WEIL WEIL komentáře u knih

Očistec aneb cesta do kriminálu Očistec aneb cesta do kriminálu Jack Unterweger

Třemi hvězdičkami hodnotím tuto knihu, protože mě celý tento případ svého času hodně zajímal.

Velocipéd pana Kulhánka Velocipéd pana Kulhánka Viktor Fischl

Laskavé vypravování o maloměstském prostředí trochu připomene tvorbu Poláčka.
A rovněž atmosféru doby na českém maloměstě, kdy v Paříži bylo levněji než v Praze, a kam i vycestoval jeden talentovaný malíř, aby se domů vrátil jako zamilovaný a praktický mladý muž.

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Působivá kniha, jejíž práva na zfilmování zakoupil režisér českého původu Miloš Forman.

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Fascinující, živočišné psaní a tedy i čtení. Něco jako eseje, ale i deníkové zápisky, v nich nářky, vzteky nad životem, ale taky i humor, který z řady nedorozumění mezi lidmi přímo jako by autorovi kapal na stránky jeho knížky.

21.12.2010

Štědrý večer slečny Zuzanky Štědrý večer slečny Zuzanky Marie von Ebner-Eschenbach

Povídky "Marie von Ebner-Eschembach" jsem četl jako dítě, a dneska mi připadají spíše svým laděním do žánru "Večery pod lampou".
Ale kdo si chce číst a nechat se unášet převelikou laskavostí a sentimentem, tak ten nebude litovat!

21.12.2010 2 z 5

Povídky praštěné třicítky Povídky praštěné třicítky Petra Haasová

Na rozdíl od básní P. Haasové mi tyhle povídky připadají příliš obyčejné.

21.12.2010 1 z 5

Pasťák Pasťák Karel Misař

Smutný, pravdivý text o lidech, kterým je těžké pomáhat.

21.12.2010 3 z 5

5 italských novel 5 italských novel Alberto Moravia (p)

Ze těchto pěti novel je pro mě nejzajímavější ta první, tedy "Neposlušnost" od A. Moravii.
Četl jsem ji v průběhu let několikrát, a stále mi má co říci.

Myslím, že literárně značně převyšuje novela "Neposlušnost" ostatní autory ve svazku. Ti mě už nikdy nezaujali, nic si z nich nepamatuji, a několikát jsem se pokoušel je číst.

Jak se říká, co si člověk nepamatuje, tak to není pro něho.
Pro mě je tedy podnětná novela "Neposlušnost".

21.12.2010 4 z 5

Světla Říma Světla Říma Alberto Moravia (p)

Kdo poznal, podobně jako já, nejdříve A. Moravia, jako autora knih o marnosti života, o lhostejnosti v mezilidských vztazích (třeba Nuda, Lhostejní), či jako autora sociálních dramat (Horalka), tak bude těmihle povídkami určitě dosti překvapený.

V povídkách se zračí povahy a pohnutky jednotlivých postav k různým činům, skvěle jsou zde charakterizovány různé mezilidské jevy, a z toho i vyplývající humor ze situací, který se sám nabízí.

Je to jiný A. Moravia, než jak je znám z jeho vrcholných děl.
Většina postav zde bojuje o holou existenci, hledá práci, zkouší drobně podnikat, usiluje o partnerské vztahy, či jiní zase neví co by roupama dělali.

A proč název "Světla Říma"?
Řada mladých lidí z venkova či malých měst chce poznat život ve větším městě a je jedno, jestli je to Řím nebo třeba Londýn.

Přitahuje je megapolis, chtějí do něho nahlédnout, a právě taková je i poslední povídka z knihy"Světla Říma", kdy v něm pobýva na hranici chudoby servírka z venkova, ale drží ji v něm stále pocit, že dosud se nenabažila pestrosti kterou velkoměsto nabízí, že jí poskytuje podněty, které ji zajímají, takže výdělek a tuctové zaměstnání je pro ni zatím stále méně podstatný.

