zahadum zahadum komentáře u knih

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Príbeh o štyroch kamarátoch ktorí boli každý iný a spolu tvorili dokonalú " pevnosť " zvanú priateľstvo na život a na smrť. Kniha je rozdelená do troch častí a viem si predstaviť každú časť ako samostatnú knihu. Prvá kniha nás oboznamuje s "Pekelnou kuchyňou " čo je chudobná časť New Yorku kde prežívame strasti a slasti ľudí silne lapených v sociálne nespravodlivej pasci kapitalistickej spoločnosti. Táto časť knihy je pomerne veselá, svetlá a plná síce ťažkého skúšania životom ale na druhej strane prináša tvrdú školu chlapcom ktorí napriek tomu si užívajú slobodu a voľnosť v rámci ich priateľstva.
Ulica ktorá má svoje drsné ale spravodlivé pravidlá, prežívajú rôzne veselé aj neveselé príhody. Spoznáme rodiny z ktorých pochádzajú a nie je to nikdy nič idylické. Ochrannú ruku nad nimi drží kňaz Bobby ktorý vie,že chlapci aj keď nezbedníci, majú dobré srdcia. Prvé malé kšefty s miestnym podsvetím...v tejto časti ich ale tragická nedbalosť privedie do druhej časti ktorá má od idyly veľmi ďaleko. Chlapci sú umiestnení do nápravného zariadenia ktoré má " nápravne " len vo svojom názve. Zlomenie tela a ducha mladých v podstate ešte detí je otázka pár dní. Nebudem tu rozpisovať všetky detaily hrôz ktoré postretnú našu štvoricu. Človek vydrží veľa ale zlomený duch ostane poznačený natrvalo. Posledná časť knihy je veľmi dôležitá keďže sa uzavrie všetko zlé aj dobré...nedá sa to napísať bez prezrádzania deja a preto uvádzam,že všetci protagonisti príbehu nájdu v ich živote následky za čo mohli aj za čo nemohli. Kniha je napísaná fenomenálne a všetky opisy sú vierohodné a autorovi nechýba cit pre dramatično ani pre reálne zobrazenie spoločnosti ktorá je krutá a ľahostajná. Autor síce uvádza príbeh ako autentický a seba kladie na miesto jedného zo štvorice chlapcov ale následné vyšetrovanie úradov USA nenašlo ani len podobný prípad v dejinách justície. Nemení to nič na tom,že táto kniha je špička medzi drámami a budete veľmi znepokojený ako je bravúrne napísaná. Filmové spracovanie je síce obstojné ale je to len slabý odvar knihy.

21.02.2020 5 z 5

Lovci temného moře Lovci temného moře Mel Odom

Prekvapivo zaujímavo pojatá historická dráma v ktorej na pozadí vyčíňa mimozemský votrelec....alebo je to sci-fi horor o vraždiacom monštre z kozmu ktorý pádom do hlbín oceánu sa pripletie medzi ľudské osudy veľrybárov, pirátov a niečo medzi pirátmi a vojakmi ?No to si čitateľ musí zodpovedať sám. Pre mňa to skôr bola historická dráma v ktorej nechýbali statoční námorníci s temnou minulosťou, zlý kapitáni alebo už klasické postavy ako je vedec.Nechýba tu samozrejme ani jediný zástupca ženského pohlavia medzi mužmi a to jedna mladá slečna. Takže máme tu nekonečné diaľavy Tichého oceána, lovcov veľrýb, pirátov, temnú minulosť a do toho všetkého sa pripletie mimozemský zabiják. Niekto túto knihu porovnáva s Terorom ktorý je v podstate o niečom inom ...Teror je temný, chladný, depresívny kde niet nádeje, ani troška tepla a tamojšia záhadná bytosť je skrytá. Teror je predsa len pravý nefalšovaný horor. Táto kniha je skôr akčná bojová dráma kde je náš mimozemšťan pomerne viditeľný a vieme alebo resp. tušíme odkiaľ prišiel a v jednu chvíľku budeme aj vedieť čo zmýšľa. Sú tu miesta kde sa dá povedať,že mierne " mrazí " ale to len preto,že autor nechal na čitateľovi aby si isté nechutné detaily príbehu domyslel sám...nie je to zlá myšlienka. Kniha je tak akurát krátka / dlhá ...jej koniec pripláva skôr ako stihla pirátska loď vyvesiť svoju typickú čiernu vlajku.

