Yaromil Yaromil komentáře u knih

Šerá hlídka Šerá hlídka Sergej Lukjaněnko

Jo, tak to byla zase jízda! Začátek Šeré hlídky byl trochu pomalejší, ale pak se příběh vygradoval přes parádní "pohádkovou" druhou část až do epického finále, které by mohly závidět lecjaké hollywoodské bijáky! Užíval jsem si vše a to od filozofování, přes akci až po popis ruských reálií a dokonce i zmínku mého rodného kraje - Karlových Varů ;-). Teď si jen říkám, jestli je dobré v nejlepším přestat a nebo pokračovat ve čtení dalších dílů...

23.11.2019 5 z 5

Spirála #3 Spirála #3 Džundži Itó

Mylně jsem se domníval, že dílo Junji Ita u nás nikdy nevyšlo a tak jsem si pořídil anglické vydání kompletní trilogie Uzumaki. Hodnotím tedy jako celek.

Krásná kresba kombinovaná s neotřelými hororovými prvky a autentickou atmosférou japonského maloměsta. Ne že by se čtenář při četbě strachy zajíkal, ale mnohdy mě obcházel velmi znepokojující pocit, který mě držel v napětí a jednotlivé stránky jsem přímo hltal! V rozsahu celé trilogie jsem nenašel žádní slabé místo.

Rád si přečtu i další autorovy díla, protože tohle byla opravdu delikatesní porce zábavy a skvělý čtenářský zážitek.

Spirála #2 Spirála #2 Džundži Itó

Spirála #1 Spirála #1 Džundži Itó

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nad knihou jsem dlouho váhal a to především díky velkému hypu kolem ní. Nebyl jsem si také jist, jestli tohle je spíš čtení pro holky nebo i pro kluky. To nyní nemyslím nikterak špatně, ale prostě je tu drtivá recenzí od kolegyň čtenářek. Zvědavost mě nakonec přemohla a nelituji.

V krátkosti: přečetl jsem si; příběh mě bavil; další díl si pravděpodobně přečtu a je to i pro kluky ;-).

ALE,...

Přestože příběh má potenciál, tak na mě kniha působila surově. Svět mohl být vykreslen více přesvědčivěji, kdy čtenáři i přes zajímavé nápady nebylo mnoho objasněno a postavy pak postrádaly více života. Bohužel jsem se celou knihu nedokázal nijak blíže sžít s hlavní hrdinkou, o zbylých postavách ani nemluvě, ty na mě působili spíše jako loutky. Na druhou stranu jsem se snad 10x v knize dočetl, že kapitán Pětadvacítky má oříškové oči,... ufff. Konec pak byl hodně otevřený a moc nebylo vysvětleno. Musím ale uznat, že tu bylo několik pasáží, u kterých jsem spokojeně přitakával a zažíval čtenářské blaho ;-).

Každopádně pravděpodobně zkusím časem i další díl, abych se přesvědčil, jak se vše dále vyvine - ať už příběh, tak i autorka. Rozhodně nemůžu zapřít fakt, že mě první kniha Naslouchače bavila.

02.09.2019 3 z 5

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Krásná kniha a to jak po obsahové, tak řemeslné stránce. Nejsem zapáleným geografem, ani odvážným cestovatelem (ať už bych si to přál sebevíc), ale i přesto mě autorova osvěta - ať už územní nebo historická - velmi zaujala. Jednotlivé země, které neexistují jsou popsány stručně, ale to přesně mi na knize vyhovovalo. Věřím, že v dnešní době Internetu je člověk od podrobnějších informací vzdálen jeden dva kliky a v případě zájmu může pokračovat v dalším bádání na svou vlastní pěst,... ;-).

22.08.2019 4 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Skvělé! Pořídil jsem společně s prvním dílem Death Note a rozhodně nezůstane pouze u prvních dílů. Bavil jsem se víc jak dobře!

Zápisník smrti 1 Zápisník smrti 1 Tsugumi Ohba

První díl Death jsem si koupil vcelku náhodou, ale líbil se mi tak, že nezůstanu pouze u něj a těším se další pokračování už tak dobře rozjetého příběhu.

Warren XIII. a šeptající les Warren XIII. a šeptající les Tania del Rio

Na druhé dobrodružství Warrena a stejnojmenného putujícího hotelu Warren jsem se těšil převelice, nebyl jsem ve výsledku zklamán, ba naopak kniha si opět držela mojí pozornost a nové dobrodružství mě bavilo až do úplného konce, ale musím se přiznat, že první díl se mi líbil o trochu více. První kniha byla prostě něco nového a líbilo se mi poznávání a vykreslování nových postav, prostředí a především pak grandiózní a nečekané finále (pokud si tedy čtenář neprolistoval knihu a její ilustrace dopředu ;-)). Nicméně už nyní se těším na další pokračování, které pevně věřím, že vznikne.

