WEIL WEIL komentáře u knih

Straky na vrbě Straky na vrbě Josef Lada

Zase do té knihy nakukuji, zase ji pročítám a vychutnávám si zábavu, kterou uměl Josef Lada vytvářet jak písemně, tak svými kresbami.

26.06.2011 5 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Po letech nahlížím a pročítám tyhle povídky a uvědomuji si, že to či ono mi dříve unikalo, že tomu či onomu lépe rozumím.

To je výhoda, jak si uvědomuji, když se člověk něčemu déle věnuje, že to lépe chápe.
Tu kostru, tu odvykládá i na základní škole, a klidně i hodinu o ní bude mluvit, ale ty detaily, ty si vychutná časem.

Nejsou to stylizované povídky, jaké psal umně třeba Hrabal, jsou to chladné povídky, zápisky všedních dnů autora, který se potkal s takovými a onakými lidmi a nějak musel uživit rodinu.

26.06.2011

Noc, nebudeš se báti Noc, nebudeš se báti Ivan Diviš

Zapsané sny autora, jeho ženy, jeho dětí, jeho známých.
Od Ivana Diviše mě to zajímalo, ale žádné převratné zprávy o životě to nejsou.

Slečno, ras přichází Slečno, ras přichází Edgar Dutka

Snažil jsem se, snažil, ale poctivě nedočetl.
Ale pročetl.
Souhlasím u této knihy s názorem, že to či ono jako bych už někde četl.
A navíc by to chtělo zkrátit.

Rovněž se nakladatel netrefil s nákladem, ten byl vysoký patrně skrz úspěšnou první knihu próz od autora.

25.06.2011 1 z 5

Moje zrcadlo Moje zrcadlo Ladislav Fuks

Někoho tato kniha zklamala, mě ne.
L. Fuks v ní řekl to co chtěl, kdo čekal bulvár či hlubší filozofii, tak tu najde v jeho knihách, takže mě se kniha dlouhodobě líbí.

Jen tohle vydání od Melantrichu má vážný nedostatek.
Stránky jsou jen špatně slepené, brzy se odtrnou, nezbylo mi, než si koupit ještě jeden výtisk, který je pro mě vzpomínkou na L.Fukse, a ten druhý na čtení.

25.06.2011 5 z 5

Muž, který zůstává Muž, který zůstává Martin Nezval

Bylo pro mě zajímavé nahlédnout podrobněji do života filmového režiséra Jiřího Menzela.

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Dvě hvězdičky, neb přes pěkný styl, tak postrádám v tom celém něco, čeho bych se reálně mohl chytit. Visí to celé spíše ve vzduchu než v realitě.

25.06.2011 2 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Líbí se mi hlavně dvě třetiny knihy.

25.06.2011 4 z 5

Babylonský příběh Babylonský příběh Josef Škvorecký

Povídky realistické, vážné i humorné.

Zářivý svět Zářivý svět Alexandr Stěpanovič Griněvskij

Autor knihu psal od 14.11. 1921 - 28.3.1923.

Bavila mě, snad to je - i vedle obsahu - skrz dobrý překlad.

Příběhy našeho mládí Příběhy našeho mládí Alexandr Alexandrovič Fadějev

Kniha je to kouzelná, ta víra v lidstvo, ta víra v člověka a jeho dobré, budovatelské vlastnosti... Škoda, že jde jen o pohádku.

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Země už byla tolikrát na tom špatně, ale Blaničtí rytíři se ještě nikdy neukázali!
Takže se mi nezdá ono Sybilino proroctví.

24.06.2011 4 z 5

Křehké zboží Křehké zboží Zdeněk Zapletal

Pobavilo mě to. Čtení na léto.

Navíc mi to autor sám podepsal, když nás "učil" o tvůrčím psaní.
Bohužel učit neumí vůbec... Byla to komedie, a autor nepochopil proč se mu tam bouří nováčci...

24.06.2011 2 z 5

Jaro v domě Jaro v domě Jaroslav Havlíček

Novela byla nalezena v letních měsících roku 1927, a ukázalo se, že jde o první dílo, do té doby nepublikované od bankovního úředníka Jaroslava Havlíčka, který vynikl především jako autor psychologicko-realistických novel a románů.

24.06.2011 4 z 5

Současná psychologie na Západě Současná psychologie na Západě F.V. Bassin

Je to zvláštní, že některé pojmy a učení, co zní velmi logicky, tak se nikdy do praxe prakticky nezavedlo.

23.06.2011 4 z 5

Husité Husité Jiří Kejř

Přehledná kniha o husictví.

272 stran, 32 stran obrazových příloh.

22.06.2011 3 z 5

Ferda v mraveništi Ferda v mraveništi Ondřej Sekora

2. vydání této knihy.

Čte se snadno, pro děti je to zážitek, navíc jim rozvíjí představivost a rozšiřuje jejich slovní zásobu.

22.06.2011 3 z 5

Tajný život Salvadora Dalího Tajný život Salvadora Dalího Salvador Dalí

Tajný život S. Dalího je kniha od Dalího o Dalím.
Začíná jeho nejranějšími vzpomínkami, kdy přišel na tento svět, ale končí dříve než mu bylo 40. let.
Bohužel už nikdy v psaní knize o sobě a jak viděl život kolem sebe nepokračoval.

22.06.2011 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Z hlediska fabulace, rytmu vypravování, bez ohledu na sporná historická fakta - pro mě za čtyři hvězdičky.

21.06.2011 4 z 5

Past rozumu Past rozumu Dušan Papoušek

V té době zpívala kapela Katapult - Až se bude psát rok 2006, až se všichni odstěhujem do obrovských měst... A právě i tato kniha se hodí jako příspěvek k atmosféře doby, která věřila, že vědecko-technický pokror bude tak rychlý, že už na začátku nového století, který máme už za sebou se budou dít s lidstvem velké věci...A nic. Na Mars se běžně necestuje, na Měsíc taky ne, a děti - řečeno slovy textu Katapultu - si mají kde hrát, trávníku je na planetě a v naší zemi stále dost.

21.06.2011 2 z 5