17.02.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Zaujímavý nápad ( vraj osobne zažil aj sám autor ) o mladom mužovi ktorý sa stane tragickým svedkom ničivej ale tajomnej sily guľového blesku. Guľový blesk je večná záhada vedy a do dnešných dní nie je vôbec jasné čo to vlastne je ten guľový blesk. Kniha nie je zlá a dá sa povedať,že nesmierne zaujímavá ale autorov prednes je pomaly, vlečie sa to nikam aj napriek tomu,že to má len 400 strán som mal pocit,že čítam knihu o tisíc stranách. Smutné je,že som sa musel nútiť do čítania, v tom prípade je pre mňa kniha nie lákadlo ale povinnosť. Jedna teória strieda druhú bez nejakého napätia, niečo na konci by sa dalo nazvať aj napätím ale autor to celé utápa v kvantovom a makrokvantovom stave...pozorovatelia...a pletie do toho dokonca aj struny kedy to pochová celé a necháva tak pomerne originálnu knihu " umrieť ". Je to len matematický a chamtivý kalkul vydavateľa ktorý po mega úspešnom úspechu trilógie Spomienka na Zem, vydal aj predchádzajúce dielo autora z čias kedy bol ešte neskúsený začínajúci spisovateľ. Ináč je to kniha ktorá ak by prešla úpravou tak je to pomerne zaujímavé sci-fi dielo modernej doby.

11.02.2020 3 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Čo dodať po tom všetkom čo tu k tejto úžasnej knihe sa napísalo ? Jednoznačne skvelá vec a dá sa povedať,že literárny počin dekády. Je to originálnym prepleteným námetom ktorý sa nikdy nezníži do niečoho lacného ako je účelovosť brutality, emócii alebo nejakej povrchnej nelogiky. Drží sa to kruto zemi a ľudí v príbehu ktorý je temný a studený ako už len vie byť život sám. Živé postavy ktoré vedú dokonalé dialógy so svojím okolím a čo je ešte krajšie sú tú vnútorné dialógy ktoré sú až dokonalým obratom človeka ako po psychologickej tak aj filozofickej stránke.To,že sú v knihe dokonalé dialógy svedčí aj fakt,že sú skoro v nezmenenej forme použité aj vo filmovej adaptácii. Kniha má svoje tempo ktoré si krásne odsýpa a každé slovo má zmysel a každá veta má význam k tomu aby sa to celé stretlo v ľudskej dráme ktorá má plač, bolesť, lásku a premárnené nádeje.Je dobré,že existuje taká dokonalá filmová adaptácia lebo si človek dokáže vierohodne dosadiť známe tváre do vedomia a ľahšie sa mu potom pracuje s knihou ktorá je veľmi komplikovaná ale napísaná je jasným a zrozumiteľným štýlom za čo je veľká vďaka fenomenálnemu prekladu ! Hovorový jazyk málokto dokáže vierohodne preniesť z originálu do prekladu...niekto môže mať výhrady, že je to miestami vulgárne...súhlasím..však preto ak sme v bare...v autobuse..v chudej štvrti alebo len proste na ulici nebudeme počuť Tolstoja alebo reči ako vystrihnuté z telenoviel ktoré sú " sci-fi " čo sa týka ľudskej reality. Teda klobúk dolu pred autorom knihy ! klobúk dolu pred filmovou adaptáciou ! a klobúk dolu pred prekladom ktorý knihu priniesol v nezmenenej podobe ! Knihu odporúčam.

09.11.2018 5 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Dávnejšie som videl vynikajúcu filmovú adaptáciu tejto knihy a tak som zatúžil po knihe aby som to porovnal. Kniha je o triedu samozrejme lepšia a vyzdvihujem hlavne perfektné dialógy ktoré sú verné prostrediu v ktorom sa tento smutný príbeh odohráva. Autor je génius v opise ľudí a prostredia kde žijú a vierohodne priam z úst reálne žijúcich ľudí nám približuje ich myslenie. Kniha je miestami drsná, vulgárna a neukazuje nám ľudstvo v dobrom svetle, či už policajtov, média a samozrejme rodičov. Je tam kopec zvráteného v podobe pedofilov. Zákony na hlavu ktoré viacej škodia ako chránia. Napriek tomu je to silne morálne dielo ale na konci knihy si musíte sami položiť svoju vlastnú morálnu otázku...

