Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Padrino Krejčíř - Gangster Padrino Krejčíř - Gangster Jaroslav Kmenta

Kniha mapuje "podnikatelské" začátky Krejčíře, divoká 90tá léta až po rok 2002, kdy se dostal Krejčíř poprvé do vazby a jeho otec byl unesen a zlikvidován. Epilog pak přináší informace o vývoji jednotlivých kauz a některá vysvětlení Tarka Bechary z vězení, obojí k roku 2014, což má samozřejmě zajímavou hodnotu. Přečetl jsem všechny 3 díly - Žralok, Afričan a Gangster a je až neuvěřitelné, jak dokázal autor detailně zmapovat činnost nejen RK, ale i ostatních osob šedo/černé ekonomiky a podsvětí, policie, politiků i informátorů. Ve své podstatě se divím, že po odhaleních publikovaných v těchto knihách je autor "živ a zdráv". Krejčířovi se ta popularita líbí, on se prostřednictvím Kmenty vlastně chvástá, vlastně celou svoji kariéru si na mafiána rád hrál, ale co ostatní? Starka? Spěvák? Politici a policisté, BIS, státní zástupci atd popsaní v ne zrovna dobrém světle???
Obzvláště poutavá kniha pro pamětníky doby.

05.06.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

První polovina knihy je čtivý akční thriller, žádné plitké stránky, děj má spád a čte se jedním dechem. Obzvlášť mne bavil způsob kapitol, kde autor nečekaně mistrovsky převádí děj jinam a následně se vrací k hlavní dějové lince. Ve druhé polovině ale "uvěřitelnost" příběhu klesá a závěr je smutným úpadkem. HH serie je dílo o třídu výš.

09.12.2018 3 z 5

Jednotka Jednotka Don Winslow

Sonda do policejní a kriminální reality New Yorku, uličních gangů, drogových kartelů, politických zájmů, korupce na všech úrovních. Dá se zde vůbec někomu věřit? Dokáže čistá myšlenka obstát v mašinérii soukolí?
Do jaké míry lze pochopit a tolerovat jednání pod heslem "účel světí prostředky"?
Při čtení si možná řeknete "na hrubý pytel hrubá záplata", ale i to by mělo mít své hranice. Rozhodně velmi poutavé, svižné, postavy dobře vykreslené.
Seznam desítek jmen policejních příslušníků zabitých "jen" po dobu sepsání této knihy uvedený na začátku dodává čtení mrazivou autenticitu.

08.04.2023 5 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Mnoho moudrých slov a myšlenek, zabalených ale do příběhu, který mne však tolik neoslovil.

18.02.2023 3 z 5

Kremelská kandidátka Kremelská kandidátka Jason Matthews

I poslední díl trilogie je čtivým špionážním thrillerem s aktuálně vysokou přidanou hodnotou - rozborem a přehledem Putina a jeho vidění světa, zvrácenosti a nebezpečnosti nejen pro ostatní státy světa, ale i pro vlastní lid. Mrazivé čtení zabalené do poutavého, napínavého příběhu.

11.11.2022 5 z 5

Tábor na Alligator River Tábor na Alligator River Stanislav Moc

Čtenářská výzva mne už několikrát "přivedla" ke skvělým knihám a autorům. V rámci letošní výzvy jsem "pátral" po autorovi o 22 let starším než já a začetl se tak do této knihy, ale tentokrát to nebyla "trefa do černého".
Kniha Tábor na Alligator River mi přijde o ničem. Čeští emigranti "zevlují" v Austrálii, popíjejí, myslí na ženské a hrají fotbal. Toť vše. Žádná hlubší myšlenka, charaktery postav, napětí či humor, je to takový nudný deník. Kniha ve mě nic nezanechala.

28.04.2022 2 z 5

Hardcore historie Hardcore historie Dan Carlin

Velice zajímavá, a jak i název napovídá - drsná kniha.
Autor nastolí mnohé otázky a úvahy :
- proč se určité historické události staly tak, jak se staly a jak by probíhaly v jiné době
-jak by se změnily společenské hodnoty dnešní doby, kdyby se nyní odehrály děje minulé
-řeší příčiny úpadku a zániku říší a států, historických období (doba bronzová...)
-působení a důsledky epidemií dříve a dnes
- a velice aktuálně působí poslední část knihy v současné době, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zabíjí civilní obyvatelstvo - kde autor prezentuje zkušenosti a teorie válek, bombardování, použití jaderných zbraní. To je skutečně mrazivé čtení.
Kniha živě podněcuje přemýšlení a je velkým varováním.
Jedna z citací na závěr: "Dokážeme ukočírovat moc zbraní, jež jsme stvořili?"

25.03.2022 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

První dvě kapitoly odstartovaly skvěle, slibovaly nápaditý a rafinovaný příběh. To se však nestalo. Vývoj děje byl kostrbatý, plný nahodilostí, bez náboje a nevyvolal dojem uvěřitelnosti. Některé otázky byly na posledních stránkách objasněny, jiné nikoli. Podrobný popis průběhu a účinku watterboardingu byl sice zajímavý, ale chybějící napětí to nenahradilo. Chování některých postav mi přišlo nesmyslné, žadná, kterou by si čtenář mohl oblíbit. HC umí určitě lepší knížky, jdu tedy na Cizince a doufám, že ten nezklame.

