Yarwen Yarwen komentáře u knih

Ocelová krysa se mstí Ocelová krysa se mstí Harry Harrison

Jimmy di Grizz se tentokrát pokusí překazit dobyvačné planetě její výpady do okolí. Oddychová, trochu prostoduchá četba, ve které nic není nemožné, hlavní postava všemu rozumí, poradí si i v neřešitelné situaci a nemůže prohrát - takový Ferda Mravenec, ovšem kvalitativně někde jinde. Od prvního dílu určitě vzestup vzhůru, ale stále výrazně pod průměrem. Pochválit je možné vtipný styl, který se v závěru trochu vytrácí - konec knihy je sám o sobě asi to nejslabší místo. Dvě hvězdy, ale jen tak tak.

06.08.2015 2 z 5

Pevnost u solného brodu Pevnost u solného brodu Friedrich Gerstäcker

Povídky z oblasti Severní Ameriky jsou dobře a poutavě napsané, nicméně jsem nucen jednu hvězdu strhnout za povídky lovecké - možná, že v oněch dobách bylo vystřílení medvědí rodinky zábavným povyražením, vlci se nazývali "krvelačné bestie" a rovněž další šelmy byly pronásledovány. Ovšem zároveň se jednalo o čas, kdy tato zvířata (stejně jako vysoká, bizoni a další) začala z americké divočiny mizet, stahovat se před člověkem a vymírat. Ostatně Australané dokázali některé šelmy ze své přírody vyhubit definitivně. Mně je ovšem takovýto přístup proti mysli a byť i lovecké povídky jsou zde podány zajímavým způsobem, nemohu kvůli nim dát knížce nadprůměrné hodnocení.

02.08.2015 2 z 5

Dračí doupě: Danghanská kletba Dračí doupě: Danghanská kletba Jiřina Vorlová

Vymazlený modul pro Dračí doupě, předkládající před hráče detektivní příběh ohledně zla, které ulpělo na vesnici Danghan. Je na hráčích, aby vypátrali, co se tady děje a zlo přemohli. Modul je náročný i na Pána jeskyně, který musí prostudovat větší množství cizích postav, důkladně se na hru připravit a obestřít tuto jeskyni patřičnou atmosférou. Kniha obsahuje potřebné mapy jak pro hráče, tak pro PJ a popisky charakterů postav včetně jejich obrázků, aby si hráči mohli lépe představit, s kým mají tu čest.
Modul byl vytvořen zkušenými autory a jedná se o nejlepší jeskyni, která se mi zatím dostala do rukou (a jejíž nejsem autorem:).

25.07.2015 5 z 5

Hořící andělé Hořící andělé Miroslav Žamboch

Přímé pokračování předchozího dílu. Agent Kovář se nalodí na vzducholoď a ujme se úkolu pronásledovat otrokáře, kteří ze státu Kopřivnice unesli několik tisíc lidí. Akční + oddychové + špetka napětí = zábavné. Dva díly ze chřipkového světa považuji v sérii od JFK za jedny nejlepší v dosavadní sérii (od Žambocha za vůbec nejlepší).

15.07.2015 3 z 5

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Hercule Poirot se v jedné chvíli připlete k (sebe)vraždě zubaře a ve chvíli druhé již sledujeme, jak pracně rozmotává řádně zašmodrchané klubko - hledá motiv, zvažuje podezřelé a dotýká se i tajné služby.
Z mého pohledu jedna z nejlepších detektivek, která se mi dostala do ruky, a zatím nejlepší kniha od Agathy Christie, kterou jsem měl možnost číst. Detektivky nejsou mým šálkem kávy, často se jedná o jalové příběhy plné logických kiksů, kde pro co největší překvapení na závěr neváhají autoři obětovat reálnost děje. Žánr sci-fi a fantasy tak mnohdy vychází paradoxně uvěřitelněji. Autorce se však podařilo vystříhat se podobných nešvarů a tak dávám nakonec nadprůměrné hodnocení.