06.11.2018 5 z 5

Scotland Yard zasahuje Scotland Yard zasahuje Václav Pavel Borovička

Výborná publikácia o práci Scotland Yardu ako organizácii ktorá bojuje dômyselne proti zločinu. Zo začiatku to moc tak nebolo a skôr to boli poriadne veľkí babráci ktorí poslali na smrť veľa nevinných ľudí. Veľmi zaujímavo je opísaný svetoznámy príbeh o veľkej vlakovej lúpeži. Hádam by to chcelo aj samostatnú knihu.

30.10.2018 5 z 5

Túlavý autobus Túlavý autobus John Steinbeck

Jednoduchá až priam banálna životná situácia. Pár ľudí je nútených stráviť spolu istý čas v obmedzenom priestore. Steinbeck majstrovsky rozohráva najprv skryté a neskôr aj otvorenejšie prejavy myslenia a prejavov ľudskej mysle. Ako geniálny psychológ predstaví všetky možné formy skrytej sexuálnej žiadostivosti ...áno..podstata tohoto románu sú rôzny formy sexuálnych predstáv u ľudí v dobe kedy sex bolo stále skryté tabu ale naprosto potrebné k životu. Samozrejme,že to nie je nejaký zvrhlý erotický román, kdeže...o erotiku to ani nezavadíme. Je to skôr o tom ako zmýšľa človek o druhom pohlaví ak to nesmie nejak dávať najavo. Všetky možné psychologické hry mužov a žien a ich skryté túžby a vzrušujúce myšlienky. Tie postavy sú tak živé,že často nebolo treba ani mena postavy aby som na základe jeho myslenia a správania vedel o kom je reč. Fascinuje ma autorov rozhľad v človeku a to ako rozumel ľudskej duši do jej posledných a neprístupných zákutí. Kniha je skutočné majstrovské dielo svetovej literatúry. Na niečo vyše dvesto stranách je ľudstvo opísané do maniakálnych detailov od autora ktorý poznal čo je to človek, jeho duša, jeho city, jeho túžby, chúťky, zlomyseľné aj závistlivé sklony. Berte !

28.10.2018 5 z 5

Mnichov – Benešovo proroctví Mnichov – Benešovo proroctví Svjatoslav Jurjevič Rybas

Citujem z knihy: strana 88

Z materiálov norimberského tribunálu:
..zaútočilo by Nemecko v roku 1938 na Československo, ak by sa západné veľmoci postavili za Prahu ?
KEITEL : Samozrejme,že nie. Z vojenského hľadiska sme neboli dostatočne silní. Cieľom Mníchova bolo vytlačiť Rusko z Európy, získať čas a dokončiť vyzbrojenie Nemecka.

Áno je to hrozné čo nám urobili obe tieto krajiny ( Anglicko, Francúzsko ). To čo sa dnes deje je ale len začiatok veľkej európskej tragédie. K vojne - veľkej európskej vojne, príde veľký rozpad a revolúcia. Aj vďaka zrade nášho národa budete aj vy trpieť a zožnete to čo ste sami zasiali.

Edvard Beneš: Mníchovské dni.

