wooloong wooloong komentáře u knih

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Moc pěkné čtení, které chytí a nepustí. Promyšlený příběh, dobře vykreslené reálné postavy (paní Urbánková, Míla, Helena a další a úplně boží Imbus), dialogy jako ze života, smysl pro humor, hororový příběh zasazený do poklidných českých hor, kde jsem strávila nejedny prázdniny, děsí o dost víc než vzdálenější Malá Fatra nebo Tribeč. Na rozdíl od Petra mi byla volačka dost jasná mimo jiné proto, že pohraničí dost znám a taky jsem nedávno četla Pole a palisáda. :o) Posledních 150 stránek jsem musela dočíst na jeden zátah, což se protáhlo do pozdních nočních hodin. Dost mě zklamal konec především tím, jak byl useknutý. Napětí stoupá, příběh vrcholí, a pak otočíte stránku, a na ní už jen dva poslední řádky příběhu. Chtělo by to dát čtenáři nějaký ten čas na vyklusání, třeba půl stránky epilogu. Na rozdíl od Ajli jsem objevila těch chyb mnohem víc, třeba vymítání fakt není od mýtit a v dětské hře hodiny odbíjejí, nikoli odbývají, a pak ještě několikrát záměna je-ě, ale to už se mi nechce hledat. Jinak na prvotinu velmi velmi dobré a doufám, že má pro nás autorka nějaký další majstrštyk, který mě donutí číst dlouho do noci a další den být nevyspalá, ale spokojená.

03.05.2023 5 z 5

Zločin na stříbrném plátně Zločin na stříbrném plátně Vilém Křížek

Pokud budu brát knížku jako náhled do historie počátků československé kinematografie, pak nemá chybu. Pokud ji budu brát jako historickou detektivku, tak je to dost slabé.

30.04.2023 4 z 5

Případ mrtvé novicky Případ mrtvé novicky Jaromír Jindra

Autor se začíná odklánět od žánru historické detektivky a příběh z kláštera klarisek mi připadal přivěšený k příběhu Klárky, Václava a Franciho, Pavla, rodiny Ploderovy a dalších jaksi navíc, aby se neřeklo. I tak to bylo pěkné čtení.

03.04.2023 4 z 5

Tohle lidi hodně berou Tohle lidi hodně berou Pavel Tomeš

Výborná knížka jako vždy. Některé kapitoly "jen" potěšily, u jiných jsem řvala smíchy. Nejlepší byl pro mě kotel, rehabilitace, o divokých zvířátkách a maniak.

03.04.2023 5 z 5

Případ zákeřného vyděrače Případ zákeřného vyděrače Jaromír Jindra

Příběhy kata Pavla, Franciho, Klárky, Kleineschnitzela, Magdaleny, Aničky, Hufnágla, Petronia a dalších postav příběhu pokračují a nabalují na sebe další postavy a jejich osudy. Tentokrát se purkmistr Kudrna a další obyvatelé Budějic potýkají nejen s odporným a mazaným vyděračem a později i vrahem, ale také s ničivým požárem jejich města. Tenhle díl se tolik neutápí v krvi a počet vražd klesl na přijatelný počet, o to je příběh čtivější a zajímavější. Vyděrače jsem už někdy v půlce knihy tipla správně. Dost se tahle postava nabízela.

28.03.2023 5 z 5

Orel na lovu Orel na lovu Simon Scarrow

Tentokrát nám z historických osobností ubyl budoucí římský císař Vitellius, který se vrátil s Claudiem do Říma, a naopak přibyla budoucí Icenská královna Boudica a její manžel Prasutagus. Nejprve si trochu užijeme nočního života v dobytém Camulodunu, pak několika bitev s Durotrigy a druidy, a nakonec se zúčastníme výpravy za záchranu unesené rodiny generála Plautia.

22.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Výborné rozuzlení, zajímavý příběh.

22.03.2023 5 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Tentokrát svede druhá legie několik pořádných bitev, do Británie dorazí i císař Claudius s celým dvorem a nakonec dojde i na politiku a ve hře není nic menšího než Claudiův život. Trochu mi bylo Claudia líto, oblíbila jsem si ho v Gravesových knihách Já, Claudius a Claudius Bůh a jeho žena Messalina, ale Simon Scarrow z něj udělal úplnýho trotla. Dost se mi líbila závěrečná zápletka, a jak z toho ten prevít Vitellius zase elegantně vybruslil.

16.03.2023 5 z 5

Koniášův klíč Koniášův klíč Zuzana Koubková

Pátera Koniáše mám od Jiráska zažitého jako náboženského fanatika a paliče českých knih. Paní Koubková ho líčí v mnohem příznivějším světle jako výborného kazatele, člověka sužovaného mnoha chorobami a neduhy (zvláště jeho alergii skoro na všechno dobře rozumím), muže smířlivého a hřešícího. Bylo to příjemné a zábavné čtení.

"Koniáš stál na lešení a hřímal. Vysoký, hubený, bledý, v uválené sutaně, s rezavým řetězem okolo krku a rozevlátými černými vlasy, vypadal fantasticky. Člověk může tisíckrát studovat rétoriku, ale co je mu to platné, když nemá Koniášovo vzezření?"