02.08.2019 4 z 5

All you need is kill - Stačí jen zabíjet All you need is kill - Stačí jen zabíjet Rjósuke Takeuči

Jo, tak tohle mě vážně bavilo. Celý příběh měl spád, nápad a víc jak zajímavý konec. Každopádně to bylo pro mě pouze krátké nakouknutí do světa, do kterého bych se klidně i rád vrátil s dalším pokračováním. Kresba parádní, ale místy nepřehledná a nejednou jsem se musel zamýšlet nad tím, co se na dané stránce zrovna děje. Film jsem před přečtením neviděl, tak nemůžu soudit, ale chystám se na něj.

06.07.2019 4 z 5

Hlasy země Hlasy země Jean Giono

Navenek drobná, útlá kniha, která však v sobě skrývá literární skvost. Ať už nám autor interpretuje nelehký venkovský život, přál jsem si ho žít s ním a jeho hrdiny. Kéž by jeho vyprávění nikdy neskončilo.

28.06.2019 5 z 5

Trny v čase Trny v čase Jan Tomeš

Velice milé překvapení! Kniha měla spád, příběh si držel mou pozornost až do úplného konce a víceméně jsem nenarazil na hluché místo. Na to, že je to autorova první kniha, klobouk dolu! Kniha je protkána fakty z filozofie, což mělo za následek vzplanutí zájmu o další studium z mé strany. Čtenář se dozvídá mnoho zajímavého však již při četbě samotné ;-). Jediné k čemu bych měl výtku je konec knihy, když jsem si posledních několik stran říkal, že to nesmí skončit tak, jak si myslím, že to skončí a ono to tak opravdu skončilo ;-).

28.06.2019 4 z 5

Na další dobrodružství Harryho a jeho přátel i nepřátel jsem se těšil a rozhodně jsem nebyl zklamaný, ba naopak. Sice mi místy přišlo, jako by se jednalo o "vylepšený" předchozí díl s obdobným průběhem, kdy se jen obměnila (detektivní) zápletka, ale opět jsem se náramně bavil a doslova hltal každou stránku. Nejednou jsem si během čtení uvědomil, že se v Bradavicích cítím skoro už jako doma a musím se přiznat, že jsem knihu jen nerad zavíral a vracel se tak do proudu všedních dní světa reálného ;-). Kniha je opět převážně postavená na dialozích, kdy mě osobně chybí bohatší popisy reálií a případně i historie. Každopádně jsem vážně moc rád, že mám před sebou ještě 4 další výlety do Bradavic!

21.05.2019

Velice poutavě a čtivě napsaný pohled na vývoj člověka. Nečekejte však podrobnou historii, autor se zabývá především hlavními milníky našeho evolučního vývoje a to od zrodu kognitivního myšlení až po (nemilosrdné) ovládnutí světa. Mnohdy na nás jako druh a naší minulost není zrovna "pěkné" ohlédnutí, ale cesta jakou za posledních pár tisíc let urazil Homo sapiens je každopádně neuvěřitelná. Kniha měla za následek mimo jiné to, že bych si rád v tomto směru ještě rozšířil obzory.

27.04.2019 5 z 5

O malíři O malíři Pavel Čech

Pavla Čecha, jeho obrazy a knihy mám opravdu moc rád, pořizuji si prakticky vše co vyjde, ať už jde o autorskou tvorbu nebo "jen" o ilustrace, ke knihám jiných autorů. S jeho poslední knihou "O malíři" jsme si ale moc nesedli (zkoušel jsem jí číst 2x po sobě, hledal jsem "chybu" v sobě) a nevím, jestli ještě někdy vzpomenu na naše krátké setkání, jako se mi to stávalo u předešlých knih autora - ať už byly směrované k dětskému nebo dospělému publiku. Pozor ale, kniha to není rozhodně špatná, jen prostě autor dříve nasadil laťku hodně vysoko.

23.04.2019 3 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Pozoruhodný příběh o člověku, přírodě, dobrodružství a mladické odvaze. Nečekejte však nic epického, pro mě to bylo spíše komorní vyprávění krátkého období autorova pobytu v Argentině, jeho osamostatnění a navázání velkého přátelství. Nad knihou jsem i dlouho po jejím dočtení přemýšlel a to především po té, kdy jsem zjistil, že se jednalo o skutečný příběh. Velice milé a pozitivní čtení. Díky za něj! PS: Musím také pochválit překlad!