24.10.2018 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Poznáte očakávania ? asi áno..každý ich má a vieme,že sú to veci ktoré prekvapia a potešia a sú častejšie kedy nenaplnia naše predstavy a sklamania.... hovorí sa,že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, nevystúpiš dvakrát na ten istý vrchol a asi ani neprečítaš dvakrát tú istú knihu..ale pekne po poriadku.
Karika, fenomén dnešnej doby dobrých kníh na Slovensku. Toľko k očakávaniu nad novou knihou po fenomenálnej trhline.
Minule nás Jozef Karika vzal do hôr menom Tribeč...začali sme sa ich báť a vyhýbať sa im. Teraz nám ukazuje ďalšie hory a zase chce od nás aby sme sa tam báli. Zase hory a zase strach. Klenot slovenskej prírody - Vysoké Tatry..problém knihy je,že chodíme po horách..ale my sa nebojíme...čo sa stalo ? v Tribeči sme sa predsa báli o dušu spasenú aj nespasenú. Tatry nič..strach nefunguje.začiatok knihy a vlastne dobrá polovica knihy je prednáška a encyklopedicky zoznam toho čo sa v Tatrách a to konkrétne v jednej doline zlé stalo. čo zlé ? no ľudia padali..zabíjali sa pádom z jednej skalnej plošiny.Máme tu aj odbornú prednášku z fóbii a vysvetlenie čo je to obsedantno-kompulzívna porucha. takže v tomto " školení " sme sa niečo nové dozvedeli a sme zato vďačný autorovi ale zabudli sme sa báť...čas nám beží..skoro polovica knihy a Kariková obchodná značka nejak neprichádza na scénu.My...teda ja sa chcem báť...nechcem si čítať o psychológii ani o histórii Tatier, na to máme nekonečne múdreho uja menom Google. Ako kniha postupuje tak sa dostávame do nejakého bahna...aby som nebol alibista napíšem presnú definíciu:
Nezáživné flashabacky naťahujú túto poviedku do nudných a nezáživných pasáži a už samotná poviedka by bola nudná ale takto z toho vzniká priam kombinácia smoly, medu a čerstvého betónu ktorý vás nie nie pustiť.Tu má tá lepkavá a brzdiaca hmota ktorá vám bráni si užívať čítanie v zdravom a rezkom duchu aj meno - sprunggeist.....sprunggeist, je na každej stránke, skoro v každom odstavci neskôr presakuje už do každej vety a na konci som mal pocit,že ...sprunggeist bolo každé jedno slovo.Musel som prestať čítať a rozmýšľal som,že Karikovi snáď niekto platí za používanie tohoto slova lebo by si celkom slušne zarobil.
Prečo poviedka ? no lebo toto je námet na poviedku o pár stranách, v žiadnom prípade toto nemal byť román. Nefunguje to, príbeh v tejto knihe je originálny a možno desivý ale forma akou nám to opisuje Karika je nudná, dlhá, plná blúznení kedy sa strácame v tom čo je realita a čo je vplyv sprunggeistu ktorý chce hádzať ľudí dole. Prečo si Karika znovu vybral tému hory je mi záhada. Tribečská záhada bola tajomná a desivá, nebolo ju vidieť a nedala sa nahmatať...len nám jemne mrazivo dýchala za golier. Stránky sme hltali...tu som to chcel mať za sebou..mrzí ma to ale ledva som to dočítal. Nudnú rozťahanú knihu ktorú čakali všetci s napätím. Autor bude musieť v novej knihe prísť s niečim fakt zaujímavým aby sme Trhlinu nepripísali len faktoru menom - náhoda.

p.s: aktualizované 8.11.2018
nebudem menovať ale písal mi jeden pán tunajší kolega...čo si čakal druhú trhlinu ? ja som nečakal druhú trhlinu ani klon trhliny..ja som čakal dobrú knihu ! dostal som podpriemernú poviedku ktorú niekto brutálne rozťahal do akože formy románu a predáva to ako KNIHU..cenou rovnakú ako Trhlina, takže človek čaká ,že ak bol naposledy maximálne spokojný,že bude aspoň spokojný a nie nasraný a podvedený ! to je rozdiel.

21.10.2018 1 z 5

Ďalší Ďalší Michael Crichton

Slabšie dielo Crichtona. Problém je vo veľmi veľkom množstve postáv ktoré sa každú chvíľku striedajú, do toho kvantum správ mimo text. Rôzne novinové ústrižky a vstupy veľmi rušia príbeh ktorý sa rozpadá a stráca sa jeho nosná línia. Crichtona mám rád aj kvôli tomu,že sa vždy niečo nové dozviem a pre jeho schopnosť pútavo rozprávať príbeh. Nové som sa dozvedel to áno ale dej viazol a bolo to mätúce takže celkový dojem z knihy je slabý. Nie je to však zlá kniha a je v nej kopec zaujímavého pre ľudí ktorí sa zaujímajú o všetko čo súvisí s genetickým výskumom a kšeftami okolo toho.

