Pasťák

Novela se silně autobiografickými rysy.
Karel Misař v době, než napsal tuhle knihu, tak hledal pracovní místo v Praze. Tehdy třicetiletý neznámý venkovský učitel se stal vychovatelem v ústavu pro narušenou a delikventní mládež.
Po odchodu z tohoto zaměstnání napsal tuto knihu, tedy "Pasťák".

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57178/pastak-57178.jpg 3.644
Novely, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Pasťák

Listy
17.12.2020

Výborná kniha, která bez příkras popisuje krátkou, leč dostatečnou zkušenost s výkonem práce v pasťáku. Zároveň je zde skvěle vyobrazena vbitřní prázdnota vypravěče, který sám nevidí (kromě jednoho) žádný rozdíl mezi svým životem a životy chovanců.
Doporučuji všem pedagogům a pracovníkům s lidmi.

kamila5406
23.04.2020

Smutný příběh o dětech z pasťáku, kde nikoho nezajímá co dělají hlavně že pracují a nedělají rozruch.

InaPražáková
17.10.2019

Krejčí, řezník, voják, obchodní příruční a učitel (což se ukazuje jako nejabsurdnější kvalifikace) mají hlídat padesát "narušených", od kterých se očekává obden otrocká manuální dřina a mezitím celkem nic, jen nesmí narušit pořádek venku, mezi spořádanými občany. Jejich rozkrádání, kouření, alkoholismus a šikana nezajímá ani úřady, natož vychovatele, kterým by navíc mohlo jít o krk, kdyby se moc ozývali. Tím méně někoho zajímá jejich láska k dětským pohádkám a vyprávění smyšlenek o láskyplných rodinách, které na ně někde čekají.
Dokument z pasťáku, zařízení, o kterém se na začátku 60. let nemluvilo nahlas, je zajímavý sám o sobě, ale na vyšší úroveň ho posouvá osobnost vypravěče, mladého muže, který není bez ambic, schopností ani morálky, ale chybí mu vůle k čemukoliv, takže je ve výsledku další ambivalentní postavou. Za jeho snahou o lidskost je stud, leccos si bere osobně, ale při své neukotvenosti umí jen utíkat - z domova, od dívky a nakonec i od pasťáku, ale pocit svobody mu vždycky uletí jako ten pták. Nakonec je to pro mě kniha především o ztrátě (nebo nenalezení) smyslu života a o zhoubné moci víry v predestinaci.

Radka1911
09.07.2019

Krátká novela popisující autorovo dvouměsíční působení na pozici vychovatele v domově pro narušenou mládež asi v 60. letech minulého století. Bezútěšnost, stereotyp, nicota, krádeže, rvačky, rum a cigarety, to vše se neustále opakující a s pražádnou vyhlídkou na jakoukoli změnu. Toto celkově depresivní dílo mne ničím neobohatilo.

SSTknihy
29.09.2018

Pohled do světa nápravného zařízení pro mladistvé, kde se ale nikdo nikoho napravovat nepokouší. Kdokoliv projde branami tohoto ústavu, je už navždy ocejchován jako delikvent. Vždyť i sami chovanci berou své sny o budoucnosti jen jako růžové náplasti, bez kterých už nedokážou být. Snaha mladého vychovatele o změnu je obdivuhodná, ale v boji proti systému předem odsouzená k zániku.

Mišima
23.03.2017

Mládež z Misařova "Pasťáku" je především narušená! Pojem "nonkonformní" se lépe vztahuje k revoltujícím studentům nebo k intelektuálům. Ti hoši jsou narušení emočně, intelektově, vesměs pocházejí z rozvrácených rodin. Pasťák není samozřejmě klasické vězení, spíše je jeho předstupněm. Z každé stránky knihy čiší beznaděj a mladý vychovatel to na konci vzdává. Filmový přepis ( režíroval Hynek Bočan) jsem také viděl, ale neseděl mi ten drastický konec. Misařův závěr je méně dramatický a podle mého názoru lepší.

petra3242
19.06.2016

Útlá knížečka plná zajímavých myšlenek. Jsem fakt ráda, že jsem mohla nahlédnout do světa, který se odehrává za mřížemi (ale pouze jako čtenář). Nepochybuju, že se tam události odehrávají právě takto ne-li ještě hůř.

EmaRous
17.03.2015

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Největšími jejími přednostmi jsou: pravdivost, přičemž mírná nadsázka vyjadřuje skutečnost lépe než pouhý popis, čtivost knihy a několik úrovní příběhu: Drsné vnější prostředí, bohatý vnitřní svět vypravěče a za vším nevyslovená filosofická otázka, nakolik je člověk ve svém jednání svobodný. Pomyslný bílý racek, symbol volnosti, v závěru knihy vypravěči odlétá.