Yarwen Yarwen komentáře u knih

Velký bengál Velký bengál Ljuba Štíplová

Rachejtle jsem měl vždycky rád, proto příběh Čtyřlístku v tomto čísle byl z mého pohledu výborný. Skvěle ho doplnil Koumes se svou létající asistentkou (a je to poslední příběh s Koumesem, na který jsem ve Čtyřlístku narazil, velká škoda, měl jsem ho vždycky rád) a Ježek Jožka se svou novou hračkou. Pavouček Štěstík už byl slabší a závěrečná básnička mi přišla odfláknutá.

03.06.2019 3 z 5

Pes na stopě Pes na stopě Ljuba Štíplová

Už od dětství občas používám hlášku "Nezpívají ani tak dobře, jako hlasitě", a teprve při pročítání starých Čtyřlístků jsem zjistil, že jsem si ji vypůjčil z příběhu "Na hradě Kulíkově", akorát jsem na to už dávno zapomněl; tohle se vám v životě nestane mnohokrát. Krom přátel z Kulíkova bych ještě vyzdvihnul závěrečnou básničku "V Pantáticích na návsi", která mi už jako malému klukovi přišla natolik legrační, že jsem se ji naučil zpaměti. Vynikající číslo, nebýt trochu infantilního příběhu Káti a Škubánka (mimochodem jednalo se o první díl tohoto komixu), práskl bych tu bombastických pět hvězd.

28.05.2019 4 z 5

Rychlé občerstvení Rychlé občerstvení Ljuba Štíplová

O Čtyřlístky byla za mého dětství nouze. Byl to relativně drahý časopis - stál 4 koruny - a hlavně nedostatkový. Když ho někdo přinesl do třídy, koloval celý den z ruky do ruky, každý ty komixy přímo hltal, protože tenkrát jich bylo pomálu, vycházely jen v některých časopisech. Rychlé občerstvení byl takový unikát - snad se ho vytisklo více kusů, snad byla dodávka do Ostravy nějak chybně vysoká, ale ve třídě se najednou objevil v několika exemplářích; a co víc - byl to první Čtyřlístek, který koupili i naši rodiče, a od tohoto okamžiku ho už kupovali nepravidelně napořád.
V tomto díle vytahuje časopis nahoru hlavně Myšák Koumes (bojující s loupežníky), což byl komix, který si se samotným Čtyřlístkem (ten tentokrát prodává občerstvení) v kvalitě nijak nezadal. Dále zde nalezneme Oldu a Poldu, plavící se po řece, a ne příliš povedenou pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Na konci nalezneme básničku v Pantáticích na návsi.

26.05.2019 3 z 5

Přízrak z Černé Věže Přízrak z Černé Věže Ljuba Štíplová

Nejstarší Čtyřlístek, který jsme měli doma. Četl jsem ho znovu a znovu a znal jsem ho v podstatě nazpaměť. Příběh Čtyřlístku, který si to tentokrát rozdá s hradním strašidlem, doplňuje tradičně vydařený myšák Koumes, jenž se potýká s vránami, a ježek Jožka, který si chce nahodit novou image. Komiksy s pravidelnými postavami pak doplňuje jednorázový příběh Lovecká kočka.
Pro mě velký kus nostalgie, i proto dávám tak vysoké hodnocení.

15.05.2019 4 z 5

Prokletí legendy - Dámská hra Prokletí legendy - Dámská hra Miroslav Žamboch

První díl série JFK, který je bez Kováře. V hlavní roli komtesa de Villefort, správněji asi spíše hraběnka (komtesa je dcera hraběte nebo vikomta, což v případě Andrey je faux pas, které si autoři se sebou táhnou řadu dílů jako kouli na noze), jež se snaží vypátrat viníka, který se pokusil poslat Kováře na smrt, a vyřídit si to s ním.
Kniha je to opět akční, ale duchaprostá, místy nesmyslná, velmi slabá. Od Žambocha jsem čekal daleko více - tohle mi přijde jako výsledek soutěže "napiš knihu za týden", nebo jako odbytý pokus v soutěži o nejlepší knihu na základní škole. Za mě jeden z nejhorších dílů série.