07.10.2018 3 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Netradičná kniha pána spisovateľa Crichtona, ktorá sa odohráva na divokom západe. Neuveriteľne živá a akčná kniha kde sa snáď v každej vete niečo deje. Sledujeme rivalitu dvoch vedcov ktorí za honbou za vedeckým objavom neváhajú siahať po krajných možnostiach...pri čítaní tejto knihy sa vám zatají dych...budete cítiť piesok a dusno púšte...prach a vietor prérie a budete sa s hrôzou obzerať za váš chrbát či nevidíte ich..koho ? no predsa indiánov. Knihu odporúčam ale pozor....ide v nej o život.

26.09.2018 5 z 5

Sféra Sféra Michael Crichton

Naprostý skvost....kniha nemá ani jedno slovo navyše a toľko toho nepovie..neprezradí nič...po prečítaní knihy vlastne ani nebudete vedieť čo ste prečítali. Koniec je jeden z najzáhadnejších koncov čo som kedy čítal. Autor dokonale zatemnil celú kostru príbehu ..položil veľa otázok ale nedal ani jednu odpoveď. V tom je čaro a mágia tejto knihy lebo núti si veci domýšľať po svojom. Táto kniha nie je jedna..každý čitateľ vytvoril ďalšiu...ak môžete vyhnite sa filmu ktorý je naprosté fiasko aj napriek tomu,že tam hrá viac dobrých hercov. Knihu to videlo z ponorky aj to bola mútna voda....aká ponorka ? a aká voda ?

24.09.2018

Drak Drak Michael Crichton

Zaujímavý opis pozadia leteckého priemyslu v USA a silný vplyv médii na celonárodnú mienku. Je to špekulácia a silný zákerný konkurenčný boj kde sa nikto s nikým nehrá. Cestujúci je posledný element v tomto chamtivom biznise ktorý postupne zožerie sám seba. Autorovi patrí vďaka za ďalší verný až maniakálny opis a realistický pohľad tam kam sa bežne nepozrieme.

22.09.2018 5 z 5

Stalin Stalin Nikolaj Viktorovič Starikov

Citácia z knihy:
Stalin je ruský nacionalista, hovoria ruskí nacionalisti.
Stalin je komunista, hovoria komunisti.
Stalin je niktoš a úbožiak, hovoria niktoši a úbožiaci.

neznámy autor.

16.09.2018 5 z 5

Schovka Schovka Jack Ketchum (p)

Štvorica mladých ľudí sa rozhodne pre pekne sprostú hru. V jednom opustenom dome ktorý nemá dobrú povesť sa podujmú na schovávačku. Kniha má 199 strán a cca 130 strán sa nedeje nič len samé úvodné omáčky a zoznámime sa s našou štvoricou a dôvody prečo sa spoznali a prečo ten dom. Je to veľmi úsporne napísané a autor nepíše nič čo nesúvisí s príbehom. Opisy sú minimálne a skôr nás pripravuje na finále. Ako dopadne schovávačka uprostred noci v dome v ktorom zmizli dvaja ľudia a kde sa zahynulo veľa psov..nenapíšem. Autor navodil atmosféru s detailným opisom ktorý zaberie lepšie ako tisíc strán. Mám ale pocit,že kniha by pokojne mohla byť aj poviedkou v nejakej zbierke. Dávam silných 70 % a nie som ani nespokojný ale ani veľmi spokojný. Je tam tma a nie je vidno čo tam v tej tme je....

08.09.2018 4 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Tretia časť je pozbavená čarov a mágie ale napriek tomu bitka o Chazarskú ríšu je perfektne opísaná. Naša družina prejde radikálnou zmenou hlavne na konci kedy sa príbeh zlomí totálne a som zvedavý na ďalší diel. Za mňa veľká spokojnosť a na to,že to nie je nejak objemná kniha má plno dejových zvratov ktoré držia pohromade.

04.09.2018 5 z 5

Skutečný Miloš Kopecký Skutečný Miloš Kopecký Miloš Kopecký

O niečo menej bohatá na informácie a chudobnejšia na spracovanie ako " JA " . napriek tomu ponúka dobré informácie o pánovi hercovi Milošovi Kopeckom ako aj pohľad na jeho komplikovanú ale bohatú životnú dráhu.

