Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona

První ucelené vydání politického pamfletu Jaroslava Haška, pojatého jako "letopisy" bohémské družiny.

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80614/politicke-a-socialni-80614.jpg 4.582
Humor, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Levné knihy

Kniha Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona

hanpari

Prosím udělejte z toho povinnou četbu. Hašek popsal minulost, jako by to byla současnost. Ti samí uřvaní pitomci jako elita politických stran, ti samí ukřivdění intelektuálové, ti samí...

Bohužel mi už Haškovy povídky splývají, takže si nedokáži vybavit kde jsem co četl, ale Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona by mohli nahradit soudobý tisk od všech těch pisálků, co předstírají, že rozumí politice.

Čtěte a plačte, neboť nic se na světě nezměnilo.

DoktorAntonio
01.08.2019

Dobrá recese. Takhle se musí na politiku.

KURACHJO2018
26.08.2018

Myslím, že komentář Weil vystihuje naprosto přesně to, co jsem při čtení citil. Hašek, rebel, dravec, který tak trochu opovrhoval životem, který se mu nabízel, vytvořil tak precizní díla. Hašek, který vydával na odiv svou bohémskou povahu , popsal českou lidskou duši do morku kosti. Ano, proto nám také, jako národu, říkají v cizině národ Švejků. Nás to pohoršuje, Haška ctí. A tiše se nám z výšky směje, jak tady švejkujeme do dnešních dnů...a pořád a pořád...

druzickaster
21.11.2017

Jak je psáno v ediční poznámce, ... ve výběru jsme neotiskli Haškovy populární povídky... Pravda je ta, že tvorba mistra Haška v této knize je úzce vázána jak politicky tak časově a v dnešní době nemají takový říz a ráz jako v letech jejich vzniku. I přesto nelituji času který jsem s touto knihou strávil a jsem rád, že jsem si opět rozšířil obzory.

zimela
14.02.2015

Začátek, možná tak první čtvrtina je výborná, ovšem potom jde vše do kytek. K dobru musím přičíst, že jsem se dozvěděl víc, kdo že vlastně ten Jaroušek po lidské stránce byl (cestování, trochu nakousne i slečny, věčný alkoholismus, průšvihy) a současně poznal první republiku i jinak, než z učebnic. Masaryk byl taky člověk, a zdaleka ne tak vážený. Pan Arbes a Neruda chodili taky do hospody a Hašan je tam vysmívá apod...ale jak říkám, velká většina knihy se bohužel opakuje a vleče. Z příchylnosti k autorovi ještě ty 3*** protlačím.

tyzik.cejka
26.05.2013

tyto humoresky se mi nelíbí ale Švejka mam rád ale z této knihy jsem si fakt nic nevybral

hrabos
12.01.2012

Krásný popis anarchistického lidu tehdejšího Rakouska-Uherska, až mě kolikrát mrazilo v zádech, jak jsou naše názory podobné. Škoda, že jsem nestihnul zajít s Haškem na pivo, třeba na to bránický. :-)

eraserhead
06.07.2011

Tohle je prostě celý Hašek a nejzářivější, nejčistší a nejkrystalištější projev jeho anarchismu přesně v jeho typicky svérázném pojetí. Přednáška o rehabilitování zvířat nebo zestátnění domovníků patří ke klenotům české humoristické povídky. Knize ovšem trochu na kvalitách ubírá fakt, že v mnohém karikuje, popisuje a shazuje historické osobnosti své doby, tedy osobnosti, které dnešní čtenář a čtenářka vůbec nezná a prakticky nic o nich neví, tudíž se z toho trochu vytrácí ten humorný kontext (např. v době, kdy jsem knihu četl poprvé, jsem vůbec nic nevěděl o Emanuelu šlechtici z Lešehradu - mimochodem výborný český fantasticko-horrorový spisovatel - , jemuž je v knize věnována jedna kapitola, o jeho existenci jsem se dozvěděl zhruba před měsícem a půl).