Yarwen Yarwen komentáře u knih

Zatmění Zatmění Jan Hlávka

JFK se tentokráte ocitá v upírském světě, navíc je postižen amnézií. Zajímavý vstup do dalšího příběhu.
V detailech je někdy patrná nezkušenost mladého autora, příslib do budoucna tady ale vidím. Co je třeba však vyčíst, je samotná interpretace JFK, který byl vždy rozhodný, odvážný a rozhazoval suché hlášky vůkol sebe. Tady působí jako přívažek, velké dítě, o které je třeba se starat, v první polovině knihy téměř vedlejší postava - tímto tenhle díl značně vybočuje z řady. Jinak o akci zde není nouze, byť její popis mohl být o fous přehlednější.

10.03.2016 2 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Agatha Christie se ve svých knihách snaží o co nejvíce zauzlovaný příběh s co nejpřekvapivějším odhalením nejlépe na poslední stránce knihy. Tomu je ochotna obětovat reálnost děje, chování svých hrdinů i samotnou zápletku. Nejinak je tomu i v tomto dílku - zpočátku se čte příjemně, čtenář absorbuje jednotlivé indicie, přemýšlí o pozadí a pohnutkách činů, aby v závěru sledoval hektické hypotézy, kdy jedna přebíjí druhou, vše se stává zamotané, zmatené, nedobré. Zamilování hlavního hrdiny do jedné z postav už působí čiročirou fraškou a její útěk nastavovanou kaší - přesto samotný konec zůstává utnutý, jakoby nenaplněný. Dlouho to vypadalo na tři hvězdy, ale tahle kniha si nezaslouží ani dvě. Za mě 16% a (zatím?) nejhorší kniha od této autorky.

12.02.2016 1 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

I kdyby někdo neholdoval hororům, pak pokud chce prohlašovat, že má všeobecný knižní přehled skrze různé žánry, pak nemůže minout možná nejslavnější hororový kousek, kterým je Dracula. Osobně jsem se k němu dostal pozdě - až jako teenager - ale užil jsem si ho měrou vrchovatou a zaslouží si nejvyšší hodnocení. A pokud mohu doporučit filmové zpracování, pak Coppolovu verzi z roku 1992...

29.01.2016 5 z 5

Ketherské bratrstvo Ketherské bratrstvo Steve Jackson

Gamebook pojatý jako detektivka, ale výzva je příliš snadná a bohužel i nudná.

29.01.2016 1 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

Manarovy krásné kresby jsou ozdobou tohoto komixu a je z nich znát, že si reálie té doby malíř nastudoval, nemluvě o jeho schopnosti v kreslení nádherných sexy postav. Příběh je ryze syrový, děti a ženy zde umírají stejně jako muži a v oblasti necudnosti může být čtenář překvapen čímkoliv. Tím tvoří kniha protipól soudobému mediálnímu trendu, který se rádoby tváří jako drsný, ale netroufne si jít přes citlivá témata. Po této stránce si toto dílko činí nároky na absolutní hodnocení, ale nedám mu je - Jodorowsky sice vychází ze základních historických skutečností, ale v mnohých věcech se od nich odchyluje a (mnohdy zbytečně) přetváří - rozdíly do správných kolejí pak koriguje vynikající doslov od Stanislava Karlíka. Tak jako tak čeká na čtenáře výborný příběh o dvou generacích Borgiů, kteří v 15. století třímali ve svých rukou velkou moc, udržovanou všemi možnými prostředky. Jo, a jednalo se o můj první komix - asi jsem těžko mohl začít lépe...

20.01.2016 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Arthur Dent se tentokrát musí postavit čelem hrozbě zničení celého vesmíru. O tom proč a jak se čtenář dozví až zhruba v polovině této knihy, do té doby se potýká namísto s dějem jen s různými popisy všeličeho a odbočkami všemožnými směry. Druhá polovina četby se už věnuje příběhu. Inteligentní suchý humor vytahuje tento mírně zmatený díl směrem k průměru, ale nijak zvlášť jsem se při něm nebavil.