23.06.2015 2 z 5

Suché moře Suché moře Ondřej Trampota

Věčně bojovat s nepřízní osudu, vychutnávat si vzácné chvilky úspěchů, ale i přes případné nezdary stále snít svůj sen o štěstí. Z pohledu českého fantasy výborný počin, zachycující alchymistu Jaara v různých peripetiích jeho života.
Základem knihy jsou povídky v klasickém stylu meč&magie, k nim se v závěru připojuje pár kousků zařazených do současného světa.

05.06.2015 4 z 5

Čáp Čáp Milena Lukešová

Nádherně ilustrovaná knížka, kde jednotlivé texty jsou upozaděny - například na jednu dvoustranu jedna či dvě věty. Pro začínající čtenáře báječná šance přelouskat si svou PRVNÍ knihu.

02.06.2015 4 z 5

Mezi zlatokopy Mezi zlatokopy Jack London

Výjimečná kniha, která čtenáři ukazuje, že slova jako charakter, přátelství a láska nejsou prázdná. Četl jsem v parném létě 1996 a posledních pár kapitol jsem si vychutnával s vědomím, že budu za chvíli smutnit nad tím, proč kniha nebyla aspoň o trochu tlustší...

26.05.2015 5 z 5

Surio Mario v Čechách aneb Jedeme do Evropy Surio Mario v Čechách aneb Jedeme do Evropy Miloslav Šimek

Kniha obsahuje povídky z pořadů "Zajíc v pytli" - ty jsou dobré, ale ty hry na závěr, to je četba z donucení.

26.05.2015 2 z 5

365 způsobů milování 365 způsobů milování Václav Budinský

Na jedné straně je třeba připustit, že kniha mapuje široké spektrum způsobů milování i erotiky jako takové, místy tak může být zajímavá, ale nemyslím si, že by přinášela něco nového. Navíc jsem se nemohl ubránit pocitu, že spousta bodů působí jako nastavovaná kaše jen proto, aby se autor dostal na kýžených 365 odstavců. Náměty se opakují, formulace vět znásilňuje český jazyk a celek vytváří dojem odbyté fušeřiny.

19.05.2015 2 z 5

Se smrtí v zádech Se smrtí v zádech Miroslav Žamboch

Další úkol agenta Kováře je shodný s tím z minulého dílu - musí opět najít jiného agenta, který se přestal hlásit. Děj je tentokrát zasazen do severní Moravy pararelního světa, který se potýká s epidemií chřipkového viru. Krom nalezení kolegy bude muset JFK ochránit i spanilou doktorku Lavassi, jež cestuje s ním.
Šestý díl patří k těm povedenějším příběhům s agentem Kovářem, autorovi se podařilo vytvořit akční a místy i napínavý děj. Škoda toho závěru, který je useknutý, jakoby si s ním Žamboch nedokázal poradit.

17.05.2015 3 z 5

Yrrhedesovo oko Yrrhedesovo oko Andrzej Sapkowski

Kniha obsahuje návod na hru na hrdiny, podobnou Dračímu doupěti, ale značně zjednodušenou. Vřele doporučuji sáhnout raději právě po Dračím doupěti, které je sice o poznání složitější, ale zároveň propracovanější, realističtější a zábavnější - prostě lepší...:)

11.05.2015 2 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Krásný příběh o psí věrnosti, jenž se dočkal i filmového zpracování (Bílý Bim - Černé Ucho). Jedná se o jednu z knih, které vychovávají, respektive kladou důraz na rozlišování dobrých a špatných vlastností lidí, což zejména (ale nejenom) pro dětského čtenáře může mít v tomto smyslu přínos. Knížka dokáže vzít za srdce a dojmout k slzám, a nemá to nic společného s trapnou sentimentalitou amerických filmů. Pro mě nádherně melancholický zážitek a jednoznačných pět hvězd.

08.05.2015 5 z 5

Život pavouka Život pavouka John Crompton

Byl jsem ještě malý kluk, když jsem při četbě jednoho Čtyřlístku narazil na příběh Sherlocka Holmese, který vyřešil podivný případ podle stáří pavučin - a poznamenal, že danou vědomost získal z knihy Johna Cromptona "Život pavouka". O deset let později se mi právě tato kniha dostala do rukou - a Crompton v ní odkazuje opačným směrem, na Doylovu knihu s příběhy Sherlocka Holmese. Začarovaný kruh? Spíše krásný, inteligentní a hlavně dobře ukrytý vtípek autora comixu ve Čtyřlístku.
Každopádně - kniha je to vynikající, neskutečně zajímavá, a jestli jsem se do té doby pavouků štítil, po přečtení s nimi nemám nejmenší problém. Pět hvězd, ani o fous míň.