21.12.2010 4 z 5

Zapomenuté povídky. Korespondence Zapomenuté povídky. Korespondence Isaak Emmanuelovič Babel

"Historie mého holubníku a jiné povídky", jsou povídky radostné a dojemné.

Zapomenuté povídky a Korespondence, v těchto textech už se vyjevuje I. Babel jako těžce zkoušený člověk, který nemá už v sobě onu pohodu a jiskřivost, s jakou psal výše uvedenou knihu.

Historie mého holubníku Historie mého holubníku Isaak Emmanuelovič Babel

V knize těchto povídek nalezneme jednu, kterou autor vypracoval dvakrát. První je strožší, druhá je propracovanější. Pro zájemce o vývoj autora je to jistě zajímavé srovnání, jak ji napsal v jednom roce, a pak o pár let později.

Nedorozumění Nedorozumění Albert Camus

V knize "Cizinec", v druhém díle knihy, kdy odsouzený Meursault čeká na popravu, tak nalezne ústřižek novin, kde je příběh, který je později rozvinutý v dramatu "Nedorozumění".

Cizinec / Pád Cizinec / Pád Albert Camus

Cizinec.
Kniha, kterou jsem přečetl za jediné odpoledne a vyvolala ve mě tehdy zvláštní silný zážitek.

Pád
Ten jsem četl na víckrát, než jsem se dostal ke konci.

Zrcadlo a maska Zrcadlo a maska Jorge Luis Borges

Výbor z díla J.L. Borgese. Jednoho, pro mě, z nejpodnětnějších spisovatelů, které jsem kdy četl.
Českého čtenáře zaujme zajisté povídka "Tajný zázrak", vztahující se místopisem k Praze, ale podstata tohoto příběhu je filozofická, takže se může odehrávat skoro kdekoli na této planetě, kde se vyskytuje člověk.

U knihy jsou uvedeni tito překladatelé - Kamil Uhlíř, Josef Forbelský a František Vrhel

Diderot o divadle Diderot o divadle Denis Diderot

Chtěl bych žít dva, tři životy, abych se zevrubně mohl seznámit i s touhle knihou. Vím, že pro mě je zajímavá, jen na ni nemám tolik energie a času, si ji pořádně vychutnat a obohatit se jí!

Gumy Gumy Alain Robbe-Grillet

Francouzský "Nový Nový román".

Když peníze, tak hodně Když peníze, tak hodně Csaplár Vilmos

K Budapešti mám osobní vztah.
Získal jsem si ho už v čase dospívání.

Proto jsem si koupil tuhle knihu, která je na jednu stranu povrchní, na druhou mě v ní i dneska překvapuje, kolik je v ní náhlých zklidnění a úvah, dobře popsaných pocitů, aby pak zase bleskově bylo odbyté rychlé sdělení, které nese sebou otázky, na které se ale autor neptá, ačkoli se sami vkrádají do mysle.

20.12.2010 2 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Moc příjemně se čte především o autorových začátcích, o Paříži, o lidech kolem něho.

O člověku a kultuře O člověku a kultuře Sigmund Freud

Kdo se zajímá o člověka, tedy i o sebe, své Já, tak nemůže aspoň někdy nenahlédnout do knih zakladatele nového náhledu na člověka, tedy do prací S. Freuda.

20.12.2010 5 z 5

Vybrané spisy Sigmunda Freuda - Svazek I. Vybrané spisy Sigmunda Freuda - Svazek I. Sigmund Freud

Knihu mi přinesl tehdy kamarád, který je dneska po celé zemi mezi bibliofili známý jako rozkradač cenných knih. Já mu ale říkám - upozorňoval už dříve na úřední nedostatky v zacházení s hodnotami, a především na málo zajištěná místa, kde se cenníé knihy shromažďují.

Stát po něm požaduje šest milionu korun. Stát jsou ale lidé, takže s čím kdo zachází, tím taky bohužel schází...