, ale funguje to. A po dlhej dobe potešila slovenčina.

podrobnejšie u jednotlivých...akurát ku "Radšej ostať chudobný" som nenašla samostatné vydanie, takže tá je zmienená iba tu)

Doporučujem !

zahadum
25.02.2017 5 z 5

Naprosto dokonalé tri detektívne príbehy, autor neplytvá slovom a každá stránka je nabitá tou správnou akciou, dejom ktorý sa komplikuje a o dejové zvraty nie je núdza. Ťažko povedať ktorý z príbehov je lepší. Každý z nich ale začína skoro nevinne a dramatický dej na konci vždy prináša mnoho obetí ale všetky logicky vyplynú z predchádzajúcich udalostí. Chase dokonale zvláda psychológiu postáv a ich pohnútok ktoré v krajných situáciach vždy konajú bravúrne a nikdy som nepostrehol absenciu logiky. Malá zaujímavosť na záver, knihu som kúpil na inzerát za 1 euro !!! na strane 224 ( dej sa dramatický láme ) som zistil,že chýba asi 30 strán...viditeľne stránky neboli vytrhnuté ale šlo o výrobnú vadu. Musel som narýchlo zohnať druhú cez antikvariát. Prišla v 100 % stave ale na konci knihy je znovu vytlačených ďalších 30 strán duplicitne...kniha má 90 000 náklad takže chybových je zrejme viacej. Pozor na to. Knihu ale berte lebo je to klenot na poli kriminálnej literatúry ! Doporučujem !

Petkon
02.01.2015 5 z 5

Na tuto knihu mám hezkou vzpomínku, kdy jsem byl s rodiči na dovolené v Tatrách a koupil jsem si tam tuhle knížku. Ačkoliv vydaná ve slovenštině, vůbec mi to nevadilo a byl jsem zcela unešen příběhem i atmosférou knihy. Od té doby miluji knihy J.H.Chaseho.

Mako123123
28.12.2014 5 z 5

Tak tomuto sa hovorí vynikajúca kriminálka. žiadna strana nie je zbytočná, unavujúca, alebo zdĺhavá. Akcia strieda akciu. Ak by ste nejakú stranu preskočili a nečítali vedzte že urobíte chybu lebo každá informácia je dôležitá. Neuveriteľné ako sa môže situácia skomplikovať a pritom to na začiatku šlo všetko tak hladko že? :D žiadne béčkové klišé a romantické hlúposti o láske. Len čistá kriminálka. Táto kniha by mohla slúžiť ako nejaká príručka či dobrý radca-sprievodca životom kriminalistu alebo toho kto sa nechtiac zapletie do zločinu. :D 3 príbehy, 3 akurátne dávky napätia, 3 dôvody tomuto dať plné hodnotenie. Jednotlivé príbehy sú pomerne stručné (počet strán) ale ako som už písal, to nevadí kedže na každej strane sa niečo deje. žiadna vata, žiadne hluché miesto. Proste sú to 3 plnohodnotné príbehy a každý z nich je lepší než niektoré iné diela iných autorov ktorí sa zdĺhavo rozpisujú. Niekedy menej znamená viac. ;)
... som si túto knihu kúpil začiatkom leta 2014. Pôvodne som ani nemal v pláne si v ten deň kupovať knihu ale kamarát sa zmienil o tom že v našej mestskej knižnici je v tých 2 dňoch bazár starých kníh a ja som si len tak spolu s kamarátmi po škole (zásahom osudu o ktorom som vtedy nemal ani tušenia) kúpil toto vynikajúce dielo len tuším za 30 centov. Išlo o bazár rôznych kníh ktoré knižnica dostala darom od anonymných občanov- darcov. Preto tá nízka cena a preto som si ju mohol zadovážiť hoc sa jedná o dosť starú knihu. Takže anonymnému darcovi dakujem. :)

Korzar
29.10.2014 5 z 5

čítať túto knihu je ako prechádzať sa rajom.... paráda, Chase bol jednoducho majster pera... zodpovedne prehlasujem že zatiaľ najlepšia kniha akú som tento rok čítal a pochybujem že ju niečo prekoná

detektivky 3x detektivní drsná škola

James Hadley Chase (p)
anglická, 1906 - 1985
1975  86%Chytit tygra za ocas
1975  82%Pracka v láhvi
1977  90%Třikrát ve slepé uličce
1994  78%Piksla červů
1997  83%Dvojitý pohřeb

Kniha Slečne Blandishovej netreba orchidey / Radšej ostať chudobný / Ja sa budem smiať naposledy je v