20.01.2016 2 z 5

Vlk Vlk Shaun Ellis

Nádherná kniha o nádherných zvířatech. Shaun Ellis zde shrnul postřehy ze svého studia života vlků, se kterými strávil značnou dobu. Píše o vnitřním uspořádání smečky a rolí jednotlivých vlků v ní, o jejich lovu, výchově mláďat, o zbytečném strachu a nepřátelství lidí vůči nim. Monty Sloan pak připojil velké množství krásných fotografií - snad nejpozoruhodnější z nich je uprostřed knihy, na které poklidně ležící vlk otevírá tlamu, do které mu přilétává pod úhlem 45 stupňů jakýsi křeček. Zajímalo by mě, jak tahle fotka vznikla - možná existuje vlčí ráj, ve kterém létají opečení křečci vlkům rovnou do tlamy...

16.01.2016 5 z 5

Chlapec a delfín Chlapec a delfín Denis Ronald Sherman

Snad nejlepší kniha, kterou jsem v životě četl. Zapadla přesně do věku, ve kterém jsem na její obsah mohl být nejvíce citlivý - mohl jsem mít tak třináct. Velmi dojemný příběh, čistá láska a první - neobratná a nevinná - erotická scéna se mnou divoce zacloumaly. Do hlavního hrdiny jsem se vcítil a prožíval s ním vše, jako bych jím byl já sám. Jednou se ke knize asi vrátím, jen se bojím, aby byl zážitek z ní aspoň trochu podobný tomu "tenkrát".

02.01.2016 5 z 5

Ocelová krysa jde po tobě! Ocelová krysa jde po tobě! Harry Harrison

Jimmy di Grizz opět zachraňuje celý vesmír, tentokrát před mimozemskými nestvůrami.
První polovina knihy je paskvil, který by napsalo každé nadanější dítě. Ocelové kryse vychází úplně všechno a když už logika skřípe fakt hodně, pomůže si autor obezličkou "no on tu byl vlastně už včera a vše si předem připravil". Pokud se něco nepodaří, je to jen proto, aby vznikla další chabá zápletka. A když už chybí i vtip minulých dílů, koleduje si knížka o odpad. V druhé půlce se Jimmy opět setkává se Šedými lidmi a válku proti nestvůrám dotahuje do konce - tato část je o poznání lepší a vytahuje příběh výš. Celkový dojem 30%.

11.12.2015 1 z 5

Kalibr .45 Kalibr .45 Petr Schink

John Francis Kovář dostane tentokrát za úkol zavřít dimenzionální bránu v paralelním světě, který ze všeho nejvíce připomíná Divoký západ - a tato podoba bude také do puntíku naplněna.
Série JFK se svou kvalitou pohybuje kolem průměru a když jsem viděl mně neznámého autora, přistupoval jsem k tomuto dílku s mírnou skepsí, nicméně byť je čtení jednoduché, je zábavné a vtáhlo mě do děje - nakonec tedy za sebe hodnotím kladně.

23.11.2015 3 z 5

Maják Uctívačů ginga Maják Uctívačů ginga Svatopluk Hrnčíř

Poslední díl trilogie, ve kterém parta kluků (a Katka, samozřejmě) pátrají po dávných odkazech Uctívačů ginga, někdejšího klubu ze Stínadel. Tentokrát je hlavním předmětem jangin, jakási cennost, se kterou uprchl vontský kurýr.
Celou trilogii považuji za zdařilou, autor rozpracoval námět ohledně Uctívačů ginga, kterému se Foglar ve svých stínadelských knížkách moc nevěnoval. Ale Foglarova tetralogie je samozřejmě o třídu výš.

17.11.2015 3 z 5

Jedním dechem Jedním dechem Josef Nesvadba

Četl jsem jako kluk a zejména povídka Mrtvá z pyramidy pro mě měla silně strašidelný nádech. Tenkrát jsem byl nadšený, s odstupem času hodnotím stále kladně, ale mírněji.

15.11.2015 3 z 5

Stanice u Moře dešťů Stanice u Moře dešťů * antologie

Soubor spíše podprůměrných povídek sovětských autorů. Zatímco některé jsou vyloženě špatné, na druhé straně lze vyzdvihnout Zakázanou Zónu, jenž svou kvalitou předčí ostatní. Více přímo v komentářích k jednotlivým povídkám.

24.10.2015 2 z 5

V každém lese je myš, která hraje na housle V každém lese je myš, která hraje na housle Gina Ruck-Pauquèt

Jedna z nejkrásnějších dětských knih, která se mi dostala do rukou, navíc v tom správném čase - v dětství. U první pohádky jsem se s medvědem, který musel nuceně opustit svůj domov, ztotožnil do té míry, že mi tekly slzy. Je štěstím čtenáře, pokud narazí na takovou knihu, která v něm dokáže vzbudit podobné emoce. A nemusí se jednat jen o dojetí.