23.04.2019 1 z 5

Středověký svět 2 Středověký svět 2 Míla Linc (p)

Druhý díl přehledu zvyklostí středověkého světa se zaobírá cestováním, ale i vojsky, souboji, popravami a mučením. Zajímavá příručka, do které autor shrnul základní věci k uvedeným tématům.

19.04.2019 3 z 5

Třetí díl Milénia překračuje o dvě třídy díly předchozí. Zprvu jsem myslel, že si autor ukousnul příliš velkého sousta, ale překvýkal to a spolkl s noblesou. Konspirační teorie ohledně Sekty uvnitř švédské bezpečnostní policie je složitá, ale prosta logických kiksů a vcelku reálná (kam se hrabe Umbeto Eco se svým Kyvadlem), což je na detektivní žánr velmi neobvyklé. Ačkoliv je příběh komplikovaný (což kvituji), je napínavý a vtáhne čtenáře do svých spletitostí tak, že nakonec prožije se svými hrdiny obrovské zadostiučinění s tím, že každý dostane to, co si zaslouží. Feministický extrémismus je zde spíše v pozadí (bojovné ženy - možná spojka na Monicu Figuerolovou?), slepých uliček minimálně (Plague a telefonické odposlouchávání Ekströma) a prožitek skvělý - od této knihy by se většina autorů detektivek měla učit. Dávám vysokých 83%.

05.04.2019 4 z 5

Peklo v ráji Peklo v ráji J. M. Troska (p)

Autor projevil v knize obrovskou fantazii - když už si čtenář myslí, že se bude jednat o robinsonádu, ocitneme se uprostřed podivného kmene, abychom skončili ve stylu sci-fi. Ze všeho by se daly vytvořit možná samostatné příběhy v samostatných knihách. Mně se osobně nejvíce líbil podmořský labyrint, ten byl velmi působivý.
Hodnotí se těžce - na jedné straně velká rozmanitost, na druhé značná naivita v osobě Vilíka, na jehož místě by kdokoliv jiný zemřel nejméně desetkrát. Nakonec je to přesně napůl, dávám 50%.

20.01.2019 2 z 5

Král musí zemřít Král musí zemřít Mary Challans Renault

Théseus je bezesporu jedním z nejslavnějších hrdinů řecko-římských bájí. Autorka k jeho příběhu přistoupila po svém - zasadila jej do reálného prostředí a pojala ho spíše jako historický román, prostý čehokoliv nadpřirozeného (vyjma božských znamení, což z tohoto přístupu dělá tak trochu kočkopsa). Jenže legenda o Théseovi JE o nadpřirozených bytostech, JE o nadpřirozených jevech a kouzlech, jakožto o božských zásazích do života hrdinů. Čtenář je tak ochuzen o řadu Théseových slavných činů, ve kterých figurují třeba obři, do jiných zase zasazuje obyčejné lidi a ohýbá legendu do takové míry, že se od ní mnohdy zásadně odvrací. Kniha není špatná, je z ní možno poznat řadu zvyků a způsobů života tehdejšího lidu, ale k tomu si mohla autorka vybrat nějakou no-name postavu, a ne zmršit slavnou pověst. Závěr knihy je pak notně zmatený, obrovská katarze na Krétě je popsaná v maličkém odstavci, opakují se i odporují si jednotlivé věty a pokud sami nevíte, po kom nese Egejské moře své jméno, budete těžce přemítat, co se vlastně na poslední stránce knihy stalo. Pro mě zklamání a slabší dvě hvězdy.

04.12.2018 2 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

De Klerk, degradovaný na vojína, se sociální inteligencí těsně nad nulou, je vyhozen z armády a snaží se přežít mezi civily. To ale netuší, že se na něj chystá spiknutí, ve kterém je mu přisouzena hlavní role.
Třeskutě vtipné, napsané s nadhledem, to jsou hlavní kvality knihy. Na druhé straně jsou v příběhu logické díry, které měl autor ošetřit lépe. Za mě velmi dobrých 65%.

