Zrození ocelové krysy

Zrození ocelové krysy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28295/bmid_zrozeni-ocelove-krysy-QOW-28295.jpg 4 34 5

Ocelová krysa série

Příběh z mladých let „prohnaného“ Jima diGrize.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mustang

A Stainless Steel Rat is Born , 1985

ludek.n
21.03.2019 4 z 5

Zrození ocelové krysy, jak už sám název napovídá, je návratem ke kořenům. Jim diGriz ještě není agentem Sboru, dokonce ještě není ani protřelý vesmírný podvodníček, ale teprve student vyšších zlodějských fines a dovedností. Překvapivě mají jeho peripetie na Rajském koutě či později na Spiovente daleko větší drive a napětí než všechna jeho pozdější dobrodružství coby ocelové krysy, jak nám je představily předchozí knihy. Může za to podle mého fakt, že se Harrison protentokrát nesnaží být vtipný za každou cenu. Situační komika probublává na pozadí příběhu a nerve se nám před oči v každé hlášce či scéně. Je jí tam stále dost, aby pobavila, ale nezačne být otravná. Výsledným efektem tohoto přístupu je tak daleko vyváženější struktura textu a promyšlenější zápletka. Dokonce i finále, jež jsem hanobil u předchozích dílů série, je tady daleko sofistikovanější a nenapíná tolik strunu dobrého vkusu. Je sice opět ušité horkou jehlou v poslední kapitole, ale přece jen se s ním dá vyjít daleko lépe, než jak tomu bylo u předchůdců.

1972Sixo
22.10.2018 4 z 5

Tak dobre sa to čítalo. Akcia strieda akciu, nenásilne, pútavo. Zaujímavé prostredia planét a civilizácii, či spoločenstvá. To všetko mixované s humorom a obrovským nadhľadom. Nie nepodobné Bondovkám.

Stupino
01.10.2018

Hele lidi já to teď dočetl a za mě dobrý. Hned mě to chytlo od prvního listu. Myslím ze si přečtu všechny díly.

Yarwen
05.09.2018 2 z 5

Jak to tak někdy bývá, zakončí autor svou sérii - prequelem, což je právě tento případ. Je vidět, že Harrison postupem času vyzrával a tento díl řadím k těm nejlepším ocelovo-krysím. Čtenář se dozví, co bylo předtím, než se stal diGrizz krysou, jakkoliv v původních dílech o těchto počátcích není zmínka nebo návaznost. Naivita knihy není tak výrazná a namísto logických kiksů často prosvítá textem vtipnost. Chybělo jen málo a dal bych nadprůměr. (46%)

Aliii
31.08.2012 4 z 5

Příběh Jima diGrize o tom, jak se stal ocelovou krysou a přiučil se od proslulého zločince Střelce, který mu byl kromě učitele také blízkým přítelem.

Harry Harrison
americká, 1925 - 2012
1995  87%Na západ od ráje
2001  88%Kladivo a kříž
1991  82%Druhá planeta smrti
1995  77%Ocelová krysa
1999  84%Zima v ráji

Kniha Zrození ocelové krysy je v