10.02.2022 2 z 5

Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Michael Bar Zohar

Jako pravděpodobně někteří čtenáři přede mnou i já váhám mezi 3* a 4*. Může být více důvodů, za které hvězdičky udělit či ubrat, já se nakonec přikláním ke 4* a to především z důvodu obrovského množství faktických informací, které bylo nutno shromáždit a následně je zakomponovat do jednotlivých akčních kapitol. Kromě bojových akcí kniha vykresluje situaci a atmosféru daného regionu, o které jsme se ve školách mnoho neučili...
První díl - Mosad - byl ale o 1* lepší, popisoval více známých akcí realizovaných i v jiných částech světa (např. operace Eichmann a další) a přišel mi čtivější. Tam jsem dal hvězdiček 5.
A že je líčení jednostranné? Tak ano, je, ale je též na čtenáři, aby si přečetl informace i z druhé strany a výsledný obrázek si udělal sám.

21.01.2022 4 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Velmi zábavné, některé stránky jsem musel podrobit dalšímu zkoumání, abych je pochopil, u některých se k tomu budu muset ještě dopracovat. Knihu si můžete užívat i společně s přáteli a dá vám témata na další zábavné diskuze, i když mnohdy odráží velmi smutnou realitu. Zajímavé je i designové zpracování vydání.

24.12.2021 4 z 5

Vláčen, věšen a rozčtvrcen Vláčen, věšen a rozčtvrcen Jonathan J. Moore

Ano, i toto jsou dějiny lidstva. Přehled poprav a mučení, utrpení, spravedlnosti i nespravedlnosti a jejich průchod v průběhu časů. I takové informace jsou potřebné pro základní orientaci v životě a hodnotách. Některé kapitoly budou pro slabší povahy obtížně čitelné, ale tak to prostě bylo...

27.01.2021 4 z 5

Kydd Kydd Julian Stockwin

Pěkný a čtivý historický dobrodružný román. Příběh parukáře Kydda násilím naverbovaného do válečného loďstva, který ale přijme svůj nový osud. Zábavné oddychové i napínavé čtení, které lehce vtáhne do děje. Kniha sice nepřináší žadný faktografický význam ani neodkazuje na historické události, ale jako fiktivní příběh vyznívá skvěle. Druhý díl Artemis už mám ve frontě.

24.06.2020 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Od Dana Browna jsem četl Digitální pevnost a ta měla zápletku, gradující napětí,dynamiku. Inferno mi proti tomu přišlo příliš rozvleklé, s pasážemi "o ničem", děj se nikam nevyvíjel, jakoby stále přešlapoval na místě. Velmi podrobně se popisují dějiny, postavy, události a artefakty Itálie, zejména pak Florencie, ale toho je tam na thriller příliš.
Hlavní hrdina Robert Langdon je tak trochu James Bond + Indiana Jones + Wikipedia, zkrátka směšně neuvěřitelná postava. Pro mne je kniha velkým zklamáním.

02.05.2020 2 z 5

Sága rodu Reissových Sága rodu Reissových Hana Whitton (p)

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2020 - kniha s květinou na obálce. Autentický příběh životních osudů tří sester v době národního obrození první poloviny 19. století se velmi dobře četl. Je to spíše dámské čtení, ale má i svoji faktickou hodnotu, takže 4 hvězdičky a díky čtenářská výzvo.

28.03.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Dobrá, to znamená průměrná detektivka. Od poloviny knihy bylo jasné, kdo je vrah, a tak jsem si říkal, že to není možné, že se tam ještě něco stane, nějak se to otočí. Nestalo, neotočilo, jen lehké dramatizace. Líbily se mi kurzívou psané myšlené komentáře. Epilog byl vyloženě v americkém stylu - čtenáři, můžeš klidně spát. Po dalších knihách autora asi pátrat nebudu.

07.03.2020 3 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Přečetli jsme celá rodina, odkaz Freddiho jde napříč generacemi, takto je univerzálně pojatá i tato kniha, nutně osloví každého, kdo má jen trochu citu pro hudbu.

23.02.2020 5 z 5

Satan Satan Mario Mendoza

Ano, jasných 5*! Po dočtení knihy a jejího děsivě skutečného závěru jsem se musel vrátit k některým pasážím, především týkajících se Elíase Delgáda, jelikož znalý závěru jsem jejich podtext vnímal ještě hlouběji. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

14.02.2020 5 z 5

Štvanice na orly Štvanice na orly Ben Kane

Stejně tak jako první díl trilogie Orlové Říma - Orlové ve válce, je tato kniha naprosto úžasná. Poutavě popisuje skutečné historické události - dobyvatelské výpady římské armády za řeku Rýn a odrážení jejich útoků Germány, a to na pozadí strhujících osobních příběhů autentických i doplněných postav. Výborný vypravěčský jazyk, napínavé a čtivé od první do poslední stránky. Těším se na třetí díl - Orlové v bouři - a další knihy Bena Kaneho.

15.11.2019 5 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Čtenárská výzva 2019 připsala Alanu Parksovi pár prodaných titulů navíc. Kniha se dá dobře číst, předvídatelnost původce zla neubírá napětí vývoje příběhu. Nebyl bych tak kritický k vulgarismům a alkoholismu McCoye, jako některé jiné komentáře, četl jsem horší. Průměrná detektivka.

10.11.2019 3 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Pěkná detektivka, více případů (dalo by se říci příběhů) za sebou a styl psaní dávají dynamiku, napětí, oči jen letí po stránkách a do posledního odstavce není jasné, jak to dopadne. Prima čtení.

01.11.2019 4 z 5