09.03.2023 5 z 5

Skvělá známost Skvělá známost T. M. Logan

(SPOILER) Začátek byl trochu moc rozvleklý a popravdě, Ed, ale i Claire a Abbie se chovali dost přehnaně. O dokonalém Ryanovi ani nemluvím. Tohle by přeci v reálném světě nemohlo projít. Nicméně poslední třetinu knihy jsem přečetla na jeden zátah, protože jsem se nemohla odtrhnout.

03.03.2023 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Tak tohle byla slabota. Nepřehledný houf postav (především Přísnoborové a Sulkové se pletli), z nichž některé tam byly do počtu a neposouvaly děj, nepřehledné dějové linky, podivné chování postav, které neodpovídalo jejich charakteristice, především věčné zdůrazňování, jak je Lidka naivní a hloupá a Agáta chytrá a vzdělaná, bylo úplně zbytečné. A Ota byl pro změnu pořád "dobromyslný". Vrah mnoha postav byl sice odhadnutelný, ale přesto těžko uvěřitelný (fyzická síla, pohnutky, provedení). Tři hvězdy z milosti za starou dobrou sestavu - Oldřich, Ota a Diviš.

28.02.2023 3 z 5

Případ šíleného tambora Případ šíleného tambora Jaromír Jindra

Spisovatel píše poutavě, ale některé dějové linky a rozuzlení mi přišly dost nerealistické. Takhle, jak je popsáno, by to těžko prošlo. Trochu jsem se bála té katovské části, nemám moc ráda krev a násilí, ale nakonec to taková hrůza nebyla.

21.02.2023 4 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Pověst o době, kdy se v každém potůčku, stromě a studánce skrýval jejich ochránce, kdy svět byl plný bogů, kterým se lidé klaněli a kterým přinášeli oběti. Pověst o době, kdy lidé splývali s přírodou a byli její pevnou součástí. Krásná knížka, až na ilustrace, ty se mi vůbec nelíbily.

16.02.2023

Velké tajnosti Velké tajnosti Arnošt Vašíček

Když jsem kdysi viděla film Vzpomínky na budoucnost, byla jsem doslova uchvácená. Od té doby jsem přečetla spoustu knížek na podobné téma, především Součka jsem si oblíbila, ale ačkoli mám pana Vašíčka ráda, přijdou mi ty záhady už přeci jen trochu vyčpělé.

14.02.2023 3 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Mám ráda antický Řím a mám ráda suchý britský humor, a tady se mi obojího dostávalo plnými hrstmi. Fiktivní příběh centuriona Macra a jeho optia mladičkého Quinta Licinia Catona zasazený mezi reálné historické postavy (Vespasianus, Narcissus, Vitellius, Claudius a další) a do reálných historických kulis nemá chybu. Jdu si zamluvit v knihovně další díl.

"Kdybysme vám, cápkům, dali skutečný zbraně, tak byste se za chvilku zmrzačili. Ale armáda nehodlá nepříteli nic usnadňovat."

09.02.2023 5 z 5

Krvavý měsíc Krvavý měsíc Peter Tremayne (p)

Dneska to bylo hlavně opakování základních pojmů jako dálaigh, anruth, brehon, lés, ogham, ... ke kterému jsme si přidali slovíčko géis. Dále jsme se dozvěděli něco z irských pohanských pověstí, které si hlavní hrdinové v klidu vyprávějí ve chvílích, kdy by každý normální člověk panikařil nebo aspoň horečně řešil dramatickou situaci. Taky jsme se dozvěděli hodně ze zeměpisu a spoustu věcí z dějepisu, ale aspoň v mém případě se jednalo o zcela průtokové informace, protože jich bylo prostě moc a bylo v nich příliš mnoho těžko zapamatovatelných jmen, stejně jako si nejsem schopná zapamatovat, jak se jmenuje ta taštička na hřeben.

Když už přijala Fidelma tak závaznou přísahu, čekala jsem, že to pak po odhalení bude fakt pecka, ale žádné extra překvapení se nekonalo, stejně jako mě nepřekvapilo závěrečné rozuzlení. Tentokrát díl, který trpí dětskou nemocí prvních dílů - příliš mnoho informací a příliš málo děje.

Mimochodem, jak je pravděpodobné, že ve středověkém Irsku měli závory připevněné šrouby? (strana 165) Princip šroubu byl znám již od starověku, o tom žádná, ale technicky vyrobit šroub nebo v tomto případě spíš vrut bylo dle mého názoru v té době zhola nemožné. Stejně jako si nemyslím, že pila byla zcela běžným nástrojem, který by se válel v kdejaké stodole nebo dílně. Vždyť přeci ještě v období vrcholného středověku se přinejmenším na dřevo používala hlavně sekyra.

02.02.2023 3 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Během několika dní druhá kniha o sektách, aniž bych to nějak plánovala. Ke čtivosti přispívají i krátké kapitoly, takže se dá knížka přečíst během pár večerů. Nějak mi přišla zbytečná linie s Drakem, ale třeba si ji autorka připravuje do dalších dílů, i když se zdá na první pohled uzavřená.

20.01.2023 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

(SPOILER) Škoda toho neurčitého závěru, jinak by to bylo dokonalé.

18.01.2023 4 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Kdo se těší na detektivku s klasickou zápletkou a odhalováním vraha, asi bude zklamán, ale za mě dobrý.

13.01.2023 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Jak zachránit dámu v nesnázích a vyvést ji z bezvýchodné situace. Nemožné? Nechte se překvapit.

08.01.2023 4 z 5