WEIL WEIL komentáře u knih

Zlatý fond světové kinematografie Zlatý fond světové kinematografie Ivan Herfurt

Poslední film, který je ve stovce nejlepších filmů je z roku 1975, takže by kniha potřebovala nové vydání a doplnění.

18.06.2011 3 z 5

Dějiny anglické literatury II Dějiny anglické literatury II Zdeněk Stříbrný

Knihy o anglické literatuře jsem sice částečně prostudoval, ale ne natolik, abych je dal do přečtených.
Takže správnější je - stále rozečtené...

18.06.2011 5 z 5

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Jan Novák

Je to neuvěřitelné, ale i když tato kniha nevyšla v nějakém velkém nákladu, tak se z ní stal v ČR ležák, povalující se po antikvariátech a podobný osud nastal i s jejím dalším vydáním, které je ale na rozdíl od vydání v Atlantisu neuvěřitelně odfláknuté po po všech stránkách - špatný papír, úprava, formát, a taky rozšíření o několik desítek stran a jejich vybroušenost působí jako by autor je napsal někde ve vlaku, jen přilepil k tomuto prvnímu českému vydání, když mu někdo bouchl nějaké bankovky na stůl, tak tedy bleskově slepil pár desítek stránek.

18.06.2011 5 z 5

Město v slzách Město v slzách Jaroslav Seifert

7. vydání této básnické sbírky, kterou básník napasal po první světové válce.

18.06.2011 3 z 5

Lázně Lázně Martin Reiner

První próza vydavatele M.Viewegha, Martina Pluháčka, alias Martina Reinera.

Popisuje v ní své vidění svého neúspěšného vztahu ke své první ženě.

18.06.2011 1 z 5

Život za podpis Život za podpis Vladimír Körner

Kniha ležela dlouho na pultech knihkupectví, neb vyšla koncem socialismu v ČR, a jak se doba měnila, ceny rostly, tak její cena zůstávala na 16 korunách i v době, kdy už podobné knihy byly cenově nad sto korun.

Dávám dvě hvězdičky, důvodů by bylo víc.
Hlavním je, že povinnosté každého autor je dokázat mít empatii s hlavním hrdinou, a tady se ho V. Kornerovi podle mě moc nedaří. Ale je to jeho styl, odvádí i zde to, na co je od něho čtenář zvyklý, takže někdo to bere, jiný méně.

Já patřím mezi ty druhé.
Po stránce historické nám ani zde autor toho moc nového nepředkládá, jen dosti známá fakta, a těch není moc.

Pro srovnání mnohem výše stavím Kratochvíla, například jeho knihu Komediant, též adekvátně zfilmovanou režisérem Vávrou, což je pro mě vrchol historické novely či prózy.

16.06.2011 2 z 5

Diskrétní průvodce - Co možná nevíte o společenském chování Diskrétní průvodce - Co možná nevíte o společenském chování Magda Vášáryová

Dnes je to spíše úsměvné čtení, než seriozní kniha o etiketě.

12.06.2011 1 z 5

Proč nejsem křesťanem a jiné eseje Proč nejsem křesťanem a jiné eseje Bertrand Russell

V mnoha směrech pro mě už roky literární lahůdka.

12.06.2011 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Krásně vyhotovená kniha, obzvláště v kožené vazbě.
Obsah je dříve či později známý a obdivovaný každým kulturním člověkem.

11.06.2011 5 z 5

Český student v Americe Český student v Americe Karel Gam

Skvělý cestopis. O americe předválečné, v níž se objeví student z Brna a poznává ji svým bystrým hledím a se skvělým analytickým myšlením, což vše je v k knize přítomné.

11.06.2011 5 z 5

Dal signál k atentátu na Heydricha Dal signál k atentátu na Heydricha Petr Kubánek

Faktické informace v knize uvedené jsou zajímavé, ale když se autor snaží dostat pod kůži a do způsobu mylšení a cítění hlavních postavy, tak je to nechtěně směšné, což je u literatury faktu dosti nepatřičné.

11.06.2011 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Kniha v mnohém vystihuje část české společnosti uprostřed devadesátých let, když vyrážela na zájezdy, dlouho pro mnohé zapovězené.

10.06.2011 2 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

M. Viewegh je sympaťák.
Je málomluvný, citlivý, má rád píšící lid!

10.06.2011 3 z 5

Lačnost Lačnost Elfriede Jelinek

Pro mě zklamání.
Knihu mám, a ne a ne ji obdivovat.

10.06.2011 3 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Na známém filmovém zpracování mě fascinuje, že když čtete tuto tetralogii - tak vše se odehrává přesně tak i v seriálu "Sňatky z rozumu" (5. dílů), a později "Zlá krev" (7. dílů).

10.06.2011 5 z 5

Moje zrcadlo - A co bylo za zrcadlem Moje zrcadlo - A co bylo za zrcadlem Ladislav Fuks

Druhé vydání se od prvního dost liší.

Ostatně každý zájemce o dílo L. Fukse si ji patrně koupí, protože v Levných knihách, kde jsem ji před časem kupoval já, tak stála pouhých 25 kč.

Výhodou tohoto vydání, oproti předešlemu - stránce výroby knihy - je kvalitní vazba, protože kniha z roku 1995 byla velmi špatně vyrobena, brzy se rozpadla, takže jsem si koupil ještě jednu, ale ta se rozpadá rovněž...

Knihu upravil literární vědec Jiří Tušl, který se podílel již na prvním vydání této knihy, vpisoval do ní své postřehy, které za ta léta, co byl s Ladislavem Fuksem v kontaktu nastřádal.

10.06.2011

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Jak jsou slova zrádná.

Kdo si přečte, že jde o příběh psychopata a maniaka, který se za okupace stává nebezpečným vrahem, udavačem a katem, ten si asi v sobě vytvoří všelijaké představy, zpravidla jen pocitové.

Tato novela je tak rafinovaná a fascinující, že tak snadná definice o člověku, která je uvedena v anotaci - panu Kopfrkinglovi - je značně zjednodušující, takže spíše to ve mě vyloudilo úsměv.

Je to příběh o moci člověka, kterou může zneužít nad druhým člověkem, lidmi...Může ale taky nemusí. Záleží na každém.

Moc má člověk vyzbrojený či ozbrojený, takže v podstatě moc může mít nad druhým, druhými hypoteticky každý...

10.06.2011

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Podobně jako já, tak asi více lidí zná televizní a filmové zpracování povídek dříve, než si je přečte.

Jsou mistrovským vyjádřením povahopisu a života Nerudou vybraných jedinců, na které si pamatuje ze svého dětství, jak mu uvízly v jeho paměti a v těchto povídkách vysvětluje i proč.

08.06.2011 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Tak moc jsem se při čtení komentářů pobavil.

Jsou to jedny z nejlepších povídek, jaké v české literatuře existují.

08.06.2011

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Osobně mi z této knihy utkvělo v paměti to, co bylo podstatou úspěchu politiky A. Hitlera.

6 miliónů nezaměstnaných, kteří živořili a mezi ně patřila i hlavní postava této knihy, takže dostal šanci na lepší život.
Že se dopracoval ještě k vyššímu postavení než jiní, to bylo už v hierarchii strany navíc a bylo to rychlé.
A až potom následuje, že dělal co dělal, tedy co se po něm chtělo.

Totéž platí zde i dneska, politikaření, touha za co nejméně práce mít co nejvíc peněz atd.

A v neposlední řadě rostoucí počet nezaměstnaných, o které se nikdo nezajímá, jen když jsou volby.

05.03.2011 5 z 5