WEIL WEIL komentáře u knih

Bázeň před Bohem a strach z ďábla Bázeň před Bohem a strach z ďábla Alain Quilici

Kniha, která stojí za povšimnutí. Je v ní hodně podnětů k přemýšlení.

31.07.2014 4 z 5

Památná místa farnosti Brumovské Památná místa farnosti Brumovské Antonín Strnad

Pěkná publikace pro všechny zájemce o město Brumov- Bylnice, jeho současnost i historii.

22.07.2014

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pro mě osobně byla tahle kniha zklamáním. Jistěže je těžké najít nějaké téma, které by stálo k zpracování, ale text knihy se snůškou hororového příběhu, různých psychiatrických posudků, spisů z STB atd.

O čem kniha rozhodně není, a očekával jsem od ní, že zde bude aspoň zmínka - tak o praktikách čarodějnic, které se vznešeně nazývají "bohyně".

Knihu mi doporučila knihovnice, a taky mě k ní vedlo místo, kde se děj má odehrávat, vedle něhož se často pohybuji. A na závěr nevím o nikom, kdo by zde měl v této lokalitě takové renomé, že by pomáhal druhým lidem prostřednictvím přírodní medicíny.

04.06.2014 2 z 5

Milena chce k filmu Milena chce k filmu Marie Kyzlinková

Chtěl jsem nějakou knihu o filmu.
Knihovnice (bývalá učitelka) mi mi jiné vložila i tuhle.

Přečetl jsem rychle, a říkal jsem si, že když vyšla v r.1994, tak to bude asi o nějaké známé herečce. Ne. Červená knihovna jako vyšitá. Ale čte se to dobře, vše dobře skončí, takže se mi takový lehký kalibr líbil.

21.12.2013 3 z 5

Strž, 1. svazek Strž, 1. svazek Ivan Alexandrovič Gončarov

Nesranduji, mám oba svazky - v kůži balené, ale nedokázal jsem se do knihy ponořit, na rozdíl od Oblomova, do kteréžto knihy občas stále nahlížím. Je skvostná. I film je výborný.

01.12.2013

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Eigis to vyjádřil tak přesně, že lépe bych to u této knihy nedokázal, takže kdo si čte tohle, ať si přečte hlavně to, co napsal Eigis, protože tenhle komentář je jen odkazem na jeho skvělé, stručné vystižení této knihy.

02.10.2013

Paměti Paměti Hector Berlioz

Kniha má formát A4, takže je to vskutku na první pohled dost rozsáhlé dílo. Ale čte se velmi dobře. Navíc, kdo má rád klasickou hudbu, tak může nahlédnout i do muzikantského myšlení velkého skladatele, a přehrát si pár skladbiček doma na piano.

18.09.2013 4 z 5

Otakar Vávra – 100 let Otakar Vávra – 100 let Pavel Taussig

Je smutné, vidět v dokumentu 100 let O.V. od jeho ženy J.N., jak člověk postupně odchází.
Sama režisérka si nad tím povzdechla, že jí ho bere stáří.

Rovněž je třeba zdůraznit jednu silnou mravní stránku J. Němcové, a to, že se o něho starala pokorně až do jeho smrti, což je v dnešní době spíše nevšednost, ačkoli by to měla být samozřejmost.
Není, a nebude.
Ona to ale dokázala.

23.05.2013

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tenhle román jsem zkoušel číst víckrát. A i dočetl. Leitmotiv je sice originální, ale zpracování se mi příliš nelíbí. Jsou mi bližší jiné knihy, tahle pro mě patří mezi ty, co se mnou tedy moc nepohnou.

23.05.2013

Mínos Devátý (Bohyně a býk) Mínos Devátý (Bohyně a býk) Kristmann Gudmundsson

Asi hodně záleží na tom, v jakém věku člověk tuhle knihu čte. Tedy za předpokladu, že má nějaký duchovní vývoj, a je si ho vědom. Když to pročítám, tak mě to připadá, že už jsem to někde četl, což je nepochybně vliv podobné literatury, kterou jsem absorboval.

19.05.2013

František Ferdinand d'Este František Ferdinand d'Este Jan Galandauer

Smolař. Jak jinak nazvat finále života F.F. d´Este. Kdo ví, pokud by nedošlo k Sarajevskému atentátu, tak zda by vypukla I.SV.

12.05.2013

Císař František Josef: život, pád a zánik habsburské říše Císař František Josef: život, pád a zánik habsburské říše John Van der Kiste

Škoda, že nežijeme v mocnářství. Mělo své výhody, i nevýhody. Ale možná těch výhod bylo více...

12.05.2013

Ježíš tě miluje Ježíš tě miluje Joseph K. Bill

Ježíš určitě nemá rád, když mu někdo vkládá do pusinky nějaké floskule.

07.05.2013

Pašerák snů Pašerák snů Daniel Krhut

Je to napsáno pražským nářečím, a umístěno do Brna. Ale čtivé to je. Pro mě ale spíše na jeden zátah, a s přeskakováním některých zbytečně roztažených pasáží.

02.04.2013

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Kniha mě mile překvapila. Ukazuje lidi jací jsou, ne jací by chtěli být. A taky mi přišlo zajímavé, jak autor pracuje s vyprávěním. Moc mě překvapila.
Kdo by očekával povrchnost, necudnost, ten by byl zklamán.
Duchovnost tohoto dílka je pozoruhodná.

21.03.2013 5 z 5

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Zajímavý dokument, který doporučuji k shlédnutí v TV či na youtube - z cyklu Osudové okamžiky.
Olga Hepnarová měla nepochybně nejen inteligenci, ale i na ženu velmi rozvinuté schopnosti, a hlavně byla to osoba činná, třebaže její neradostný život se rozhodla řešit značně nezvyklým způsobem.

03.03.2013

Anna proletářka Anna proletářka Ivan Olbracht (p)

Anna proletářka byla knihou, která se četla v 70. a 80. letech minulého století povinně.
Byla taky dvakrát zfilmována.
V dnešní době proletáři neexistují, ale tehdy to byla určitá síla, víra v lepší uspořádání života, když bude majetek zabavený boháčům, a rozdělován spravedlivěji mezi lid.

17.02.2013

Smrti stejně neuniknu – to ti mohu slíbit Smrti stejně neuniknu – to ti mohu slíbit Vít Kremlička

Kniha vyšla jako samostatně neprodejná příloha zimní Revolver Revue 89/2012.

07.02.2013

Míň než nula Míň než nula Bret Easton Ellis

Kniha je to pocitová.
Mladý muž si zapisuje co prožívá doma, na večírcích, na studiu...Neví jak žít dál, k čemu se upnout, tak proto jen zapisuje co se děje kolem něho, méně co se děje v něm.

06.01.2013

Kostel a farnost sv. Vojtěcha Kostel a farnost sv. Vojtěcha Miroslav Kadlec

Kniha je dobře napsána pro širokou veřejnost, která se zajímá o kostel sv. Vojtěcha ve Slavičíně.

05.01.2013 3 z 5