17.11.2018 3 z 5

Ocelová krysa rukuje Ocelová krysa rukuje Harry Harrison

Poslední kniha autora o Ocelové kryse, byť se jedná o druhý díl prequelu. Jimmy di Grizz se hodlá pomstít generálu Zennorovi za smrt Střelce a tak narukuje do jeho armády, aby se k němu dostal blíž. První polovina knihy má spád i vtip předchozího dílu, pak se ale dostaví nuda - autor, který je znám třaskovostí svých textů, kde chudák logika je těžce zašlapávaná do země, by se neměl pouštět do filozofování na téma ideální společnosti. Závěr knihy pak už má blízko k obyčejné slátanině.

04.11.2018 1 z 5

Zajatci Japonců: Váleční zajatci druhé světové války v Tichomoří Zajatci Japonců: Váleční zajatci druhé světové války v Tichomoří Gavan Daws

Ne, tohle není příjemné čtení, na druhé straně je nesmírně dobře, že tato kniha vznikla. Japonci se na svých válečných zajatcích i domorodcích na okupovaných územích dopustili neuvěřitelných zvěrstev: zabíjení pro zábavu, kruté bití, minimální dávky jídla, mučení, týrání, lékařské pokusy a vivisekce, rozřezávání zaživa, pochody smrti - a za tyto zločiny se nikdy neomluvili, nikdy neodškodnili přeživší. A co víc, zatímco v Německu je nacismus mimo zákon, v Japonsku válečné zločince adorují. Bohužel ani mateřské země těch, kteří trpěli v zajateckých táborech, jim nijak nepomohly a vždy ignorovaly jejich snahy o nějakou omluvu z japonské strany, natožpak odškodnění. Tato kniha vznikla bez jakýchkoliv grantů, jedná se o mnohaleté velké dílo Dawse, který shromáždil a prostudoval za více než deset let neuvěřitelné množství dokumentů a podstoupil množství rozhovorů. Zajatci Japonců jsou mementem pro nás, abychom nezapomněli, pomníkem pro ty, kteří krutě zahynuli a hanbou pro Japonce, kteří se k tomu, co se stalo, nikdy nepostavili odpovědně čelem a v učebnicích dějepisu dětem rozebírají 2. světovou válku na pouhopouhých dvou stranách, kde označují Japonsko za "oběť agresora"...

27.10.2018 4 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Ve druhém díle pentalogie (který autor skutečně napsal jako druhý, hned po čtvrtém) je Sokolí oko již zkušený zálesák, Čingačgúk má dospělého syna a jeho Wah-ta-nah na oba již shlíží z věčných lovišť. Díky cti a dobrému srdci se rozhodnou pomoci čtveřici Angličanů, které lstivý lišák Magua vede do záhuby. A tímto začíná velké dobrodružství, do kterého se nakonec zamíchají celé kmeny Hurónů a Delawarů. Nejznámější Cooperova kniha, napsaná před zhruba dvěma stovkami let, nás zavádí do doby, kdy se okolo Velkých jezer potulovaly poslední zbytky Indiánů, původně osídlujících východní pobřeží. Za mě neobyčejně krásné, dávám nádherných 85%.

10.10.2018

Stín legendy Stín legendy Tomáš Němec

Tomáš Němec v sáze o JFK opět exceluje, jeho knihy patří v této sérii vskutku k tomu nejlepšímu. Příběh, který drží z pohledu logiky pohromadě a zároveň je napínavý, Kovář se chová jako Kovář, ne vše se mu podaří a zároveň to není účelové. Co bych vytknul, je zařazení Wolfganga do skupiny spřízněnců Bytewské, která ho snad má dokonce ráda, i když všechny předchozí díly ho označovaly za pěkného mizeru a vztah s Bytewskou byl velmi odtažitý. Tady si měl autor vymyslet novou postavu. Rovněž rozdělení příběhu na více dílů je naprosto zbytečné a jen tahá ze čtenářů peníze. Přesto dávám nadprůměrných 53%.