18.10.2015 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Přemýšlím, zda je toto Kingovo dílo tak kvalitní, nebo získalo svou popularitu skvělým filmem. Z mého hlediska patří každopádně k tomu (možná nej)lepšímu, co King napsal, byť příběh působí těžkopádně, děj je velmi jednoduchý a neustále opakování textu/posledního děje na začátku každé nové části je poněkud zbytečné, byť je to dáno vydáváním jednotlivých částí na pokračování.
To, co ale - alespoň pro mě - vytahuje knihu ke čtyřem hvězdám, jsou kapky moudrosti, které King tu a tam roztrousil v textu, nad kterými se čtenář zamyslí a vážně, často smutně, pokýve hlavou...

18.10.2015 4 z 5

Cesta k Černým modlám / Bílé zlato Cesta k Černým modlám / Bílé zlato Dmitrij Narkisovič Mamin-Sibirjak (p)

První povídka knihy líčí strastiplnou cestu řidiče náklaďáku, který veze čerpadlo zasypaným kutačům zlata, jejich jedinou záchranu - jeho jízdu se mu snaží překazit duo kriminálníků, kteří horníky zasypali. Příběh se čte dobře a nepostrádá napětí.
Druhá povídka se týká rýžovačů platiny. Žijí v neskutečné bídě, nicméně narazí na bohaté naleziště a objeví se peníze. Tohle není ani tak o příběhu, jako spíše o zajímavé sondáži do mysli lidí nezvyklých na peníze, jak si s novou situací poradí - zvládne to lépe mladý Kirjuška, náhle přemístěný z bídy do (z jeho pohledu) bohaté rodiny, nebo děda Jelizar, který drží otěže své rodiny pevně v rukou?
Za mě dobré čtivo a dávám palec nahoru (64%).

18.10.2015 3 z 5

Love story Love story Erich Segal

Film je v tomto případě výjimečně lepší a patří do top ten, co jsem v životě viděl. Kniha je také parádní, nemám k tomuto příběhu co dodat - kdo zhlédne/přečte, pochopí, a to i kdyby romantiku moc nemusel.

18.09.2015 5 z 5

...a výstupy do údolí ...a výstupy do údolí Jan Pelc

Syrovost z "...a bude hůř" je zaměněna za poměrně jednoduchý příběh o návratu z emigrace, ale chybí tomu nějak grády, spíše by bylo vhodnější zařadit tuto knihu jako čtvrtý díl k té původní.
Olin zahodil líné lemplovství a začal ve Francii pracovat, ale jakoby nějak zhloupnul - po otevření hranic padá kolem krku prvnímu, kdo se namane. Naivní, bez schopnosti řídit svůj život nebo svou hospodu a bez vůle se rozhodnout o důležitých věcech končí vše tak, jak čtenář už tuší od samého počátku. Alespoň malé poučení o tom, že smůlu ani průšvihy v alkoholu neutopíte - umějí v něm obstojně plavat...

18.09.2015 3 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Příběh upírky, která se snaží vyřešit pokus o převrat ve vlastních řadách. Autorka se pokouší představit hlavní hrdinku jako rebelku, která okolní svět přijímá se zdviženým prostředníčkem, nicméně výsledek je naivní a trapný. Příběh naprosto jalový, dialogy o ničem - čtenář si mnohdy není jistý, o čem se baví - a spíše než napětí si člověk musí protrpět informace o tom, co si upírka obléká na sebe. Horší by to snad už jen mohlo být s nádechem romantiky, ale i bez ní to na jednu hvězdu nemá. Kdysi jsem se rozhodnul, že každou knihu, kterou začnu číst, dočtu až do konce, ale někdy je to utrpení.

05.09.2015 odpad!

Strážce pyramidy Strážce pyramidy Jerzy Edigey (p)

Polský amatérský archeolog se v Káhiře seznámí u pyramid s podivným velbloudářem, který snad ví o Chafreově pyramidě něco víc - nebo možná taky neví. Průměrný příběh vyzdvihuje o něco výš popis reálií a způsobu života či stavění pyramid v dobách staroegyptské říše, to mi přišlo zajímavé, kniha se čte také příjemně, a tak nakonec dávám nadprůměrné tři hvězdy.

21.08.2015 3 z 5