29.08.2018 4 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

Druhý diel v ktorom už mágia a čary naplno ukážu svoje schopnosti....na severe v temných bažinách a priam na konci sveta a života sa odohrá hrozný boj o ...všetko. Krvavý kúpeľ pokračuje a čítalo sa to po čertoch dobre. Ani veta ani slovo nazmar....Súboj s Babou Jagou chcem vidieť na filmovom plátne !

26.08.2018 5 z 5

Neškodný až po smrti / Spěte sladce Neškodný až po smrti / Spěte sladce James Hadley Chase (p)

Zase výborný majster napätia prináša jednu dobrú a jednu výbornú ukážku toho ako sa takéto veci kedysi písali. Prvý príbeh je taký priemer o tom ako závažne dopadne prípad jednej zmiznutej ženy. Ak sa na začiatku jednalo o jednoduchú záležitosť tak na konci budeme svedkami komplikovaného prípadu. Pomerne jednoduchá zápletka ale dobré spracovanie. 80%
Spite sladko je ale iné " kafe " Od začiatku napínavá dráma o tom ako neuveriteľne zapracuje náhoda. Uvážte....čo ak sa na jeden zaujímavý objekt zameria vynikajúca partia špičkových zlodejov ? a čo ak sa na ten istý objekt zameria v tom istom čase aj druhá skupina ? poprípade sa do toho ešte dostane tretí ľudský faktor ? vznikne napínavý dokonalý mix ktorý na konci ešte čitateľovi dá facku v podobe až tragi-komickej pointe. 100%

09.08.2018 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Nie nie...nechcem čítať Červenáka....Oslovil ma len Karika...však kto iný na slovenskom knižnom trhu stojí za zmienku ? Aký som starý taký som sprostý ! Samá náhoda ( ktorý boh ? ) mi podstrčil do rúk knihu Oceľové žezlo ktorá je len prvý diel zo zatiaľ trilógie ktorá nesie hrdé meno - Bohatier. Všetci tu už opísali všetko dobré a aj toho málo zlého čo kniha má. Príde mi to ako nosiť oslov a somárov do parlamentu. Červenák presne trafil štýl kedy fiktívne postavy žijú v skoro reálnej dobe a v skoro reálnom prostredí ..no fiktívne ako fiktívne, knieža Svatoslav je samozrejme reálna postava histórie. S určitosťou môžeme ale povedať,že mu nad hlavou nelietal drak a ani nemal v družine mocného mága ktorý za pomoci čarov a mocných zaklínadiel dokáže chrániť ale aj trestať. Povedzme si na rovinu ale vadí to niekomu ? miesto suchej historickej báchorky tú máme brutálny mix fantasy a histórie slovanstva a iných kmeňov a národov ktorá kedysi žili približne na území dnešnej Volgy. Autor nešetrí akciou, napätím, dejovými zvratmi. Nechodí ďaleko pre sprosté slovo, opisy bojov to je priam rozbor chirurgie v kocke...krv, črevá, kostí to všetko tu lieta vzduchom spolu s blatom, ihličím alebo hovnami...postavy sú zaslepené túžbou po krvi...triasť zadkami medzi stehnami žien,koristi všetkého druhu...strach neznámy pojem..jedine ak pred sto a jedným bohom / bohmi...strach z toho,že zlyhajú a nezabijú dostatočné množstvo nepriateľov..alebo strach,že vôbec boj nebude. Sledujeme jednu krvavú cestu ktorá ale nie je samoúčelná a ani sa v tom nejak nevyžíva..skôr je to cesta na ktorej si nájdeme určite niekoho komu budeme fandiť...koho budeme obdivovať alebo koho budeme od srdca nenávidieť.Sú tu strigy, zmejovia a iné bytosti z bohatých mýtov a legiend Slovanov. Postavy sú pestré a žiadna nie je vyložene taká jednostranná.V tej dobe človek ak chcel prežiť 20 rokov tak musel sekať a rúbať okolo seba ináč sekali a rúbali do neho.Kniha je dospelá, nie je síce zložitá ale je zrozumiteľne napísaná ľahkým perom. Páči sa mi prítomnosť nezvyčajných slov..slovných spojení..odvahu namiešať historický epos s hard core fantasy prvkami..vznikol z toho zaujímavý a hlavne čitateľný príbeh.

Len či sa dostanem k ďalším dielom ? ani bohovia nevedia...

02.08.2018 5 z 5