WEIL WEIL komentáře u knih

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

Pro mě asi jediná kniha M.V., kterou beru bez výhrad. Líbí se mi.

26.06.2011

Obraz Martina Blaskowitze Obraz Martina Blaskowitze Ladislav Fuks

Drama o pomstě za kamarády má jednak detektivní napětí, jednak nás provede dějinami ČSR před vpádem nacistů, a vypráví o několika kamarádech, které II. světová válka poznamenala na zbytek jejich života.

To výše jsem napsal dříve, nyní píšu, že jsem si knihu znovu prošel, a vyvolává ve mě pár myšlenek, z nichž hlavní je, že by to bylo hezké kdyby tomu bylo jak píše autor v závěru - že nenáviděného nezastřelil, ale morálně porazil - ale jak známo, tak to se neděje, protože to mezi lid - morálka - nepatří. Natož aby bylo možno někoho morálně porazit. Ten pocit mohla mít hlavní postava snad jen na krátko....Jinak se ale v knize stále nemohu dopátrat, proč si vybral jako aktéra své pomsty hlavní hrdina a vypravěč právě tohoto člověka. Uvedené důvody mi nepřipadají tak průkazné.

Čtveráci Čtveráci Václav Kaplický

Román "Čtveráci" vyšel prvně v roce 1952, byl psán v letech 1950 - 52, podle doslovu Jaromíry Nejedlé, který je v tomhle vydání obsažen.

Boj o první místo Boj o první místo Jaroslav Foglar

Pro mě letní čtení.
Baví mě vypravování J. Foglara někdy i nyní a Boj o první místo je hezkou knihou o mezilidských vztazích ve věku končícího dětství.

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Povídky o životě rodiny Oty Pavly jsou poněkud nezvyklé. Něco autor rozebere detailněji, ale potom do jednoho odstavce nahustí hodně děje.
Ale každý autor má právo na své vyjadřování.

V knize je hodně citu, kterým autor oplýval a snad právě proto je stále čtena a stále vyhledávaná a objevují ji další generace čtenářů.

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Některé básně jsou nadčasové a kde se čtou, tak vyvolají chvění v duši, a takových básníků zde bylo a je jako šafránu.

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

text je krásně napsaný, řada témat kontroverzních, ale to se od podobných autorů očekává, že nebudou psát jen snadno stravitelné knihy.

Můj svět Můj svět Bohumil Hrabal

Krásná kniha, výběr z dřívějších autorových textů.

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Malý literární skvost.
Sice bychom takové postavy v životě těžko někde potkali i v době, která odpovídá vzniku textu, ale mě se líbí.

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Ota Pavel měl rád sport, sám ho mládí pěstoval, zajímala ho cena, kterou sportovec často musel obětovat proto, aby dosáhl poct - tehdy hlavně pro režim - a taky se díval hlouběji, než je obvyklé, do osudů svých vybraných hrdinů.

Kniha je z dnešního pohledu asi až moc vážná, a řada výkonů, které tehdy byly obdivuhodné, tak dneska jsou vlastně "všední".

Městečko u vody Městečko u vody Bohumil Hrabal

První kniha, kterou jsem od Hrabala četl, bylo to v létě, už jsem o něm do té doby hodně slyyšel a rád jsem se ponořil do první novely Postřižíny. A kouzlo Hrabalova světa mě osvítilo..

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Některé povídky se mi líbí víc, jiné méně.
Pár z nich mi připadá přesvědčivých, pár z nich umělých.

26.06.2011 3 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Dávám tři hvězdičky, neb v jisté době jsem četl tuto knihu, a vyvolávala ve mě řadu srovnávání s vlastním životem, takže mi bylo jedno kdo ji napsal, zaujaly mě tehdy nadmíru praktické myšlenky, které jsou v knize, která je asi hlavně sociální sondou do života člověka, ať žije v jakékoli době, protože každý začíná od nuly - co se týče prvních vjemů, postupného učení se, hodnotový systém atd.
Až je starší, až má odstup, tak pak může porovnávat, posuzovat, posuzovat.

26.06.2011 3 z 5

Jazdci zo Zlatej kotliny II. diel Jazdci zo Zlatej kotliny II. diel Gabriel Ferry

Indiánka, kterou si vychutná každý milovník divokého Západu, když ještě nevedla Pacifická železnice.

26.06.2011 2 z 5

Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona Jaroslav Hašek

Překvapuje mě, že při svém stylu života byl J. Hašek v přístupu k životu jako literát tak pečlivý, až puntičkářský.

26.06.2011 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslav Hašek

Vztah k téhle knize jsem si našel až mnohem později, než je obvyklé.
Až tehdy, až jsem měl více nažito a uvědomil si, že takhle funguje lidská společnost. Instituce, hierarchie a v ní různé lidské typy, přístupy, charaktery atd.

26.06.2011

Deník aneb Smrt Režiséra 89 - 93 Deník aneb Smrt Režiséra 89 - 93 Igor Chaun

Jaká byla sametová revoluce z pohledu studenta scenáristiky a dramaturgie na FAMU?
Jaké na škole vládly poměry?
Kdo se o to zajímá, tak v téhle knize je o tom dost údajů.

Večeře u mahárádži a jiné povídky Večeře u mahárádži a jiné povídky Igor Chaun

Povídky mi připadají moc vykonstruované.
Napsané je to hezky, ale cosi mi u těch povídek schází, čím bych se ztotožnil.

26.06.2011 3 z 5

Deník aneb Smrt režiséra, díl druhý (1993 - 1995) Deník aneb Smrt režiséra, díl druhý (1993 - 1995) Igor Chaun

Určitě jde nejen o osobní zážitky Igora Chauna, ale i o výpověď o době, částečně i o lidech jeho generace.

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Smutné, ponuré čtení.
Poslední beletrie, kterou napsal Ladslav Fuks. Začal v roce 1963 a skončil psát v roce 1983.