Zářivý svět

Zářivý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39515/zarivy-svet-39515.jpg 3 9 3

Meditativní novela, v níž se odehrává odvěký konflikt mezi okovy země se zářivou volností ducha, konflikt mezi skutečností a snem, nenávistí a láskou, rozvržený mezi trojici Droud, Runa, Tavi.

Literatura světová

Vydáno: , Mladá fronta

Блистающий мир (Blistajuščij mir) , 1924

jozik_v_tumane
13.02.2021 4 z 5

I já mám rozporuplné dojmy. Hlavně ke konci jsem se ztrácel a úplný závěr jsem tak docela nepochopil. Četl jsem ho dvakrát, abych se ujistil, že mi nic neuniklo. Je to nějak až moc nedořečené, nebo naopak až příliš obyčejné a prosté. Začátek je nádherný, vzbudil ve mně však větší očekávání než kniha nakonec splnila. Překlad nepovažuji za nejlepší, více se mi líbí překlady Olgy Ptáčkové-Macháčkové. Krásné ilustrace Stanislava Kolíbala.

WEIL
25.06.2011 3 z 5

Autor knihu psal od 14.11. 1921 - 28.3.1923.

Bavila mě, snad to je - i vedle obsahu - skrz dobrý překlad.

kapllu
06.06.2011 3 z 5

Hvězdičkové hodnocení mi tady dalo hodně zabrat. Příběh se mi líbil moc, forma dle mého občas klopýtala - nebavily mě občasné delší popisné pasáže, takže jsem i přeskakovala. Jinak filosofie (rozuměj způsob života) Drouda, popř. Tavi, by měla být filosofií světa - radosti není nikdy dost... Opravdu doporučuji přečíst.

ruská literatura

1982  85%Jessie a Morgiana