Cizinec / Pád

Cizinec / Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57136/bmid_cizinec-pad-PuQ-57136.jpg 4 73 5

Cizinec (1942) – Z deníku Alberta Camuse: „Vypravování. Člověk, který se nechce ospravedlnit. Představa, kterou si o něm udělají, se mu líbí. Zemře s vědomím vlastní pravdy. Zbytečnost této útěchy.“ Pád (1956) – J. B. Clamence (Jean Baptiste – Jan Křtitel!) nesnáší pocit být souzen, proto obviňuje sám sebe a před náhodnými hosty v baru opakuje svůj vlastní proces. Hrdinové obou knih jsou značně rozdílní. Hlavní postava Cizince Meursault je některými kritiky považován za nadměrně mlčenlivého, má až schizofrenické rysy mutismu, zato Clamence, ústřední vypravěč Pádu, hlas volající z pouště, toť úplné obžerství slov. Mluví a mluví a mluví a tak se mu daří znamenitý trik: čím více toho napovídá, čím více toho nasvěřuje, tím více nám uniká, tím méně o něm víme. Nad Meursaultem i nad Clamencem se vznášejí záhady: přes všechnu jasnost čemusi stále nerozumíme, něco se skrývá jak za clonou mlčení Meursaulta, tak za clonou slov Clamence. Vzrušující tím, co už si do nich musíme vkládat sami.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

L'Étranger / La Chute

Aerine
03.03.2023 3 z 5

Přečteno a hodnoceno - Cizinec:
Fascinující osobnost Mersaulta, to je hlavní námět celého díla. Neprojeví žádné pohnutí, když mu zemře matka, svou přítelkyni pouze využívá, ale sám je využit svým jediným přítelem sousedem, v souvislosti s ním spáchá vraždu, za kterou se dostane do vězení a ani zde neprojeví žádné city, jeho osud je mu vlastně jedno a se stejným stoickým klidem přijímá rozsudek.
Zajímavé čtení, ke kterému se ale nebudu vracet.

BUBO26
14.02.2020 4 z 5

Toto bolo moje, myslím, tretie stretnutie s Cudzincom. Prvý krát som čítal akúsi skrátenú verziu, potom film a teraz už skutočného Cudzinca. Cudzinec je samozrejme vynikajúci a v mnohom sa podobá aj môjmu presvedčeniu. Príbeh je napísaný zručne, príjemne odsýpa a keď človek nechce, ani sa nemusí zamýšľať nad jeho hlbším zmyslom (čím ale príde o 80% zážitku). Bohužiaľ, Pád ma takto nezaujal. Vydržal som asi 30 strán, ale stále som ničomu nerozumel, nemal som poňatie, ako dej uchopiť a ako ho chápať. Než sa nútiť, radšej Pád odkladám na neskôr.

verulik196
02.08.2018

Četla jsem pouze Cizince. Příběh se mi líbil, děj rychle ubíhal, a tak jsem to měla rychle přečtené. Byla to dobrá volba jako povinná četba. 4*

Ran
04.05.2018 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale určitě tato kniha za přečtení stojí.

WEIL
20.12.2010 4 z 5

Cizinec.
Kniha, kterou jsem přečetl za jediné odpoledne a vyvolala ve mě tehdy zvláštní silný zážitek.

Pád
Ten jsem četl na víckrát, než jsem se dostal ke konci.