25.03.2019 4 z 5

Na útěku Na útěku Jesús Carrasco

Nenechte se zmást mým hodnocení, kniha je to bezesporu dobrá, ale nějak ve mě nedokázala úplně vzbudit emoce, které pravděpodobně měla. Přisuzuji to tomu, že autor vše vykresluje až příliš anonymně. Měl jsem také zdání, že autor až příliš "tlačil" na pilu a snažil se vše vykreslit až příliš surově, aby u čtenáře vzbudil pozornost a vypjal ho emočně - prostředí nehostinné a depresivní krajiny, boj o život, všeobjímající otázka smrti, ale nějak tu chybí hlubší příběh nebo zápletka. Většina zvratů je bohužel předvídatelných. Jakkoliv jsem kritický, tak přečtení knihy nelituji.

02.03.2019 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Jak jsem poznamenal už u prvního dílu, k příběhům z Bradavic jsem se dostal až s 20-ti letým zpožděním ;-), ale troufám si říci, že si je náramně užívám i nyní v "pokročilém" věku. Jsem za sebe každopádně rád, že jsem z toho nevyrostl. Druhý díl (nejen) o hledání Tajemné komnaty byl hotová detektivka, ale okořeněná o to vše milé a kouzelné, co k Harrymu patří. Příběh měl napětí, momenty překvapení a nejednou jsme se zasmál. Třeba nápadu s očarovaným autem, které zdivočilo a žilo si svůj život v divočině ;-).

Příteli čtenáři, jak rád bych nyní začal číst třetí díl, ale řekl jsem si, že si sérii budu trochu šetřit, ať se mám na co těšit ;-).

14.02.2019 4 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Krásné vyprávění ze života a putování králíků, kteří hledají nový domov. Čtenář s nimi zažije každodenní radosti i starosti a několik až epických momentů (v očích králíků samosebou - nenechte se prosím zmást přirovnáním k dobrodružství postav z tolkienových románů z popisu výše), kdy celé té chlupaté tlupě doslova drží pěsti, aby vše dobře dopadlo... Snad se na mne nebude nikdo zlobit, když prozradím, že to nakonec vše dobře dopadne, ale ti králíci to nemají vůbec jednoduché a nejednom během svého putování klopýtnou, ba co víc, jsou dokonce mnohdy ohroženi na životě! ;-). Autor čtenáři odkrývá mnoho zajímavého ze života těchto savců a to i přesto, že jsou vykresleni s lidskými vlastnostmi. Králíci mají dokonce své pojmenování pro věci z lidského světa, jako např. hrududu pro auta, což mi vytvářelo jakýsi pocit autentičnosti.

Po přečtení knihy jsem byl hodně "důležitý", když jsem se v rodině a známých ptal, jestli ví, co je to ramlice? :-). Nikdo nevěděl, a pokud nevíte ani vy, doporučuji přečíst Dalekou cestu za domovem a to nejen kvůli tomu, abyste na to přišli, ale ať také prožijete to velké králičí dobrodružství!

PS: Mimo hodnocení - mám a četl jsem vydání od Arga z roku 2018 a byl jsem lehce zklamán větším množstvím překlepů a typografických chyb, než jsem u tohoto renomovaného jména zvyklý. Formát knihy je také trochu prapodivný, kdy by kniha mohla být klidně menší na výšku, protože na konci každé stránky je poměrně dost prázdného místa, ale nevím možná to byla nějaká (záměrná) umělecká finesa ;-).

09.02.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry Potter mě v dětství minul, respektive když u nás poprvé vyšel, zajímaly mě už úplně jiné věci a léta jsem jím následně doslova opovrhoval, protože už na základní škole jsme četl Pána prstenů a Tolkiena nemohl jiný autor fantasy v mých očích překonat. Jak jsem se mýlil, jsem zjistil až nyní o téměř 20 let později, když jsem si na Harryho a jeho dobrodružství konečně "udělal čas" a dostal zase rozum ;-). Ne, nepřekonává u mě Pána prstenů, je to totiž úplně něco jiného, ale musím přiznat, že skvělého. Kámen mudrců se mi četl náramně a celý první školní rok v Bradavicích mě moc bavil. Ano, místy je to přitažené za vlasy, místy příliš zjednodušené, ale jako celek ve mě kniha zanechala čtenářské uspokojení a těším se na další díly! Harry, omlouvám se ti ;-)! PS: jednou jsem trochu "hrál", že mi není zrovna moc dobře, abych mohl zůstat o něco déle v posteli a pokračovat ve čtení,... to se moc knihám nepovede ;-).

06.12.2018 4 z 5