06.05.2015 5 z 5

Chobotnice Chobotnice Marco Nese

Seriál Chobotnice je rozhodně vynikající a řadím ho do své "Top 10". Zatímco knižní předlohy zpravidla předčí své filmové zpracování, tady je tomu bohužel naopak. Tento první díl se ještě vyškrábe nad průměr, kvalita dalších tří jde však nezadržitelně dolů, děje jsou plytké a nudné a zážitek ze čtení vysloveně špatný. Pro fanouška seriálu nemilé zklamání.

27.04.2015 3 z 5

Vzpomínky z dětství Vzpomínky z dětství Josef Lada

Měl jsem to velké štěstí, že jsem knihu četl ještě jako malý kluk. Mohl jsem se tak bát v kapitole o strašidlech, prožívat s Ladou jeho učňovské začátky, to nejlepší ale byla velkolepá bitva mezi kluky z vesnice, kde si dva vůdci (z nichž jeden byl Lada) postavili každý svou armádu o několika jednotkách pěšáků, střelců i dělostřelců... Nu, kdo vyhrál, to už si přečtěte sami.

24.04.2015 5 z 5

Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Zafod Bíblbrox má za úkol najít člověka, který SKUTEČNĚ vládne vesmíru, Arthur, když už je známa slavná odpověď "42", má najít otázku, která tuto odpověď vyvolala, a souputníky jim dělají Trillian a Ford.
Viděl jsem film a toto je shodou okolností první knížka, kterou jsem od Douglase četl. Byť jsem se nezasmál nahlas, vtipné to dozajista je, všechno je možné, všechno se hekticky mění, místy to není úplně záživné, ale přesto nakonec zvedám palec nahoru. A jdu si přečíst původního Stopaře...

17.04.2015 3 z 5

Invocatio Elementalium Invocatio Elementalium Dušan Fabian

Bankovní úředník David Ábel, žijící rutinní život, se ocitne ve špatném čase na špatném místě, ale díky tomu se mu otevře nová dimenze - svět démonů, elementálů, čarodějů, ale také neskutečně dobrodružné a nebezpečné dny, které budou následovat. Ostatně - bojuje o svůj život.
Kniha je srovnávána např. s Lukjaněnkovou Noční hlídkou, ale myslím, že je podstatně lepší, zejména z pohledu logické souvztažnosti děje. Je popisována z pohledu Davida, který nešetří černým humorem a ironickým hodnocením výkonů sama sebe, což se mi velmi líbilo. Vůbec psychologické pojetí postav Davida a Tamary je velmi zdařilé a posunuje mé hodnocení ke čtyř hvězdám (72% - ano, jsem také bankovní úředník a pracuji s čísly.:)

17.04.2015 4 z 5

Dokonalá oběť Dokonalá oběť Christine McGuire

Skutečný příběh "dívky z bedny", sexuální otrokyně, kterou s pomocí své manželky unesl deviant. Příběh je to velmi nudný, zaujal mě až závěr knihy, kdy byli viníci souzeni a z právního hlediska se řešila míra jejich viny s ohledem na to, že dotyčná oběť po mnoha letech už v podstatě ani nechtěla utéct, i když mohla. Do jaké míry se jednalo o její vlastní naivitu či důsledek mnohaletého permanentního vymývání mozku, si netroufnu odhadnout. Nedokážu si totiž vůbec představit, co může udělat s myslí zdravého člověka podobné sadistické věznění, jež trvá tak dlouho...

23.03.2015 1 z 5

Vyprávění o sluníčku Vyprávění o sluníčku Pavel Příhoda

Vynikající počin, díky kterému jsem se jako dítě poprvé seznámil s astronomií. Fyzikální fakta se zde krásně prolínají s hezkými ilustracemi a poutavým podáním pro dětského čtenáře.

20.03.2015 5 z 5