03.10.2018 3 z 5

Doba jedová 2 Doba jedová 2 Anna Strunecká

Zaplať pánbůh za takovéto knihy, jež i v době, kdy se třetina televizní reklamy točí okolo farmaceutického průmyslu, má odvahu jít proti proudu a poukazovat na nebezpečí a rizika spojená ať už s očkováním nebo s nejrůznějšími látkami kolem nás, jakožto s vedlejšími účinky léků, poukazováním na faktory ovlivňující vznik civilizačních chorob a dalších témat. Autoři věnují prostor i kritickým názorům oponentů, takže každý čtenář, který má trochu rozumu (a jestliže má vyšší ambice než čtení bulváru a sáhnul po naučné knize, tak ho nejspíš má), si učiní na věc vlastní názor. Za mě velmi poučné a zajímavé (70%).

15.09.2018 3 z 5

Středověký svět Středověký svět Míla Linc (p)

Útlá knížečka pro všechny spisovatele, pány jeskyně či čtenáře zvědavé na to, jak se žilo v dávném středověku. Autor prostudoval řadu titulů, ze kterých udělal poctivý výtah pro výše uvedený účel. Jen ten příběh Martina a Iluve není nic, co by brožuru obohacovalo, aspoň má ne úplně tuctový konec.

13.09.2018 3 z 5

Zrození ocelové krysy Zrození ocelové krysy Harry Harrison

Jak to tak někdy bývá, zakončí autor svou sérii - prequelem, což je právě tento případ. Je vidět, že Harrison postupem času vyzrával a tento díl řadím k těm nejlepším ocelovo-krysím. Čtenář se dozví, co bylo předtím, než se stal diGrizz krysou, jakkoliv v původních dílech o těchto počátcích není zmínka nebo návaznost. Naivita knihy není tak výrazná a namísto logických kiksů často prosvítá textem vtipnost. Chybělo jen málo a dal bych nadprůměr. (46%)

05.09.2018 2 z 5

Imperium Bohemorum – Fantastické dějiny zemí Koruny české Imperium Bohemorum – Fantastické dějiny zemí Koruny české * antologie

Alternativní historie Česka je rozhodně lákavé téma, kterého se navíc chopili čeští autoři fantasy. Na některé jsem se těšil (Šlechta), od některých jsem raději mnoho nečekal (Neff) a na jiné jsem byl velmi zvědavý (Kadlečková, Rečková). Jak to dopadlo? Komentáře jsem vložil přímo k jednotlivým povídkám, tady jen zmíním, že ta nejlepší je pro mě povídka Jany Rečkové, jež tvoří zlatý hřeb celé knihy, a pochválit musím i novelu Františka Novotného. Naopak u povídky Ivony Březinové jsem váhal nad odpadem. Celkově mi vychází průměrné hodnocení 41,5%, což jsou téměř čisté dvě hvězdy...

14.05.2018 2 z 5

Albatros / Nad Tichým oceánem Albatros / Nad Tichým oceánem František Flos

Chlapec Pavel Marvan cestuje se svým otcem, milionářem Turbulentem a zeměpiscem Finchem v letadle nad exotickými kraji. Příběh je zde pouze jako zástěrka pro popisnou část knihy, je nudný a činí knihu ne příliš zajímavou. Nejlépe to vystihuje poslední věta profesora Finche: "Aspoň jsme si procvičili zeměpis, co?" Přesto v knize právě profesor utrousí pár moudrých vět, jež srovnávají upřímné chování divochů s civilizovanými bělochy.
Jeden z komentářů si zde stěžuje na to, že na podobné knihy sedá prach. Nemá pravdu, situace je bohužel horší. Pokud mohu vzít praktiky největší knihovny v ČR (pražskou městskou) jako příklad, pak jsou podobné knihy dávno vyřazeny a nejsou dostupné. Přemýšlím, nakolik je to velký problém, zdigitalizovat tyto kousky ještě předtím, než se vyhodí, a dát tak třeba platícím čtenářům možnost se k nim dostat a přečíst si je, protože jinak než elektronicky si je dnes už přečíst nemohu. A právě knihovny by zde měly být od toho, aby knižní hodnoty (kór od českých autorů) uchovávaly do budoucna.

30.03.2018 2 z 5

Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Jaroslav Peprník

Základní stavební kámen pro mou angličtinu v roce 1988, kdy se v první hodině ještě musel uvádět důvod, proč se našinec chce učit jazyku kapitalistické země...

28.02.2018 4 z 5